Katar komoly pénzt ígért Párizsnak - Macron üdvözli a projektet

Tamim bin Hamad asz-Száni sejk, katari emír franciaországi állami látogatásának első napján aláírt egy megállapodást, amelyben kötelezettséget vállal hazája nevében beruházásokra a francia gazdaságban 2030-ig, 10 milliárd euró értékben.

Katar komoly pénzt ígért Párizsnak - Macron üdvözli a projektet

"Aláírtunk egy ambiciózus, 10 milliárd eurós beruházási tervet" - jelentette be kedd este Emmanuel Macron francia elnök, amikor pohárköszöntőt mondott a katari emír tiszteletére rendezett díszvacsorán a francia elnöki hivatalban.

"Ezek a beruházások erősíteni fogják a két ország közötti stratégiai partnerséget" - erősítette meg az emír.

A beruházások olyan ágazatokban fognak megvalósulni, mint az energiaátmenet, a félvezetők, a repülőgépipar, a mesterséges intelligencia, a digitális ipar, az egészségügy és a kultúra.

Tizenöt év óta ez az első állami látogatás, amelyet Katar emírje tesz Franciaországban, és az első a 2013-ban trónra lépett Tamim bin Hamad asz-Száni sejk számára, aki folyékonyan beszél franciául, s akinek látogatását Emmanuel Macron "hatalmas megtiszteltetésnek tartja Franciaország számára".

"Az Ön országa Franciaország barátja, hűséges és stratégiai partner, akiről Franciaország tudja, hogy a nehéz helyzetekben számíthat rá" - fogalmazott az államfő, emlékeztetve a mindkét ország számára fontos védelmi és biztonsági politikára vagy a terrorizmus elleni küzdelemre.

A díszvacsorán jelen volt Nicolas Sarkozy korábbi államfő (2007-2012), aki mandátuma idején megerősítette a két ország közötti kapcsolatokat, Nasszer al-Kelaifi katari üzletember, a Paris Saint-Germain (PSG) párizsi labdarúgóklub elnöke, aki az emír közvetlen környezetéhez tartozik, Kylian Mbappé, a francia labdarúgó-válogatott kapitánya és a PSG csatára, valamint Bernard Arnault, az LVMH luxusmárka elnöke.

A díszvacsorát megelőzően az emír - akinek országa kulcsszerepet játszik az Izrael és a Hamász palesztin iszlamista szervezet közötti tárgyalások közvetítésében - és Emmanuel Macron a megbeszélésük során megerősítették, hogy "nagyon gyorsan tűzszünetet" szeretnének elérni a Gázai övezetben - közölte a francia elnöki hivatal.

Joe Biden amerikai elnök hétfő este közölte, hogy Izrael beleegyezett abba, hogy a március 10-én kezdődő iszlám szent hónap, a ramadán idejére beszünteti katonai műveleteit a Gázai övezetben a Hamász által fogva tartott túszok szabadon engedése érdekében.

A túszok szabadon bocsátása Franciaország számára abszolút "prioritás" - mondta Emmanuel Macron, míg a katari emír a maga részéről elítélte a "palesztin nép elleni népirtást", a "kényszer-áttelepítéseket" és a "kegyetlen bombázásokat".

Katar és Franciaország szándéknyilatkozatot írt alá a humanitárius együttműködésről a Gázai övezetben, amely tartalmaz egy, a palesztinoknak nyújtott 200 millió eurós közös kötelezettségvállalást. A francia elnöki hivatal jelezte, hogy három francia-katari teherszállító repülőgép elindult humanitárius segéllyel és egészségügyi ellátással az egyiptomi El-Arís városába, amely a gázai Rafah közelében található.

A Gázai övezetben indított izraeli hadműveletek előzményeként a Hamász tavaly október 7-én Izrael déli térségében terrortámadást hajtott végre, amelyben 1200 ember meghalt, háromezren megsérültek, és mintegy 240 embert elraboltak, akik közül körülbelül 130-an még mindig fogságban vannak.

"Gáza jövője a kétállami megoldásban rejlik, egy Izraellel békében élő palesztin állammal és egy konszolidált Palesztin Hatósággal az élén" - hangsúlyozta a francia elnök. A katari emír üdvözölte azt a szerepet, amelyet Franciaország játszhat "a két állam igazságosságának megteremtésében".


Gyermekközpontú, partnerségre épülő minisztériumot ígér Lannert Judit

Gyermekközpontú, partnerségre épülő, adatokra és szakmai tudásra építő minisztérium létrehozását ígérte csütörtöki Facebook-bejegyzésében Lannert Judit oktatási és gyermekügyi miniszter.
2026. 05. 14. 21:30
Megosztás:

Járványhelyzet alakult ki Hajdúhadházon

Hajdúhadház területén hepatitis A-járványhelyzet alakult ki - adta hírül az önkormányzat a honlapján csütörtökön.
2026. 05. 14. 21:00
Megosztás:

Szlovéniában a foglalkoztatási szolgálat bevonásával toboroznának katonákat

Együttműködési megállapodást írt alá csütörtökön a szlovén védelmi minisztérium és a foglalkoztatási szolgálat annak érdekében, hogy növeljék a szlovén fegyveres erők létszámát.
2026. 05. 14. 20:30
Megosztás:

Biometánüzemmel bővíti a Szarvasi Biogázüzemet a Mol

Biometánüzemmel bővíti a Szarvasi Biogázüzemet a Mol; a várhatóan év végéig megvalósuló beruházás révén az országos földgázhálózatba betáplálható tisztaságú biometánt tudnak előállítani a Békés vármegyei városban - közölte az energiaipari vállalat csütörtökön az MTI-vel.
2026. 05. 14. 20:00
Megosztás:

Itt az szja-bevallási határidő, ne hagyjuk veszni a milliárdokat

Bár az szja-bevalláshoz tartozó nyilatkozat kevesebb mint egy perc alatt kitölthető, ezt elmulasztva mégis évente több milliárd forint adóvisszatérítésről mondanak le a nyugdíj-, illetve egészségpénztári tagsággal rendelkező magánszemélyek. Tavaly 5,5 milliárd forinttal több adót kaptak vissza a pénztártagok, mint egy évvel korábban, de ez az összeg magasabb is lehetett volna.
2026. 05. 14. 19:30
Megosztás:

A vízügy országosan összehangolja a vízhiány elleni munkát

A vízügyi igazgatóságok vízhiány elleni feladatainak koordinációja érdekében az Országos Vízügyi Főigazgatóság (OVF) elrendelte a vízhiány elleni központi védekezést, és megkezdte a működését az Országos Vízügyi Koordinációs Központ - közölte az OVF csütörtökön az MTI-vel.
2026. 05. 14. 19:00
Megosztás:

Trump: fokozni kell az amerikai-kínai együttműködést

Az amerikai-kínai kapcsolat a mai világ legfontosabb kétoldalú kapcsolata, ezért a két országnak fokoznia kell az együttműködést egy jobb jövő megteremtése érdekében - jelentette ki Donald Trump amerikai elnök csütörtökön Pekingben, a tiszteletére adott díszvacsorán.
2026. 05. 14. 18:30
Megosztás:

Súlyos költségvetési helyzetről beszélt Kármán András

Az államháztartással kapcsolatban ismert tények és a költségvetési tervezés korábbi bizonytalanságai önmagukban is azonnali cselekvést tesznek szükségessé - írta Kármán András pénzügyminiszter a Facebook-oldalán csütörtökön.
2026. 05. 14. 18:00
Megosztás:

Javultak a lakossági várakozások májusban

Jelentős mértékben javultak a lakossági várakozások májusban, a GKI Gazdaságkutató utoljára 2019-ben mért ennél magasabb bizalmi indexet - közölte a GKI csütörtökön közleményben az MTI-vel.
2026. 05. 14. 17:30
Megosztás:

2026 a változások éve a mezőgazdaságban!

Dinamikusan indult az idei év a magyar mezőgazdaság számára, hiszen a globális geopolitikai feszültségek árnyékában a szektornak egyszerre kell reagálnia a piaci igények változására és a szélsőséges időjárási körülmények okozta kihívásokra. Miközben a tej- és sertéságazat a változó világpiaci árak mentén keresi az új egyensúlyi pontokat, a pályázati források lehetőséget kínálnak a technológiai felzárkózásra. A 2026-os év olyan stratégiai fordulópontot hozhat, amely évtizedekre meghatározhatja a hazai agrárium versenyképességét.
2026. 05. 14. 17:00
Megosztás:

Nőtt a Waberer's árbevétele és nyeresége az első negyedévben

A Waberer's csoport 207,9 millió euró konszolidált árbevételt ért el az idei első negyedévben, 6,9 százalékkal többet az előző év azonos időszakához képest, a konszolidált adózott eredménye 7,7 millió euróra emelkedett az előző évi 7,5 millió után - közölte a vállalat a Budapesti Értéktőzsde (BÉT) honlapján csütörtökön.
2026. 05. 14. 16:30
Megosztás:

Új piaci szegmenst hódít meg az idén 40 éves 77 Elektronika

Új termékpárossal bővíti automatizált laboratóriumi portfólióját a 77 Elektronika: az UriSed smart és LabUMat smart rendszerek a vállalat prémium kategóriás vizeletdiagnosztikai technológiáját teszik elérhetővé kisebb és közepes laboratóriumok számára is. Az új fejlesztés egyszerre kínál költséghatékony és teljesen automatizált megoldást a vizeletkémiai és üledékvizsgálatok területén, miközben megtartja a nagyobb rendszereknél már bizonyított mérési pontosságot és technológiai színvonalat. A bevezetés különösen fontos mérföldkő a 77 Elektronika Kft. számára, amely idén ünnepli alapításának 40. évfordulóját.
2026. 05. 14. 16:00
Megosztás:

Külföldi kiküldetésre vágynak a dolgozók, de a vállalatok nincsenek felkészülve

A külföldi kiküldetés lojálisabbá teszi a munkavállalókat, miközben az üzleti működés szempontjából is egyre fontosabbá válik, hogy a cégek gyorsan tudják mozgatni szakembereiket az egyes országok között. A vállalatok azonban sok esetben nehezen tartanak lépést a nemzetközi munkavállalás egyre összetettebb szabályaival – derül ki az EY világszerte több mint 1000 HR-szakértő és nemzetközi munkatapasztalatot szerzett munkavállaló bevonásával készült felméréséből. Az egyre komplexebb feladatok megoldását a cégek a mesterséges intelligenciától várják.
2026. 05. 14. 15:30
Megosztás:

Látogatási tilalmat rendeltek el a borsodi kórházakban

Látogatási tilalmat rendelt el a Borsod-Abaúj-Zemplén Vármegyei Kormányhivatal népegészségügyi főosztálya a Vármegyei Központi Kórház és Egyetemi Oktatókórház valamennyi fekvőbeteg szakellátást végző szervezeti egységénél - ezt az intézmény közölte csütörtökön a Facebook-oldalán.
2026. 05. 14. 15:00
Megosztás:

A szorongás generációja: a fiatalok kétharmadát nyomasztja az anyagi helyzete

Az OTP Pénztárak megbízásából készült friss kutatás rávilágít: a 18-35 éves magyar fiatalok kétharmadát legalább közepes mértékű pénzügyi stressz terheli. Minél kevesebb pénzügyi alapot kapott valaki gyermekkorában, annál súlyosabb ez a szorongása. A felmérés rámutat bizonyos összefüggésekre a pénzügyi szocializáció és a felnőttkori öngondoskodás között.
2026. 05. 14. 14:30
Megosztás:

NKFH-razzia: Folytatódik a fellépés az illegális gyümölcsárusokkal szemben

Ismét illegális gyümölcsárusokat értek tetten a Nemzeti Kereskedelmi és Fogyasztóvédelmi Hatóság (NKFH) ellenőrei más hatóságokkal együttműködve a rendőrség által biztosított összehangolt ellenőrzési akció során, ezúttal egy soroksári bevásárlóközpont parkolójában. Az ellenőrzések célja az illegális közterületi zöldség- és gyümölcsárusítás visszaszorítása, valamint a fogyasztók egészségének és a tisztességes piaci szereplők érdekeinek védelme volt.
2026. 05. 14. 14:00
Megosztás:

Tovább bővül a magyar újlakás-kínálat – Lesz elég kereslet is?

Majdnem négyéves csúcsra emelkedett a kiadott új építési engedélyek száma az első negyedévben, és ha ebben az ütemben folytatódik a felfutás, akkor idén a 2018 óta nem látott bűvös határ is elérhetőnek tűnik – derül ki a KSH legfrissebb adataiból. Úgy tűnik tehát, hogy az újlakás-kínálattal nem lesz probléma a piacon, a nagyobb kérdés inkább az, lesz-e ezekre fizetőképes kereslet, ehhez a kulcs részben az Otthon Start program lehet – mutat rá elemzésében az OTP Ingatlanpont.
2026. 05. 14. 13:30
Megosztás:

Az ipari sátrak alapozásának módjai

A <a href="https://raktarsator.info/termekunk" target="_blank">GEGE raktársátor</a> alapozás kiválasztása a projekt egyik legfontosabb műszaki kérdése. Az alapozás típusa nemcsak a szerkezet stabilitását befolyásolja, hanem a kivitelezési költségeket, az építési időt és a későbbi használhatóságot is.
2026. 05. 14. 13:00
Megosztás:

Négy év után megszűnik a háborús veszélyhelyzet

A mai nappal, négy év után megszűnik az orbáni háborús veszélyhelyzet - közölte a miniszterelnök csütörtök reggel a Facebookon-oldalán.
2026. 05. 14. 12:30
Megosztás:

Nem elég a munkaerő – kell a tudás is: merre tart Szeged és a régió munkaerőpiaca a nagyberuházási boomban?

A régió munkaerőpiaca egyszerre küzd demográfiai szűküléssel, globális versennyel és technológiai átrendeződéssel – derült ki a Prohuman Szegedi Regionális Gazdasági Fórumán.
2026. 05. 14. 12:00
Megosztás: