Megjelent a rendelet: így módosul a Babaváró hitel

Az éjszaka megjelent a Magyar Közlönyben a Babaváró hitel módosításáról szóló rendelet. Számos esetben könnyebbé válik a Babaváró hitelt igénylők, azzal rendelkezők sorsa.

Megjelent a rendelet: így módosul a Babaváró hitel

Az éjszaka közzétett kormányrendelet értelmében számos ponton módosítják, pontosítják a Babaváró hitel szabályait. az igénylési feltételeken érdemben nem változtatnak, mégis több szempontból jobb helyzetben kerülhet az, aki Babavárót szeretne igényelni, vagy már ilyen kölcsönnel rendelkezik.

Jobb helyzetbe kerülhetnek azok, akiknél 5 éven belül nem születik baba

A Babaváró hitel a futamidő első 5 évében egy kamatmentes kölcsön, ráadásul a kamatmentesség véglegessé válik, amennyiben ezen időszakon belül gyermeke születne a házaspárnak. Ha viszont ezen 5 éven belül nem érkezne baba, akkor a kamatmentességet elveszti a család, ráadásul az addig kapott kamattámogatásra is büntetést kellene fizetni.

A jogszabályváltozás értelmében azonban a kamatmentességet vissza lehet kapni abban az esetben, ha az első baba végül az 5. évet követően születne meg. Sőt ezen gyermekre lehetne kérni a törlesztési kötelezettség 3 éves felfüggesztését is. Ez nem azt jelenti, hogy az 5. év végén egy összegben megfizetett büntetést is visszakapja a család, de legalább a kamatmentesség visszaáll és ezáltal a törlesztőrészlet is lecsökkenne.

Azt tudni kell, hogy jelenleg is érvényben van egy könnyítés az első gyermek születési határidejére vonatkozóan. Egységesen kitolták ezt a határidő 2026. július elsejéig azoknál a házaspároknál, akiknél a szerződésben foglalt 5 éves határidő 2026. június végéig lejárna.

Azok is jól járnak, akik elváltak, de 5 évet követően újra megházasodnának

A kamatmentességet akkor is elveszíti a család, amennyiben a pár elválna. (Ha addig nem született gyermek, akkor a válásig kapott kamattámogatásra büntetést is kell fizetni.) Ugyanakkor itt jelenleg is volt egy kiskapu: ha a futamidő első 5 évében újra megházasodik a pár egyik tagja és az új pár megfelel a jogszabályi feltételeknek, akkor a kamatmentesség újraindul.

A változás értelmében ez a kiskapu kiszélesedik: akkor is újra elnyerhető a kamatmentesség, ha a futamidő első 5 évét követően házasodik újra a korábbi pár egyik tagja és az új kapcsolatból gyermek születne. Ezen gyermekre a 3 éves törlesztési moratóriumot is kérheti az új házaspár.

Meghosszabbítják a gyermek "lejelentésének" határidejét

Törlesztési szüneteltetés esetén, illetve a tartozáselengedésnél a jogszabály alapján az új gyermeket 180 napon belül le kell jelenteni, azaz jelezni kell azt, hogy az házaspár elérte az új támogatási szintet.

A jogszabályváltozás alapján ezt a 180 napos határidőt 1 évre kitolják, vagyis a születést követően több ideje lesz a családoknak a Babaváróval kapcsolatos ügyintézésre.

Módosítják a méltányossági kérelem szabályait

Ha megszeg valamilyen feltételt a család, akkor megszűnhet a kamattámogatás. Ugyanakkor az érintett családok méltányossági alapon felmentést kérhetnek a büntetés megfizetése alól.

A jogszabályváltozás alapján egyértelművé válik, hogy a büntetés, kamattámogatás visszafizetése mellett méltányossági alapon a kamatemelkedés alól is felmentés kérhető. Vagyis akár a kamatmentesség is megmaradhat bizonyos esetekben.

A módosítás arra is kitér, hogy a házaspárnak együtt kell benyújtani a méltányossági kérelmet. Ez alól természetesen az az eset kivételt képez, amikor kedvezmények a pár válása miatt szűnnének meg.

Mégsem emelkedik a Babaváróhoz kapcsolódó büntetés mértéke

Az eredeti tervezet alapján a feltételek megsértésekor megfizetendő büntetés bizonyos esetekben megemelkedett volna, de a végleges jogszabályból ez a kitétel végül nem került be.

A családnak büntetést is kellhet fizetnie abban az esetben, ha a kamattámogatást elveszítené. (Ez a kamatemelkedés mellett egy külön egy összegű teher lenne.)

A büntetés mértékét kétféleképpen határozzák meg:
-Az kamattámogatás elvesztésének időpontjáig kapott kamattámogatás összegét meghatározzák.
-A jegybanki alapkamat 3 százalponttal növelt értékének megfelelő büntetőkamattal kiszámolják az eredeti kölcsönösszegre vetítve a büntetés mértékét.

A fenti két módon meghatározott összeg közül a magasabbat kell megfizetnie a családnak.

A jogszabályváltozás a kihirdetést követő napon, azaz ma lép hatályba, ugyanakkor a fent említett könnyítések a már korábban igényelt hiteleknél is érvényesek lesznek.

Azt ki kell hangsúlyozni, hogy az életkori korlátokat nem érintette a mostani jogszabályváltozás, vagyis azok a házaspárok, ahol a hölgy 30-41 év közötti továbbra is csak idén lehetnek jogosultak a Babaváróra. Ráadásul ezen párok is csak akkor kaphatják meg a hitelt, ha már úton a baba. Ezen érintett pároknak azonban sietnie kell, hiszen az év vége közeleg.

 

Hamarosan indul a tavaszi rókavakcinázás

Március 28-án kezdődik a rókák veszettség elleni tavaszi vakcinázása az ország déli és keleti vármegyéiben, az érintett térségekben a hatóság az immunizálással egy időben ebzárlatot és legeltetési tilalmat is elrendel - hívta fel a figyelmet a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) keddi közleményében.
2026. 03. 10. 13:30
Megosztás:

19,5 millió dollárnyi ETH-t mozgatott meg a Bitmine – Coinbase Prime-ra került az Ether egy része

Jelentős on-chain tranzakció rázta meg az Ethereum piacát kedden: a világ egyik legnagyobb nyilvános ether-tartalékával rendelkező vállalata, a Bitmine Immersion Technologies közel 19,5 millió dollár értékű ETH-t utalt át a Coinbase intézményi platformjára. Bár az ilyen nagyméretű mozgások gyakran pánikot keltenek a befektetők körében, a háttérben álló folyamatok nem feltétlenül jelentenek eladási szándékot.
2026. 03. 10. 13:00
Megosztás:

A februári inflációs adat háttérbe szorul a kialakult piaci helyzetben

A fogyasztói árak februárban 1,4%-kal haladták meg az egy évvel korábbi szintet idehaza, ami 0,2 százalékponttal alacsonyabb várakozásunknál és 0,3 százalékponttal alacsonyabb a piaci konszenzusnál. Utoljára 2016 végén mértek ilyen alacsony inflációt itthon. Az előző hónaphoz képest 0,1%-kal emelkedtek az árak, az elemzői konszenzus azonban magasabb, 0,4% volt. Az éves maginfláció is tovább mérséklődött az MNB inflációs célja alatt, 2,1%-ra februárban.
2026. 03. 10. 12:30
Megosztás:

Csökkent Németország kivitele és behozatala januárban

Csökkent Németország kivitele és behozatala januárban decemberhez viszonyítva a szövetségi statisztikai hivatal, a Destatis honlapján kedden közzétett adatok szerint.
2026. 03. 10. 12:00
Megosztás:

Az Ethereum árfolyama a kritikus 2000 dolláros szintet védi – fordulópont előtt a piac

Az Ethereum árfolyama kulcsfontosságú technikai szinthez érkezett. Az elmúlt hetek oldalazó mozgása után az ETH most a 2000 dolláros támasz körül harcol, miközben a technikai indikátorok és a befektetői hangulat egyaránt azt jelzik: hamarosan jelentős irányválasztás jöhet a kriptopiacon.
2026. 03. 10. 11:30
Megosztás:

A hazai cégek több mint harmada létszámnövekedést tervez a következő negyedévben

Javuló kilátásokat mutatnak a hazai cégek foglalkoztatási tervei: 2026 második negyedévében a magyar munkáltatók 35 százaléka tervezi bővíteni jelenlegi munkaerőkeretét, miközben csökkentést csupán 17 százalékuk jelez előre – derül ki a Manpower Magyarország ma közzétett Munkaerőpiaci Előrejelzéséből.
2026. 03. 10. 11:00
Megosztás:

Magyar–román kutatás indul az antibiotikum-rezisztencia ellen

A Szegedi Tudományegyetem (SZTE), a temesvári Victor Babeş Orvosi és Gyógyszerészeti Egyetem és az OncoHelp Egyesület részvételével, uniós támogatással indult egy 2028 elejéig tartó projekt, amely az antibiotikum-rezisztencia elleni hatékony fellépést segíti - tájékoztatta az SZTE közkapcsolati igazgatósága az MTI-t.
2026. 03. 10. 10:30
Megosztás:

A benzin és a gázolaj esetében is védett árat vezet be a kormány

A benzin és a gázolaj esetében is védett árat vezet be a kormány, az intézkedés éjféltől lép életbe - jelentette be Orbán Viktor hétfőn a Facebookon.
2026. 03. 10. 10:00
Megosztás:

Mi történhet ma a tőzsdéken?

Az ázsiai részvénypiacok megugrottak, a határidős kereskedésben a WTI és a Brent is 90 dollár alá esett, miután hétfő este rendkívül volatilis volt a globális piaci hangulat Donald Trump amerikai elnök bejelentését követően. A Nikkei 2,4, az SSEC 0,4%-os pluszban áll, az MSCI Japánon kívüli ázsiai–csendes-óceáni részvényindexe 2,6%-kal emelkedik, csökkentve a konfliktus kezdete óta felhalmozott veszteségeket.
2026. 03. 10. 09:30
Megosztás:

Zárásra felhúzták a tengerentúli piacokat, miután Trump bejelentette: közel a háború vége

Hétfőn mindent az iráni háborúval kapcsolatos fejlemények mozgattak. A Wall Street részvényei visszakapaszkodtak a meredek eladási hullámból, és végül emelkedéssel zártak, miután az utolsó órában fordulat következett be: Donald Trump amerikai elnök azt sugallta, hogy az Egyesült Államok és Izrael háborúja Irán ellen közel lehet a befejezéshez. Mindhárom index késői felpattanást produkált, miután Trump azt mondta, hogy a háború a „vártnál jóval jobban halad”.
2026. 03. 10. 09:00
Megosztás:

Hullámvasút után vegyesen zártak a nemzetközi hozamok

A deviza- és kötvénypiacon is az Irán elleni háború volt a legfontosabb piacmozgató tényező. Reggel a 30%-ot közelítő olajár-emelkedés miatt tovább erősödtek az inflációs és kamatemelési félelmek, 1%-os erősödéssel 1,15 környékére esett az EUR/USD és érdemben, 5-6 bázisponttal emelkedett az amerikai és a német tízéves hozam, a francia és az olasz pedig újabb 10-12 bázisponttal.
2026. 03. 10. 08:30
Megosztás:

Szépen erősödött a forint - ennyi most egy euró

Emelkedett a forint árfolyama kedd reggel a főbb devizákkal szemben a hétfő esti jegyzéséhez képest a nemzetközi devizakereskedelemben.
2026. 03. 10. 08:00
Megosztás:

Estek a nyugat-európai piacok, miután az energiaárak további megugrása miatt nőttek az inflációs kockázatok és emelkedtek a kamatemelési várakozások

Tovább folytatták lejtmenetüket az európai részvénypiacok tegnap és több mint két hónapja nem látott mélypontra estek hétfőn. Az olajárak meredek emelkedése (átmenetileg 120 dollárig) tovább fokozta az inflációs aggodalmakat. A pán-európai STOXX 600 zsinórban harmadik napja esett, és 0,6%-os mínuszban zárt, miután pénteken közel egy éve a legrosszabb heti teljesítményét produkálta. Az index közel 6%-kal került a február 27-én elért rekord záróértéke alá. A STOXX volatilitási mutató tavaly április óta nem látott csúcsra emelkedett, majd a nap végére visszahúzódott. Irán Mojtaba Khameneit nevezte ki apja, Ali Khamenei utódjának a legfőbb vezetői pozícióban – a lépést sokan a teheráni keményvonalasok hatalmának megszilárdításaként értékelik, amely tovább szűkíti a háború gyors rendezésének lehetőségét.
2026. 03. 10. 07:30
Megosztás:

Még több mint 900 milliárd forint EU-s fejlesztési pénz vár a magyar kkv-kra

Több száz milliárd forintnyi még elérhető EU-s pályázati forrásról kaphatnak közvetlen tájékoztatást a magyar kis- és középvállalkozások. A Nemzeti Fejlesztési Központ a vármegyei kamarákkal közösen országos rendezvénysorozatot indít, ahol a vállalkozások első kézből ismerhetik meg a versenyképességet, digitalizációt, képzést és foglalkoztatást támogató pályázatokat, valamint a közeljövőben megnyíló lehetőségeket. A roadshow március 10-én Székesfehérváron indul és március 30-án Budapesten zárul.
2026. 03. 10. 06:30
Megosztás:

Startol az adóbevallási szezon, ezek a legfontosabb változások

Március 15-én startol az SZJA-bevallási szezon: a háromgyermekes anyák adómentessége és az új büntetési szabályok miatt idén a rutinellenőrzésnél többre lesz szükség. Bár a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) milliók helyett készíti el a tervezetet, a WHC Payroll szakértői arra figyelmeztetnek, hogy az új kedvezményrendszer útvesztőiben egy apró hiba is súlyos bírságot vonhat maga után. Mutatjuk a legfontosabb határidőket és azt az új nyomtatványt, amely radikálisan egyszerűsítheti az édesanyák adminisztrációját.
2026. 03. 10. 06:00
Megosztás:

Százmillió euróra emelkedett Szoboszlai Dominik értéke

Százmillió euróra ugrott Szoboszlai Dominik, az angol bajnok Liverpool magyar futballistájának értéke.
2026. 03. 10. 05:30
Megosztás:

Megtört a lendület a bérlakáspiacon: de hogyan látják az ingatlanközvetítők?

2025 őszén több hónapon át csökkentek az albérletárak, és 2026-ban sem várható jelentősebb drágulás. A szakértők szerint a 3 százalékos támogatott hitel sok bérlőt terelt a vásárlás felé, ami mérsékelte a kiadó lakások iránti keresletet és a bérleti díjak növekedését is.
2026. 03. 10. 05:00
Megosztás:

Kétszáz új munkahelyet hoz létre a Rosenberger Csoport friss beruházása

A Rosenberger Csoport mintegy 47 milliárd forint értékű kapacitásbővítést hajt végre a jászárokszállási, a jászberényi és a nyírbátori telephelyén, aminek nyomán kétszáz új munkahely jön majd létre - közölte Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter hétfőn Jászberényben.
2026. 03. 10. 04:30
Megosztás:

Mentőövet dobhat az adóvitákban fuldokló cégeknek az MI

Egyre több és elhúzódó adóügyi jogvitára számítanak világszerte a döntéshozók, aminek hatékony kezelésében a vállalatok és a hatóságok is a mesterséges intelligenciától (MI) várják a megoldást – derül ki az EY friss nemzetközi kutatásából. A közel 2000 felsővezető bevonásával készült felmérés szerint a globális adóreformok és a gyorsan változó szabályozási környezet új megközelítést követel.
2026. 03. 10. 04:00
Megosztás:

A CSOK Plusz igényléseit is felpörgethette az Otthon Start

Az év végi CSOK Plusz igénylések élénkülése összefüggésben állhat az Otthon Start program tavaly szeptemberi indulásával - világít rá a money.hu legfrissebb elemzése. A friss banki adatok alapján fordulat látható ugyanis a 2025-ös év során indított CSOK Plusz igénylések dinamikájában, a havi átlagos igénylések száma növekedést mutat a szeptembertől decemberig tartó időszakban az év első nyolc hónapjához képest.
2026. 03. 10. 03:00
Megosztás: