Megkezdődött a rákosrendezői terület előkészítése

Megkezdődött a rákosrendezői terület előkészítése, jogi értesítést kaptak a bérlők és a jogcím nélküli területhasználók - tájékoztatta az Építési és Közlekedési Minisztérium (ÉKM) csütörtökön az MTI-t.

Megkezdődött a rákosrendezői terület előkészítése

A közlemény szerint a minisztérium elrendelése alapján a MÁV Zrt. megindította a bérleti és egyéb használati jogviszonyok felmondását, illetve felszólította a hátrahagyott vagy engedély nélkül felhúzott ingatlanok használóit a terület átadására.

A beruházás előkészítésének következő lépéseként a leégett Budapest Sportcsarnok (BS) bontásából származó, az érintett területen deponált, mintegy 175 ezer tonna építési törmelék elszállítására, az állam tulajdonában lévő vasúti anyagok értékesítésére, illetve a terület rekultivációjára, kármentesítésére kerül majd sor - ismertette a tárca.

A munkálatok során az illetéktelenek helyszínen tartózkodása nemcsak tilos, de veszélyes is - hívták fel a figyelmet.

Az ÉKM célja, hogy a nyár végére a terület kiürítése befejeződjön és megindulhasson az ingatlanfejlesztés következő szakasza.

A közleményben felidézték, hogy Magyarország kormánya nagyszabású ingatlanfejlesztési beruházásról - egy új, millenniumi városnegyed felépítéséről - döntött a Rákosrendező vasútállomást övező és az ahhoz kapcsolódó, nagyobbrészt elhagyatott, egykori ipari területeken.

A terület hasznosítása az állam, a főváros és a vasúttársaság, illetve az itt élők és közlekedők közös érdeke, hiszen az ingatlanfejlesztés eredményeként a ma tájsebnek számító területen nem csupán új városnegyed épül, de a budapesti, illetve az agglomerációs közlekedés is új kapcsolatokkal és kiszolgáló létesítményekkel gyarapszik majd - írta az ÉKM.

A területek előkészítése a héten megkezdődött, miután a minisztérium, mint a MÁV Zrt. tulajdonosi joggyakorlója elrendelte a vasúttársaság által kötött valamennyi bérleti, lakásbérleti és egyéb használatot biztosító szerződés haladéktalan megszüntetését.

Az ÉKM a jogcím nélküli területhasználókkal kapcsolatban ugyancsak a szükséges intézkedések megtételére, és - amennyiben indokolt - a jogi eljárások megindítására utasította a vasúttársaságot.

A MÁV Zrt. az elrendelésben foglaltaknak megfelelően elindította a mintegy 65 bérleti és egyéb használatot biztosító szerződés megszüntetését, így a héten minden érintettnek kiküldték a felmondásról vagy a közös megegyezés kezdeményezéséről szóló értesítést.

A területen megvalósuló ingatlanfejlesztés előfeltétele, hogy a jogcím nélkül használók is elhagyják a területet. A barnamezős beruházás előkészítéséhez szükséges szállítási és kármentesítési munkálatok idején a területen illetéktelenek ott tartózkodása nemcsak tilos, de veszélyes is, így a közlemény szerint a hatóságnak joga, de egyúttal felelőssége is, hogy a közel két tucatnyi, jogcím nélküli szervezet és magánszemély eleget tegyen a felszólításnak és elhagyja a fejlesztési területet.

Az ÉKM és a vasúttársaság a kiürítési eljárások során nemcsak a jogszabályok maradéktalan betartásával, hanem a lehető legnagyobb méltányossággal igyekszik eljárni, így a lehetőségeihez mérten segít a lakásbérlők számára alkalmas, alternatív bérleti, illetve lakhatási lehetőségek beazonosításában és biztosításában is - írta közleményében az Építési és Közlekedési Minisztérium.

Kijevben tárgyal a magyar delegáció

Kijevben tárgyal a magyar delegáció a Barátság kőolajvezeték újraindításáról - erről beszélt Czepek Gábor, az Energiaügyi Minisztérium parlamenti államtitkára csütörtökön, Kijevben készült Facebook-videójában.
2026. 03. 12. 17:30
Megosztás:

Méhbetegség miatt rendeltek el községi zárlatot Békéscsaba és Békés egy részén

Védőkörzetet rendelt el hétfőtől a Békés Vármegyei Kormányhivatal, miután egy békéscsabai méhészetben mézelő méhek nyúlós költésrothadása betegséget állapított meg a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal laboratóriuma – tájékoztatta a békési önkormányzat csütörtökön az MTI-t.
2026. 03. 12. 17:00
Megosztás:

A középső országrészben már most aszály van kialakulóban

A napos, száraz, az ilyenkor szokásosnál több fokkal melegebb időben nagyon kiszáradt a talaj felszínhez közeli része, és egyre jelentősebb a középső talajréteg vízvesztése is, az őszi vetésekre vonatkozóan a középső országrészben már most aszály van kialakulóban – írta a HungaroMet Zrt. csütörtöki agrometeorológiai elemzésében.
2026. 03. 12. 16:30
Megosztás:

A Gránit Bank a piaci átlagnál gyorsabban bővült és rekordnyereséggel zárta 2025-öt

A Gránit Bank történetének legeredményesebb évét zárta 2025-ben, az adózott eredmény 19,2 milliárd forint volt, ami 13,6 százalékkal haladja meg az előző év eredményét, az adózás előtti eredmény 21,4 milliárd forintra nőtt, ami 18,8 százalékos éves bővülést jelent - közölte a bank csütörtökön az MTI-vel.
2026. 03. 12. 16:00
Megosztás:

Véget érhet az amerikai kriptoháború: az SEC és a CFTC összefog, míg a Bitcoin ára 70 ezer dollárnál

Az Egyesült Államok kriptoszektorát évek óta bénító szabályozási rivalizálás új fordulatot vett: az amerikai pénzügyi felügyelet két kulcsszereplője, az SEC és a CFTC megállapodást kötött az együttműködésről. A történelmi lépés célja egy egységes digitális eszközszabályozási keretrendszer kialakítása, miközben a Bitcoin ismét a pszichológiailag kulcsfontosságú 70 000 dolláros szint közelében kereskedik.
2026. 03. 12. 15:30
Megosztás:

A DeFi zsákutcája után jön a ProFi: új korszak kezdődhet a tokenizációban

A blokklánc-ipar évek óta azt ígéri, hogy a valós eszközök tokenizációja (RWA – real-world assets) több tízbillió dolláros piacot nyithat meg. A valóság azonban eddig jóval kiábrándítóbb volt: számos kísérlet kudarcba fulladt, miközben a decentralizált pénzügy (DeFi) fragmentált infrastruktúrát hagyott maga után. Egyre többen állítják azonban, hogy a következő fázis — az úgynevezett programmable finance (ProFi) — végre képes lehet valóban működőképes alapokra helyezni a tokenizációt, méghozzá az államok és intézmények aktív részvételével.
2026. 03. 12. 15:00
Megosztás:

Új agrár hiteltermékkel bővül a Széchenyi Kártya Program portfoliója

A legkisebb agrárvállalkozások támogatása kulcsfontosságú a hazai agrárgazdaság erősítésében. A KAVOSZ Zrt. a Széchenyi Kártya Programon keresztül meghatározó szerepet vállal a hazai kis- és középvállalkozások, köztük az agrárszektor vállalkozásainak támogatott finanszírozáshoz jutásában. A Széchenyi Kártya Program új eleme a Nemzetgazdasági Minisztérium támogatásával, az Agrárminisztériummal egyeztetett feltételrendszer mellett megvalósuló Széchenyi Agrár Mikro Forgóeszközhitel Konstrukció, amely márciustól szabad felhasználású forrást biztosít a mikro- és kisvállalkozásoknak fix évi 3%-os nettó kamattal, saját erő nélkül, egyszerűsített feltételekkel.
2026. 03. 12. 14:30
Megosztás:

Lakásbiztosítási kampány: 40%-kal nőtt az érdeklődés a lakásbiztosítások iránt az első héten

A lakásbiztosítási kampány első hetében jelentősen, közel 40%-kal ugrott meg a lakásbiztosításokkal kapcsolatos keresések száma a Bank360 oldalán. Ugyanezen időszakban a megkötött szerződések számában is jelentős, 30%-ot meghaladó növekedés volt megfigyelhető. Ugyanakkor a 2025-ös adatokkal összevetve csökkent azok aránya, akik a márciusi kampányt jelölték meg régi szerződésük felmondásának okaként.
2026. 03. 12. 14:00
Megosztás:

A Monad jelentése, értelmezése és szerepe a kriptovilágban: hogyan működik ez az új generációs blokklánc?

A „Monad” név egyre gyakrabban bukkan fel a kriptovaluták világában, különösen akkor, amikor a piac a gyorsabb, olcsóbb és könnyebben használható blokkláncokat keresi. A fogalom mögött nem egyszerűen egy újabb kriptoprojekt áll, hanem egy olyan technológiai megközelítés, amely azt ígéri, hogy az Ethereum ismert fejlesztői környezetét ötvözi jóval nagyobb sebességgel és alacsonyabb költségekkel.
2026. 03. 12. 13:30
Megosztás:

Mennyibe kerül most 1 kg vágósertés Magyarországon?

Az idei év első hónapjai után végre pozitív elmozdulás érzékelhető a sertéságazaban. A tavalyi év drasztikus mélyrepülése után, amely során a hazai árak 700 forintos szintről egészen a 450 forintos lélektani határ alá zuhantak, februárban megérkeztek a visszarendeződés első jelei.
2026. 03. 12. 13:00
Megosztás:

Adójogszabályok változása 2025-2026: mit tehet egy vállalkozás a hibák elkerüléséért?

A jogszabályi környezet folyamatos változása és annak nyomonkövetése állandó kihívást jelent a vállalkozások és azok döntéshozói számára.
2026. 03. 12. 12:30
Megosztás:

Binance kontra Wall Street Journal: jogi csatába kezdett a kriptotőzsde

Ritka és nagy horderejű lépésre szánta el magát a Binance: rágalmazási pert indított a Wall Street Journal ellen egy februári cikk miatt, amely szerint a platformon keresztül jelentős összegű kriptó áramolhatott iráni szankciós entitásokhoz. A világ egyik legnagyobb kriptotőzsdéje szerint a beszámoló pontatlan állításokat tartalmazott, amelyek komoly reputációs és üzleti károkat okoztak.
2026. 03. 12. 12:00
Megosztás:

Emelkedtek a fejlett piaci hozamok, erősödött a dollár, vegyesen teljesítettek a régiós devizák, a forint gyengült

Bár az amerikai inflációs és maginflációs adatok a várakozásoknak megfelelően alakultak, de a növekvő közel-keleti feszültség és az emelkedő olajárak miatt újból erősödtek az inflációs és kamatemelési várakozások – különösen, hogy Christine Lagarde, az EKB elnöke elmondta: mindent megtesznek azért, hogy az emelkedő olajárak dacára féken tartsák az inflációt.
2026. 03. 12. 11:30
Megosztás:

Multichain irányba fordul a Pump.fun? Új jelek utalnak a terjeszkedésre

Egyre több jel mutat arra, hogy a Pump.fun kiléphet a kizárólagos Solana-ökoszisztémából. A platform több új aldomaint regisztrált különböző blokkláncokhoz, miközben profiljából eltűnt a „Solana” megnevezés. Bár ez még nem jelent hivatalos multichain indulást, a háttérben zajló technikai előkészítés arra utal, hogy a projekt komolyan vizsgálja a többhálózatos terjeszkedést.
2026. 03. 12. 11:00
Megosztás:

Virtuális feltöltőkártyák online fizetésekhez Magyarországon

Ha Magyarországon élsz, és külföldi webshopokban, hirdetésekért vagy előfizetésekért akarsz fizetni, biztosan ismerős a para a helyi bankkártyákkal. De van megoldás – a virtuális prepaid kártyák. Ezek olyan eldobható vagy többször használatos digitális kártyák, amiket online hozol létre, és te magad töltesz fel. Az bennük a legkirályabb, hogy csomót közülük kriptóval is fel lehet tölteni. Hadd meséljek néhány bevált szolgáltatásról.
2026. 03. 12. 10:30
Megosztás:

Vegyesen zártak a tengerentúli indexek, a vártnak megfelelően alakult a februári infláció az USA-ban; meredeken emelkedtek az Oracle részvényei

A tengerentúli részvénypiacok tegnap vegyesen zártak, miközben a befektetők továbbra is az USA–Irán háború fejleményeire és az olajpiaci mozgásokra figyeltek.
2026. 03. 12. 10:00
Megosztás:

Estek tegnap az európai indexek, a továbbra is bizonytalan közel-keleti helyzet közepette az IEA stratégiai készleteinek felszabadításáról döntött

Az európai részvénypiacok csökkentek tegnap, a Stoxx 600 index 0,8%-ot esett, mivel a befektetők a Közel-Keleten zajló katonai műveletek fokozódását követték.
2026. 03. 12. 09:30
Megosztás:

Aave-alapító: radikális DAO-reformra van szükség – repedezik a decentralizált irányítás

Az Aave alapítója szerint a jelenlegi DAO-irányítás túl lassú, túl politikai és túl centralizált lett. Stani Kulechov most nyíltan reformot sürget: a napi döntéseket szakértői csapatokra bízná, miközben a tokenbirtokosok csak a legfontosabb stratégiai kérdésekben szavaznának. A vita nem véletlenül robbant ki – az elmúlt évben az Aave ökoszisztémáját belső konfliktusok, kilépő fejlesztők és vitatott finanszírozási javaslatok rázták meg.
2026. 03. 12. 09:00
Megosztás:

Gyengült a forint csütörtök reggelre

Gyengült a forint a főbb devizákkal szemben csütörtök reggel az előző esti jegyzéséhez képest a nemzetközi devizakereskedelemben.
2026. 03. 12. 08:30
Megosztás:

Átadták a magyar sajtó napja alkalmából a közmédia díjait

A magyar sajtó ünnepén átadott díj köszönet és elismerés azért a munkáért, amit a közmédia munkatársai végeznek a hiteles tájékoztatás, a magyar kultúra, az anyanyelv, a család védelmében, a sport vagy az igényes szórakoztatás érdekében - jelentette ki a Duna Médiaszolgáltató Nonprofit Zrt. vezérigazgatója, a közmédiának a magyar sajtó napja alkalmából rendezett díjátadó ünnepségén szerdán Budapesten.
2026. 03. 12. 08:00
Megosztás: