Megkezdődött a vörösiszap újrahasznosítása

Megkezdődött a bauxit maradvány (vörösiszap) újrahasznosítása, ennek lehetőségeit ismertették kedden Székesfehérváron, a Ritkaföldfémek kinyerése és másodlagos nyersanyagok előállítása a vörösiszap komplex hasznosítása keretében című pályázat záró konferenciáján.

Megkezdődött a vörösiszap újrahasznosítása

Az újrahasznosítást kidolgozó konzorciumot vezető Martin Metals Kft. ügyvezető igazgatója, Penk Márton elmondta, öttagú konzorciumuk a kutatás-fejlesztési projektjét egymilliárd forintos uniós támogatás segítségével valósította meg, az összköltség 1,481 milliárd forint volt. Céljuk az volt, hogy a hazai, elsősorban az ajkai tározók bányászati és vegyipari hulladékaként lerakott vörösiszapban található ásványi nyersanyagok kinyerési lehetőségeit kutassák, hasznosítási eljárásokat, technológiákat és eszközöket fejlesszenek.

Közölte, hogy a projekt eredményeként számos eljárást és két termelő technológiát dolgoztak ki, illetve berendezést létesítettek Ajkán és Inotán, a további hasznosíthatóság a gazdaságosságon múlik.

Penk Márton hangsúlyozta, hogy a vörösiszapból jelentős mennyiségű vas-oxidot tudtak kinyerni, de megvizsgálták hőálló cementekhez kevert adalékként is. Leginkább a betongyártás során adalékanyagnak alkalmas, méghozzá előkezelés nélkül, mert a lúgossága nem okoz problémát, miközben javítja a beton szilárdságát, növeli az élettartamát. A cég bele is vágott a vörösiszap betonadalékként hasznosításába, ennek érdekében új betongyártó üzemet építettek Inotán, ahol kidolgozásra kerültek a gyártási technológiák, megtörtént a próbaüzem, megkezdődik a termékgyártás - ismertette.

László Tamás a Golder Associates Zrt. képviseletében elmondta, hogy a vörösiszap nagyon értékes másodnyersanyag-forrás, ezért azt vizsgálták kutatásuk során, hogy különböző hasznosítások milyen környezeti hatásokkal járnak, a karbonlábnyom csökkentésében és a klímasemlegesség elérésében milyen szerepet játszik, továbbá a körforgásos gazdaságba mennyire illeszthető be. Jelezte, hogy mintegy 10 milliárd dolláros nyersanyag található a tározókban.

Kiss István közölte, hogy cégük, a Geovol Kft. azt vizsgálta, a vörösiszap kémhatása semlegesíthető-e, végül a különböző próbák közül a szén-dioxiddal érték el a legjobb eredményeket.

Balázs Margit a Bay Zoltán Nonprofit Kft. képviseletében elmondta, hogy bioreaktort építettek és baktériumok segítségével próbáltak vasat kinyerni a vörösiszapból, valamint bioszorpció segítségével értékes fémtartalmat (szkandium, vas, alumínium, kálcium, nátrium, titán) próbáltak kinyerni a vörösiszapból.

A Pannon Egyetem különböző ipari hulladékokkal, szennyvíziszappal, zöldhulladékkal és lakossági biológiai hulladékkal keverte a vörösiszapot, és növényeken tesztelték hasznosíthatóságát. Megállapították, hogy a vörösiszap és a komposzt elegye pozitívan hat a növények növekedésére, mert a vörösiszap foszformegkötő képessége jó, így műtrágya helyettesítőként alkalmazható.

Az intézmény a szkandium kinyerésével is megpróbálkozott, az eljárás azonban rendkívül költséges, önmagában nem gazdaságos, de vas, titán és egyéb ritkaföldfémek kinyerésével együtt gazdaságossá tehető. Ezen felül a bauxitmaradvány hasznosítását vizsgálták kerámia, beton és kötőanyagok esetében: téglagyártásnál, cementhabarcs, beton előállításnál és geopolimer kötőanyag esetében alkalmas különböző összetevők kiváltására, illetve habosítva hőszigetelő építőelemként is alkalmazható.


Zuhan a forint árfolyama - íme, ami okozza!

Kettős geopolitikai sokk vetett véget a forint nyári szárnyalásának.
2026. 07. 10. 01:00
Megosztás:

Az EP támogatja a digitális euró bevezetését

Az Európai Parlament (EP) strasbourgi plenáris ülésének szavazásán az EP-képviselők többsége támogatta a digitális euró bevezetését célzó javaslatról tervezett tárgyalások megkezdését - tájékoztatott az uniós parlament csütörtökön.
2026. 07. 10. 00:05
Megosztás:

Kína nem jelent fenyegetést az euroatlanti térségre

Kína nem jelent fenyegetést egyetlen országra sem, és nem veszélyezteti az euroatlanti térség biztonságát - közölte Mao Ning, a kínai külügyminisztérium szóvivője csütörtökön a tárca szokásos pekingi sajtótájékoztatóján
2026. 07. 09. 23:00
Megosztás:

A szlovén parlament elnöke népszavazást kezdeményezne az ország NATO-tagságáról

Népszavazáson mérné fel a lakosság véleményét Szlovénia NATO-tagságáról Zoran Stevanovic, a szlovén parlament elnöke, és szerinte a referendumot az őszi önkormányzati választásokkal egy időben meg is lehetne tartani.
2026. 07. 09. 22:00
Megosztás:

Több mint tízezer sertést ölnek le Szerbiában a sertéspestis miatt

Több mint tízezer sertést ölnek le Szerbiában, miután afrikai sertéspestist mutattak ki egy nagyüzemi gazdaságban a szerémségi Herkócán (Hrtkovci) - közölte Dragan Glamocic szerb mezőgazdasági miniszter csütörtökön.
2026. 07. 09. 21:00
Megosztás:

Az OTP és a Mol húzta fel a BUX-ot

A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 1771,1 pontos, 1,26 százalékos emelkedéssel, 142 613,39 ponton zárt csütörtökön.
2026. 07. 09. 20:30
Megosztás:

Franciaországban folytatódik a kánikula, egyre több az erdőtűz

Franciaországban csütörtökön immár ötödik napja tartott a kánikula, amely várhatóan egészen a jövő hét közepéig eltart, és amelynek következtében elszaporodtak az erdőtüzek az ország déli és keleti részén. Két hónapon belül ez a harmadik tartós hőhullám az országban - figyelmeztetett a meteorológiai szolgálat.
2026. 07. 09. 20:00
Megosztás:

A NAV felfüggesztette a nyomozást az ukrán pénzszállító ügyében

Az ukrán pénzszállító ügyében a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) lényegében lezárta a nyomozást, a belföldön lehetséges nyomozási cselekményeket már elvégezte. Az eddigi eredmények alapján nem nyert megerősítést a bűncselekmény elkövetése, de az ügy végleges lezárásához szükséges az osztrák nyomozóhatóság válasza, ezért annak beérkezéséig a NAV felfüggesztette a nyomozást - közölte az adóhatóság csütörtökön az MTI-vel.
2026. 07. 09. 19:30
Megosztás:

Új korszak jöhet a közbeszerzésekben, de súlyos árat fizethet, aki felkészületlenül indul

A június 23-án elfogadott törvénymódosítás újabb megfelelési és adminisztrációs terheket róhat a résztvevőkre. A változások hírére egyre több vállalkozás kezdte vizsgálni, érdemes-e belépnie az állami megrendelések piacára.
2026. 07. 09. 19:00
Megosztás:

Jövő héten szavazhat a parlament az alaptörvény módosításáról

Kétnapos rendkívüli ülést tart a jövő héten a parlament. Magyar Péter miniszterelnök várhatóan hétfőn és kedden is felszólal napirend előtt, hétfőn a képviselők szavazhatnak az alaptörvény 17. módosításról.
2026. 07. 09. 18:30
Megosztás:

Van élet a Balatonon és a Velencei-tón túl is: átalakulóban a dél-alföldi vízpartok lakáspiaca

Mérsékelt élénküléssel, de élesen kettéváló keresleti trendekkel indult a nyári szezon a dél-alföldi régió üdülőövezeteiben. A legtöbb vásárló továbbra is helybeli vagy a régióból érdeklődik, de egyre nagyobb számban jelennek meg a nyugat-magyarországi és fővárosi vásárlók, részben azok, akik kiszorulnak a drága balatoni és velencei-tavi piacokról. A Dél-Alföldön is teret hódít a prémium szegmens a piacon, illetve átalakulóban van a vevők viselkedése, szintet lépett a tudatosság, ma már az elsődleges szempont a négyévszakos használhatóság és az alacsony fenntartási költség – derül ki az OTP Ingatlanpont vízparti körképéből.
2026. 07. 09. 18:00
Megosztás:

Új vasútfejlesztés előkészítése kezdődött meg Székesfehérvár és a Balaton között

Új vasúti beruházás előkészítésére kötöttek tervezési szerződést a balatoni vasútvonal Szabadbattyán-Lepsény szakaszának fejlesztésére, amelynek célja, hogy itt is két vágányon, 160 kilométer/órás sebességgel lehessen haladni - jelentette be a közlekedési és beruházási miniszter csütörtökön Facebook-oldalán.
2026. 07. 09. 17:30
Megosztás:

Több állást hirdetnek a cégek, de mérséklődik a munkavállalói aktivitás

Szinte minden vármegyében nőtt a meghirdetett állások száma a második negyedévben a tavalyi adatokhoz képest. A rég látott, kiemelkedően magas munkavállalói aktivitás pedig valamelyest csillapodni látszik az ország összes régiójában – derül ki a Profession.hufriss, negyedéves jelentéséből.
2026. 07. 09. 16:30
Megosztás:

Aktívan és folyamatosan fellép a kartellekkel szemben a GVH

2026-ban már négy új kartell eljárást indított a Gazdasági Versenyhivatal (GVH). Így jelenleg összesen 21 kartellügyet vizsgál a GVH. Ez jelentősen meghaladja az uniós versenyhatóságok áltagos aktivitását. A magyar versenyhatóság által jelenleg folytatott eljárásokban vizsgált 1800 tenderből több mint 1000 érint közbeszerzéseket. A GVH az Integritás Hatóságtól kapott minden jelzést megvizsgált és döntő többségükben eljárásokat indított, amelyek folyamatban vannak.
2026. 07. 09. 16:00
Megosztás:

Megerősítette a Futureal hitelminősítését a Scope Ratings

A Scope Ratings megerősítette a Futureal Development Holding Kft. és a Futureal Holding B.V. BB-/Stabil besorolását. A nemzetközi hitelminősítő értékelése szerint a Futureal szerteágazó, fokozatosan bővülő és stabil bevételt termelő ingatlanportfóliója nagyban hozzájárul a társaság szilárd piaci pozíciójához.
2026. 07. 09. 15:30
Megosztás:

Ismét növekedési pályára állt a luxuspiac egy kutatás szerint

A luxuspiac 2,5 százalékkal nőtt 2025-ben az előző évi 1 százalékos csökkenés után, a Boston Consulting Group (BCG) és az olasz luxuscégeket tömörítő Altagamma előrejelzése szerint a személyes luxuscikkek piaca 2026-ban 2-5 százalékkal bővülhet, a következő években pedig tovább gyorsulhat a növekedés.
2026. 07. 09. 15:00
Megosztás:

Szakmai egyeztetést tartottak Budakeszi és térsége közlekedésének fejlesztéséről

Többek között új buszsávokkal és P+R parkolóval, útfelújításokkal és egy új összekötő úttal fejleszthetik Budakeszi és térsége közlekedését - jelentette be a témában tartott szakmai egyeztetés eredményeit csütörtökön a Facebookon a Közlekedési és Beruházási Minisztérium közúti közlekedési ügyekért felelős államtitkára.
2026. 07. 09. 14:30
Megosztás:

Hatalmas nemzetközi érdeklődés az MBH Bank kötvényei iránt

Folytatódik az MBH Bank nemzetközi kötvénykibocsátási programja, aminek keretében jelentős befektetői érdeklődés mellett hajtott végre újabb sikeres nemzetközi kötvénykibocsátást az MBH Bank. A kiemelt befektetői érdeklődést jól mutatja, hogy közel két és félszeres túljegyzés érkezett a hitelintézet MREL-képes kötvényeire.
2026. 07. 09. 14:00
Megosztás:

Világszerte vizsgálták a fogyasztóvédelmi hatóságok az influenszerek tevékenységét – NKFH és GVH fellépés hazánkban

Nemzetközi ellenőrzési akcióban vett részt a Nemzeti Kereskedelmi és Fogyasztóvédelmi Hatóság (NKFH), valamint a Gazdasági Versenyhivatal (GVH). A vizsgálatok arra terjedtek ki, hogy az influenszerek, valamint a virtuális és a mesterséges intelligencia alapú tartalomkészítők mennyiben felelnek meg az átláthatósági és fogyasztóvédelmi követelményeknek, különösen a kereskedelmi kommunikációk és a mesterségesen előállított tartalmak jelölése terén.
2026. 07. 09. 13:30
Megosztás:

Stagnált a munkanélküliség júniusban Csehországban

Júniusban Csehországban nem változott a munkanélküliség májushoz képest, a munkanélküliek aránya változatlanul 4,8 százalék volt - közölte a cseh munkaügyi hivatal csütörtökön Prágában.
2026. 07. 09. 13:00
Megosztás: