Lakáshitelt szeretnél? Mutatjuk mennyit kaphatsz 2025-ben!

Társadalmi egyeztetésre bocsátotta a kormány azt a tervezetet, amely a 2025-ös minimálbért és a garantált bérminimumot szabályozza. Mivel lakáshitelt jellemzően adóstárssal igénylünk, a money.hu és az ingatlan.com szakértői megnézték, hogy egy minimálbérért dolgozó párnak jövőre milyen kilátásai lehetnek a lakáshitelpiacon.

A minimálbér emelésére hároméves ütemezés szerint kerül sor, amely havi bruttó összege a megállapodás szerint így alakul:
2025. január 1-jétől 9 %-os emeléssel 290 800 Ft
2026. január 1-jétől 13 %-os emeléssel 328 600 Ft
2027. január 1-jétől 14 %-os emeléssel 374 600 Ft
Ez alapján a nettó minimálbér 2025-ben várhatóan 193 400 Ft lesz. 
Egy minimálbért kereső pár havi nettó 386 800 Ft összkeresetéből a jövedelemarányos törlesztőrészlet mutató (JTM) szabálya szerint legfeljebb a jövedelem 50%-a, azaz 193 400 Ft költhető hiteltörlesztésre. 
„Alacsonyabb jövedelemnél felelős hitelfelvevőként azonban nem ajánlatos elmenni a maximum kitettségig, jóllehet erre az MNB rendelete lehetőséget biztosít. Hitelbírálat során a bankok szigorúbb feltételeket is támaszthatnak és a banki gyakorlat szerint ezt meg is teszik. Vannak olyan bankok, amelyeknél 200 ezer Ft alatti jövedelem esetén a JTM 40%, míg 200-500 ezer forint közé eső jövedelem esetén 40-50% az arány. Ezen felül a legtöbb bank hitelbírálat során a megélhetési költségeket is figyelembe veszi. Ez alapján nem csak a JTM feltételeinek kell megfelelni, hanem az ügyfelek teljes nettó jövedelmébe bele kell férnie az összes törlesztőrészletnek és a bank által számolt megélhetési költségnek” – mondta Korponai Levente, a money.hu vezetője.
Az alacsonyabb, azaz 40 százalékos jövedelemarányos törlesztővel számolva ez azt jelenti, hogy havonta legfeljebb 154 ezer forint mehet biztonsággal hiteltörlesztésre. A mostani kamatkörnyezetben ez az összeg nagyjából egy 20 millió forintos, 20 évre felvett hitel törlesztőjének felel meg. Mindez egy 25 milliós ingatlanra lehet elegendő, ha rendelkezünk 5 millió forint önerővel, mivel hitelfelvételkor a 20%-os önerő szabályt is teljesíteni kell. 
„A 25 milliós értékhatár a nagyvárosokban élők számára komoly belépési korlátot jelent, mert például Budapesten 28 ezer eladó lakás és ház van, de ebből csak 386 darab, ami 25 milliónál olcsóbb. Az árak dinamikáját jól jelzi, hogy 1 évvel ezelőtt a fővárosi, 25 millió forintnál olcsóbb lakóingatlanok átlagos alapterülete 28 négyzetméter volt, ez most december elején már csak 27. Pest megye sem bővelkedik olcsó ingatlanokban, mert a budapesti agglomerációban eladó 22 ezer eladó lakásból és házból csak 1250 darab 25 milliónál olcsóbb. A kisebb városokban és községekben viszont nagyobb eséllyel keresgélhetnek a vevők, mert ott összesen 60 ezer eladó lakásból és házból válogathatnak, amiből 20 ezer 25 milliónál nem drágább” – hangsúlyozta Balogh László, az ingatlan.com szakértője. 

 

 

Plusz ingatlanfedezet bevonásával felvehető akár a teljes vételárnak megfelelő hitelösszeg is, ha a törlesztőrészlet belefér az igazolt együttes nettó jövedelem 40-50%-ába, valamint a törlesztőrészlet és megélhetési költség együttesen belefér az igénylők együttes nettó jövedelmébe. Ingatlanfedezetként nemcsak lakóingatlan (pl. lakás, családi ház, ikerház, sorház) vonható be, hanem pénzintézettől függően az alábbi ingatlantípusok is elfogadhatók pótfedezetként:
üdülő,
hétvégi ház,
építési telek,
és önálló helyrajzi számon lévő garázs.
„Amennyiben a plusz fedezetként bevonni kívánt ingatlanra már valamelyik bank jelzálogjogot jegyzett be, akkor egy másik bank lakáshitelének fedezeteként nem lesz bevonható. Ilyen esetben annál a banknál célszerű igényelni a lakáshitelt, amelyik a korábban felvett jelzáloghitelt is nyújtotta. Előtte azonban a pénzintézet természetesen meg fogja vizsgálni, hogy adott ingatlan elbír-e további hitelt. Fontos még tudni, hogy a plusz ingatlanfedezet bevonásakor a bankok nem osztják meg a hitelösszeget a fedezeti ingatlanok között, így minden egyes ingatlanra a teljes hitelösszeget jegyzik be” – tette hozzá Korponai Levente.

A pótfedezet bevonásával, önerő nélkül történő lakásvásárlásról bővebb információ a money.hu online tudástárában érhető el.

Az elmúlt bő évtizedben 650 milliárd forintból újult meg a kultúra

Az elmúlt bő évtizedben több mint 650 milliárd forintból újult meg a magyar kultúra, újultak meg a magyar kultúra épületei szerte a Kárpát-medencében - mondta a Kulturális és Innovációs Minisztérium (KIM) vezetője szombaton, Visegrádon.
2026. 03. 28. 21:00
Megosztás:

300 millió forintnyi orvostechnikai berendezést kapott a kistarcsai kórház

Csaknem 300 millió forintnyi orvostechnikai berendezést kapott a Kistarcsai Flór Ferenc Kórház, köztük emlődiagnosztikai és laparoszkópos eszközöket - mondta a Kulturális és Innovációs Minisztérium (KIM) vezetője szombaton, Kistarcsán.
2026. 03. 28. 20:00
Megosztás:

BAHART: hagyományőrzés mellett az innováció is kulcsszerepet kap

A Balatoni Hajózási Zrt. (BAHART) számára ugyanúgy fontos az értékek megőrzése, mint az innováció és a fejlődés - jelentette ki a társaság vezérigazgatója szombaton Balatonfüreden, a 180. hajózási szezon megnyitóján.
2026. 03. 28. 19:00
Megosztás:

Két embert állítottak elő gazdasági és pénzügyi bűncselekmények elkövetése miatt a német és a spanyol hatóságok

Nemzetközi művelet során több tízmillió eurós kárt okozó gazdasági és pénzügyi bűncselekmények elkövetése miatt két embert állítottak elő a német és a spanyol hatóságok - tájékoztatott az Európai Unió tagállamai közötti igazságügyi együttműködésért felelős, hágai székhelyű ügynökség, az Eurojust pénteken.
2026. 03. 28. 18:00
Megosztás:

A Raiffeisen Bank felvásárolta a Garanti BBVA Romaniát

A Raiffeisen Bank megvásárolta a spanyol BBVA romániai érdekeltségeit - írja a profit.ro az osztrák pénzintézet közleménye alapján.
2026. 03. 28. 17:00
Megosztás:

Visszafejlődő digitalizáció, gyenge hatékonyság jellemzi a hazai kkv-szektort

Friss, átfogó kutatást készített a hazai kis- és középvállalatok helyzetéről és problémáiról a vezetési tanácsadással foglalkozó Helix Consulting. Mivel itthon ez a kör teszi ki az összes vállalkozás 99%-át és felel a foglalkoztatás 65%-áért, hogyléte minden szempontból kiemelten fontos. Jól jellemzi a szektor működését, hogy az említett, csaknem kétharmados foglalkoztatási arányhoz képest a hozzáadott értéknek csak mindössze 41%-a termelődik a kkv-knál, a digitalizáltság mértéke a nem kikényszerített területeken pedig még csökkent is az utóbbi években.
2026. 03. 28. 15:00
Megosztás:

Befejeződött a dél-balatoni vasútvonal szezonra történő felkészítése

A dél-balatoni fővonal Székesfehérvár és Lepsény közötti szakaszán már elvégezték a célzott karbantartást, az északi parton pedig március végétől kezdődnek az erősítést szolgáló munkálatok - közölte a Mávinform a vasúttársaság honlapján, megjegyezve: március 30-tól április 2-ig pótlóbuszokkal szállítják az utasokat Balatonfüred és Tapolca között.
2026. 03. 28. 14:00
Megosztás:

A MÁV-csoport és a BKK több járatát is érinti a vasárnapi óraátállítás

Március 29-én vasárnap kezdődik a nyári időszámítás: az órákat hivatalosan hajnali kettőkor három órára állítják át, amihez az érintett belföldi és nemzetközi vonatok, valamint a BKK-járatok, a helyi és helyközi buszjáratok menetrendjei is igazodnak - közölte a MÁV-csoport és a Budapesti Közlekedési Központ (BKK) az MTI-vel.
2026. 03. 28. 13:00
Megosztás:

Az elnök aláírta az üzemanyagárak csökkentéséről szóló törvénymódosításokat

Aláírta Karol Nawrocki lengyel elnök azokat a törvénymódosításokat, amelyek lehetővé teszik az üzemanyagárak jövedéki adójának és áfájának csökkentését, valamint a kötelező ársapka átmeneti bevezetését - közölte Rafal Leskiewicz elnöki szóvivő péntek este az X-en.
2026. 03. 28. 12:00
Megosztás:

Az MBH Bank 237 milliárd forintot meghaladó korrigált adózás előtti eredményt ért el 2025-ben

Az MBH Bank továbbra is erős piaci pozíciókkal, kimagasló jövedelmezőség mellett és a szabályozói elvárásokat meghaladó szilárd tőkemegfeleléssel zárta a 2025-ös évet. A Budapesti Értéktőzsdén közzétett pénzügyi jelentés alapján az MBH Bank 237 milliárd forintot meghaladó korrigált adózás előtti eredményt ért el tavaly, korrigált tőkearányos megtérülési mutatója pedig 17,5% volt 2025-ben. A Bank mérlegfőösszege 12 890 milliárd forint, saját tőkéje pedig 1 261 milliárd volt év végén, amelyek alapján az MBH Bank a második legnagyobb hitelintézet hazánkban. Emellett a Bank a szabályozói elvárásokat jelentősen meghaladó tőkemegfeleléssel és likviditási szintekkel zárta a tavalyi évet. A 2025-ös év egyben a lezárása volt az MBH Bank öt éves stratégiai ciklusának, amely során összesen több mint 1000 milliárd forint korrigált adózás előtti eredményt ért el a bankcsoport.
2026. 03. 28. 11:00
Megosztás:

A második Trump-adminisztráció mint stratégiai stresszteszt Európában

A második Trump-adminisztráció első évének tapasztalatai már egyértelműen beépültek az európai stratégiai gondolkodásba és kétséget kizáróan látszódnak a kormányzási realitások. Ha az első Trump-adminisztráció nem is feltétlenül, a második egyértelművé tette, hogy Donald Trump miért is annyira fontos Európának. Nem szabad elfelejteni, hogy Trump az üzleti életből jött a politika világába, így nem meglepő, hogy más stratégiák mentén cselekszik, amelyek olykor kissé kiszámíthatatlanok. Azonban éppen ezek teszik fontossá Trumpot Európának, mert láthatóvá teszi mindazt, amit az európai biztonsági rendszer eddig eltakart.
2026. 03. 28. 10:00
Megosztás:

Feladtad már az 5-ös lottódat a hétre? Akkor ezzel jobb ha tisztában vagy

A hétvégi Ötöslottó főnyereménye már meghaladja a 6 milliárd forintot. Az elmúlt csaknem fél év során a sorsolásokon 61 páros és 59 páratlan szám került kihúzásra.
2026. 03. 28. 09:00
Megosztás:

Új tachográf-szabályozás – a gyűjtőszállítmányozás jelenthet megoldást

Július 1-jétől várhatóan jelentősen változik a szállítmányozási piac Magyarországon. Az ekkor érvénybe lépő uniós szabályozás a kamionokhoz hasonlóan a tachográf kötelező használatát és a pihenőidők betartását írja elő a 2,5 tonna össztömeget meghaladó furgonok számára is. A Dachser szakértői elemezték a várható piaci helyzetet az új szabályozás tükrében, és átrendeződésre számítanak: kapacitásvesztésre, drágulásra és növekvő tranzitidőkre a furgonos szállítások esetében és növekvő érdeklődésre a gyűjtőszállítmányozási szolgáltatások iránt. Utóbbit a jogszabályi változások nem érintik, hiszen a kamionok jó ideje ezen előírásokat betartva közlekednek, így stabil, megbízható, kiszámítható alternatívát jelenthetnek a furgonos szállítással szemben.
2026. 03. 28. 08:00
Megosztás:

Újabb vidékfejlesztési beruházás segíti a magyar borászat fejlődését

A borászati ágazat fejlesztése kiemelt terület, ezért a kormány a jövőben is támogatja a pincészetek beruházásait, az innovációt és a piacra jutást segítő programokat - jelentette ki Tarpataki Tamás, az Agrárminisztérium (AM) agrárpiacért felelős helyettes államtitkára pénteken Somlóvásárhelyen, a Kreinbacher Birtok Pezsgőpincészet projektátadóján, a szaktárca pénteken kiadott közleménye szerint.
2026. 03. 28. 07:00
Megosztás:

A „céges pénz” nem magánvagyon, de erről sokan megfeledkeznek

Sokba kerülhet a felkészületlenség és a felelőtlenség, ami akár a hazai mikro- és kisvállalkozások létét is veszélyeztetheti. Egyes vállalkozók hajlamosak a bankszámlára érkező bevételt azonnal saját pénzükként kezelni, ami komoly kockázatot jelenthet egy ellenőrzés során is. A szakértő hangsúlyozza, hogy a „nulladik perctől” elvárt a teljes körű jogszabályi megfelelés és a tudatos pénzkezelés!
2026. 03. 28. 06:00
Megosztás:

Új korszak Miskolcon: felavatta járműipari alkatrészeket gyártó központját a Halms Hungary

Átadták a Huashuo csoporthoz tartozó Halms Hungary miskolci járműipari gyártóközpontjának első épületét pénteken az INPARK Miskolc területén. Az üzem alumínium öntvényeket és megmunkált alkatrészeket gyárt majd olyan vezető autómárkák és autóipari beszállítók számára, mint a Volvo vagy a Magna. A több mint 200 millió eurós beruházás 3 ütemben valósul meg, 2032-ig, összesen 1000 főnek munkát adva.
2026. 03. 28. 05:00
Megosztás:

Utóvizsgálat alatt a Wizz Air

A Gazdasági Versenyhivatal (GVH) utóvizsgálatot indított a Wizz Air-nél. A légitársaságot az eredeti eljárásban utasfelvételi szolgáltatásával és egyes szolgáltatási csomagjainak „többletszolgáltatásaival” kapcsolatos megtévesztő gyakorlatai miatt bírságolta meg a GVH több mint 300 millió forintra. A GVH Versenytanácsa emellett kötelezte a vállalkozást az automatikus utasfelvételi szolgáltatással kapcsolatos jogsértő magatartás megszüntetésére, melynek teljesítését a GVH nem tudta kellő bizonyossággal megállapítani a Wizz Air által benyújtott dokumentumok alapján, így ezt most tüzetesen ellenőrzi az utóvizsgálat elrendelésével.
2026. 03. 28. 04:00
Megosztás:

Csendben rohad a rendszer, ami lenullázhatja a cégeket

A vállalatok versenyképessége ma már nem kizárólag a technológián vagy a tőkén múlik, hanem a munkaerő megtartásán és a kulcsemberek stabil teljesítményén. Bár a várható élettartam nőtt, az egészségben megélt évek száma ettől jelentősen elmarad.
2026. 03. 28. 03:00
Megosztás:

Mit tett a Fidesz 16 év alatt a nyugdíjakkal?

A Fidesz kormányzásának kezdetén komoly megszorításokkal indított: több korábbi kedvezményt megszüntetett, majd a svájci indexálás eltörlésével olyan rendszert alakított ki, amely hosszabb távon a nyugdíjasok lemaradását erősítette. Később ugyan jelentek meg pluszjuttatások, ám összességében továbbra is kevés forrás jut a nyugdíjakra. Így alakult a mérleg az elmúlt 16 évben.
2026. 03. 28. 02:00
Megosztás:

Az ALDI 3400 Ft-ért megoldja a családi húsvéti menüt

Az ALDI az elmúlt évek gyakorlatát követve idén húsvétkor is kedvező árú megoldásokkal támogatja a családokat az ünnepi bevásárlásban.
2026. 03. 28. 01:00
Megosztás: