Miért cserélje le régi ablakait? Milyen támogatásokat igényelhet erre?
De mikor mondhatjuk azt, hogy most már mindenképp le kell cserélni az ablakot, nyílászárókat? És van-e bármilyen támogatás, amit igénybe vehetünk? Érdemes-e régi fakeretbe minőségi műanyag ablakot építeni? Ennek járunk most utána.
Mikor működik jól egy ablak?
Egy ablaknak három fontos funkciója van: eresszen be elegendő fényt, így a fény mellett meleget is kap a belső tér az üvegházhatásnak köszönhetően, bezárt állapotban legyen kiváló légzáró hővisszatartó tulajdonsága. És van még egy negyedik, az esztétikum, vagyis hogy illeszkedjen az épület arculatához.
Érdemes felmérni, hogy milyen állapotban vannak az ablakok, ajtók, milyen módon járulnak hozzá az épület energiatakarékos működéséhez. Azt is vizsgáljuk meg, hogy kisebb javításokra vagy komplex cserére van szükségünk? Megéri-e javíttatni a szigetelést, felújíttatni a régi fa nyílászárót, vagy érdemes a csere mellett dönteni?
Mikor cseréljük le mindenképp a régi ablakokat?
Általában 20-30 évente érdemes ablakcserében gondolkodni. Természetesen vannak olyan esetek, amelyeket egyszerűbb javítással meg lehet oldani, ilyen például a rossz szigetelés: ha elöregedett az anyag és ettől romlott a légzáró képesség, ki lehet cseréltetni a szilikongumit. Ahhoz, hogy hosszú távon szigeteljen az új szilikon, fontos, hogy ne mázoljuk le, ne érje vegyszeres behatás, hiszen az rongálja a gumit és a szigetelőképességét.
Ha elöregedett fa ablakaink vannak (pl. repedések a tokon, szárnyakon), esetleg megpróbálhatjuk asztalossal felújíttatni, de könnyen lehet, hogy a felújíttatás költsége végül magasabb lesz, mintha kicseréltük volna modern, jól záródó, garanciális műanyag nyílászáróra. Az elszuvasodott (vagy más kártevő által megrongált), kirepedt fa ablakot, a régi, rosszul záródó műanyag ablakot érdemes cserélni. Minden esetben kérje szakember véleményét!
Megéri régi fakeretbe műanyag nyílászárót helyezni?
Bár csábító lehetőség, hogy a meglévő fakeretbe berakjuk a csilivili új műanyag nyílászárót, nem éri meg. A meglévő fa keret jó eséllyel nem szigetel olyan hatékonyan, mint egy új, minőségi műanyag ablakkeret. Vagyis akármennyivel jobb a szigetelése az új ablakszárnynak, valójában nem nyerünk vele szinte semmit, hiszen az elhasználódott fa kereteken keresztül jár a huzat, kiszökik a hőenergia hideg időben, illetve felmelegszik a belső tér nyáron. Ráadásul a házunk értéke sem fog nőni egy ilyen félmegoldással. A hibridmegoldásokat nem szeretik a vevők. Vagyis ha van egy fa tokba épített műanyag nyílászáró, akkor az nem kelt bizalmat a leendő vásárlókban, lehet, hogy kiadtunk rá egy csomó pénzt, de a vevő (vagy az általa hívott szakember) csak azt látja, hogy mennyi vesződsége lesz még itt az ablakcserével.
Akkor mi a teendő?
Ha eljött a csere ideje, akkor érdemes egyszerre az összes ablakot cserélni. A legcélszerűbb háromrétegű, kiváló hőszigetelő adottságokkal rendelkező ablakra cserélni a meglévő nyílászárókat. Természetesen ne feledkezzünk meg az alapos szigetelésről sem, hiszen egy jó ablak sem tudja egymaga megvédeni az épületet a lehüléstől, felmelegedéstől, ha nincs rendes homlokzati és födém szigetelés.
Milyen támogatást tudunk igénybe venni?
Az otthonfelújítási támogatás keretein belül 2021. január 1. és 2022. december 31. között a nyílászárókat is cserélhetjük. Az otthonfelújítási támogatás összege az ingatlan felújítására fordított költségvetés fele, maximum 3 millió forint. Azaz a számlákkal igazolt felújítási költségek felét, de maximum 3 millió forintot az állam fizet a felújításból. A támogatás összegében az anyagköltség számlák, illetve a vállalkozói díj számlák 50-50%-os arányban szerepelhetnek.
Ha szeretné a teljes 3 millió forint támogatást igénybe venni, akkor 6 millió forintot kell az otthonára költenie. Az elköltött 6 millió forintról szóló számlákból vagy az anyagköltségnek vagy a munkadíjnak el kell érni a költségvetés 25%-át ahhoz, hogy megkaphassa a maximális támogatást. A könnyebb érthetőség kedvéért felsorolunk néhány példát. Ezeknek az összegeknek nem kell ennyire kikerekednie, csak a könnyebb számolás kedvéért írtunk kerek számokat:
- 1,5 millió forint anyag és 4,5 millió forint munkadíj
- 2,5 millió forint anyag és 3,5 millió forint munkadíj
- 3 millió forint anyag és 3 millió forint munkadíj
- 3,5 millió forint anyag és 2,5 millió forint munkadíj
- 4,5 millió forint anyag és 1,5 millió forint munkadíj
Nem kötelező a maximális támogatásra hajtanunk, kevesebb támogatás is igényelhető, azonban ilyenkor is tartani kell a munkadíj és anyagköltség számlák minimálisan előírt arányát.
Mikor kapjuk meg a pénzt?
Ez egy utólagos támogatás, vagyis mi megbízóként hitelből vagy önerőből elvégeztetjük a munkálatokat (fontos, hogy előzetesen szerződjünk a munkát végző szakemberekkel!). Ezután feltöltjük a számlákat, megfelelő papírokat és várjuk, hogy a MÁK elbírálja a beadott támogatási igénylést. A lakásfelújítási támogatás a lakáson végzett építési munkák befejezését és a legutolsó számla kifizetését követően 60 napon belül, de legkésőbb 2022. december 31-ig igényelheti. Több számla esetén az igénylési határidő számításánál a legutolsó kifizetési időpontot kell alapul venni.
Ha önerőből finanszírozzuk a felújítást, akkor legkésőbb 2022.12.31-ig le kell adni az igényléshez a kifizetett számlákat. Tehát minden munkálatot 2022.12.31-ig be kell fejeznie és ki is kell fizetni a számlákat! Aki igényli az otthonfelújítási hitelt (3%-os hitel), annak a felújítás számláit maximum a kölcsön folyósításától számított 1 éven belül be kell nyújtania a bankba. Tehát, aki igényli a hitelt annak 1 éve van befejezni a felújítást.