Mikor jár vissza az albérlet kauciója egy lakásbérlésnél? Jogi háttér

Egyre tudatosabbak az emberek az elmúlt évek lakásbérlettel kapcsolatos rémtörténetei után, alaposan utánajárnak a szabályoknak, mielőtt kiadnák a lakásukat vagy kivennének egyet. Azonban még mindig vannak homályos pontok, amelyekkel sokan nincsenek tisztában – derül ki a Magyar Országos Közjegyzői Kamara (MOKK) online felméréséből.

Mikor jár vissza az albérlet kauciója egy lakásbérlésnél? Jogi háttér

Számos bérlő nem tudja, hogy mikor kell visszakapnia a kauciót, és abban is bizonytalan sok bérbeadó, hogy mit lehet kezdeni egy kiköltözni nem hajlandó lakóval. A közjegyzők tapasztalatai szerint egyre népszerűbb megoldás, hogy a bérbeadók egyoldalú kötelezettségvállaló nyilatkozatot kérnek a bérlőtől a kiköltözésre, de azt kevesebben tudják, hogy ezzel a bérleti díj megfizetését is garantálni lehet.

A MOKK a lakáskiadással, lakásbérlettel kapcsolatos jogi tudást tesztelte online kvízével.  Arra voltak kíváncsiak, tudják-e az emberek, hogyan kell érvényes bérleti szerződést kötni, mik a kaució visszafizetésének feltételei, miben más egy közokiratba foglalt lakásbérleti szerződés, vagy mit lehet tenni akkor, ha a bérlő a bérleti jogviszony megszűnését követően nem hajlandó kiköltözni az ingatlanból.

Az interneten időről-időre terjedő rémtörténetek, lakásbérleti anomáliák is szerepet játszanak abban, hogy egyre többen alaposan utánajárnak az ingatlanbérléssel és bérbeadással kapcsolatos szabályoknak, de továbbra is vannak olyan alapvető részletek, amelyekkel jó néhányan nincsenek tisztában. Minden tizedik kitöltő például azt hitte, hogy tanúk előtt szóban is lehet bérleti szerződést kötni, holott egy ingatlant bérbe adni érvényesen csak írásba foglalt szerződéssel lehet, de önmagában még ez sem előzi meg a leggyakoribb, sokszor nagyon kellemetlen problémákat.

Mikor jár vissza a kaució?

A felmérést kitöltők negyede nem tudta, hogy amennyiben a bérlőnek nincs bérleti díj vagy egyéb költségtartozása és nem is okozott kárt, vissza kell kapnia a kauciót a bérleti jogviszony megszűnése után. A gyakorlatban az, hogy a kaució felhasználása mire terjedhet ki, például a bérlő az utolsó hónapokban lelakhatja-e, ahelyett, hogy visszakapná, mindig a felek közös megegyezésén múlik.

Feltétlenül érdemes mindezt alaposan átbeszélni, és a kaució összegével együtt a bérleti szerződésbe is belefoglalni, ezzel elejét lehet venni az esetleges vitának. Nem ritka ugyanis, hogy a bérlőknek és a bérbeadóknak egészen más elképzelései vannak a kaució felhasználásáról vagy a visszafizetésének feltételeiről, és nézeteltérés esetén gond lesz abból, ha a szerződés nem tér ki minden fontos részletre. 

Azt viszont szinte mindenki tudta, hogy a bérlő csak akkor költöztethet be mást is az ingatlanba, akár maga mellé, akár maga helyett, ha ezt előre letisztázta a bérbeadóval, és ezt a szerződésbe is belefoglalták. Nem érdemes tehát azzal számolni, hogy ha rendesen fizet és nem tesz kárt az ingatlanban, akkor szabadon odaköltöztetheti például a párját is.

Közvetlen végrehajtható a közjegyzői okiratba foglalt szerződés

A többség azzal is tisztában volt, hogy egy közjegyzői okiratba foglalt bérleti szerződés nagyobb biztonságot ad mindkét félnek, mint egy internetről letöltött szerződésminta alapján készített okirat. A házilag készített lakásbérleti szerződések gyakran hiányosak és éppen akkor nem nyújtanak megfelelő garanciát egyik félnek sem, amikor szükség lenne rá. Az ilyen magánokirati formában szerkesztett szerződések esetén nem lehet közvetlenül végrehajtást kezdeményezni, ha probléma akad a másik féllel, például a bérlő nem fizet időben.

A közjegyző által készített szerződés ezzel szemben közokiratnak minősül, biztosan nem marad ki belőle semmilyen fontos részlet, és az abban foglaltak közvetlenül is végrehajthatók. Ha a bérlő nem teljesíti a vállalt kötelezettségeit, kárt tesz az ingatlanban vagy nem hajlandó kiköltözni a szerződés megszűnése után, az okiratot szerkesztő közjegyző a bérbeadó kérésére elrendelheti a végrehajtást, és nem szükséges hosszasan pereskedni. 

A közjegyzői szerződés emellett a bérlőnek is garanciát jelent arra, hogy nem emelhetik meg váratlanul a bérleti díjat, és nem tehetik utcára megfelelő indok nélkül.

Nem kötelező, de ajánlott az egyoldalú nyilatkozat

A felmérésben résztvevők nagy többsége tudta, hogy a házilag vagy ügyvéd segítségével készített szerződés esetén a bérlőnek nem kötelező közjegyző előtt egyoldalú kötelezettségvállaló nyilatkozatot tennie, de a bérbeadó a birtokbaadás feltételéül szabhatja ezt. Azért egyre népszerűbb ez a megoldás, mert elég, ha csak a bérlő megy el a közjegyzőhöz, de a nyilatkozatban vállaltakat közvetlenül végre lehet hajtani, hasonlóan a közjegyzői okiratba foglalt szerződéshez.

Azt azonban már csak kevesen tudják, hogy a kiköltözési nyilatkozatként is emlegetett egyoldalú kötelezettségvállaló nyilatkozattal nemcsak a kiköltözést lehet garantálni, hanem bele lehet foglalni a bérleti díj és egyéb költségek megfizetését is, amik így szintén pereskedés nélkül végrehajthatók.

Egyoldalú kötelezettségvállalás vagy közjegyző által készített bérleti szerződés nélkül nincs könnyű dolga a tulajdonosnak, ha a bérlő nem hajlandó kiköltözni a szerződés lejárta után. Ilyenkor ugyanis bírósághoz kell fordulni, lakáskiűrítési pert kell indítani, és csak hónapokkal később, a jogerős bírósági határozattal lehet kilakoltatni a volt bérlőt, ezzel a MOKK felmérését kitöltők negyede nem volt tisztában.


A megújulók már terjednek – Európa energiafüggésének igazi problémája máshol van

Az Európai Unió villamosenergia-termelésének már több mint 70 százaléka alacsony kibocsátású, mégis hatalmas összegeket költünk gáz és olaj behozatalára. A fő gond egyre inkább a felhasználás oldalán van: a villamos energia a teljes energiafelhasználásnak még mindig csak mintegy 23 százalékát adja. Hogyan lehetne gyorsabban kiváltani vele a fosszilis energiát – és valóban csak a növekvő energiaigényt fedezik a megújulók? Ezt a kérdést járja körül Szilva Attila fizikus, a BME és az Uppsalai Egyetem korábbi kutatója, a Furik blog szerzője.
2026. 08. 29. 18:00
Megosztás:

Október 11-re írta ki a szlovén parlament a három konzultatív népszavazást

Október 11-re írta ki pénteken a szlovén parlament azt a három konzultatív népszavazást, amelyen a szociális támogatások feltételeiről, a közszolgálati rádió és televízió kötelező előfizetési díjának eltörléséről, valamint az Európai Unión kívüli országok állampolgárainak helyhatósági választójogáról kérik ki a választók véleményét.
2026. 08. 29. 17:00
Megosztás:

Szövetségi Űrakadémia alakul az Egyesült Államokban

Az Egyesült Államok Űrakadémiájának (US Space Academy) megalapításáról írt alá rendeletet Donald Trump amerikai elnök pénteken.
2026. 08. 29. 16:00
Megosztás:

A CIG Pannónia biztosító díjbevétele csökkent, adózott eredménye nőtt az idei első fél évben

A CIG Pannónia Életbiztosító Nyrt. konszolidált díjbevétele 31 milliárd forint volt az idei első fél évben, 5 százalékkal kevesebb, mint az előző év azonos időszakában, a vállalat ugyanakkor 2,3 milliárd forint konszolidált adózott eredményt ért el, 10 százalékkal többet, mint egy évvel korábban - tette közzé a társaság a Budapesti Értéktőzsde (BÉT) honlapján pénteken.
2026. 08. 29. 15:00
Megosztás:

Napirendre kell venni az akkumulátorgyárak munkavédelmi problémáit

A magyarországi akkumulátorgyárakban történt balesetek és az egészségkárosító munkavédelmi kockázatok napirendre vételét kezdeményezte az Országos Munkavédelmi Bizottságnál pénteken a Liga Vas- és Fémipari Szövetség (LVFSZ) az MTI-nek küldött tájékoztatása szerint.
2026. 08. 29. 14:00
Megosztás:

Az idei volt Hollandia eddigi legmelegebb nyara

Noha még nincs vége augusztusnak, már most világos, hogy a 2026-os volt Hollandia eddigi legmelegebb nyara a hőmérsékleti adatok rögzítésének 1901-es kezdete óta - közölte a holland királyi meteorológiai intézet (KNMI) jelentését ismertetve az NL Times című, angol nyelvű holland hírportál csütörtökön.
2026. 08. 29. 13:00
Megosztás:

A bevándorlás akadályozta meg a népességfogyást Romániában

A nemzetközi vándorlás pozitív mérlege akadályozta meg Romániában tavaly a jelentősebb népességfogyást, amelyet a negatív természetes szaporulat okozhatott volna - derült ki a statisztikai intézet pénteken közzétett éves demográfiai összegzéséből.
2026. 08. 29. 12:00
Megosztás:

Visa és Dunamu: stabilcoinok és AI alakíthatják át a fizetések jövőjét

A Visa és a dél-koreai Dunamu, az Upbit kriptotőzsde mögött álló vállalat stratégiai együttműködésbe kezdett, hogy megvizsgálják a stabilcoinalapú fizetések és az AI-vezérelt kereskedelem lehetőségeit. A két cég elsősorban a határokon átnyúló fizetések, átutalások és elszámolások új modelljeit kutatja, miközben azt is vizsgálják, hogyan kapcsolhatók össze az úgynevezett AI-agentek a digitális pénzügyi infrastruktúrával.
2026. 08. 29. 11:00
Megosztás:

12 milliárd forint korrigált adózás előtti eredmény a Gránit Banknál

Rekordszámú lakossági számlanyitás, digitális és AI fejlesztések: a Gránit Bank 2026 első félévét egyedi szinten stabil tőkével, likviditással, bővülő lakossági és KKV szolgáltatásokkal zárta.
2026. 08. 29. 10:00
Megosztás:

Az OTP Bank támogatja az agrárvállalkozások likviditását segítő kezdeményezés végrehajtását

Az Agrár és Élelmiszergazdaságért Felelős Minisztérium átmeneti pénzügyi könnyítést jelentő kezdeményezésének hátterében az idei év rendkívüli kihívásai állnak: az aszály, a tavaszi fagykárok, a járványhelyzetek, az egyes ágazatokban tapasztalható alacsony felvásárlási árak, valamint a költségnövekedés és a nemzetközi piaci bizonytalanságok. A nehézségek számos termelő likviditási helyzetét megnehezítették.
2026. 08. 29. 09:00
Megosztás:

Nemcsak fogyasztóként, befektetőként is tehetünk a vízhiány ellen

A vízhiány Magyarország egyik legégetőbb problémája, és egyre többen keresik azokat a megoldásokat, amelyekkel hozzájárulhatnak a helyzet javításához. Cselekedni pedig nemcsak önkéntes munkával vagy adományokkal tudunk, de a megtakarításainkat is a jó cél szolgálatába állíthatjuk. Gyura Gábor, a Magyar Fenntartható Befektetési és Pénzügyi Egyesület igazgatója szerint befektetéseink is szerepet játszhatnak abban, hogy több forrás jusson a fenntarthatóbb vízgazdálkodási megoldásokhoz, és elősegíthetik a hosszú távon hatékony vízhasználatot.
2026. 08. 29. 08:00
Megosztás:

Szerdán találkozik Magyar Péterrel az Európai Tanács elnöke Budapesten

Uniós körútja során szeptember 2-án, szerdán találkozik Magyar Péter miniszterelnökkel António Costa, az uniós tagországok vezetőit tömörítő Európai Tanács elnöke Budapesten.
2026. 08. 29. 07:00
Megosztás:

Feljelentést tett a Belügyminisztérium a Fradiváros-projekt ügyében

Feljelentést tett a Belügyminisztérium a Ferencvárosi Torna Club Fradiváros-projektjéhez kapcsolódó, csaknem 25 milliárd forint állami támogatás felhasználása miatt a Nemzeti Adó- és Vámhivatal Bűnügyi Főigazgatóságán - közölte a tárca sportért felelős államtitkársága az MTI-vel pénteken. Kubatov Gábor, a Ferencváros elnöke tudatta: nyugodt szívvel állnak minden, jogállami keretek között lefolytatott vizsgálat elé.
2026. 08. 29. 06:00
Megosztás:

Létrejött a megállapodás a Mol Új Európa Alapítvány megszűnéséhez kapcsolódó elszámolásról

A Mol Nyrt. és a Mol Investment Kft. megállapodott az állammal a Mol Új Európa Alapítvány megszűnéséhez kapcsolódó elszámolásról – közölte a cég a Budapesti Értéktőzsde (BÉT) honlapján.
2026. 08. 29. 05:00
Megosztás:

Újabb NAV-tutorial: webes nyugtaadat-szolgáltatás lépésről lépésre

Újabb videóval segíti a NAV a vállalkozások felkészülését a szeptember 1-jén induló nyugtaadat-szolgáltatásra. A most megjelent tutorial azoknak mutatja be lépésről lépésre az adatok kézi rögzítését, akik továbbra is klasszikus, kézzel kitöltött nyugtatömbös papírnyugtát szeretnék használni. A videó a belépéstől egészen az adatok beküldéséig, képernyőről képernyőre vezeti végig a felhasználót a Pénztárgép Portálon szeptember 1-jén élesedő nyugtaadatok rögzítése menüponton.
2026. 08. 29. 04:00
Megosztás:

Hatmilliárd forintból fejlesztik a naperőművek kibervédelmét

Hatmilliárd forint uniós támogatásból fejlesztik a naperőművek kibervédelmét - közölte a Nemzetbiztonsági Szakszolgálat (NBSZ) pénteken az MTI-vel.
2026. 08. 29. 03:00
Megosztás:

Lakossági villamos energia áremelés - mennyire emelkedhet az ár a tőzsdei árak miatt?

A magyar áramtőzsde idei drágulása valóban növeli a lakossági áremelés kockázatát, de a magasabb HUPX-ár nem jelenik meg automatikusan a villanyszámlákban.
2026. 08. 29. 02:00
Megosztás:

Törvényi döntés! A nyugdíjak emelése nem lehet több, mint...

Sokan csak az év elején automatikusan érkező nyugdíjemelésről hallanak, pedig létezik egy másik lehetőség is azok számára, akik különösen nehéz anyagi helyzetbe kerültek. Ez az emelés azonban nem jár automatikusan, kérelmet kell benyújtani érte, és a megítélhető összegnek szigorú felső határa van.
2026. 08. 29. 01:00
Megosztás:

Tovább terjeszkedik a Kifli.hu

Tovább terjeszkedik az online kereskedelmi szolgáltatást kínáló Kifli.hu, mostantól a Bakony és Külső-Somogy 94 településén is elérhető a szolgáltatásuk - közölte a cég pénteken az MTI-vel.
2026. 08. 29. 00:05
Megosztás:

Javult a balatoni vonatok menetrendszerűsége nyáron

A MÁV intézkedéseinek köszönhetően a nyári főszezonban 7 százalékkal javult a Balaton északi partján a vonatok menetrendszerűsége - írta a közösségi oldalán pénteken a vasúttársaság vezérigazgatója.
2026. 08. 28. 23:00
Megosztás: