Milliókat spórolhatunk körültekintő lakásfelújítással
Rezsnyák Péter, passzívháztervező és kivitelező építész szerint ezek a félelmek részben alaptalanok, és megfelelő tájékozottsággal mindenki közelebb kerülhet ahhoz, hogy átlássa a felújítási folyamatokat.
„Sokan nem ismerik az építőanyagok tulajdonságait, emiatt tartanak a hibás döntésektől. Pedig ha megértjük az anyagok működését, bátran belekezdhetünk egy-egy projektbe, akár saját kezűleg is” – mondja a szakértő.
Rezsnyák Pétert számos kérdéssel keresik meg ügyfelei, különösen a vályogházak és téglaházak kapcsán. Az építész szerint legnagyobb bizonytalanságot a szigetelés jelenti.
„Sokan szeretnék csökkenteni a rezsiköltséget, de félnek a túlszigetelés miatti párásodástól vagy penészedéstől. Pedig ha jól van megválasztva a szigetelés vastagsága és kiegészítő rendszere, nem kell tartani ezektől. Egy 10 cm vastagságú hőszigetelés már hatékonyabb energia-megtakarítást biztosít, komfortos, de igazán komfortos a legalább 20 cm-es homlokzati hőszigetelés lesz. A párazáró fóliákkal kapcsolatban is sok a félreértés: „Pedig ha a fólia melegben van, nem csapódik le rajta a pára. A megfelelő szellőzés azonban elengedhetetlen” – magyarázta a szakértő.
Milliókat is megtakaríthatunk egy felújítás során
Az építész szerint egy felújítás során akár 3-4 millió forintot is megspórolhatunk körültekintéssel és észszerű döntésekkel. Ha például a szigetelés megfelelően működik, nincs szükség drága kazánra, elég egy kiegészítő fűtési megoldás, például hőszivattyú vagy klíma, de akár infrapanel is elég lehet.
„A vályogházaknál sokan tévesen azt gondolják, hogy ezek nem hőszigetelhetők, pedig egy jól kivitelezett szigetelés –még akár polisztirol réteggel is – meleg „kabátként” működik, megakadályozva a falak páralecsapódásból eredő belső nedvesedését” - tisztázta a szakértő.
Rezsnyák Péter szerint az egyik legtipikusabb hiba, amelyet a felújítás során elkövethetünk, ha az épületüneteket nem értelmezzük helyesen, azaz túlgondoljuk vagy épp alábecsüljük őket.
„Egy falrepedést látva sokan már vasbeton erősítésben gondolkodnak, miközben egy szakszerű vízelvezetést és drénezést követően felhelyezett üvegszálas tapéta is megoldhatja a problémát. Ugyanakkor a fa tetőszerkezet sérüléseit gyakran alábecsülik, pedig a rovarok okozta károkat hiába javítják, ha továbbra is a tetőben fészkelnek, a probléma újra és újra előjön majd, a kiadás pedig felesleges volt.
Rezsnyák Péter, alias SzakiEllenőr™ tapasztalatait és tanácsait immár nem csak a közismert YouTube csatornáján láthatjuk, hanem az Egyszerűen felújítás című könyvében is összefoglalta, amely most jelent meg. A könyv azoknak szól, akik szeretnék elkerülni a felesleges kiadásokat, emellett érthető nyelvezettel vezeti végig az olvasót a legfontosabb lépéseken.
„A leggyakoribb kérdéseket és problémákat gyűjtöttem össze tíz csoportba szedve, hogy segítséget nyújtsak azoknak, akik bizonytalanok. Minden témakört közérthető formában, szakszavak nélkül mutatok be, de egy szómagyarázat és számos rajzos csomóponti ábra is segíti az olvasót, ha mégis szükség lenne rá, amikor szakemberekkel tárgyal” – mondja a szerző hozzátéve, hogy könyve nemcsak gyakorlati útmutató, hanem egyfajta biztosíték is arra, hogy a felújítás ne a „kidobott pénzről” szóljon, hanem hosszú távon megtérülő befektetés legyen.