Milyen lesz az idei szilvatermés?

Az országosan jelentkező változékony időjárás okozta fagykár és hideghatás következtében a megszokottnál nagyobb mértékű gyümölcshullás volt megfigyelhető idén a hazai szilvaültetvényeken. A Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) és a Magyar Zöldség-Gyümölcs Szakmaközi Szervezet (FruitVeB) körképe alapján azonban így is kiegyensúlyozott termés várható, az elmúlt 4 év átlagánál kedvezőbb lehet - közölték a szakmai szervezetek hétfőn az MTI-vel.

Milyen lesz az idei szilvatermés?

Az elmúlt 4 évben átlagosan 45 ezer tonna körüli szilvatermést takarítottak be a hazai ültetvényeken.

A Nemzeti Agrárgazdasági Kamara és a Magyar Zöldség-Gyümölcs Szakmaközi Szervezet (FruitVeB) közös körképe szerint valószínűen 50-60 ezer tonna között várható az idei termés, azaz megközelítheti a jobb évjáratok termését.

A betakarítási szezon nagyságrendileg 2-2,5 héttel korábban kezdődött. A legnagyobb problémát jelenleg a szárazság és a légköri aszály okozza, ami visszafogja a szilva növekedését; egyes érzékeny fajták szinte a fán aszalódnak meg. Amennyiben a száraz és meleg időjárás továbbra is megmarad, az - akár jelentősebb mértékben is - csökkentheti a várt termésmennyiséget - figyelmeztetnek.

Magyarországon jelenleg 5776 hektáron termeltek szilvát, ami a tavalyi adatokhoz képest enyhe csökkenést jelent. A legnagyobb termőterülettel rendelkező vármegye Szabolcs-Szatmár-Bereg, ahol jelenleg a szilvatermő felület majdnem 30 százaléka található. Jelentős termőterülettel rendelkezik még Bács-Kiskun és Pest vármegye is. A termőterület folyamatosan csökken: tíz évvel ezelőtt még közel 8000 hektár volt - jegyezték meg.

A legnagyobb területen termelt fajták közé tartozik a Katinka, a Cacanska Lepotica, a Cacanska Rana, a Bluefree, a Stanley, a President és a Top-sorozat fajtái - sorolták.

A termés bő fele a feldolgozóiparba kerül (hazai vagy esetlegesen külföldi, utóbbi döntően német), szűk fele pedig hazai és kisebb hányadban külföldi frisspiacon értékesül - közölték.

A szilva korábban jelentős exportcikknek számított: a 2020 előtti években jellemzően 8-12 ezer tonna volt az export, az utóbbi három évben azonban - a jelentős terméskiesések miatt - 2-4 ezer tonna közé korlátozódott. A szilvaimport nem jelentős, az utóbbi öt évben 1-2 ezer tonna között mozgott.

 


Magyar kkv-k a globális hadiiparban: óriási lehetőség, komoly jogi kockázatokkal

Jelentős átalakulás előtt áll a magyar védelmi ipar, amiből a hazai kis- és középvállalkozások (kkv) is profitálhatnak. A nagy nemzetközi hadiipari cégekkel való együttműködés ugyanakkor számos jogi kérdést felvet, amelyekre mindkét félnek kiemelten kell ügyelnie – hívja fel a figyelmet a Baker McKenzie.
2026. 07. 15. 12:00
Megosztás:

Amerikai hozamkorrekció és emelkedő magyar záróhozamok

Az amerikai államkötvények hozamai csökkentek, miután a júniusi infláció a vártnál kedvezőbben alakult, bár reggel nyolchetes csúcson voltak a hozamok az iráni blokád okozta bizonytalanság miatt, délutánra óriási enyhülés érkezett a júniusi fogyasztói árindex (CPI) miatt, mely minden elemzői várakozást alulmúlt, a májusi lokális csúcsról 3,5%-ra esett vissza elsősorban az elmúlt hetekben még érvényben lévő tűzszünet miatt bezuhanó energiaáraknak köszönhetően.
2026. 07. 15. 11:00
Megosztás:

Történelmi csúcson a Wall Street-i bankok profitja

A Nasdaq composite +0,90%-os nyereséggel zárta a napot, mely kiváló eredményt, az AI rali támogatta. Az S&P 500 mérsékelt emelkedéssel zárt, 0,38%-os erősödést regisztrálva.
2026. 07. 15. 10:00
Megosztás:

Mérsékelten pozitív eredmények az energiaszektor vezetésével

Az európai tőzsdék végül enyhe emelkedéssel zártak, annak ellenére, hogy napközben a negatív tartományokat is megjárták. A páneurópai STOXX 600 index 0,2%-kal emelkedett, az enyhe növekedést az energiaszektor papírjainak a meggyőző teljesítménye okozta, melyek kikorrigálták a védelmi és utazási szektor cégeinek gyengélkedését. Az FTSE 100 szintén enyhe 0,3%-os pozitívban zárta a napot.
2026. 07. 15. 09:00
Megosztás:

Erősödött a forint szerda reggelre

Erősödött a forint a főbb devizákkal szemben szerda reggel a kedd esti jegyzéséhez képest a nemzetközi devizakereskedelemben.
2026. 07. 15. 08:00
Megosztás:

Az olasz kormánytöbbség elbukta a választási törvény reformját

Az olasz kormánytöbbség egy szavazaton elbukta a választási törvény reformját. A kormánytöbbség soraiból több szavazat hiányzott, ezt mérlegelni kell - kommentálta közösségi oldalán Giorgia Meloni miniszterelnök az olasz parlament alsóházának kedd esti szavazását, amely egy vokssal elutasította a kormány választási rendszer módosítására tett javaslatát.
2026. 07. 15. 07:00
Megosztás:

Az ipari parkok a helyi gazdaság fejlődésének motorjai

Jelentősen átalakulóban van az ipari parkok szerepe: a hagyományos termelés helyszíneiből összetett gazdasági ökoszisztémák központjai lettek. Ezek a létesítmények szerte az országban a vidéki munkahelyteremtés, a külföldi tőkevonzás és a zöld ipari átállás elsődleges eszközei – vallja Albrecht Armand, az INPARK-NIPÜF Csoport vezérigazgatója. Elemzésében rámutat: a tavaly rekordévet záró ipari és logisztikai ingatlanpiac számára jelenleg a zöld átállás, a digitalizáció és a magas hozzáadott értékű technológiák alkalmazása jelenti a legnagyobb fejlődési lehetőséget.
2026. 07. 15. 06:00
Megosztás:

Felmentette a MÁV igazgatósági elnökét Vitézy Dávid

Keddi hatállyal felmentette Lepsényi István eddigi igazgatósági elnököt és Parragh László igazgatósági tagot Vitézy Dávid közlekedési és beruházási miniszter.
2026. 07. 15. 05:00
Megosztás:

Ezért nem baj, ha a gyerekek unatkoznak a nyári szünetben

A tudatos internethasználat a nyári szünet idején is kiemelten fontos téma, elsősorban a gyerekek megváltozott napirendje miatt. A megoldás ezúttal sem a tiltásban rejlik, de fontos, hogy beszélgessünk arról, hogy mit jelent például a biológiai ritmusuk szempontjából a hajnalig tartó közösségi média használat, vagy a kölcsönös biztonságérzet megteremtése. A Yettel ProSuli szakmai vezetője, Koren Balázs segített összegyűjteni a legfontosabb tudnivalókat és praktikus megoldásokat ahhoz, hogy az év legszabadabb időszaka a szülőknek és a gyerekeknek is zökkenőmentes legyen.
2026. 07. 15. 04:00
Megosztás:

Nem költözik ki az albérlő? Így lehet kirakni a szűrét jogszerűen a legkönnyebben

Sokan bíznak a szerződésben, de nem tudják, milyen jogszerű lépésekkel lehet érvényt szerezni neki.
2026. 07. 15. 03:00
Megosztás:

Ingyenes légkondi mindenkinek otthonra - állami támogatás nélkül

Hogyan lehet házi módszerrel lehűteni a lakást a nyári forróságban úgy, hogy még energiát se kelljen felhasználnunk?
2026. 07. 15. 02:00
Megosztás:

Megszavazták a törvényt! Elolvashatja az állam a privát e-maileket?

Chat Control 1.0: 2028-ig maradhat az üzenetek automatikus ellenőrzése. Újabb szakaszába lépett az Európai Unióban a Chat Control 1.0 néven ismert ideiglenes szabályozás ügye. Az Európai Parlamentben 314 képviselő támogatta a tervezet elutasítását, 276-an az elutasítás ellen szavaztak, 17-en pedig tartózkodtak. A jogszabály megállításához azonban 360 szavazatra lett volna szükség, így a módosított szöveg az Európai Unió Tanácsa elé került.
2026. 07. 15. 01:00
Megosztás:

Jó termés és magasabb állattenyésztési bevételek növelték az osztrák agrárjövedelmeket 2025-ben

Jelentősen emelkedtek az osztrák mezőgazdasági jövedelmek 2025-ben a kedvező terméseredményeknek, az állattenyésztésből származó magasabb bevételeknek és a termelési költségek mérsékeltebb növekedésének köszönhetően - közölte előzetes adatai alapján a Statistik Austria kedden.
2026. 07. 14. 23:00
Megosztás:

Megkezdődött a szőlő aranyszínű sárgaság betegségének felismerése szempontjából a legfontosabb időszak

Megkezdődött a szőlő aranyszínű sárgaság (FD) betegségének felismerése szempontjából a legfontosabb időszak: július közepétől válnak a leginkább felismerhetővé a szőlőültetvényekben a tünetek, ezek közé tartozik például, hogy a fehér bogyójú fajták levelein sárgulás, a kékszőlő-fajtáknál vörösödés figyelhető meg - közölte a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) kedden az MTI-vel.
2026. 07. 14. 22:00
Megosztás:

A Mapei Kft. belföldi árbevétele és exportforgalma is jelentősen nőtt idén az első fél évben

Az idén az év első hat hónapjában éves összevetésben a Mapei Kft. belföldi árbevétele 14,6 százalékkal, 20,6 milliárd forintra, exportforgalma pedig - főként a román és a szerb piacnak köszönhetően - 183,2 százalékkal 584 millió forintra emelkedett - közölte az építőipari segédanyaggyártással és -forgalmazással foglalkozó társaság kedden az MTI-vel.
2026. 07. 14. 21:00
Megosztás:

A VGP a Budapest Aerozone 2 Parkkal bővíti magyarországi portfólióját

A VGP, a logisztikai és könnyűipari ingatlanok európai fejlesztője Magyarországon hivatalosan is megnyitotta a VGP Park Budapest Aerozone 2-t. A terület stratégiai elhelyezkedéssel bír az M0-s körgyűrű és az M4-es autópálya kereszteződésénél, Üllő és Vecsés határán. A Budapesti Repülőtér közvetlen közelében fekvő 370 979 m²-es park rugalmas, egyedi igényekhez igazodó infrastruktúrát biztosít a leendő bérlők számára.
2026. 07. 14. 20:00
Megosztás:

Vállalkozók figyelem! Szeptember 1-től a nyugták után is kötelező lesz az adatszolgáltatás

Szeptember 1-től változnak a nyugta-adatszolgáltatási kötelezettségek, több tízezer vállalkozás lehet érintett - figyelmeztet a Számlázz.hu. Magyarország legnagyobb, több százezer vállalkozást segítő fintech cége többféle megoldást fejleszt azok számára, akik jelenleg kézi, vagy számítógéppel előállított nyugtát használnak. Őket érinti a változás.
2026. 07. 14. 19:00
Megosztás:

Európában a Volkswagen Tiguan lett a céges autók királya – visszaesett a Tesla, erősödnek a plug-in hibridek

Az Arval flottakezelő által elemzett nyolc legnagyobb európai autópiacon (Németország, Egyesült Királyság, Franciaország, Spanyolország, Olaszország, Hollandia, Belgium és Lengyelország) a vállalati autóbeszerzések továbbra is meghatározó szerepet játszanak az újautó-piacon. A legfrissebb rendelkezésre álló teljes éves vállalati regisztrációs adatok alapján az összes hajtástípust figyelembe véve 2025-ben a Volkswagen Tiguan bizonyult a legnépszerűbb céges autónak, több mint 70 ezer regisztrációval. A dobogóra még a Skoda Octavia (60 ezer regisztráció) és a Renault Clio (59 ezer regisztráció) került fel. A lista jól mutatja, hogy a vállalati flottákban továbbra is a praktikus, sokoldalú és kedvező fenntartási költségekkel rendelkező modellek dominálnak.
2026. 07. 14. 18:00
Megosztás:

Két évtizedes mélyponton a vízhozam a Duna romániai szakaszán

Több mint két évtizedes mélypontra csökkent a vízhozam a Duna romániai szakaszán, a belépésnél (Báziásnál) mért másodpercenkénti 1800 köbméteres érték alig több mint egy harmada a júliusi átlagnak - közölte kedden a Digi24.ro hírportál.
2026. 07. 14. 17:00
Megosztás:

Építkezés utáni takarítás: miért válasszon szakértőt?

Az építkezés vagy felújítás végeztével egy ingatlan nem mindig áll készen a beköltözésre. A munkálatok során gyakran marad hátra por, festékmaradványok vagy ragasztónyomok, amik eltávolítása alapos szakértelmet igényel. Az ipari takarítás célja, hogy az elkészült épület minden szempontból tiszta és biztonságos legyen.
2026. 07. 14. 16:00
Megosztás: