Mire számíthatnak a befektetők a hét elején?

A határidős részvényindexek a főbb Wall Street-i index esetében mínuszos nyitás vetít előre hétfőre, míg az irányadó európai részvényindexek esetében vegyes nyitás várható.
A múlt heti 8% körüli áresést követően hordónként 2 dolláros csökkenéssel indult a hét a nyersolaj piacán. A közel 4%-os ma reggeli árcsökkenés azt jelenti, hogy 2021 eleje óta a legalacsonyabb szintre esett a kőolaj határidős ára. A WTI már múlt hét közepén beesett a 60 dolláros hordónkénti szint alá, míg a Brent a ma reggeli kereskedésben süllyedt a bő négy éve nem látott szintre. A mai árcsökkenés oka az OPEC+ megállapodása a kitermelés-bővítés további gyorsításáról, melynek keretében júniusban már napi 411 ezer hordó többletkínálat kerülhet a piacra, ami novemberre már napi 2 millió hordó feletti kínálatbővülést jelent. A kínálat oldali aggodalmak beárnyékolták az USA és Kína közötti kereskedelmi feszültség enyhülésével kapcsolatos pozitív híreket is.
A mai napon makroadatok tekintetében az euróövezeti Sentix befektetői bizalmi index, illetve az USA-ban az ISM szolgáltató szektori beszerzési menedzser-indexe állhat a figyelem középpontjában. A piacokra nyugtatólag hathat, hogy vasárnap Donald Trump amerikai elnök arról beszélt, hogy a Fed-elnök mandátumának 2026-os lejárata előtt nem tervezi Jerome Powell elmozdítását, ugyanakkor a kamatok csökkentését sürgette. A hét legfontosabb nemzetközi gazdasági eseménye az FOMC kamatdöntő ülése lesz, ahol a várakozások alapján kamatcsökkentésről még biztosan nem születik döntés.
Hazai makrofronton az áprilisi inflációs adat lesz a hét leginkább várt adata, melyet pénteken tesz közzé a KSH. Előrejelzésünk szerint az áprilisi év/év infláció az elmúlt hónapban 3,6%-ra lassulhatott.
A nemzetközi részvénypiacokon folytatódik az eredményjelentési szezon: a mai napon többek között az idei év sztárpapírja, az idén már 64%- ot dráguló Palantir, a BAT, a Ford Motors, a BioNTech és a Tyson Foods teszi közzé legfrissebb számait. A hét folyamán az AMD, az AXA, az Intesa SanPaolo, a Novo Nordisk, a BMW, a Toyota Motor beszámolói állhatnak a figyelem középpontjában.
(Forrás: OTP Ébresztő)