Mivel jár a 200 000 forintos minimálbér?

Munkavállalónként 38 142 forint költségnövekedéssel járna a munkaadóknak a minimálbér havi bruttó 200 ezer forintra emelése 2022-től. A kormány tagjai a napokban többször utaltak arra, hogy tervezik ezt a lépést, amely 1,3 millió ember bérét vagy juttatásait, ellátásait érintené közvetlenül hazánkban. A minimálbér nettó összege egyéb kedvezmények nélkül 133 000 forintra emelkedne a lépés hatására – derül ki Dr. Bákonyi László adójogi szakjogász elemzéséből.

Mivel jár a 200 000 forintos minimálbér?

A kormány célja, hogy havi bruttó 200 ezer forintra emelkedjen 2022-től a minimálbér Magyarországon. Varga Mihály pénzügyminiszter ígéretet tett arra, hogy a leginkább érintett kis- és középvállalkozásokat a kormány segíteni fogja a minimálbér emelésének kigazdálkodásában.

„Hazánkban mintegy 250-300 ezer munkavállaló kap minimálbért. További nagyjából egymillió embert érint azonban közvetlenül a módosítása, a minimálbérhez kötött juttatások, ellátások miatt. A teljes hazai bérstruktúrát figyelembe véve pedig a minimálbér emelése a garantált bérminimumra is hatással van, amely további mintegy 600-700 ezer munkavállalót érint” – mondja Dr. Bákonyi László adójogi szakjogász.

Dr. Bákonyi László emlékeztet: jelenleg hazánkban 167 400 forint bruttó minimálbér, ebből egy munkavállaló – amennyiben semmilyen egyéb kedvezményre nem jogosult –, 111 321 forint nettó bért kap kézhez. A különbözetből, amely a bruttó bér 33,5 százaléka, a személyi-jövedelemadó 15 százalék, míg a társadalombiztosítási járulék 18,5 százalék.

Amennyiben a minimálbér bruttó 200 000 forintra emelkedik, az nettóban 133 000 forint lesz, változatlan szja és tb-járulék esetén.

A munkaadók oldaláról nézve: a jelenlegi, 167 400 forintos minimálbér mellett a foglalkoztató összes havi költsége 195 858 forint. 200 ezer forintos minimálbér esetén ez az összeg 234 000 forintra emelkedne. Vagyis a tervezett minimálbér-emelés munkavállalónként havi 38 142 forint költségnövekedéssel járna a munkaadóknak.

Ezért is hangoztatják a munkáltatói szövetségek, hogy jelentős munkaadói adóteher-mérséklést tartanak szükségesnek annak érdekében, hogy a cégek ki tudják gazdálkodni a plusz költségeket: a jövő évi adótörvénybe betervezett 2 százalékos munkáltatói bérköltségcsökkenés – a szociális hozzájárulási adó 0,5 százalékos csökkentése és a 1,5 százalékos szakképzési hozzájárulás kivezetése – szerintük semmiképp se fedezne egy egylépcsős emelést.

Javaslatként az elmúlt napokban felmerült például a szocho-kulcs 5 százalékpontos csökkentése, a minimálbér esetében bevezetendő 0 százalékos szja-kulcs vagy éppen az 1,5 százalékos munkavállalói járulék kivezetése is.


Fékezőben a termőföldpiac - Mennyibe kerül most egy hektár föld?

A 2024. évi 2,236 millió forintról tavaly 2,264 millióra, mindössze 1,3%-kal nőtt az eladott termőföldek átlagos hektárára a NAV – egyelőre nem teljeskörű, szűrt – adatai alapján. A legjobban (21%) Zala megyében emelkedtek az árak, majd jócskán lemaradva Heves következik 14%-os drágulással. A lista másik végén Pest és Veszprém vannak 13-14% közötti csökkenéssel. (Az adatok értékelését némileg nehezíti a földhivataloknál tavaly bevezetett elektronikus ingatlannyilvántartási rendszerre való átállás okozta ügymenet-lassulás és adathiány, mely vélhetően Pest megyét érinti leginkább.)
2026. 06. 22. 14:00
Megosztás:

A magyar kkv-k használják, de még nem építették be a működésükbe a mesterséges intelligenciát

Jóllehet már tömegesen jelen van Magyarországon a mesterséges intelligencia, a rendszeres és tudatos használat még korántsem általános – derül ki az első AI Index Magyarország kutatásból. A Joint Venture Szövetség (JVSZ), a Code Intelligence és a Peak együttműködésében megvalósult felmérés mostantól rendszeresen ad majd visszajelzést a mesterséges intelligencia hazai használatáról, elfogadottságáról és gazdasági hatásairól.
2026. 06. 22. 13:30
Megosztás:

A Web3 jövője veszélyben? A tehetségek megvannak, az állások hiányoznak

A <a href="https://www.bitget.com/promotion/blockchain4youth?channelCode=regd&vipCode=6zld" target="_blank">Bitget Blockchain4Youth (B4Y)</a> kezdeményezése keretében elkészített Web3 Next-Gen Talent Intelligence Report jelentés szerint az iparág egyik legnagyobb munkaerőpiaci kihívása nem a tehetségek hiánya, hanem a felvételi akadályok jelenléte. A kutatás több régióból származó pályakezdő és karrierjük elején járó szakembereket kérdezett meg, és arra jutott, hogy bár a Web3 továbbra is magasan képzett tehetségeket vonz, sok jelentkező mégsem tudja megszerezni első állását a szektorban.
2026. 06. 22. 13:00
Megosztás:

Egyharmados forradalom a fizetésekben: a mobilokba tett kártyák átlépték az álomhatárt

Néhány év alatt huszonötszörösére növekedett a mobilokba digitalizált magyar bankkártyákkal végrehajtott vásárlások összege. Az elmúlt 12 hónap akkora emelkedést hozott, hogy a mobiltárcás vásárlások száma először haladta meg az összes kártyás vásárlás egyharmadát – derül ki a BiztosDöntés.hu elemzéséből. A lendület csökkenésének nyoma sincs, a mobilokba digitalizált kártyák száma már átlépte a 3 milliót.
2026. 06. 22. 12:30
Megosztás:

Andy Burnham fordulatot hozhat a brit kriptopolitikában

Andy Burnham látványos időközi választási győzelme nemcsak a brit Munkáspárt vezetését rendezheti át, hanem az Egyesült Királyság kriptovaluta-szabályozására is komoly hatással lehet. Manchester polgármestere nyíltan támogatja a Web3-szektort, miközben a jelenlegi kormány az elmúlt hónapokban szigorúbb irányt vett a digitális eszközökkel szemben.
2026. 06. 22. 12:00
Megosztás:

A reklámokra és a fogyasztói tájékoztatásokra vonatkozó szabályok betartását ellenőrzi az NKFH

A Nemzeti Kereskedelmi és Fogyasztóvédelmi Hatóság (NKFH) a kormányhivatalokkal együttműködve az idén is ellenőrzi, hogy a vállalkozások betartják-e a reklámokra és a fogyasztói tájékoztatásokra vonatkozó szabályokat. Az ellenőrzések célja a tisztességes piaci tájékoztatás és a tudatos fogyasztói döntések erősítése - közölte a hatóság az MTI-vel hétfőn.
2026. 06. 22. 11:30
Megosztás:

Kármán András: vezetőváltás az Államadósság Kezelő Központ élén

Június 22-től Tardos Gergely veszi át az Államadósság Kezelő Központ (ÁKK) Zrt. vezetését - jelentette be a pénzügyminiszter vasárnap a Facebook-oldalán.
2026. 06. 22. 11:00
Megosztás:

A Toss Bank és a Solana globális digitális pénzügyi központot épít

A dél-koreai Toss Bank stratégiai együttműködésre lépett a Solana Foundationnel, hogy blokkláncalapú infrastruktúrát fejlesszen a nemzetközi pénzátutalások és elszámolások kezelésére. A projekt első szakaszában a stabilcoinokkal végrehajtott határokon átnyúló tranzakciók gyorsaságát, költségeit és gyakorlati alkalmazhatóságát vizsgálják.
2026. 06. 22. 10:30
Megosztás:

Mire számíthatnak hétfőn a befektetők?

Az ázsiai részvénypiacok hétfőn emelkedtek, miután az iráni tárgyalók közölték, hogy előrelépés történt az Egyesült Államokkal folytatott béketárgyalásokon, ami enyhítette azokat a félelmeket, hogy a folyamat összeomlóban van. A japán Nikkei 1,9%-kal emelkedett, miután a múlt héten közel 8%-os növekedéssel történelmi csúcsra jutott. A dél-koreai piacon további 2,6%-os emelkedést mértek, miután a félvezető részvények iránti kereslet hatására a múlt héten több mint 11%-kal ugrott meg. A kínai SSEC szintén 0,2%-kal emelkedett.
2026. 06. 22. 10:00
Megosztás:

Emelkedtek pénteken a hozamok Európában, 352-es szint alatt fejezte be a hetet a forint

Az euróövezeti államkötvényhozamok pénteken emelkedtek, miután az Egyesült Államok és Irán közötti, Svájcban zajló béketárgyalásokat váratlanul megszakították, valamint az Európai Központi Bank döntéshozói határozottabb hangot ütöttek meg az inflációval kapcsolatban.
2026. 06. 22. 09:30
Megosztás:

Kis mértékben estek az európai részvények a pénteki bizonytalanság hatására, zárva voltak az amerikai tőzsdék

Az európai részvények enyhén csökkentek pénteken, mivel a befektetők óvatosak maradtak azt követően, hogy az Egyesült Államok és Irán közötti, a közel-keleti konfliktus lezárását célzó tárgyalások megtorpantak. Az európai átfogó részvényindex, a Stoxx 600 0,2%-kal alacsonyabban zárt, ugyanakkor így is 0,4%-os heti emelkedést ért el, miután a hét elején történelmi csúcsokra emelkedett.
2026. 06. 22. 09:00
Megosztás:

Egy 14 pontos megállapodás közel került a konfliktus lezárásához, a folytatódó harcok viszont megkérdőjelezték ennek tartósságát

A hét egészét ismét a közel-keleti konfliktussal kapcsolatos hírek dominálták, a piaci hangulat erősen javult a hét elején, amikor is úgy tűnt egy végleges 14 pontos megállapodás tartós tűzszünetet hozhat és végre újra megnyithat a Hormuzi-szoros.
2026. 06. 22. 08:30
Megosztás:

Folytatódik a kánikula a héten

A jövő héten folytatódik a kánikula: a hét elején általában 30 és 35 Celsius-fok között alakul a csúcshőmérséklet, míg a hét végén már jellemzően 33-38 fok várható a legmelegebb órákban. Hétfőn még lehet zápor, zivatar, esetleg felhőszakadás, majd csökken a csapadék esélye - derül ki a HungaroMet Zrt. előrejelzéséből, amelyet vasárnap juttattak el az MTI-hez.
2026. 06. 22. 08:00
Megosztás:

A miniszterelnök felszólalásával kezdődik a parlament ülése

A miniszterelnök napirend előtti felszólalásával kezdődik hétfőn az Országgyűlés kétnapos rendkívüli ülése. A plenáris ülésen ismét tárgyalják az európai uniós forrásokhoz történő hozzáférés érdekében szükséges törvénymódosításokat, a plakáttörvényt és a közmédia átalakításáról szóló előterjesztést.
2026. 06. 22. 07:35
Megosztás:

Erre figyeljünk, ha háziszörpöt készítünk! Élelmiszerbiztonsági tanácsok a Nébih-től

A nyári hónapok beköszöntével egyre többen készítenek különféle gyümölcsszörpöket és virágkivonat alapú szörpöket. A szezonális alapanyagok (málna, eper, bodzavirág) felhasználásával előállított szörpök népszerűsége évről évre növekszik, a biztonságos elkészítéshez azonban nem elegendő csupán egy jól bevált receptúra követése. A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) Oktatási Programja a házi tartósítás során követendő jó gyakorlatokra hívja fel a figyelmet.
2026. 06. 22. 06:30
Megosztás:

Vitézy Dávid: hazahoznánk 700 milliárdot légkondicionált HÉV- és InterCity szerelvényekre

Egész hétvégén azon a törvényen dolgoztunk a kollégákkal, amivel még idén nyáron haza tudnánk hozni a 700 milliárd forintot új légkondicionált alacsonypadlós HÉV-ekre és InterCity motorvonatokra - közölte a közlekedési és beruházási miniszter vasárnap a közösségi oldalán, hozzátéve: ezzel együtt is sajnos sok év, mire egy új flottát leszállítanak.
2026. 06. 22. 05:30
Megosztás:

Újra terítéken az olajtúlkínálat: esik a nyersolaj ára az amerikai–iráni megállapodás után

Az olajpiac szereplői ismét egy korábban szinte teljesen leírt forgatókönyvvel számolnak: a túlkínálat visszatérésével. Az amerikai–iráni békemegállapodás hírére ugyanis jelentős esésbe kezdtek a nyersolajárak, ami újra életre keltette azokat az opciós fogadásokat, amelyek az olajpiac gyengülésére építenek.
2026. 06. 22. 04:30
Megosztás:

A lengyel-ukrán kapcsolatok rossz irányban haladnak

A lengyel-ukrán történelmi vita miatt rossz irányban haladnak a kétoldalú kapcsolatok, a helyzet eszkalálódása azonban Oroszországnak kedvez - írta Wladyslaw Kosiniak-Kamysz lengyel nemzetvédelmi miniszter vasárnap az X-en.
2026. 06. 22. 03:00
Megosztás:

Az özvegyi nyugdíjak törvényi változása lép életbe júliustól

Júliustól módosulnak az özvegyi nyugdíj szabályai: elsősorban a külön élő házastársakat és az élettársakat érintő előírások változnak meg.
2026. 06. 22. 02:30
Megosztás:

Ethereum: Most érdemes beszállni? Két esemény, ami felrázhatja az árfolyamot

Az Ethereum árfolyama közel 63%-kal esett vissza történelmi csúcsához képest, így sok befektető számára felmerül a kérdés: vajon most jó vétel lehet a világ második legnagyobb kriptovalutája?
2026. 06. 22. 02:00
Megosztás: