Nagy Márton: az idei a gazdasági áttörés éve

Az idei a gazdasági áttörés éve, 2025 második felében már 3 százalék feletti növekedés, a következő években pedig a GDP dinamikus bővülése várható - mondta Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter sajtótájékoztatón hétfőn Budapesten.

Nagy Márton: az idei a gazdasági áttörés éve

Kiemelte: a főbb makrogazdasági mutatókban nincs jelentős különbség a tárca és a jegybank előrejelzése között, a jegybanki prognózisban a sáv közepét vették számításba.

Éves átlagban 2025-ben a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) 2,5 százalékos növekedést vár, jövőre 4,1 százalék, 2027-ben 3,9 százalék, majd 2028-ban és 2029-ben egyformán 4,1 százalékos GDP-növekedéssel számolnak. A GDP-ben a fogyasztás erőteljes bővülése dominál az idén a miniszter közlése szerint. Ezt támogatja a reálbér-növekedés, az árrésstop, valamint a családi adókedvezmény duplázása, illetve a háromgyermekesek októbertől életbe lépő szja-mentessége - ismertette.

A kiskereskedelmi forgalom bővülése 4-5 százalékos sávban van jelenleg, a tárca szerint a harmadik és negyedik negyedévben az 5-10 százalékos sávba emelkedik. A termelésüket a közeljövőben megkezdő nagyberuházások is jelentősen hozzájárulnak a GDP-növekedéshez - sorolta a miniszter.
Kitért arra, hogy a német adósságfék reformja idén akár közel 1 százalékponttal növelheti a német GDP-t, a védelmi kiadások, a polgári védelem, a kiberbiztonság és hírszerzés finanszírozása mentesül az adósságfék szabályai alól. Magyarországnak ez nagy lehetőséget jelent. A nettó export teljesítményét a külső kereslet élénkülése és a termelésüket megkezdő új gyártókapacitások fokozatosan emelhetik 2026-tól.

Hozzátette: az infláció átmenetileg gyorsul, idén 4,5 százalékos átlagos áremelkedést várnak, jövőre 3,6 százalékra csökkenhet a mutató, 2027-től 2029-ig pedig átlagosan évi 3 százalékos inflációval számol a tárca. A kormány megőrzi a nyugdíjak vásárlóerejét, a kiegészítő emelés keretében közel 40 ezer forinttal emelkedhet a 2025-ös átlagnyugdíj - hangsúlyozta.
A miniszter ismertetése szerint az indokolatlan áremelések több termékkört érintenek, az élelmiszereket, banki szolgáltatásokat és a távközlési szolgáltatásokat emelte ki.

Hangsúlyozta, hogy a kormány mindent megtesz a magas árak ellen a magyar háztartások védelme érdekében.

Az élelmiszerek esetében már mintegy ezer termék közül 884-nél árcsökkenést mértek, átlagosan 18,1 százalékos mértékben. A márciusi élelmiszer-infláció 7 százalék körül lehet, áprilisban pedig 5 százalék, és szeretnék elérni, hogy 5 százalék körül maradjon.

A banki szolgáltatásoknál "az árstop felé haladunk", a lakossági fizetési számlák vezetéséhez kapcsolódó díjak befagyasztását javasolják a 2024 december végi szintre
- fogalmazott.

A banki szolgáltatások díjainak áremelkedése jóval az indokolható szint fölött van, februárban 12,5 százalék volt éves alapon.

A távközlési szolgáltatások esetében első körben tárgyalnak a szolgáltatókkal az önkéntes korlátozásról - jelezte. A távközlési szolgáltatások ára elfogadhatatlan mértékben nőtt, februárban éves alapon 15,6 százalékkal, azon belül a jelentős súlyú TV, internet és telefon szolgáltatás terén például 19,6 százalékos emelkedés volt, annak ellenére, hogy kivezették az extra adót.

A tárgyalások végének függvényében a tárcavezető egy hét felkészülési időt tartott valószínűnek a szolgáltatóknak az új tarifák életbe léptetésére.
A közlése szerint a keresetek dinamikus emelkedése a következő években is folytatódhat, 2025-2029 között az átlagbérek 8 százalék feletti növekedése mellett a reálbérek 5 százalék körüli növekedése várható. A jelenlegi makrogazdasági feltevések alapján nem lesz szükséges a hároméves bérmegállapodás újratárgyalására.

A bérmegállapodás 10. pontját idézte, miszerint amennyiben az egyes mutatók (bruttó átlagkereset, GDP-volumennövekedés, infláció) eltéréseinek számtani összege a tárgyév 1-3 negyedévi átlagos tényadatai alapján pozitív vagy negatív irányban meghaladja az 1 százalékpontot, akkor tárgyalnák újra a minimálbér-emelés 2026-ra és 2027-re vonatkozó mértékét.

Az NGM jelenlegi várakozásai alapján a bérmegállapodás megkötésekor alkalmazott prognózis három mutatója és a tényértékek közötti eltérés számtani összege nem fogja elérni az egy százalékpontot 2025-ben, így idén nem lesz szükség a megállapodás újratárgyalására - ismertette.

A költségvetési fegyelem fenntartása továbbra is kiemelt, a külkereskedelmi termékforgalom és a folyó fizetési mérleg egyenlege is tovább javult 2024-ben - mondta.

A költségvetést megalapozó makrogazdasági előrejelzés ismertetése címmel megtartott sajtótájékoztatón a tárcavezető elmondta: elkezdték a 2026-os költségvetést tervezni, nyáron már lesz az országnak jövő évi költségvetése.

Kérdésre közölte: az élelmiszerkosár kétharmada nincs az árrésstopban, figyelik ezeket a termékeket is, hogy a kereskedők a veszteségeket ne ezeknek az emelésével kompenzálják.
Az extra adóterhekről azt mondta, hogy a kiskereskedelemben és a bankszektorban nem lát esélyt ezek kivezetésére.

Nagy Márton kitért arra, hogy a jegybankelnök törvénymódosítást kezdeményezett a jegybank vagyonkezelő alapítványainak és ilyen tevékenységének megszüntetéséről, szerinte azt a kormány támogatni fogja.

Az amerikai extra vámok kivetése az autókra egyedi céges szinten fognak eldőlni szerinte, mert az autógyárak a színfalak mögött intenzíven tárgyalnak. Még nem látható, hogy Magyarország egyértelműen vesztese lenne az intézkedésnek, korai következtetést levonni
- mondta.

A befektetési alapok szabályozására vonatkozó törvényjavaslatot a héten nyújtják be várhatóan - közölte kérdésre a miniszter. Az idei finanszírozási tervben jelenleg nem lát okot változtatásra.

Ismét 1,18 felett jár a dollár az euróval szemben, estek a hazai hosszú hozamok

Hozamemelkedéssel indult a keddi kereskedés a fejlett gazdaságok kötvénypiacain, noha a francia inflációs adat érdemben alacsonyabb lett a vártnál, de délután már fordult a trend.
2026. 02. 04. 10:00
Megosztás:

Estek a tőzsdék kedden a tengerentúlon, ismét véget ért a kormányzati leállás az Egyesült Államokban, közel-keleti feszültségek miatt nőtt az olaj ára

Csökkentek az amerikai indexek, mivel a befektetők az AI-jal kapcsolatos túlzott beruházások és növekvő verseny következtében szűkülő marzsok miatt aggódtak.
2026. 02. 04. 09:30
Megosztás:

Oldalaztak az európai piacok, a tech szektor visszaesését a nyersanyagcégek ellensúlyozták

Kisebb mozgásokat mutatott az európai piac kedden, így a Stoxx 600 index 0,1%-kal emelkedett.
2026. 02. 04. 09:00
Megosztás:

A kriptotárcák mindennapi pénzügyi alkalmazásokká válnak – derül ki a Bitget Wallet jelentéséből

A Bitget Wallet közzétette Everyday Finance Onchain: Key Trends Shaping 2026 című kutatási jelentését, amely szerint a kriptotárcák egyre inkább az onchain mindennapi pénzügyi tevékenységek elsődleges felületévé válnak.
2026. 02. 04. 08:30
Megosztás:

2025-ben a „most” kultúra és a home office-háború állította válaszút elé a cégeket

A 2025-ös év a végletek éve volt a magyar munkaerőpiacon: miközben az autóipar megtorpanása óvatosságra intette a szereplőket, a logisztika, a kiskereskedelem és a turizmus soha nem látott intenzitással szívta fel a munkaerőt. A WHC Csoport éves elemzése rávilágít, hogy a sikeres toborzás kulcsa tavaly már nem a puszta közvetítés, hanem a technológiai innováció és a hatékonyságnövelés volt.
2026. 02. 04. 08:00
Megosztás:

Meglepő növekedés a bizonytalanságok ellenére

A nemzetközi turizmus minden szembeszél ellenére jelentősen erősödött tovább 2025-ben. A Turisztikai Világszervezet (UN Tourism) World Tourism Barometer adatai szerint 2025-ben világszerte mintegy 1,52 milliárd nemzetközi turistaérkezést regisztráltak. Ez 4%-os növekedést jelent 2024-hez képest, ami közel 60 millióval több utazót jelent, mint egy évvel korábban. A légi összeköttetések bővülése és az egyszerűsített vízumeljárások, például az elektronikus vízumok és digitális belépési engedélyek további térnyerése gördülékenyebbé tették a nemzetközi utazást. A növekedést segítette továbbá az ázsiai kontinens lépcsőzetes keresleti újraélénkülése.
2026. 02. 04. 07:30
Megosztás:

Import húzta a növekedést a tengeri konténerforgalomban 2025-ben

Jelentősen növekedett 2025-ben a magyar rakott tengeri konténeres intermodális forgalom a Magyarországi Logisztikai Szolgáltató Központok Szövetsége (MLSZKSZ) összesített adatai szerint. Az éves volumen több mint 17 százalékkal haladta meg a 2024-es szintet. A bővülést döntően az import táplálta, miközben a szállítási láncban több visszatérő nehézség, mint a kikötői torlódások, vasúti késések és pályamunkák is nehezítették a kiszámítható működést. A forgalom növekedése így egyszerre jelent bővülő árumennyiséget és nagyobb nyomást a szállítási rendszeren. A tengeri útvonalak összességében 2025-ben is versenyképes alternatívát jelentettek más megoldásokhoz képest.
2026. 02. 04. 07:00
Megosztás:

Áder János: tovább kell növelni a napenergia arányát a villamosenergia-kapacitáson belül

SA mi felelősségünk az, hogy úgy használjuk bolygónk erőforrásait, hogy a gyerekeink és az unokáink életlehetőségei megmaradjanak; Magyarországot szeretnénk ilyennek megtartani számukra - mondta Áder János volt köztársasági elnök, a Kék Bolygó Klímavédelmi Alapítvány kuratóriumi elnöke kedden Szolnokon, a Márai Sándor Kulturális Polgári Kör által szervezett Tisza-parti esték rendezvényen.
2026. 02. 04. 06:30
Megosztás:

EMIS-jelentés: stabil a magyar pénzügyi szektor

A Forvis Mazars nemzetközi könyvvizsgáló és tanácsadó cég az EMIS kutatási szolgáltatóval közösen két átfogó jelentést tett közzé a közép- és kelet-európai pénzügyi szektor helyzetéről és kilátásairól. A 2025 decemberében publikált tanulmányok Lengyelország, Magyarország, Románia, Csehország, Szlovákia és Horvátország banki, valamint biztosítási szektorának teljesítményét vizsgálják a 2021-2024-es időszakban, kiemelve a várható kihívásokat és a fejlődési lehetőségeket. A Forvis Mazars és az EMIS közös elemzése szerint a magyar bankok és biztosítók tőkeerősek, élen járnak a digitális innovációban és jelentős növekedési potenciállal rendelkeznek a régióban.
2026. 02. 04. 06:00
Megosztás:

A Moszkvai Tőzsde Solana-, XRP- és Tron-határidős ügyleteket indítana – új korszak jöhet az orosz kriptopiacon

Az orosz pénzügyi rendszer egyre látványosabban próbál alkalmazkodni a globális kriptotrendekhez: a Moszkvai Tőzsde (MOEX) már nemcsak a Bitcoin és Ethereum világában gondolkodik. Friss tervek szerint 2026-ban újabb nagy altcoinok – köztük a Solana, a Ripple és a Tron – is saját határidős termékeket kaphatnak, ami jelentős lépés lehet a kriptoderivatívák intézményesülése felé Oroszországban.
2026. 02. 04. 05:30
Megosztás:

Elindul a „Minden vállalkozásnak legyen saját honlapja” program második üteme – új lehetőség a hazai kkv-knak

Mától pályázhatnak a hazai mikro-, és kisvállalkozások a Demján Sándor Program keretében megvalósuló „Minden vállalkozásnak legyen saját honlapja” program második ütemére.
2026. 02. 04. 04:30
Megosztás:

Megérte a Brexit? Az elmúlt 10 év mérlege számokban

Közeleg a Brexit-népszavazás 10. évfordulója, amely 2016-ban megrázta a pénzügyi piacokat, jóllehet az Egyesült Királyság csak 2020-ban hagyta el ténylegesen az Európai Uniót, majd év végén az egységes piacot és a vámuniót is. A Brexit utáni évtizedben a brit gazdaság szerkezete megszilárdult, ám a növekedés tartósan gyenge maradt, miközben a beruházások visszaesése, az EU-val szembeni kereskedelmi súrlódások és a termelékenység lassulása miatt az Egyesült Királyság 2016 óta jellemzően alulteljesíti a többi G7-gazdaságot. A Brexit utáni évtized gazdasági mérlegét az XTB szakértői elemezték.
2026. 02. 04. 04:00
Megosztás:

Esztétikai trend: Vége a kacsacsőrnek és a túltöltött arcok korszakának

Jelentős szemléletváltás zajlik jelenleg is az esztétikai kezelések világában: a felismerhetetlenségig megváltoztatott, egyenarcvonások trendjét felváltja a láthatatlan beavatkozások korszaka. Ma már nem az a cél, hogy valaki másnak látszódjunk, hanem az, hogy saját magunk legfrissebb és legápoltabb változatát mutassa a tükör.
2026. 02. 04. 03:30
Megosztás:

A Tether új fegyvert dobott be: nyílt forráskódú MiningOS-szel támadja a Bitcoin-bányász óriásokat

A stabilcoin-piac legismertebb szereplője, a Tether most nem a pénzügyi fronton, hanem a Bitcoin-bányászat infrastruktúrájában indított támadást. A vállalat egy teljesen új, nyílt forráskódú bányászati operációs rendszert mutatott be, amely alapjaiban forgathatja fel a szektort, és komoly kihívást jelenthet a nagy, zárt szoftveres megoldásokat uraló cégeknek.
2026. 02. 04. 03:00
Megosztás:

NAV ellenőrzést kaphat? Itt ellenőrizheti online

A Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) mindig az érvényes és hatályos jogszabályok alapján intézkedik, honlapjának Adótraffipax rovatában pedig előre jelzi, hol és milyen típusú ellenőrzések várhatók - közölte a NAV hétfőn az MTI-vel, alaptalannak minősítve azokat a híreket, amelyek szerint a hatóság hétfőn Heves vármegyében rögtönzött, megfélemlítő razziát tartott.
2026. 02. 04. 02:00
Megosztás:

Itt a NAV közleménye - Ingatlan után fizetendő adó 2026

A Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) friss tájékoztatójában egy olyan lakáseladással kapcsolatos szabályra hívta fel a figyelmet, amely sokak figyelmét elkerüli. Ingatlan értékesítésekor ugyanis nemcsak magának a lakásnak az eladásából származhat adófizetési kötelezettség, hanem akkor is, ha a tulajdonos külön szerződésben adja el a bútorokat vagy más berendezési tárgyakat. A hivatal szerint sokan nem is tudnak erről, ezért könnyen hibázhatnak az adóbevallás elkészítésekor.
2026. 02. 04. 01:30
Megosztás:

Ha erről a számról hívnak: ne vedd fel, sok pénzt bukhatsz rajta!

Ha +48-as körzetszámú, lengyelországi számról keresnek, érdemes különösen óvatosnak lenni, mert újabb csalássorozat vette célba a magyar mobilhasználókat. A szakértők szerint ezeknél a hívásoknál fokozott figyelem szükséges, és a telefonok sok esetben már eleve potenciális átverésként jelölik meg őket.
2026. 02. 04. 01:00
Megosztás:

Elfogadta a szlovén parlament a velenjei szénbánya bezárásáról szóló törvényt

A szlovén parlament kedden elfogadta a velenjei szénbánya fokozatos bezárását szabályozó törvényt, amely 20 éves leállítási programot tartalmaz és a dolgozók szociális védelmét rögzíti, összhangban az ország 2033-ig tartó szénkivezetési stratégiájával.
2026. 02. 04. 00:30
Megosztás:

Bitcoin-zuhanás: 15 hónapos mélypontra esett a kriptopiac vezéralakja

Egyre mélyebbre süllyed a Bitcoin: újabb sokk a kriptobefektetőknek, ahogy az esés a hagyományos tőzsdékre is átterjed. Bitcoin 15 hónapos mélyponton – mi történt a piaccal?
2026. 02. 03. 23:59
Megosztás:

Rekord hitelezési volumenről számoltak be a független pénzügyi közvetítők 2025 végén

Történelmi csúcsot ért el a független pénzügyi közvetítők által közvetített lakossági jelzáloghitel-volumen 2025 utolsó két hónapjában, elsősorban az Otthon Start Program piaci hatásának köszönhetően - közölte a Független Pénzügyi Közvetítők Országos Szövetsége (FPKOSZ) az MTI-vel.
2026. 02. 03. 23:30
Megosztás: