Nehéz évre számít a német vegyipar

Nehéz évre számít idén is a német vegyipar - közölte az ágazat szakmai képviseleti szervezete, a VCI szombaton honlapján.

Nehéz évre számít a német vegyipar

A termelés volumen várhatóan alacsony szinten stagnál, az értékesítési árbevétel pedig 3,5 százalékkal csökken a 2023-ashoz képest - írta a Verband der Chemischen Industrie e.V.).

A szervezet értékelése alapján a német vegyipari és gyógyszeripari ágazat kijózanító utolsó negyedévvel zárta 2023-at. Különösen az európai ipar gyenge teljesítménye és az intenzív nemzetközi versenyben elmaradt megrendelések miatt csökkentek az eladások Németországban és külföldön.

A harmadik legnagyobb német feldolgozóipari ágazat termelési volumene 7,9 százalékkal, értékesítési árbevétele pedig 12,2 százalékkal csökkent tavaly, összesen 229,3 milliárd euróra.

A VCI 2024 egészére vonatkozóan stagnáló termelési volumenre számít, az árak csökkenése miatt pedig az iparág értékesítési árbevétele várhatóan 3,5 százalékkal esik vissza.

Wolfgang Große Entrup, a VCI ügyvezető igazgatója csalódást keltőnek nevezte 2023-at. Kitért arra, hogy nemcsak a vegyipar-gyógyszeripar, hanem az egész német gazdaság szenved a lanyha konjunktúra és a strukturális problémák miatt.

"Mindazonáltal a hosszú pangás után már mutatkoznak az első reménykeltő jelek. Február óta egyes cégek a rendelésállomány enyhe javulásáról számoltak be, különösen az exportmegrendelések tekintetében. A rügyező gazdasági fellendülésnek most locsolásra, műtrágyára és sok fényre lenne szüksége, főként a politika részéről" - tette hozzá.

Az óvatosan pozitív jelek ellenére a VCI vezére még nem látja a gazdasági fordulat jeleit. Az energia- és nyersanyagpiacokon továbbra is feszült a helyzet. A megrendelések tartós hiánya és a magas németországi termelési költségek továbbra is nehezítik az üzletmenetet - közölte.

"A német gazdaságot sürgősen talpra kell állítani. Ehhez olyan gazdaságpolitikai fordulatra van szükség, amely a növekedésre, az átalakulásra és a rugalmasságra összpontosít. Németország gyengeségének okait kell orvosolni, nem pedig a tüneteket kezelni sok pénzzel" - mondta Wolfgang Große Entrup.

A vegyipar képviseleti szervezete a "gazdasági iránytű újraigazítására" szólította fel éves beszámolójában a kormányt.

Újra kiszámíthatóvá kell tenni a politikát. A vállalatoknak hinniük kell a tartósan megfizethető energiaárakban, az okszerű szabályozásban, az ésszerű társasági adóban és könnyítésekben a bürokrácia és az engedélyezési eljárások terén - írta a VCI 2023-as évértékelője.


Forsthoffer Ágnes hivatalos látogatásra Lengyelországba utazik

Forsthoffer Ágnes, az Országgyűlés elnöke szerdán hivatalos látogatásra Lengyelországba utazik - közölte az Országgyűlés sajtóirodája az MTI-vel kedden.
2026. 07. 08. 20:00
Megosztás:

A fosszilis eredetű műanyag visszaszorítása nem működhet bioműanyag-stratégia nélkül

A helyzet egyik legnagyobb ellentmondása, hogy míg az Európai Unió szabályozási filozófiája az egyszer használatos termékek visszaszorítására épül, addig számos valós élethelyzetben az egyszer használatos csomagolóanyagok és poharak ma még nem válthatók ki teljes mértékben.
2026. 07. 08. 19:30
Megosztás:

Nagyot nőtt a Kifli.hu, és még nincs megállás a cég szerint

Rekordévet zárt a Kifli.hu, árbevétele mintegy 25 százalékkal nőtt a 2025. május 1-jétől 2026. április 30-ig tartó pénzügyi évben; a növekedés nem lassult az előző évhez képest, és a tervek szerint ezt az ütemet szeretnék tartani a következő két évben is - mondta az online szupermarket ügyvezető igazgatója a vállalat szerdai budapesti sajtótájékoztatóján.
2026. 07. 08. 19:00
Megosztás:

Nem lassít az ipari ingatlanpiac: rekordközeli bérbeadást ért el a HelloParks

Idén sem tört meg a lendület a magyar ipari és logisztikai ingatlanpiacon, a HelloParks első féléves bérbeadási adatai szerint Fóton a társaság megaparkjának mind a négy kész csarnoka megtelt 164 ezer négyzetméteren - közölte az innovatív ipari ingatlanfejlesztő és befektető cég a HelloParks szerdán az MTI-vel.
2026. 07. 08. 18:30
Megosztás:

Egyre nehezebb helyzetben a vasútvállalatok – figyelmeztet a Hungrail

A vasúti árufuvarozás a csökkenő kereslet és a növekvő költségek kettős nyomása alatt áll, a vasútvállalatok 2026 első negyedévében is növekvő fajlagos költségekkel és csökkenő bevételekkel szembesültek, ami jelentősen rontja a szektor versenyképességét - közölte a Hungrail Magyar Vasúti Egyesület szerdán az MTI-vel.
2026. 07. 08. 18:00
Megosztás:

Kapitány István leváltotta a HEPA Zrt. és a HIPA Zrt. vezérigazgatóját

Kapitány István gazdasági és energetikai miniszter leváltotta a HEPA Magyar Exportfejlesztési Ügynökség valamint a Nemzeti Befektetési Ügynökség (HIPA) vezérigazgatóját.
2026. 07. 08. 17:30
Megosztás:

MNB: egyhangúlag szavazott a monetáris tanács az alapkamat csökkentéséről júniusban

Egyhangúlag szavaztak a Magyar Nemzeti Bank (MNB) Monetáris Tanácsának tagjai a június 23-i ülésen az alapkamat csökkentéséről, egy döntéshozó ugyanakkor 50 bázispontos kamatcsökkentésre tett javaslatot - olvasható az MNB honlapján szerdán közzétett jegyzőkönyvben.
2026. 07. 08. 17:00
Megosztás:

Újabb nemzetközi márkával bővíti szállodai portfólióját a Danubius Hotels Zrt.

A Danubius Hotels Zrt. és a Radisson Hotel Group franchise-megállapodásának eredményeként elsőként jelenik meg Magyarországon a Radisson Individuals szállodamárka - közölte a társaság közleményében szerdán az MTI-vel.
2026. 07. 08. 16:30
Megosztás:

Magyar Péter: a közeljövőben kétoldalú találkozó lesz az ukrán elnökkel

Rövid megbeszélést folytatott Volodimir Zelenszkij ukrán elnökkel Magyar Péter miniszterelnök kedden; a két politikus megállapodott arról, hogy a közeljövőben kétoldalú találkozót tartanak. Erről a magyar kormányfő az ankarai NATO-csúcsra érekezve beszélt újságíróknak szerda reggel.
2026. 07. 08. 16:00
Megosztás:

Magyarországon a szélessávú vezetékes hálózati lefedettség továbbra is meghaladja az EU-átlagot

Magyarország több mutatóban, köztük a szélessávú vezetékes hálózati lefedettséget tekintve is meghaladja az EU-átlagot, az ország egyedül az 5G szélessávú lefedettségben van kis mértékben lemaradva - közölte az Európai Bizottság 2026-os Digitális Évtized Jelentése és annak részeként készült Magyarországról szóló országjelentés alapján a Digitális Magyarország Ügynökség szerdán az MTI-vel.
2026. 07. 08. 15:30
Megosztás:

Több tízezer képzési órával készülnek a biztonságos munkavégzésre a szegedi BYD-gyár dolgozói

Több mint 1000 munkavállalót érintő képzési együttműködést kötött a DEKRA Magyarország és a BYD. A már jelenleg is zajló, egyéves program 20 különböző képzéstípust és összesen több tízezer órányi képzést foglal magában, középpontban a biztonságos munkavégzéshez és a jogszabályi megfeleléshez szükséges felkészítéssel.
2026. 07. 08. 15:00
Megosztás:

Bankok rohamozzák meg a stabilcoin-piacot: a letétkezelés nagyobb üzlet lehet, mint a saját token kibocsátása

A bankok már nem csak óvatosan figyelik a kriptoszektort: egyre aktívabban próbálnak belépési ponttá válni a stabilcoinok világába. A fókusz azonban látványosan eltolódott. A pénzintézetek többsége nem feltétlenül saját banki stabilcoin kibocsátásával akar elsőként piacra lépni, hanem a háttér-infrastruktúra kiépítésével: letétkezeléssel, tokenkibocsátási és visszaváltási csatornákkal, valamint elszámolási szolgáltatásokkal.
2026. 07. 08. 14:30
Megosztás:

Júniusban többlettel zárt az államháztartás központi alrendszere

Júniusban 424,1 milliárd forint többlettel zárt az államháztartás önkormányzatok nélkül számolt úgynevezett központi alrendszere, szemben az egy évvel korábbi 27,4 milliárd forintos szufficittel - jelentette szerdán kiadott gyorstájékoztatójában a Pénzügyminisztérium (PM).
2026. 07. 08. 14:00
Megosztás:

Cégautók: milliókat égethetnek el a vállalatok Excel-hibák miatt

Jelentős átrendeződés látható a magyar flottakezelési piacon, ami új lehetőségeket nyithat a flottaszolgáltatók és a flottaüzemeltetők számára egyaránt. Sok cég még mindig elavult módszerekkel, például Excel-táblázatokkal kezeli járműparkját, ami súlyos pénzügyi veszteségekhez és HR-kockázatokhoz vezethet. A megoldást multinacionális és nagyvállalati környezetben is bizonyított, mesterséges intelligenciával támogatott, professzionális flottakezelő szoftverek jelenthetik.
2026. 07. 08. 13:30
Megosztás:

Kigészítést kért az NMHH beszámolójához a pénzügyi bizottság

Számos pontban kigészítést kért a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság (NMHH) 2025. évi költségvetési beszámolójához szerdai ülésén az Országgyűlés pénzügyi és költségvetési bizottsága, amely támogatta a kőolajtermék-előállítók különadójáról szóló törvényjavaslathoz beterjesztett bizottsági módosító javaslatot.
2026. 07. 08. 13:00
Megosztás:

A mesterséges intelligencia fejlődése és az ipari forradalom párhuzamai

A mesterséges intelligencia elterjedése nyomán a világgazdaság olyan mélyreható szerkezeti átalakulás előtt áll, amely jelentőségében az ipari forradalomhoz mérhető, annak ütemét azonban várhatóan jóval meghaladja. Az első ipari forradalom ugyan kezdetben jelentős társadalmi ellenállást váltott ki, végül azonban alapjaiban alakította át a gazdaságot és a munkavégzést, miközben a termelékenység és az életminőség javulásához is hozzájárult.
2026. 07. 08. 12:30
Megosztás:

Új vezető az építőipari ÁKT élén – a piac és az oktatás közelítését tűzte ki célul

Fábián Zoltán okleveles építőmérnököt, a Mapei Kft. szaktanácsadói csoportvezetőjét nevezték ki az építőipari Ágazati Készségtanács (ÁKT) elnökévé. Az új vezető célja az építőipar és a szakképzés kapcsolatának erősítése, a technológiai változásokhoz alkalmazkodni képes szakemberek képzésének támogatása, valamint az ágazat társadalmi elismertségének növelése.
2026. 07. 08. 12:00
Megosztás:

A második negyedévben is mélyponton maradtak a kgfb-díjak

Az Insura.hu biztosításközvetítő adatai szerint a második negyedévben megkötött kötelező gépjármű-felelősségbiztosítások (kgfb) átlagdíja 58 500 forint volt a személygépkocsik körében, ami 12 százalékkal marad el az előző év hasonló időszakában tapasztalt 66 500 forintos szinttől. A szerződések több mint felét négy biztosítónál kötötték az ügyfelek ebben az időszakban.
2026. 07. 08. 11:30
Megosztás:

Hogyan lehet sikeres egy hotel a keresőoptimalizálásban?

Az online világban a hotel weboldalak láthatósága kiemelten fontos. A vendéglátóipar szereplői gyakran rádöbbennek, hogy a keresőoptimalizálás (SEO) messze több, mint pár kulcsszó ügyes elhelyezése. A verseny éles, hiszen a szállodáknak nem csupán más hotelekkel kell vetélkedniük, hanem a nagy szállásfoglaló portálokkal is. Ugyanakkor jól felépített SEO stratégiával elérheted, hogy a vendégeid közvetlenül nálad foglaljanak szállást.
2026. 07. 08. 11:00
Megosztás:

Mintegy 900 millió forintból újulhatnak meg utak Dunaújvárosban

Utak újulhatnak meg Dunaújvárosban, miután az önkormányzat 896 millió forint európai uniós támogatást nyert el a Terület- és Településfejlesztési Operatív Program Plusz keretéből belterületi közútfejlesztésekre.
2026. 07. 08. 10:30
Megosztás: