Nem szeretne stimulálni Kína
Ugyan az ázsiai szuperhatalom hosszú évek óta a legsúlyosabb deflációs (és ingatlanfejlesztői, valamint most már demográfiai) problémával küzd, 2023-ban is sikerült elérni az 5 százalékos növekedési célt „masszív stimulus nélkül” – mondta Li, majd hozzátette, hogy az ország vezetői "nem törekedtek rövid távú növekedésre, miközben további hosszú távú kockázatot halmoztak fel".
"A hatóságok nem akarják azt a benyomást kelteni, hogy aggódnak a növekedés miatt, és megpróbálják jelentős ösztönzők nélkül kihúzni a 2024-es évet " - mondta az S&P Global Ratings ázsiai és csendes-óceáni térségért felelős vezető közgazdásza. "Fennáll a veszélye annak, hogy alábecsülik a gazdaságra nehezedő lefelé irányuló nyomást" – a befektetők aggódnak, hogy Kína nem lép időben a kialakuló válságos helyzetben.
Gyenge ipari adatok Japánból
A pozitívan alakuló októberi hónap (+1,1%) után novemberben ismét visszaesett (-1,4%) a japán ipari termelés a végleges mérés alapján az egy évvel korábbihoz képest. A havi alapú mérés is csökkent, méghozzá 0,9 százalékkal, ami visszaesést jelent az októberi 1,3 százalékos növekedéshez képest.
A gépipari megrendelés állomány is romlott novemberben, októberhez képest 4,9 százalékkal volt alacsonyabb, bőven elmaradva a becsült 0,8 százalékos zsugorodástól, illetve az októberi 0,7 százalékos növekedéstől. Az éves alapú mutató is romlott, mínusz 2,2 százalékról mínusz 5,0 százalékra, miközben az elemzők becslése 0,1 százalékos növekedés volt. (forrás: ERSTE)