Nőtt a forgalomba helyezett új autók száma az EU-ban

Januárban 11 százalékkal nőtt az egy évvel korábbihoz képest az újonnan forgalomba helyezett autók száma az Európai Unióban. A növekedés azonban jórészt bázishatásnak tulajdonítható, hiszen az előző havihoz, a decemberihez képest kevesebb autó került forgalomba.

Nőtt a forgalomba helyezett új autók száma az EU-ban

Az európai autógyártók szakmai képviseleti szervezete, a brüsszeli ACEA keddi jelentése alapján januárban 760 ezer új személygépkocsit helyeztek forgalomba az Európai Unióban, 11,3 százalékkal többet, mint egy évvel korábban. Az előző hónapban decemberben azonban többet, 897 ezret helyeztek forgalomba, ami viszont 12,8 százalékkal haladta meg az egy évvel korábbit.

Januárban a teljesen elektromos személygépkocsik (BEV) forgalomba helyezett száma 22,9 százalékkal haladta meg az egy évvel korábbit, és ezzel 9,5 százalékra emelkedett a piaci részesedésük a 2022 januári 8,6 százalékról. A piacok többségén nőtt a forgalomba helyezett elektromos autók száma, esetenként kétszámjegyű százalékos mértékben. A legnagyobb volumenű piacokon azonban csökkent: Németországban 13,2 százalékkal, Svédországban 18,5 százalékkal, Olaszországban 8,7 százalékkal.

A hibrid autók forgalomba helyezése szintén nagy növekedést mutatott januárban: 198 ezret helyeztek forgalomba, 22,1 százalékkal többet éves összevetésben. A négy legnagyobb piacon kétszámjegyű volt a növekedés:  Spanyolországban 59,3 százalékos, Olaszországban 24,7 százalékos, Németországban 19,0 százalékos, Franciaországban pedig 12,5 százalékos. A kategória 26,0 százalékos részesedésre tett szert a teljes forgalomba helyezésekben, arányuk így 2,3 százalékponttal magasabb az egy évvel korábbinál.

A tölthető (plug-in) hibrid autók számbeli forgalomba helyezése viszont 9,9 százalékkal 53,6 ezerre csökkent. A legnagyobb visszaesés Németországban volt, 53,2 százalékos. A kategória piaci részesedése a tavaly januári 8,7 százalékról 7,1 százalékra esett vissza az idén.

A benzines személygépkocsik forgalomba helyezése 12,3 százalékkal nőtt az idén januárban az egy évvel korábbihoz képest, a piaci részesedés pedig 37,9 százalékra emelkedett 37,6 százalékról. A nagyobb nemzeti piacokon mindenhol nőtt a forgalomba helyezett benzines autók száma. Spanyolországban 59,4 százalékos, Olaszországban 15,5 százalékos, Franciaországban 11,9 százalékos, Németországban pedig 3,5 százalékos növekedést mértek.

A dízeles autók forgalomba helyezése 1,6 százalékkal csökkent januárban az EU egészében annak ellenére is, hogy Olaszországban 21,4 százalékos, Spanyolországban pedig 19,0 százalékos volt a szám szerinti növekedés. A dízeles autók piaci részesedése így az EU egészében 2,0 százalékponttal 15,9 százalékra csökkent 17,9 százalékról.

Magyarországon januárban 8314 személygépkocsit helyeztek forgalomba az ACEA nyilvántartása szerint, 2,8 százalékkal többet mint egy évvel korábban. Teljesen elektromos autót 369-et helyeztek forgalomba, ami 14,2 százalékos növekedés, a piaci részesedés pedig 4,4 százalék lett. Plug-in hibrid autó 367 került forgalomba, 1,3 százalékkal kevesebb mint egy évvel korábban, 4,4 százalékos piaci részesedéssel. Hibrid elektromos autó 9,6 százalékkal több került az utakra, 3598, ami 43,3 százalékos piaci részesedésnek felel meg. Benzines autót 3006-ot helyeztek forgalomba, 6,2 százalékkal kevesebbet, 36,2 százalékos piaci részesedéssel. Dízeles autó 875 került az utakra, 0,1 százalékkal több mint 2022 januárjában, a piaci részesedés pedig 10,5 százalékos lett.

Kínai figyelmeztetés: A Worldcoin-hoz hasonló íriszszkennelés nemzetbiztonsági kockázatot jelenthet

Egyre nagyobb hullámokat kelt Kínában a kriptovaluták és a biometrikus adatok metszéspontja: a kínai állambiztonsági minisztérium (MSS) komoly figyelmeztetést adott ki az olyan külföldi projektek ellen, amelyek kriptojutalomért cserébe gyűjtenek érzékeny személyes adatokat, például íriszmintát. Bár a minisztérium nem nevezett meg konkrét céget, a leírás minden kétséget kizáróan a Worldcoin projektet idézi.
2025. 08. 06. 15:00
Megosztás:

A gyenge dollár miatti árfolyamveszteség húzta le a Richter profitját

Az Erste szektorelemzője augusztus 6-án tette közzé a Richter második negyedéves eredményéről szóló véleményét. Az elemzés főbb megállapításai:
2025. 08. 06. 13:00
Megosztás:

Újabb vizsgálatot indított a GVH a Booking.com szállásfoglaló platform ellen

A Gazdasági Versenyhivatal (GVH) versenyfelügyeleti eljárást indított a Booking.com B.V ellen. A nemzeti versenyhatóság gyanúja szerint a holland székhelyű piacvezető szállásfoglaló platform a szakmai gondosság követelményét sértő tájékoztatást nyújtott egyes szolgáltatásainak díjaival kapcsolatosan, valamint megtévesztette a fogyasztókat a Genius programjában elérhető kedvezményekkel kapcsolatban - tájékoztatta a GVH az MTI-t szerdán.
2025. 08. 06. 12:00
Megosztás:

Gyengültek a tengerentúli részvényindexek, a vámok miatt számos vállalat mérsékelte idei profit- várakozását

A hétfői optimista hangulat gyorsan kifulladt a tengerentúlon, az S&P500 0,5, a Nasdaq Composite 0,65%-ot csúszott vissza, míg a Dow 0,1%-os mínuszban zárt kedden.
2025. 08. 06. 11:00
Megosztás:

Szinte minden soron a vártnál kedvezőbb második negyedéves számokat tett közzé ma reggel a Richter

A Richter a 2025. második negyedévre vonatkozóan szilárd bevételi adatokat tett közzé, azonban a devizaárfolyam-veszteségek jelentősen rontották a nettó nyereséget. A 2025. első félév eredményei összhangban vannak a 2025-ös előrejelzéssel.
2025. 08. 06. 10:00
Megosztás:

További mérsékelt emelkedés a nyugat-európai tőzsdék többségén

Optimista hangulatban indult a keddi kereskedés Nyugat-Európában és a kedvező piaci hangulat többnyire ki is tartott nap végéig a legfrissebb vállalati eredményjelentéseknek köszönhetően.
2025. 08. 06. 09:00
Megosztás:

Júliusban nőttek az autóeladások Németországban

Németországban az új autók piaca júliusban 11 százalékkal, közel 265 ezer autóra nőtt. Januártól júliusig azonban az új regisztrációk összesen 1,67 millió személygépkocsival még mindig 2,5 százalékkal elmaradtak az előző év szintjétől a KBA német szövetségi gépjárműnyilvántartó hivatal kedden publikált jelentése szerint.
2025. 08. 06. 08:00
Megosztás:

A közepesnél gyengébb szilvatermés várható

Az átlagosnál gyengébb szilvatermés várható idén Magyarországon, de meghaladja a legrosszabb évjáratok mennyiségét - közölte a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) kedden az MTI-vel.
2025. 08. 06. 07:00
Megosztás:

Az arany ára nőtt, a piac egyre biztosabb a kamatcsökkentésben

Az arany árfolyama nőtt. A piac egyre biztosabb abban, hogy a Fed szeptemberben 25 bázisponttal csökkenti irányadó kamatait.
2025. 08. 06. 06:00
Megosztás:

Jobb, de nem meglepő az OTP eredménye

Ma hajnalban jött az OTP eredménye, amely meghaladta az elemzői várakozásokat. Mit is jelent ez a jövőre nézve?
2025. 08. 06. 05:00
Megosztás:

Hatnak a vámok, csökkent az USA kereskedelmi hiánya

Az Egyesült Államok külkereskedelmi hiánya júniusban 60,2 milliárd dollárra csökkent a májusi 71,7 milliárdról, ami 2023 szeptembere óta a legalacsonyabb érték.
2025. 08. 06. 04:00
Megosztás:

Felülmúlta a várakozásokat a Pfizer második negyedéve

A gyógyszergyártó 14,65 milliárd dollár bevétellel zárta az idei második negyedévet, ami 10%-os növekedésnek felel meg éves összevetésben, és meghaladta a 13,5 milliárdos konszenzust.
2025. 08. 06. 03:00
Megosztás:

Emelkedett a kőolaj ára, miután ismét az orosz szankciók miatt aggódik a piac

A kőolaj ára három nap csökkenés után nőtt, miután a piac aggódik Donald Trump kijelentése miatt.
2025. 08. 06. 02:00
Megosztás:

A légkondit ne akkor kapcsold be, amikor hazaérsz: rosszul használod!

8 fok a kulcs: így hűts energiatakarékosan és egészségesen: sokan csak akkor kapcsolják be a klímát, amikor már elviselhetetlen a hőség otthon, pedig ezzel épp az ellenkezőjét érik el annak, amit szeretnének.
2025. 08. 06. 01:00
Megosztás:

Több ezer dolgozó lépett sztrájkba a Boeing három hadiipari üzemében

Több ezer dolgozó lépett sztrájkba hétfőn a Boeing amerikai repülőgépgyártó három hadiipari üzemében, mert szakszervezetüknek nem sikerült megállapodnia a munkaadóval az új foglalkoztatási keretszerződésről.
2025. 08. 06. 00:05
Megosztás:

Beruházási hitelboom a Széchenyi Kártya Programban – a kamatcsökkentés új lendületet ad a hazai vállalkozásoknak

A kormány mindent megtesz a magyarországi kis- és középvállalkozások termelékenységének növelése, méretugrásuk elősegítése és beruházásaik támogatása érdekében. A Széchenyi Kártya Programban bevezetett alacsonyabb kamatszintek látványosan felpörgették a magyarországi vállalkozások beruházási kedvét: az év első hét hónapjában a programban részt vevő bankok 10.081 beruházási hiteligényt fogadtak be 310,7 milliárd forint értékben. Ez darabszámban 34%-kal, a kért hitelösszeg tekintetében pedig 18%-kal haladja meg az egy évvel korábbi szintet. A program jelentősen hozzájárul a hazai kkv-k versenyképességének erősítéséhez és a gazdasági növekedés ösztönzéséhez, ebben kiemelt szerepet játszik, hogy a beruházási hitelek kamatszintje a Demján Sándor Program 2024 novemberi indulása óta két lépcsőben 5-ről évi 3 százalékra csökkent.
2025. 08. 05. 23:00
Megosztás:

Így használjuk a masszázsfotelt – A gyógymasszőr válaszol

A legtöbb ember számára a masszázs a wellness hétvégéhez vagy a ritkán beiktatott gyógykezelésekhez kötődik – időpontfoglalással, utazással és várakozással. A modern masszázsfotelek viszont ezt a rutint teljesen átírják. Azonnali elérhetőséget kínálnak – otthon vagy irodában a saját időbeosztás szerint.
2025. 08. 05. 22:00
Megosztás:

Base Network jelentése, értelmezése és szerepe a kriptovaluta ökoszisztémában

Mit jelent a Base Network, és miért beszél róla ma mindenki a kriptovilágban?
2025. 08. 05. 21:00
Megosztás:

Az Otthon Start Program a befektetők előnyét növeli: Íme a számok!

Az Otthon Start Program szeptemberi indulása jelentős hatással lesz az ingatlanpiac belső dinamikájára, különösen a vásárlási motivációk szempontjából. A Duna House friss piaci értékelése szerint a támogatott hitel bejelentése előtt már érezhetően elindult egy fordulat: növekedett a saját célú lakásvásárlások aránya, míg a befektetői vásárlások részaránya mérséklődött. Az új konstrukció azonban ismét a befektetői célú vásárlások felerősödését hozhatja magával, az első lakást vásárlók kárára.
2025. 08. 05. 20:10
Megosztás:

Csak addig nem kütyüzünk, amíg alszunk

Ma már ismeretlen fogalom a pihenőidő a mobiltelefon-használatnál, ugyanis csak addig „alszik” a telefonunk, amíg mi is alszunk – derül ki a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság (NMHH) által megrendelt, a fiatalok platformhasználati szokásait vizsgáló kutatásból.
2025. 08. 05. 19:05
Megosztás: