Nyugdíjemelés 2024 - miért csak ennyit emelnek?

Januártól 6 százalékkal nőnek a nyugdíjak, egészen pontosan a társadalombiztosítási nyugellátások és az azzal egy tekintet alá eső ellátások. Elmondunk minden részletet.

Nyugdíjemelés 2024 - miért csak ennyit emelnek?

A Magyar Közlöny 2023. december 1-i 172. számában kihirdetésre került az 524/2023. (XII. 1.) Korm. rendelet (a továbbiakban: Kormányrendelet) a nyugellátások és egyes más ellátások 2024. január havi emeléséről. A jogszabály 2024. január 1-jén lép hatályba.

A rendelkezéssel 2024-ben is megvalósul a nyugellátásban és egyes más ellátásokban részesülők részére az ellátás évenkénti rendszeres emelése.

A társadalombiztosítási nyugellátásról szóló 1997. évi LXXXI. törvény 62.§-a szerint a tárgyév január 1-je előtti időponttól megállapított társadalombiztosítási nyugellátást és azzal egy tekintet alá eső ellátásokat a megállapítás naptári évét követően minden év január hónapjában az emelés évére tervezett fogyasztóiár-növekedésnek megfelelő mértékben kell emelni.

A nyugdíjemelés mértéke 6 %-os 2024. januárjában.

De miért épp 6%-ot emelnek? 

Ha szeretnéd érteni, akkor az alábbi videóban (katt a képre) elmagyarázzuk.

Ha a jogosult több nyugdíjemelésre jogosító nyugellátásban, vagy azzal egy tekintet alá eső ellátásban is részesül, a nyugdíjemelést ezen ellátásokra külön-külön kell kiszámítani.

Az özvegyi nyugdíj, illetve a szülői nyugdíj megosztása esetén a folyósított nyugdíjrészt kell emelni.

Nemzetközi vonatkozású nyugdíjaknál (szociális biztonsági tárgyú nemzetközi szerződés vagy szociálpolitikai egyezmény alapján megállapított, a Kormányrendelet alapján emelendő ellátás esetén) a magyar szerződő felet terhelő ellátásrészt, illetve ellátást kell emelni.

A nyugdíjemelésre jogosultakon (saját jogú nyugellátásban, hozzátartozói nyugellátásban, és a nyugellátásokkal egy tekintet alá eső ellátásokban részesülők) túl 2024-ben is részesülnek emelésben fenti Kormányrendeletben meghatározott más ellátások jogosultjai.

Így megilleti az emelés a korhatár előtti ellátásban, szolgálati járandóságban, átmeneti bányászjáradékban, táncművészeti életjáradékban, rokkantsági ellátásban, rehabilitációs ellátásban, baleseti járadékban, bányászok egészségkárosodási járadékában, fogyatékossági támogatásban, vakok személyi járadékában, a Magyar Alkotóművészeti Közalapítvány által folyósított ellátásokról szóló kormányrendelet alapján folyósított ellátásban, polgármesterek közszolgálati járadékában részesülőket.

Továbbá a honvédek jogállásáról szóló törvény szerinti kiegészítő rokkantsági támogatásban, a honvédek jogállásáról szóló törvény szerinti, a honvédelmi alkalmazottak jogállásáról szóló törvény szerinti, valamint a rendvédelmi feladatokat ellátó szervek hivatásos állományának szolgálati jogviszonyáról szóló törvény szerinti árvák kiegészítő támogatásában, a honvédek jogállásáról szóló törvény szerinti, a rendvédelmi feladatokat ellátó szervek hivatásos állományának szolgálati jogviszonyáról szóló törvény szerinti, valamint a NAV személyi állományának jogállásáról szóló törvény szerinti kiegészítő hozzátartozói támogatásban, a hadigondozásról szóló törvény alapján a nyugellátások évenkénti rendszeres emelése szerint megemelendő rendszeres pénzbeli ellátásokban, az egyes személyes szabadságot korlátozó intézkedésekkel vagy semmissé nyilvánított elítéléssel összefüggésben járó kormányrendelet alapján a nyugdíjak évenkénti rendszeres emelése szerint megemelendő rendszeres pénzbeli ellátásokban, a nemzeti helytállásért elnevezésű pótlékban, házastársi pótlékban, vagy házastárs után járó jövedelem pótlékban, nemzetgondozási díjban részesülőket.

A Kormányrendelet alapján emelendő, 2024. januárra járó ellátásokat a jogosultak számára már emelt összegben kell folyósítania a Magyar Államkincstár Nyugdíjfolyósító Igazgatóságának. a 2024. évi folyósítási naptárban meghatározott időpontban.

A Kormányrendelet rendelkezik néhány további ellátás 2024. évtől emelendő összegéről is. Így például a rokkantsági járadék havi összege 58.830 forintra emelkedik 2024. január 1-jétől.

Tartalmaz a Kormányrendelet rendelkezéseket az időskorúak járadékának, mint pénzbeli szociális ellátás összegének 2024. évi emelésére vonatkozóan is.

A nyugellátások évenkénti rendszeres emeléséről nem kell határozatot hoznia a nyugdíjbiztosítási igazgatási szervnek, az érintettek levélben kapnak értesítést ellátásuk megemeléséről.

Nyugdíj kalkulátor ITT


Romániai jelenlétének 20. évfordulóját ünnepelte a Wizz Air Marosvásárhelyen

A Wizz Air diszkont légitársaság az elmúlt húsz év alatt Románia meghatározó légi közlekedési szereplőjévé vált: jelenleg már 14 romániai repülőtérről 83 útvonalon, 27 országba működtet járatokat - hangzott el a társaság rendezvényén szerdán Marosvásárhelyen.
2026. 07. 17. 14:00
Megosztás:

Minden harmadik magyar saját házat építene, de a bizonytalanság sokakat visszatart

Ha az anyagiak nem számítanának, a magyarok közel harmada saját házat építene. A valóságban azonban a legtöbbeket nemcsak a magas költségek, hanem az építkezés kiszámíthatatlansága, a megbízható kivitelező megtalálása és a folyamat összetettsége is visszatartja. A Wienerberger friss, országos kutatása szerint ma már a bizonytalanság az építkezések egyik legnagyobb akadálya.
2026. 07. 17. 13:00
Megosztás:

Kijöttek a friss fizetési adatok: mutatjuk, mekkora hitelre elég a béred

A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) frissen publikált adatai szerint 2026 májusában bruttó 764 100 forint volt a teljes munkaidőben alkalmazásban álló magyarok átlagkeresete, míg a nettó átlagkereset 535 900 forint volt ugyanezen időszakban. A keresetek bruttó mediánértéke 615 600 forint, míg a nettó mediánértéke 436 200 forint volt idén májusban. A felsorolt számok tükrében a Bank360 megvizsgálta, mekkora hitelösszegek felvételére képesek azok, akik a legutóbbi átlag- és mediánösszegeket keresik meg havonta.
2026. 07. 17. 12:00
Megosztás:

A techszektor húzta vissza az amerikai piacokat, vártnak megfelelő kiskereskedelmi adat érkezett, folytatódott a bizonytalanság a Közel-Keleten

A félvezetőgyártó vállalatok részvényeinek gyengélkedése csütörtökön lefelé húzta az amerikai indexeket, továbbra is meghatározó szerepet játszva a szélesebb piaci mozgásokban annak ellenére, hogy az amerikai makrogazdasági adatok összességében kedvező képet festettek, és erősen indult a második negyedéves gyorsjelentési szezon.
2026. 07. 17. 10:00
Megosztás:

Mennyibe kerül a megszakítás nélküli online szolgáltatás: royalsea a felhőinfrastruktúra és a csúcsterhelések gazdaságtanában

Este a felhasználó csak annyit érzékel, hogy az oldal gyorsan megnyílik, a játék elindul, az egyenleg pedig frissül. A háttérben azonban folyamatosan változik a terhelés, ezért a stabil működéshez technológiai tartalékokra és pontos költségtervezésre van szükség.
2026. 07. 17. 09:30
Megosztás:

Vegyesen teljesítettek az európai piacok csütörtökön, 11%-kal növekedtek a keresetek májusban Magyarországon

Bizonytalan irányba mozdultak az európai részvénypiacok csütörtökön, miközben a befektetők a vállalati gyorsjelentésekre fókuszáltak. A hangulatot rontotta, hogy a Közel-Keleten ismét nőtt a geopolitikai feszültség, ami az energiaszállítások esetleges zavarain keresztül újra felerősítette az inflációs aggodalmakat.
2026. 07. 17. 09:00
Megosztás:

Hogyan reagál a hazai sertéspiac az új kihívásokra?

Az idei év júniusában, nyolc év után először, a hazai sertésállományban is megjelent az afrikai sertéspestis Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében.
2026. 07. 17. 08:12
Megosztás:

Nagy az igény a jogi, orvosi, pénzügyi, oktatási vagy műszaki előképzettséggel és munkatapasztalattal rendelkező informatikusokra

A digitalizáció a pénzügyektől az oktatáson át az agráriumig, a kiskereskedelemig és az egészségügyig valamennyi iparágat átalakítja, ezért a munkáltatók előnyben részesítik azokat a junior informatikusokat, akik valamilyen, az IT-n kívüli szakmai előképzettséggel, illetve különböző iparágakban szerzett projekt-tapasztalatokkal – és esetleg menedzseri készségekkel és jó kommunikációs képességekkel – is rendelkeznek. Így például a legaltech-, a biotech-, az insurtech- vagy a fintech-forradalom miatt nagyon keresettek a hazai piacon is a jogi, orvosi vagy pénzügyi diplomával rendelkező, magukat informatikussá átképző szakemberek - foglalja össze nagyvállalati partnercégeinek tapasztalatait az egyik legnagyobb hazai IT képzési központ, a PROGmasters.
2026. 07. 17. 07:00
Megosztás:

Hamarosan több ezer fiatal örülhet, de mire számíthatnak az albérletpiacon?

A jelenlegi budapesti albérletpiac sajátossága, hogy nem klasszikus, meredeken emelkedő árakkal indul neki a nyári szezonnak és az egyetemisták rohamának. A KSH és az Ingatlan.com lakbérindexe alapján bár júniusban két hónap csökkenés után ismét nőttek az árak a fővárosban, az éves 4,7%-os drágulás így is majdnem öt éves negatív rekord.
2026. 07. 17. 06:00
Megosztás:

Tovább bővíti az EU-s agrártámogatások előfinanszírozásának lehetőségeit az MBH Bank

Újabb fejlesztésekkel bővíti az európai uniós agrártámogatások előfinanszírozásának lehetőségeit az MBH Bank. A hitelintézet új jogcímekre terjeszti ki a faktoring formájában elérhető konstrukciót, valamint egyes támogatások esetében akár a Közös Agrárpolitika 2027-ig tartó jelenlegi időszakán túl, 2028-ra is elérhetővé teszi a hároméves előfinanszírozás lehetőségét.
2026. 07. 17. 05:00
Megosztás:

Lehet, hogy érintett, de nem is tud róla

Az elmúlt 16 évben felépült Magyarország egyik legdurvább üzleti-politikai hálózata. A kérdés ma már nem csak az, hogyan jutott idáig, hanem az, hogy mi történik vele egy új korszakban.
2026. 07. 17. 04:00
Megosztás:

Budapesten eladják, vidéken veszik a lakásokat a befektetők

Kettévált a hazai lakáspiac befektetői oldala. A Duna House friss elemzése szerint a fővárosban minden korábbinál többen adják el az ingatlant, amit egykor befektetésnek vettek. Az idei második negyedévben a budapesti lakáseladások 48 százaléka mögött ez a motiváció állt. Vidéken viszont épp ellenkező irányba fordult a piac - ott a befektetési célú vásárlások aránya egy év alatt 18 százalékról 27 százalékra emelkedett.
2026. 07. 17. 03:00
Megosztás:

A rugalmatlanság drága dolog: 20 milliárd forintot égetett el idén a villamosenergia-piac

A negatív áramár nem a bőség, hanem a rugalmatlanság tünete. Idén eddig nagyságrendileg 43 millió euró (mintegy 20 milliárd forint) a negatív árú órákban realizált piaci veszteség. A következőkben a Green Cloud szakértői kommentárja olvasható a témához.
2026. 07. 17. 02:00
Megosztás:

A négy gomba titka: hogyan javíthatja az életminőséget?

Az emberek egyre inkább törekednek arra, hogy támogassák szervezetüket a mindennapi stresszel teli helyzetekben, így növekszik az érdeklődés a természetes étrend-kiegészítők iránt. Napjainkban a funkcionális gombák népszerűsége megtöbbszöröződött, sokan keresik, milyen jótékony hatásokat kínálhatnak ezek.
2026. 07. 17. 01:00
Megosztás:

A vállalatok többsége még nem tudja kimutatni MI-beruházásainak üzleti értékét

A cégek jelentős része továbbra is pilotprojektekre és elszigetelt MI-alkalmazásokra épít – derül ki az EY és az Oxford Economics globális kutatásából. A felmérés keretében 2500 technológiai vezetőt kérdeztek meg 28 országban a piaci szereplők mesterségesintelligencia-stratégiájáról és annak üzleti hatásairól. A válaszadók többsége úgy véli, hogy az automatizált megoldások nagyobb értéket teremtenek annál, mint amennyit jelenleg mérni és kimutatni tudnak.
2026. 07. 17. 00:05
Megosztás:

Rekordösszegű adó-visszatérítés érkezett az OTP Pénztárak tagjaihoz

Lezárult az idei adóbevallási időszak, és megérkeztek a végleges számok: az OTP Egészségpénztár és az OTP Nyugdíjpénztár tagjainak egyéni számláira idén összesen több mint 13,6 milliárd forint adó-visszatérítés érkezett a 2025-ös évi befizetéseik után. Ez csaknem 19%-kal haladja meg a tavalyi összeget, ami azt mutatja, hogy egyre többen és egyre tudatosabban élnek az önkéntes pénztári tagság előnyeivel.
2026. 07. 16. 23:00
Megosztás:

Csak egy megyeszékhelyen elég az átlagbér, hogy házat vegyél

Egy átlagos keresetből már gyakorlatilag elérhetetlenné vált egy átlagos méretű családi ház megvásárlása a magyar megyeszékhelyeken. A Bankmonitor számítása alapján a vizsgált 19 nagyváros közül mindössze Salgótarjánban férhet bele a szükséges lakáshitel egyetlen helyi átlagkeresetből. Két hasonló fizetésből már mindenhol teljesíthető lehet a jövedelmi feltétel, de több városban így is a család nettó bevételének több mint 40 százalékát felemésztené a törlesztőrészlet.
2026. 07. 16. 22:00
Megosztás:

A Z generáció digitális tudását elismerik, a munkához való hozzáállásukat már eltérően látják az idősebbek

A különböző korcsoportba tartozó munkavállalók számos kérdésben hasonlóan látják saját generációjukat, mint ahogyan a többiek látják őket, bizonyos témákban azonban jelentős eltérések mutatkoznak. A legtöbb félreértés és véleménykülönbség a Z generáció megítélése körül van, viszont mégsem nekik adódik a legtöbb nézeteltérésük: a harmincas-negyvenes korosztály tagjai számoltak be a legtöbb munkahelyi konfliktusról – derül ki a Profession.hu reprezentatív kutatásából.
2026. 07. 16. 21:00
Megosztás:

Magyar kkv-k a globális hadiiparban: óriási lehetőség, komoly jogi kockázatokkal

Jelentős átalakulás előtt áll a magyar védelmi ipar, amiből a hazai kis- és középvállalkozások (kkv) is profitálhatnak. A nagy nemzetközi hadiipari cégekkel való együttműködés ugyanakkor számos jogi kérdést felvet, amelyekre mindkét félnek kiemelten kell ügyelnie – hívja fel a figyelmet a Baker McKenzie.
2026. 07. 16. 20:00
Megosztás:

Üres vezetőfülkék, növekvő kockázatok: munkaerőhiány szorításában a logisztika

A logisztikai vállalatok előtt álló legnagyobb kihívás ma már nem az, hogy van-e elegendő fuvarfeladat vagy raktárkapacitás. A valódi kérdés: lesz-e, aki holnap elvégzi a munkát? Európában közel félmillió betöltetlen tehergépjárművezetői állás figyelmeztet arra, hogy a munkaerőhiány tartós strukturális problémává vált. A megoldás ezért nem egy újabb toborzási kampányban rejlik. Olyan szemléletre van szükség, amely az utánpótlás-építést, a munkavállalók megtartását, a digitalizációt és a sikeres integrációt nem különálló HR-feladatokként, hanem egyetlen stratégia egymásra épülő elemeiként kezeli. Hogy ez a gyakorlatban mit jelent, és milyen válaszokat adhatnak a vállalatok a munkaerőpiaci kihívásokra, arról Kőszegi Boglárkával, a Trans-Sped HR igazgatójával beszélgettünk.
2026. 07. 16. 19:00
Megosztás: