Olcsó, de jó is? Sokan esnek ebbe a hibába használtautó-vásárláskor

Az újautó árak folyamatos növekedése miatt ma egy vadonatúj gépkocsi megvásárlása sok magánszemély számára egyre nehezebbé válik, emiatt drasztikusan emelkedik a használtautók iránti kereslet. Akár új, akár használtautóról van szó, egy család életében ez az egyik legnagyobb értékű, több évre szóló beruházás. Ennek ellenére ilyenkor sokan elsősorban egyetlen kiadás, a gépjármű vételára alapján hoznak döntést és nem számolnak a tulajdonlás valódi költségeivel. Magyarország legnagyobb flottakezelője és mobilitási szolgáltatója, az Ayvens összefoglalta, mire érdemes figyelni a használtautó kiválasztásánál, ha hosszú távon is gazdaságos megoldást keresünk.

Olcsó, de jó is? Sokan esnek ebbe a hibába használtautó-vásárláskor

Az újautó-piacon évről évre jelentős áremelkedés tapasztalható, amelyet tovább fokoz az EU új, szigorú emissziós szabályozása. Ennek következtében egy új gépjármű megvásárlása egyre több magánszemély számára okoz nehézséget, és a kereslet egyre inkább a használtautó-piac felé terelődik. Ugyanakkor – legyen szó új, vagy használtautóról – a vásárlóknak fokozottan kell ügyelniük arra, hogy valóban gazdaságos és megbízható járművet válasszanak.

A teljes költség szemlélet - nem csak a vételár számít

„A nemzetközi flottakezelésben már évtizedek óta használt TCO (Total Cost of Ownership - teljes tulajdonlási költség) szemlélet egyre inkább begyűrűzik a magánvásárlók világába is. Ez nem véletlen, hiszen egy autó fenntartásának költségei számos olyan tételből állnak össze, mint például a karbantartás, fogyasztás, biztosítások, adminisztrációs terhek, amelyek jelentősen befolyásolják a hosszú távú kiadásainkat. Így tehát egyáltalán nem biztos, hogy egy kedvezőbb vételárú, ám magasabb üzemeltetési költségű gépjárművel hosszú távon is jól járunk” – mutat rá Hegedűs Viktor, az Ayvens Car Remarketing üzletágának igazgatója.

„A vételár mellett kulcsfontosságú tényező az üzemanyag-fogyasztás: két azonos árú autó üzemanyagköltsége között akár havi több tízezer forintos különbség is lehet. Egy 100 kilométeren 2 literrel többet fogyasztó autó évi 20 000 kilométeres futásteljesítménynél, jelenlegi üzemanyagárakkal számolva akár 200-300 ezer forinttal növeli a fenntartási költségeket” – hívja fel a figyelmet a szakértő.

A szervizköltségek ugyancsak jelentős tételt képviselnek. Nem mindegy, hogy egy kötelező szerviz 80 000 vagy 200 000 forintba kerül, ahogy az sem, hogy milyen gyakran kell nagyobb javításokra számítani.

„A különböző márkák és modellek között nagy eltérések lehetnek az alkatrészárak és a javításhoz kapcsolódó munkadíjak tekintetében is. Ugyanígy, fontos szempont az alkatrészek elérhetősége is: ugyan az autópiac általános ellátási nehézségein már jórészt túl vagyunk, ám egy újonnan megjelenő márka szervizlefedettsége, vagy egy, a hazai piacon kevésbé reprezentált gyártó alkatrészeinek elérhetősége problémát és elhúzódó szervizfolyamatokat okozhat. A biztosítási díjak és az adóterhek is befolyásolják a teljes költséget: egy nagyobb teljesítményű vagy értékesebb autó esetében ezek a tételek is magasabbak lehetnek. Nem szabad megfeledkezni az értékvesztésről sem, azaz, hogy mennyiért fogjuk tudni adott esetben eladni az autót pár év múlva, ami bár nem közvetlen kiadás, mégsem elhanyagolható tétel a tulajdonlás teljes időszakát tekintve” – magyarázza a szakember.

Miért lehet jó választás egy 3-5 éves autó?

„Az új autók esetében az első években tapasztalható a legnagyobb értékvesztés, az első három évben akár 45-50 százalékot is veszíthet értékéből egy gépjármű. A 3-5 éves autók esetében ez a folyamat már jelentősen lelassul, évi 10-15 százalékra mérséklődik, így ezek értéktartás szempontjából kedvezőbb választást jelenthetnek” – fejti ki Hegedűs Viktor.

A szakértő szerint ebben az életkorban az autók már túl vannak a gyermekbetegségeken, a gyártó által előírt nagyobb szervizbeavatkozásokon, ugyanakkor még számos problémamentes év van előttük. „A modern autók élettartama megfelelő karbantartás és szakszerű javítások mellett jelentősen meghaladja a 10 évet, így egy 3-5 éves jármű még bőven a hasznos élettartama első felében jár. További előny, hogy ezek az autók már rendelkeznek a ma elvárható biztonsági és kényelmi felszerelésekkel, ugyanakkor áruk kedvezőbb az új modellekénél. A technológiai avulás sem olyan számottevő még ebben a korban, hiszen a 3-5 éves autók többsége már rendelkezik olyan modern funkciókkal, mint például a tolatókamera, a sávtartó rendszer vagy az automata klíma.”

A dokumentált előélet jelentősége

„A céges flottából származó használt autók több szempontból is ideális választást jelenthetnek a magánvásárlók számára” – mondja az Ayvens szakértője. „Ezek a járművek dokumentált szervizmúlttal rendelkeznek, amely tartalmazza az összes elvégzett karbantartást és javítást. A rendszeres, márkaszervizben elvégzett javítás pedig garanciát jelent arra, hogy az autó megfelelő műszaki állapotban van. Alkalomadtán pedig különleges akciókkal is tudunk kedveskedni a vásárlók számára, mint a közelgő farsangi promóciónk is, amely a hazai használtautós piacon nem igazán jellemző.”

„A flottakezelő cégek szigorú protokollok szerint követik az autók műszaki állapotát: rendszeres átvizsgálások, időben elvégzett karbantartások jellemzik ezeket a járműveket. A szervizelést előre meghatározott ütemterv szerint végzik, nem pedig az éppen aktuális anyagi lehetőségek függvényében. Ez jelentősen csökkenti a későbbi meghibásodások kockázatát” – hangsúlyozza Hegedűs Viktor.

Mindemellett fontos kiemelni, hogy a flottából származó autók általában jól felszereltek, hiszen a flottakezelők a megfelelő felszereltségi szint kiválasztásánál is szakmai szempontokat vesznek figyelembe. „Tekintettel arra, hogy az operatív lízing konstrukció keretében a flottakezelő vállalja a maradványérték kockázatát, a flottaautók esetében jellemző, hogy a legkeresettebb, legjobb ár-érték arányú felszereltségi szinteket javasolják az ügyfeleknek, hogy az autó valódi komfortérzetet és biztonságos közlekedést tegyen lehetővé, ám mellőzze a felesleges és drága extrákat. További előny, hogy a flottás autók esetében pontosan ismert a futásteljesítmény, ami kulcsfontosságú szempont használt autó vásárlásánál. A flottakezelők által értékesített autóknál nem kell az óraállás manipulálásától tartani, ami sajnos még mindig gyakori probléma a használtautó-piacon.”

A megfontolt használtautó-vásárlás tehát nem csak a vételár optimalizálásáról szól” – összegzi Hegedűs Viktor. „A teljes költség szemlélet alkalmazásával, a megfelelő életkorú jármű kiválasztásával, és a dokumentált előélettel rendelkező flottaautók előnyben részesítésével jelentősen csökkenthetjük a hosszú távú költségeinket és a váratlan kiadások kockázatát. Ezzel nem csak pénztárcánkat kíméljük, de egy megbízható társra is szert tehetünk mindennapi utazásainkhoz.”


Több mint 200 tankönyvvé nyilvánítási kérelem érkezett június eleje óta

Eddig 209 tankönyvvé nyilvánítási kérelem érkezett a június elején közzétett nyilvános felhívás alapján kiválasztott kiegészítő kiadványokra, közülük 145 esetében az eljárás már sikeresen be is fejeződött - közölte az oktatási és gyermekügyi miniszter szombaton a Facebook-oldalán.
2026. 08. 15. 23:00
Megosztás:

Ezekkel a számokkal nyerhettél az ötös lottón!

A Szerencsejáték Zrt. tájékoztatása szerint a 33. héten megtartott ötös lottó és Joker számsorsoláson a következő számokat húzták ki:
2026. 08. 15. 22:00
Megosztás:

Sztrájkolnak az Easyjet franciaországi légiutas-kísérői

Mintegy száz járatát törölte szombaton és vasárnap az Easyjet légitársaság franciaországi vállalata légiutas-kísérőinek sztrájkja miatt. A személyzet a folyamatosan és gyakran az utolsó pillanatban változó beosztások ellen tiltakozik.
2026. 08. 15. 21:00
Megosztás:

Erdőtűz pusztít Belgiumban

Erdőtűz pusztít Belgiumban, eddig 1600 hektárnyi természetvédelmi terület égett le, a környékbeli lakosokat felszólították: készüljenek házaik elhagyására, az EU tűzoltórepülőgépekkel és helikopterrekkel segíti az oltást - tájékoztatott a Le Soir című, francia nyelvű belga napilap internetes oldalán szombaton.
2026. 08. 15. 20:00
Megosztás:

Veszélyes a Balaton? Szakemberek zerint a jelenlegi balatoni tóhasználat kockázatokat hordoz

A Balaton szektorokon átnyúló cselekvést igényel, a jelenlegi menedzsment és tóhasználat folytatása fenntarthatatlan - mondta Honti Márk hidrológus egy tudományos előadóülésen pénteken, Tihanyban.
2026. 08. 15. 19:00
Megosztás:

Újabb városok helyi járatai kerültek fel a MÁVPlusz térképére

Miskolc után pénteken a veszprémi járatok is felkerültek a MÁVPlusz térképére - közölte a MÁV-csoport vezérigazgatója Facebook-oldalán szombaton.
2026. 08. 15. 18:00
Megosztás:

Kapitány István miniszter leváltotta Láng Gézát, a Magyar Posta vezetőjét

Kapitány István gazdasági és energetikai miniszter leváltotta Láng Gézát, a Magyar Posta vezetőjét.
2026. 08. 15. 17:00
Megosztás:

Szeptember 30-áig pályázhatnak az önkéntes tartalékosok tanulmányi ösztöndíjra

Önkéntes tartalékosoknak írt ki pályázatot tanulmányi ösztöndíjra a Honvéd Vezérkar, a pályázatokat szeptember 1-je és 30-a között lehet benyújtani.
2026. 08. 15. 16:00
Megosztás:

Eddig 770 ezer hektáron jelentettek aszálykárt

Eddig 770 ezer hektáron jelentettek be aszálykárt, 31 ezer bejelentés alapján - közölte a kormányszóvivő kérdésre válaszolva pénteken Budapesten, sajtótájékoztatón.
2026. 08. 15. 15:00
Megosztás:

Erős félévet zárt a Waberer’s, a célár változatlanul 7093 forint

Az idei első félévben 9,4 százalékkal növelte árbevételét és 24 százalékkal emelte nettó eredményét a Waberer’s International. Az MBH Befektetési Bank szerint a társaság teljesítménye összhangban van a várakozásokkal, miközben a logisztikai és biztosítási üzletág stabil alapot teremthet a további növekedéshez, ezért az elemzőház változatlanul vételi ajánlást és 7093 forintos egyéves célárat tart fenn.
2026. 08. 15. 14:00
Megosztás:

GENIUS Act: szigorúbb stabilcoin-szabályok jönnek az Egyesült Államokban

Az Egyesült Államok Pénzügyminisztériuma a GENIUS Act elfogadása után megkezdte a stabilcoinpiac gyakorlati szabályozásának kialakítását. A legfontosabb változás nem elsősorban a tartalékokról, hanem az ügyfélazonosításról, a pénzmosás elleni ellenőrzésről és a blokkláncos tranzakciók nyomon követhetőségéről szól.
2026. 08. 15. 13:00
Megosztás:

Hogyan válasszunk tetőtéri ablakot az otthonunkba?

A tetőtéri ablakok kiválasztása különös figyelmet igényel, hiszen nagy mértékben befolyásolják a lakótér kényelmét és energiahatékonyságát. Az építészet modernizációjával nőnek az elvárások a nyílászárókkal szemben, legyen szó hőszigetelésről vagy esztétikai szempontokról. A korszerű tetőtéri ablakok megfelelő fényviszonyokat teremtenek, és a teret is hatékonyabban használjuk ki általuk. De vajon hogyan válasszuk ki a számunkra legmegfelelőbb típust?
2026. 08. 15. 12:00
Megosztás:

Hotel vagy kiadó apartman? Változó utazási szokások és szálláspiaci trendek a fővárosban

Régen ott volt a megszokott rutin: lefoglaltuk a szobát, átvettük a nehéz rézkulcsot, a szobában pedig ott várt az a jellegzetes, állott szállodaszag meg a kilencvenes évekből itt felejtett minibár.
2026. 08. 15. 11:00
Megosztás:

Paks - Rövidesen megkezdődik a bárkák irányított süllyesztése

Rövidesen megkezdődik a bárkák irányított süllyesztése Paksnál a dunai vízszint emelése érdekében - írta Magyar Péter miniszterelnök Facebook-oldalán szombat reggel.
2026. 08. 15. 09:00
Megosztás:

Újabb nagy tűz Horvátországban

Lakóházakat és nyaralókat veszélyeztet egy nagy kiterjedésű erdőtűz a horvátországi Dugi Otokon, a lángokat egyelőre nem sikerült megfékezni, a szárazföldről további tűzoltókat vezényeltek a szigetre - közölte a horvát sajtó szombatra virradóra.
2026. 08. 15. 08:00
Megosztás:

Akár már szeptemberben a Budapesti Értéktőzsde Standard kategóriájába léphet feljebb a BÉT-en jegyzett kibervédelmi cég

A Budapesti Értéktőzsde Xtend piacán jegyzett egyetlen kibervédelmi cég, a ViVeTech Nyrt. mai napon megtartott rendkívüli közgyűlése döntött a társaság részvényeinek a BÉT Standard szabályozott piacára történő bevezetéséről, amely a jelenlegi tervek szerint még idén ősszel, akár már szeptemberben megtörténhet. A ViVeTech a Standard kategóriába történő bevezetést követően – akár még az idei évben – nyilvános kibocsátást is tervez. „A Standard kategóriába történő feljebb lépéssel és a nyilvános kibocsátással még magasabb fokozatba kapcsolhatjuk a növekedési stratégiánk megvalósítását” - mondta Márton Miklós, a ViVeTech Nyrt. vezérigazgatója.
2026. 08. 15. 07:00
Megosztás:

Paks - Elkészült a Dunához vezető út nagy része

A nagy része már elkészült annak az útnak, amelyen a teherautók a fenékküszöb építéséhez a Dunához tudják szállítani a követ Paksnál.
2026. 08. 15. 06:00
Megosztás:

Elmarad a tavalyitól az ANY Nyrt. nyeresége és árbevétele az első fél évben

Elmarad a tavalyitól az ANY Biztonsági Nyomda Nyrt. árbevétele és nyeresége az első fél évben, de már kevésbé, mint az első negyedévben a stabil második negyedéves teljesítmény hatására - derül ki a Budapesti Értéktőzsde (BÉT) honlapján pénteken közzétett beszámolóból.
2026. 08. 15. 05:00
Megosztás:

Fordulatos júliust produkált az albérletpiac

Bár a nyári albérletpiaci főszezon kezdetével ismét emelkedésnek indultak a bérleti díjak, a havi drágulás ugyanakkor a korábbi években látottakhoz képest szerénynek mondható. Sőt, a ponthatárok kihirdetését követően már meg is torpant az áremelkedés a KSH–ingatlan.com júliusi lakbérindexe szerint.
2026. 08. 15. 04:00
Megosztás:

Nyugdíjasok 53%-nak nélkülöznie kell

Legalábbis erre számít a középkorú magyarok több mint fele - 53 százalékuk - elképzelhetőnek tartja, hogy nyugdíjas korában nélkülöznie kell majd.
2026. 08. 15. 03:00
Megosztás: