Olcsóbb lett a casco

Az Insura.hu biztosításközvetítő adatai szerint szeptember végéig a személyautókra megkötött teljes körű casco biztosítások idei átlagdíja 206 400 forint volt, ami 4,7 százalékkal alacsonyabb a 2024 hasonló időszakában tapasztalt 216 300 forintos szintnél. A szerződők 22 százaléka 8 évnél idősebb autóra kötötte a biztosítást, a megkötött szerződések mellé 30 százaléknyian kiegészítő biztosításokat is kötöttek.

Olcsóbb lett a casco

Az új autók átlagos casco díja az év első kilenc hónapjában 254 ezer forint volt (1,6 százalékos csökkenés tavalyhoz képest), miközben azok az ügyfelek, akik használtautó-vásárláskor kötöttek casco szerződést, átlagosan 219 400 forintot fizettek (ez 3,8 százalékos csökkenést jelent). A legkevesebbet, átlagosan 173 100 forintot azok fizették, akik autójuk biztosítási évfordulóján váltottak szerződést. Az online megkötött casco biztosítások 165 100 forintos éves átlagdíja jelentősen alatta marad a teljes átlagnak, mivel a kedvezőbb díjú évfordulós kötések nagyobb arányban zajlanak ezen a csatornán. (Az MNB legfrissebb statisztikái szerint az összes casco szerződés 71 százalékát kötik alkuszi csatornán keresztül, ebből 17 százalékot tesznek ki az online, és 54 százalékot az offline alkuszok.)

„Az átlagdíjak csökkenése részben a piacon tapasztalható biztosítói verseny következménye, de szerepe van benne annak is, hogy az idei szerződések között magasabb a kisebb átlagdíjjal rendelkező évfordulós kötések aránya, ami pedig az ügyfelek növekvő tudatosságára utal - magyarázta dr. Kozma Gábor, az Insura.hu vezérigazgatója.

Két év alatt 8-ról 3,7 százalékra esett a csekkes befizetések részaránya, ami a különféle bankkártyás fizetési formák további terjedése mellett a csekk elhagyásával járó díjkedvezményeknek is köszönhető. Szintén a kedvezmény és a kényelem az oka annak, hogy a legnépszerűbb díjfizetési gyakoriság az egyösszegű éves befizetés (52%) volt, ezt követte a negyedéves díjfizetés (36), megelőzve a havi és a féléves gyakoriságot.

Továbbra is probléma, hogy a hazai autóknak csupán ötöde rendelkezik casco biztosítással, pedig a lopáskárokra, a saját hibából bekövetkező töréskárokra, illetve az egyre gyakrabban bekövetkező elemi károkra (vihar, jégverés, áradás stb.) kizárólag a casco nyújt fedezetet. Ennek a csekély biztosítottsági hányadnak az egyik magyarázata, hogy a biztosítók jellemzően 15 éves korig kötnek cascót egy autóra, vagyis a 16,3 éves átlagéletkorral rendelkező hazai autópark több mint fele eleve kiesik a biztosítható körből. Ám a 8-15 év közötti autók körében is nagyon sok gépjármű közlekedik enélkül a fontos védelem nélkül.

„A nyolc évnél idősebb autók esetében probléma lehet, hogy a biztosítók a térítés során alkalmazzák az avultatást, vagyis csak a jármű lecsökkent értékével arányosan fizetnek kártérítést. Ez azonban kiküszöbölhető egy avulásmentes térítést nyújtó kiegészítő biztosítással – magyarázza az Insura.hu szakértője. – Nem véletlen, hogy adataink szerint az avulásmentességet biztosító fedezet a második legnépszerűbb kiegészítő biztosítás. Jelenleg egyébként az Insuránál megkötött casco szerződések 22 százaléka vonatkozik 8 évnél idősebb járművekre.”

A casco szerződések mellé a szerződők 30 százaléka köt valamilyen kiegészítő biztosítást is, közülük számosan több plusz fedezetet is igényelnek. Idén eddig messze a leggyakoribb kiegészítő fedezet volt az üvegkár-önrészbiztosítás, ez tette ki az összes ilyen szerződés 22 százalékát. Az imént említett avulásmentes térítést a szerződők 12 százaléka választotta. A sorban következő további kiegészítők: balesetbiztosítás (8%), jogvédelem (8%), az autóban található értékes elektroakusztikai berendezések plusz biztosítása (8%), illetve a hibás tankolás biztosítása (7%), illetve a defektbiztosítás (7%).

Vége a földgáznak - Hogyan oldjuk meg az új családi házak fűtését a jövőben?

Az Otthon Start program révén számos család vághat bele saját ház építésébe. Bár továbbra is engedélyezett a földgázzal működő fűtési rendszerek kiépítése, az igazán korszerű, jövőálló és energiahatékony megoldást a hőszivattyúk jelentik. Az LG szakértője elmondja, költséghatékonysági szempontból miért verhetetlenek a hőszivattyús rendszerek.
2025. 10. 14. 01:00
Megosztás:

Felszámoltak egy adócsaló céghálót, 900 millió forint lehet a kár

Egy főként Pest vármegyében működő bűnözői csoporton ütöttek rajta a pénzügyőrök, az elkövetők számlagyárként működtettek különböző strómanok ügyvezetése alatt álló vállalkozásokat; a bűncselekménnyel okozott vagyoni hátrány megközelítőleg 900 millió forintra tehető - közölte a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) hétfőn az MTI-vel.
2025. 10. 14. 00:30
Megosztás:

Már több mint kétmillió magyar megkapta a nemzeti konzultációs kérdőívet

Már több mint kétmillió magyar megkapta a nemzeti konzultációs kérdőívet, ez most az alkalom, hogy világosan üzenjünk Brüsszelnek és hazai bábjainak, nem kérünk a háborús adóemelésekből, a megszorításokból és a háborúból - írta a Miniszterelnöki Kabinetiroda parlamenti államtitkára a Facebook-oldalán hétfőn.
2025. 10. 13. 23:30
Megosztás:

Már több mint kétmillió magyar megkapta a nemzeti konzultációs kérdőívet

Már több mint kétmillió magyar megkapta a nemzeti konzultációs kérdőívet, ez most az alkalom, hogy világosan üzenjünk Brüsszelnek és hazai bábjainak, nem kérünk a háborús adóemelésekből, a megszorításokból és a háborúból - írta a Miniszterelnöki Kabinetiroda parlamenti államtitkára a Facebook-oldalán hétfőn.
2025. 10. 13. 23:30
Megosztás:

Az XRP2.0 Felpörgés: Árfolyam-előrejelzés arról, mikor veheti át a Digitap ($TAP) az XRP helyét

A Ripple (XRP) régóta megbízható alternatívának számít a határokon átnyúló fizetések terén. Ugyanakkor kimarad néhány fontos aspektusból – például a fiat és a kriptovaluták összeolvasztásából.
2025. 10. 13. 23:00
Megosztás:

Szijjártó Péter: hazánkban eddig nem használt egészségügyi technológiai beruházás érkezik Mosonmagyaróvárra

Magyarországon eddig még nem használt, rendkívül fejlett egészségügyi technológiai beruházás érkezik Mosonmagyaróvárra, ami szintén hozzájárul a magyar gazdaság dimenzióváltásához - közölte a tárca tájékoztatása szerint Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter hétfőn a helyszínen.
2025. 10. 13. 22:30
Megosztás:

Skót miniszterelnök: eljött az ideje Skócia függetlenné válásának

A skót miniszterelnök szerint eljött az ideje Skócia függetlenné válásának. John Swinney a Skóciában kormányzó Skót Nemzeti Párt (SNP) éves kongresszusának hétfői zárónapján felszólalva közölte azt is, hogy ha Skócia függetlenné válik, eltávolítja területéről a brit nukleáris fegyvereket.
2025. 10. 13. 22:00
Megosztás:

Mi történt a görög iparral?

Augusztusban második hónapja csökkent a görög ipari termelés az egy évvel korábbihoz mérve a görög statisztikai hivatal, az ELSTAT adatai szerint.
2025. 10. 13. 21:30
Megosztás:

Ukrajnában 11,9 százalékra mérséklődött az éves infláció

Ukrajnában 11,9 százalékra mérséklődött a fogyasztói árak éves szintű emelkedésének mértéke szeptemberben az augusztusban jegyzett 13,2 százalékot követően az ukrán statisztikai hivatal adatai szerint. Az ukrán központi bank idén 9,7 százalékos inflációra számít.
2025. 10. 13. 21:00
Megosztás:

Elkezdődött az elektromos motorok gyártása a Mercedes-Benz erdélyi üzemében

Elkezdődött az elektromos motorok gyártása a Mercedes-Benz szászsebesi (Sebes) üzemében - írja az economica.net a vállalat közleménye alapján.
2025. 10. 13. 20:30
Megosztás:

Vegyesen változott hétfő estére a forint árfolyama

Vegyesen alakult a forint árfolyama a főbb devizákkal szemben hétfő estére a reggeli szintekhez képest a nemzetközi devizakereskedelemben.
2025. 10. 13. 20:00
Megosztás:

Gazdaságkutató: nőtt a cégcsődök száma Németországban

Németországban havi és éves szinten is nőtt a cégcsődök száma szeptemberben - derült ki a hallei IWH gazdaságkutató intézet jelentéséből.
2025. 10. 13. 19:00
Megosztás:

Jegybank-alelnök: az MNB mandátumának része a gazdaságpolitika és a fenntarthatósági célok támogatása is

A Magyar Nemzeti Bank (MNB) feladata a kormányzati gazdaságpolitika és a fenntarthatósági célok támogatása anélkül, hogy sérülne az árstabilitás és a pénzügyi stabilitás - mondta Kurali Zoltán, a jegybank alelnöke az MNB podcast műsorában.
2025. 10. 13. 18:30
Megosztás:

Hárman kapták közösen a közgazdasági Nobel-emlékdíjat

"Az innovációvezérelt gazdasági növekedés magyarázatáért" hárman, Joel Mokyr amerikai-izraeli gazdaságtörténész, Philippe Aghion francia és Peter Howitt kanadai közgazdász kapta idén a közgazdaságtudományi Nobel-emlékdíjat a Svéd Tudományos Akadémiától, amely hétfőn jelentette be döntését Stockholmban.
2025. 10. 13. 18:00
Megosztás:

Modern raktártechnikai megoldások: állványrendszerek és acélszerkezetek a hatékony tárolásért

A mai gyorsan változó ipari környezetben a hatékony raktárkezelés nem luxus, hanem versenyelőny. Egy jól megtervezett raktártechnika – amely magában foglalja a raklapos állványokat, előregyártott acélszerkezeteket, valamint galériás és nagyfesztávú rendszereket – nemcsak a tárolási kapacitás növelésében segít, hanem csökkenti a költségeket és javítja a munkabiztonságot is.
2025. 10. 13. 17:30
Megosztás:

Mérséklődött az új építésű lakások áremelkedése a fővárosban

A budapesti új építésű lakások iránt továbbra is élénk az érdeklődés, bár a tavaszi hónapokhoz képest enyhe lassulás látszik – derül ki az ELTINGA legfrissebb, 2025 harmadik negyedévére vonatkozó lakáspiaci jelentéséből. A Duna House kapcsolódó elemzése szerint a kereslet még mindig erős, miközben a kínálat is fokozatosan bővül, ami középtávon stabilizálhatja a piacot.
2025. 10. 13. 17:00
Megosztás:

Sütőipari üzemet függesztett fel a Nébih

A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) azonnali hatállyal felfüggesztette egy tiszavasvári sütőipari üzem tevékenységét az ott tapasztalt súlyos, élelmiszerbiztonsági kockázatot jelentő higiéniai körülmények miatt, és mintegy 207 kg élelmiszert vontak ki a forgalomból - közölte a hatóság hétfőn az MTI-vel.
2025. 10. 13. 16:30
Megosztás:

A Magyar Állam és az OTP Bank összefogásával indulhat a Gödöllői Királyi Kastély teljes felújítása

A Gödöllői Királyi Kastély építését a XVIII. század egyik legtekintélyesebb magyar főura, Grassalkovich Antal gróf kezdte meg 1735 után. A több évtizedet felölelő fejlesztések révén alakult ki az épület különleges, rendkívül reprezentatív elrendezése, amely a Kelet-Közép-európai barokk kastélyépítészet mintája lett. Vendége volt többek között Mária Terézia, Petőfi Sándor, Kossuth Lajos, leghíresebb lakója azonban Erzsébet királyné, Sisi volt. A II. világháborút követően az épület laktanyaként és szociális otthonként működött, a méltatlan hasznosítási formák a kastély lassú pusztulásához vezettek. Az 1995-ben megkezdett részleges felújítás során a Királyi Kastély néhány szobája 1996-ban nyílt meg a nagyközönég előtt, melyet további fejlesztések is követtek, de a történelmi épületegyüttes és a park teljes körű, szakértő rehabilitációja mindeddig elmaradt.
2025. 10. 13. 16:00
Megosztás:

Több száz luxuslakást épít a vezető magyar lakásfejlesztő Spanyolországban - a magyar vevőkre is céloznak

Az ünnepélyes alapkőletétellel megkezdte új, exkluzív spanyolországi fejlesztésének építési munkálatait Magyarország vezető lakóingatlan-fejlesztője, a Cordia. A több ütemben megvalósuló, több mint 500 lakásos 360° by Cordia elnevezésű, prémium kategóriás fejlesztés az andalúziai tengerparton kínál otthonokat, páratlan, Afrikáig elnyúló panorámás kilátással és magas szintű szolgáltatásokkal.
2025. 10. 13. 15:30
Megosztás:

Októberben egy napig ismét látogatható lesz a Tungsram gyár

Bár 2023-ban váratlanul lezárult a Váci úti Tungsram gyár 125 éves története, az idei Budapest Design Week alkalmából újra megnyílnak az ikonikus épületegyüttes kapui. Október 17-én az érdeklődők pop-up kiállításon és szakértői beszélgetéseken keresztül fedezhetik fel a több mint egy évszázados ipari örökséget. A program során a szervezők arra keresik a választ, miként lehet a terület értékeit felhasználva fenntartható és társadalmilag befogadó városi környezetet kialakítani.
2025. 10. 13. 15:00
Megosztás: