Oroszország és Kína nem hoz létre katonai szövetséget

Oroszország és Kína nem hoz létre katonai szövetséget, és senkit sem fenyeget, a Nyugat viszont új, globális tengelyeket alakít ki - jelentette ki Vlagyimir Putyin elnök a Rosszija 1 televízió Moszkva. Kreml. Putyin című vasárnapi műsorának nyilatkozva,

Oroszország és Kína nem hoz létre katonai szövetséget

"Van közöttünk haditechnikai együttműködés (Kínával), nem titkoljuk. Minden átlátható, nincs ebben semmi titok. Katonai együttműködés is van közöttünk, gyakorlatokat tartunk. (...) Mindezt folytatjuk, minden átlátható, de ez nem katonai szövetség" - mondta Putyin.

Az orosz elnök, meg nem nevezett nyugati elemzőkre és politológusokra hivatkozva kifogásolta, hogy a Nyugat ezzel szemben "új tengelyeket épít", hasonlóan ahhoz, ahogy azt "Németország és Olaszország fasiszta rezsimje, illetve a militarista Japán" tette a 30-as években. Nehezményezte a "globális NATO" létrehozására irányuló törekvéseket, amelybe Új-Zélandot, Ausztráliát és Dél-Koreát is be akarják vonni. Emlékeztetett rá, hogy az év elején brit-japán megállapodás jött létre a katonai együttműködésről.

Úgy vélekedett, hogy az Egyesült Államok "maga alatt vágja a fát" azzal, hogy egyes országok, köztük Oroszország számára akadályozza a dollár használatát az elszámolásban, és rámutatott, hogy ilyen célokra a nemzeti fizetőeszközök is megfelelnek, köztük a jüan is. Putyin szerint "nem a szkeptikusok, hanem az irigyek" állítják azt, hogy Moszkva Peking befolyása alá kerülhet. Rámutatott, hogy az európai gazdaság függősége sokkal nagyobb Kínától, mint az oroszé.

Elmondta, hogy a Hszi Csin-ping kínai elnök moszkvai látogatásának idején - a kandallónál, tea mellett a Kremlben folytatott négyszemközti tárgyalásuk során - részletesen kifejtette ukrajnai rendezési tervét. Dmitrij Peszkov, a Kreml szóvivője ugyanebben a műsorban azzal kapcsolatban, hogy a két vezető eszmecseréje terven felül elhúzódott, azt hangoztatta, hogy ez a közöttük fennálló bizalom és a tárgyalások tartalmas mivoltának jele volt.

Putyin a nyugati országokat az ukrajnai konfliktus "felbujtóinak és uszítóinak" nevezte, megismételve álláspontját, miszerint a válságot az általuk támogatott 2014-es "fegyveres alkotmányellenes puccs" indította el.

"Meg kellett védenünk a Krím lakosságát, és végül valamilyen formában támogatást kellett nyújtanunk a Donyec-medencének is" - mondta, hozzátéve, hogy a Nyugat "a vörös, sőt a bordó vonalat is átlépi" azzal, hogy fegyvert szállít "a kijevi rezsimnek".

Az elnök szerint a Nyugat titokban, éjszaka szállítja a fegyvereket, amelyeket az orosz hadsereg megpróbál a folyamat közben megsemmisíteni. Elismerte, hogy "olykor sikerül, olykor nem", hozzátéve, hogy "senkinek ne legyen kétsége afelől", hogy Moszkva nem fogla a szállításokat "közönyösen, ölbe tett kézzel" szemlélni.

Felhívta a figyelmet arra, hogy Londonban éppen az orosz-kínai csúcsra időzítve jelentették be a szegényített urániumot tartalmazó lőszerek Ukrajnába szállításának szándékát. Elmondta, hogy Oroszországnak van mivel válaszolnia, és több százezer ilyen lövedékkel rendelkezik.

"Egyelőre nem vetjük be őket" - mondta.

Putyin elutasította a brit állítást, miszerint a gyengített uránt tartalmazó lőszerek bevetésének nincsenek káros következményei.

"Ez nyilvánvalóan nem így van. Tény, hogy valóban nem minősülnek tömegpusztító fegyvernek. Ez igaz. De a (páncéltörésre használt) szegényített urániumlövedék (.) magjából mégis úgynevezett sugárzó port keletkezik, és ebben az értelemben mindenképpen a legveszélyesebb fegyverek közé tartozik" - mondta.

Emlékeztetett rá, hogy a volt Jugoszláviában és Irakban, ahol ilyen lőszereket vetettek be, a helyi lakosok körében a rákos megbetegedések száma a sokszorosára nőtt. Rámutatott, hogy az ukrán fegyveres erők olyan övezetben vetnék be a gyengített urániumot, ahol olyanok élnek, akiket Kijev a sajátjainak tekint, a termőföldet is megfertőzve.

Putyin szombaton bejelentette, hogy Moszkva harcászati nukleáris fegyverek állomásoztatásáról állapodott meg Minszkkel. Mint mondta, ez a lépés nem sértené meg az atomsorompó-egyezményt, és utalt rá, hogy az Egyesült Államok évtizedek óta állomásoztat nukleáris fegyvereket európai szövetséges országok területén. Azt is közölte, hogy Oroszország július 1-jéig befejezi a nukleáris eszközök tárolására szolgáló létesítmény építését Fehéroroszországban, megjegyezve, hogy Moszkva nem engedi át a felettük való ellenőrzést Minszknek. Elmondta, hogy tíz, taktikai atomfegyver szállítására alkalmas repülőgép állomásozik a szomszédos ország területén, amelynek Moszkva már több, erre szintén képes Iszkander rakétarendszert adott át.

Putyin arról is szólt, hogy amíg a szövetségesei 420-440 harckocsit fognak leszállítani Ukrajnának, addig az orosz hadiipar több mint 1600 új ilyen eszközt fog gyártani. Hozzátette, hogy az orosz hadsereg tankjainak száma összességében háromszorosan fogja meghaladni az ukránét.

Az orosz elnök kommentálta 17 uniós ország és Norvégia megállapodását is, amelynek alapján a következő 12 hónapban egymillió tüzérségi lőszert szállítanak le Ukrajnának. Elmondta, hogy a gyorsan bővülő orosz hadiipar ugyanezen időszak alatt háromszor annyit lesz képes előállítani. Putyin szerint amíg az Egyesült Államok havonta 14-15 ezer lövedéket gyárt, addig az ukrán fegyveres erők a konfliktus során naponta akár 5 ezer lövedéket is felhasználnak.

GSM-napot rendeznek a szegedi Informatika Történeti Kiállításon

A csaknem negyedszázada használaton kívüli első generációs mobiltelefonjukat is újra kipróbálhatják a látogatók a február 14-i GSM-napon, amelyet a szegedi Informatika Történeti Kiállításon rendeznek meg a Szent-Györgyi Albert Agórában - tájékoztatta a szervező Neumann János Számítógép-tudományi Társaság az MTI-t.
2026. 02. 01. 10:00
Megosztás:

Így vehetsz fel havi 300 ezer forint készpénzt mától bankautomatából

Mától fontos változás lép életbe a bankautomatáknál: az ingyenes készpénzfelvétel több mint tíz éve fennálló, havi 150 ezer forintos limitje a duplájára emelkedik, így mostantól már 300 ezer forintot is felvehetünk díjmentesen. Az ingyenes készpénzfelvétel egyéb feltételei azonban változatlanok maradnak – derül ki a Bank360 közleményéből.
2026. 02. 01. 09:00
Megosztás:

Nagy István: hamarosan lehet csatlakozni a mezőgazdasági krízisbiztosítási rendszerhez

Az elmúlt év komoly kihívások elé állította a mezőgazdasági termelőket: a kiszámíthatatlan klímakörnyezet, a járványos állatbetegségek megjelenése és a piaci krízisek ismételten ráirányították a figyelmet a gazdálkodói tudatosság, illetve a mezőgazdasági kockázatkezelés jelentőségére. A termelői kockázatok mérséklése érdekében megéri csatlakozni az uniós szinten egyedülálló mezőgazdasági krízisbiztosítási rendszerhez, amelyre idén is február 1. és február 28. között van lehetőségük a gazdálkodóknak - jelentette be Nagy István agrárminiszter szombaton a közösségi oldalán.
2026. 02. 01. 08:00
Megosztás:

Kihirdették a Magyar Természettudományi Múzeum gyűjteményi központjára kiírt építészeti tervpályázat nyerteseit

Kihirdették a Magyar Természettudományi Múzeum új debreceni gyűjteményi központjára kiírt nemzetközi építészeti tervpályázat eredményét: a tervpályázat nyertese a Sordo Madaleno Ltd., az Építész Stúdió Kft. és a Buro Happold Ltd. konzorciuma lett, "amelynek terve egyetlen, tömör, határozott téglalap alakú tömegként jelenik meg, racionális belső térszervezéssel és rétegzett, masszív homlokzattal, amely reflektál a régió geológiai adottságaira - jelentették be a város és a múzeum vezetői sajtótájékoztatón pénteken Debrecenben.
2026. 02. 01. 07:00
Megosztás:

A fogyasztók új értéket keresnek: átalakul az autóipar jövője

A globális autóipar történetének egyik legátfogóbb átalakulásán megy keresztül, amelyet a fogyasztói elvárások gyökeres változása vezérel. A Deloitte legfrissebb, 2026-os globális gépjárműfogyasztói tanulmányában (Global Automotive Consumer Study) a szakértők rávilágítanak, hogy a vásárlók egyre inkább az értéket, a hozzáférést és az élményt helyezik előtérbe, miközben az elektromos járművek (EV) iránti kereslet és a márkahűség is új utakat tör.
2026. 02. 01. 06:00
Megosztás:

Horvát kormányfő: az EU nem hagyhatja magára Délkelet-Európát

Délkelet-Európa olyan térség, amelyet az Európai Uniónak nem szabad elhanyagolnia, és nem maradhat kitéve más globális szereplők befolyásának - írta Andrej Plenkovic horvát miniszterelnök az X-en, miután szombaton Zágrábban megbeszélést folytatott Friedrich Merz német kancellárral az Európai Unió bővítésének jövőjéről és a térség európai perspektívájáról.
2026. 02. 01. 05:00
Megosztás:

Újabb bankoknál drágulnak a vállalkozói számlák

A Raiffeisen Bankot követően újabb három pénzintézet jelentette be, hogy április elsejétől megemeli a vállalkozói bankszámlák költségét. A lakossági ügyfelek biztonságban vannak, de úgy tűnik csak átmenetileg.
2026. 02. 01. 04:00
Megosztás:

5 csodálatos gyógyhatás, amit a szódabikarbónáról nem is tudtál!

Sokan csak sütéshez vagy takarításhoz ismerik, pedig a szódabikarbóna (nátrium-hidrogén-karbonát) bizonyos helyzetekben kifejezetten „orvosi logikával” működik: savakat semlegesít, pH-t emel, és ezzel érdemi élettani hatásokat válthat ki.
2026. 02. 01. 02:00
Megosztás:

A nyugdíjak számításakor az 1998-as év a nagy vízválasztó! Önnek jól számoltak?

1998 valódi vízválasztó a nyugdíjszámításban: a felsőfokú tanulmányok nem növelik automatikusan a szolgálati időt.
2026. 02. 01. 01:00
Megosztás:

Az országgyűlési képviselők benyújtották vagyonnyilatkozataikat

A 2026. január 31-i határidőig az országgyűlési képviselők, a nemzetiségi képviselő és a nemzetiségi szószólók eleget tettek - a 2025. december 31-én fennálló vagyoni állapotra vonatkozó - vagyonnyilatkozat-tételi kötelezettségüknek - közölte Hargitai János, az Országgyűlés Mentelmi Bizottságának elnöke szombaton az MTI-vel.
2026. 01. 31. 23:00
Megosztás:

120 000 tárca választotta a Digitap ($TAP) tokent a 0,609 dolláros Aster helyett – Ez lehet a legjobb kriptovaluta, amit most érdemes megvásárolni

Ahogy a kriptopiac egyre mélyebbre lép 2026-ban, a befektetők már nem az alapján értékelik a tokeneket, hogy mit képviseltek a múltban, hanem hogy mire használják őket aktívan a jelenben. Ez az elmozdulás egyre nyilvánvalóbb, különösen, ha összehasonlítjuk az Aster (ASTER) és a Digitap ($TAP) helyzetét.
2026. 01. 31. 22:00
Megosztás:

A HONOR gyorsuló növekedése Kelet-Közép-Európában

A HONOR, mint globális technológiai márka, amely az okos mobileszközök fejlesztésére és innovációjára fókuszál, továbbra is dinamikus növekedést mutat a nemzetközi piacokon.
2026. 01. 31. 21:00
Megosztás:

A Digitap ($TAP) 263%-ot emelkedett és lekörözi a 120 dolláros SOL-t: Miért nyerők a kriptó előértékesítések januárban?

A <a href="https://presale.digitap.app?&utm_campaign=jan&utm_content=com&utm_medium=pr&utm_source=prof-pr&utm_term=3170a" target="_blank">Digitap ($TAP)</a> nagyjából 263%-os emelkedést ért el korai árképzési szakaszához képest, miközben a SOL 120 dollár körül forog, de nem tud hasonló lendületet felmutatni. Ez az ellentét megváltoztatja a befektetők piaci szemléletét.
2026. 01. 31. 20:00
Megosztás:

Újraválasztották a VOSZ főtitkárát

A Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetségének Elnöksége 2026. január 28-i ülésén Perlusz Lászlót további 5 évre a VOSZ főtitkárává választotta.
2026. 01. 31. 19:00
Megosztás:

XIV. Leó sem költözik be a pápai lakosztályba

Elődjéhez, Ferenc pápához hasonlóan XIV. Leó is úgy döntött, hogy nem költözik be a vatikáni paloták pápai lakosztályába, hanem egyszerűbb, személyre szabott otthont alakít ki magának.
2026. 01. 31. 18:00
Megosztás:

MVM: a rezsistop révén egyszeri, 30 százalékos kedvezmény biztosított a lakosságnak

Az MVM a januári rezsistopra vonatkozó kormánydöntést végrehajtva egyszeri, 30 százalékos mennyiségi kedvezményben részesíti a lakossági áram- és gázfelhasználókat - közölte a szolgáltató szombaton az MTI-vel.
2026. 01. 31. 17:00
Megosztás:

Pozitívra javította az olasz államadós-osztályzat kilátását az S&P

Felminősítés lehetőségére utaló pozitívra javította az eddigi stabilról Olaszország államadós-osztályzatának kilátását a Standard & Poor&#39;s pénzügyi szolgáltató csoport globális hitelminősítő részlege (S&P Global Ratings). A cég egyebek mellett azzal az előrejelzésével indokolta a lépést, hogy az olasz magánszektor a nemzetközi kereskedelmet terhelő folyamatos bizonytalanság ellenére továbbra is képes lesz folyómérleg-többletek elérésére, és ez kedvező az olasz gazdaság nettó külső hitelezői pozíciója szempontjából.
2026. 01. 31. 16:00
Megosztás:

Az Ethereum újraaktivál 100 millió dollárt a 2016-os DAO-hackből – biztonsági alap jön létre

Miért érdemes most figyelni az Ethereumra? Az Ethereum fejlesztői egy több mint tízéves sebet varrtak most be: újraaktiváltak 100 millió dollárnyi, régóta érintetlenül álló ETH-t, amely a hírhedt 2016-os DAO-hackhez köthető. A lépés nem spekulációt gerjeszt, hanem a hálózat érettségét és hosszú távú gondolkodását jelzi. Vajon ez egy új korszak kezdete az Ethereum történetében?
2026. 01. 31. 15:00
Megosztás:

Vitalik Buterin megszorításokat jelentett be az Ethereum Alapítványnál – piacreakció és stratégiai fordulat

2026. január 30-án Vitalik Buterin váratlan bejelentést tett az Ethereum jövőjével kapcsolatban: az Alapítvány „enyhe megszorítási időszakba” lép. A cél kettős – egyszerre biztosítani a merész technológiai fejlesztési terv végrehajtását, miközben hosszú távon fenntartható marad az Ethereum működése. A kriptoközösség nem maradt közömbös: a bejelentés után az ETH árfolyama több mint 6%-ot esett. Vajon mit jelent ez az új irány?
2026. 01. 31. 14:00
Megosztás:

Miért nem garantálja a Proof of Reserves a kriptotőzsdék megbízhatóságát?

Átláthatóság ≠ bizalom – A PoR-jelentések valódi értelmezése: a kriptotőzsdék egyre gyakrabban tesznek közzé Proof of Reserves (PoR) jelentéseket, azt sugallva, hogy ezzel bizonyítják a felhasználói eszközök biztos kezekben vannak. De vajon ez valóban elég a bizalomhoz? A válasz korántsem egyszerű.
2026. 01. 31. 13:00
Megosztás: