Országos szintűvé terjesztik a vastagbélszűrést az 50-70 éves korosztályban

A pilot program után országossá terjesztik az 50-70 év közötti lakosság körében a kétévenkénti vastagbélszűrést - jelentette be a Belügyminisztérium egészségügyi államtitkára pénteken Budapesten.

Országos szintűvé terjesztik a vastagbélszűrést az 50-70 éves korosztályban

Takács Péter közölte: a szűrőprogramra a kormány idén 1,4 milliárd forintot, jövőre hárommilliárd forintot biztosít.

Az államtitkár azt mondta, a kormány célja, hogy a magyar emberek egészségben eltöltött éveinek száma növekedjen. Ennek érdekében kérték fel Ádány Róza professzort, a Debreceni Egyetem egyetemi tanárát, az intézmény népegészségügyi karának alapítóját, a Népegészségügyi Képző- és Kutatóhelyek Országos Egyesületének (NKE) alapító elnöke, jelenlegi tiszteletbeli elnökét és az egyesületet, hogy készítsenek egy tíz évre szóló népegészségügyi stratégiát.

Ez a dokumentum a prevenciós szemléletet helyezi előtérbe, de a korai betegségfelismerés is hangsúlyt kap a következő időszakban, és ennek nyomán egy új szűrési keretrendszert hoznak létre - ismertette az államtitkár.

Kiemelte: a Belügyminisztérium vállalja, hogy lépésről lépésre megvalósítja a dokumentumban foglaltakat, megerősíti a népegészségügyi szemléletet az egészségügyben. "A végső cél, hogy ne betegségüggyel, hanem egészségüggyel foglalkozzanak" - fogalmazott Takács Péter.

Az államtitkár szerint ennek első lépése, hogy országossá terjesztik a vastagbélszűrést az 50-70 éves korosztályban.

Dolgoznak azon is, hogy jövőre elinduljon az általános egészségfelmérés a munkaképes korú lakosság körében. Ezt a menedzserszűréshez hasonló, ingyenes vizsgálatsort ötévente kívánja biztosítani a kormányzat a felnőttek részére - tette hozzá.

Müller Cecília országos tisztifőorvos elmondta, a vastagbélrák a harmadik leggyakoribb daganatos megbetegedés mind Magyarországon, mind a világon, azonban egy jól szűrhető betegségtípus, a betegség korai felismerése és kezelése életet menthet. A betegség sokáig tünetmentes, a daganat kialakulása akár 8-10 évig is elhúzódhat.

A részletekről elmondta: a szűrővizsgálat első fázisa a székletvér laboratóriumi elemzése, amihez mintavételi egységcsomagot kapnak a páciensek, amivel otthon megtörténhet a mintavétel. Ezt kell beküldeni a laboratóriumban, ahol elvégzik a vizsgálatot.

Amennyiben ennek eredménye úgynevezett "nem negatív" eredmény hoz, akkor van szükség a kolonoszkópiás vizsgálatra. A tisztifőorvos azonban hozzátette, hogy a nem negatív állapot sem jelenti még a rosszindulatú elváltozás jelenlétét a szervezetben.

Müller Cecília a pilot program eredményeit ismertetve elmondta, az Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ az elmúlt években 3,6 millió meghívólevelet küldött ki az érintett lakosoknak, közülük egymillióan vették át az otthoni mintavételhez szükséges csomagot, és 900 ezer ember küldött mintát a laboratóriumba.

A beküldött minták tíz százaléka bizonyult nem negatívnak, 28 ezren vettek részt vastagbéltükrözésen, és 15 500 esetben szövettani vizsgálat és hasonló számban végeztek polipeltávoltítást - ismertette. A szövettani vizsgálat során közel kilencezer embernél rákmegelőző állapotot állapítottak meg, ezernél pedig rosszindulatú daganatot diagnosztizáltak.

Az országos tisztifőorvos elmondta azt is, hogy a vizsgálati korcsoportba tartozók értesítést fognak kapni a szűrővizsgálattal kapcsolatban.

Takács Péter hozzátette: a kiértesítések rendszerét is szeretnék hatékonyabbá tenni, így azok, akik használják az Egészségablak applikációt, azon keresztül is értesülhetnek a szűrővizsgálatról.

Müller Cecília arra kér mindenkit, hogy működjön együtt, vegyen részt a szűrővizsgálaton.

Pándics Tamás, az NKE képviseletében fontos mérföldkőnek nevezte az vastagbélszűrés országossá bővítését, hozzátéve: a korai diagnózis életet ment és hatékonyan csökkenti a vastag- és végbélrák okozta betegségterhet.

Magyarország rendezheti meg Európa legjelentősebb geotermikus találkozóját 2028-ban

Budapest ad otthont az Európai Geotermikus Kongresszus soron következő, 2028-as ülésének - jelentették be csütörtökön, a háromévente esedékes nívós konferencia idei zárónapján, Zürichben. A helyszínválasztás Magyarország elért eredményeinek és kimagasló elköteleződésének elismerése is, hiszen hazánk az első öt európai ország közé tartozik a földhő hasznosításban - jelentette be az Energiaügyi Minisztérium és a Szabályozott Tevékenységek Felügyeleti Hatósága az MTI-nek pénteken megküldött közös közleményben.
2025. 10. 13. 06:00
Megosztás:

A románok többsége nem fél Oroszországtól

A románok 58 százaléka alacsonynak vagy nem létezőnek tartja annak a kockázatát, hogy Oroszország megtámadja Romániát. Ha azonban ez mégis bekövetkezne, alig egyharmaduk bízik abban, hogy a román hadsereg képes lenne kitartani 48 órán át, ameddig szövetségesei segítségére sietnének a NATO szabályzatának megfelelően - derült ki egy vasárnap közzétett friss felmérésből.
2025. 10. 13. 05:00
Megosztás:

Előrejelzés: A Bitcoin ára megháromszorozódhat 2030-ig – ez lehet a fő hajtóerő

Sokan ma is bánják, hogy évekkel ezelőtt nem vásároltak Bitcoint, hiszen a világ legismertebb kriptovalutája az elmúlt tíz évben több mint 51 000%-os hozamot produkált – elképesztő szám, amely bárki portfólióját megsokszorozta volna.
2025. 10. 13. 04:00
Megosztás:

Bitcoin vagy arany: melyik a jobb befektetés 2025-ben?

A Bitcoin (BTC) ára idén eddig 30%-kal emelkedett, míg az aranyé 50%-kal – ez ritka fordulat, hiszen a legtöbb évben a kriptovaluta messze túlszárnyalta a nemesfémet.
2025. 10. 13. 03:00
Megosztás:

Zelenszkij Trumpot is nyomás alá helyezi: nagy hatótávolságú rakétákat kér Ukrajnának

Ukrajna nagy hatótávolságú rakéták szállítására és Oroszország elleni másodlagos szankciók bevezetésére sürgeti az Egyesült Államokat és Donald Trump elnököt - közölte Volodimir Zelenszkij ukrán elnök egy amerikai televíziónak adott, vasárnap sugárzott interjúban.
2025. 10. 13. 02:00
Megosztás:

Megalakult az új francia kormány

Sébastien Lecornu francia miniszterelnök újbóli kinevezése után két nappal megalakult vasárnap este az új francia kormány - jelentette be az elnöki hivatal.
2025. 10. 13. 01:00
Megosztás:

Négyezer templom újult meg a Kárpát-medencében

A Kárpát-medencében csaknem négyezer templom felújítását segítette a magyar kormány azokon a területeken, ahol magyarok élnek - közölte a Miniszterelnökség egyházi és nemzetiségi kapcsolatokért felelős államtitkára vasárnap a Szerencshez tartozó ondi városrész külsőleg felújított református templomában tartott hálaadó istentiszteleten.
2025. 10. 13. 00:05
Megosztás:

Top 5 kriptovaluta, amelybe most érdemes befektetni – ezek alakítják a globális pénzügyek jövőjét

Mit tesznek az okos befektetők, amikor a piac visszahúzódik? Nos, igyekeznek pozíciót építeni a következő emelkedés előtt. Minden visszaesés ritka lehetőséget kínál arra, hogy olyan erős projektekbe fektessenek, amelyek alapjaiban változtatják meg a pénzügyek jövőjét az elkövetkező évtizedben.
2025. 10. 12. 23:00
Megosztás:

Vámbevételekből fizetné a katonákat az amerikai kormány a leállás idején

Az amerikai kormány vámokból származó szövetségi bevételeket fordítana a katonák bérének fizetésére a kormányzati leállás idején - közölte J.D. Vance alelnök vasárnap.
2025. 10. 12. 22:05
Megosztás:

Az elmúlt másfél évtizedben a kormány évente 1250 milliárd forinttal növelte a közbiztonság finanszírozását

A közbiztonság soha nincs ingyen, mindig tenni kell érte, és megfelelő forrásokat kell biztosítani hozzá. Az elmúlt másfél évtizedben a kormány évente 1250 milliárd forinttal növelte a közbiztonság finanszírozását és ennek eredményeképpen évente 213 ezerrel kevesebb bűncselekményt követnek el, mint 2010-ben - mondta Rétvári Bence, a Belügyminisztérium parlamenti államtitkára szombaton az Országos Polgárőr Szövetség október 23-i ünnepségén.
2025. 10. 12. 21:00
Megosztás:

Ezekkel a számokkal nyerhettél a hatos lottón!

A Szerencsejáték Zrt. tájékoztatása szerint a 41. héten megtartott hatos lottó számsorsoláson a következő számokat húzták ki:
2025. 10. 12. 20:00
Megosztás:

Lehűlés érkezik a jövő héten

Lehűlés érkezik a jövő héten, szerdán már csak 11-16 Celsius-fok várható a legmelegebb órákban és visszatérnek az éjszakai fagyok is. A felhők mellett általában többórás napsütésre kell készülni, számottevő csapadék nem várható, a szél mérsékelt lesz - derül ki a HungaroMet Zrt. előrejelzéséből, amelyet vasárnap juttattak el az MTI-hez.
2025. 10. 12. 19:00
Megosztás:

Megvásárolta a miskolci önkormányzat az egykori Diósgyőri Acélművek területének egyharmadát

Miskolc városa megvásárolta az egykori Diósgyőri Acélművek (DAM) területének egyharmadát, amely magában foglalja többek közt az úthálózatot is - közölte a borsodi vármegyeszékhely önkormányzata pénteken az MTI-vel.
2025. 10. 12. 18:00
Megosztás:

Mire kell figyelni ingatlan vásárláskor és bérléskor 2025-ben?

2025 őszén újra pezseg a hazai ingatlanpiac. A szeptemberben elindult fix 3%-os államilag támogatott első lakáshitel rövid idő alatt több ezer család számára tette elérhetővé a saját otthont. A kedvezményes hitel iránt hatalmas az érdeklődés, és a piac azonnal reagált: az eladók sok helyen árat emeltek, a népszerű városrészekben pedig ismét sorban állnak a vevők a jobb állapotú lakásokért.
2025. 10. 12. 17:00
Megosztás:

Épül a világ legnagyobb víziparkját kínáló hajó

Új óceánjárót mutatott be a Royal Caribbean: a Legend of the Seas 2026 júliusától indul Barcelonából, és akár 7600 utast is befogadhat.
2025. 10. 12. 16:00
Megosztás:

Kína szerint jogszerűek a ritkaföldfémek exportjára vonatkozó intézkedései

A kínai kereskedelmi minisztérium vasárnap közleményben védte meg a ritkaföldfémekre és kapcsolódó termékekre vonatkozó exportellenőrzési intézkedéseket, melyek szerinte jogszerűek – jelentette a kínai állami média.
2025. 10. 12. 15:00
Megosztás:

Nagy István: jön az agrár adócsökkentés

Újabb terheket vesz le a gazdák válláról a kormány, amely több, számukra kedvező javaslatról döntött." A gazdálkodók mindig számíthatnak ránk, hisz szövetségesei vagyunk egymásnak" - hangsúlyozta Nagy István agrárminiszter vasárnap a Facebook-oldalára feltöltött videóüzenetében.
2025. 10. 12. 14:00
Megosztás:

Családok mehetnek rá, ha erre nem figyel

Az öröklés és a végrendelkezés kérdésének figyelmen kívül hagyása a mikro és kisvállalkozásoknál végzetes lehet.
2025. 10. 12. 13:00
Megosztás:

Kriptós vérfürdő: milliárdok tűntek el, de a piac stabilizálódni látszik

A kriptopiacot drámai összeomlás rázta meg szombaton, az elmúlt évek egyik legmeredekebb egynapos esése során több milliárd dollárnyi érték semmisült meg – közölte a FOX Business-nek nyilatkozó egyik piaci elemző.
2025. 10. 12. 12:00
Megosztás:

Donald Trumpnak ajánlja kitüntetését a békedíj idei nyertese, María Corina Machado

Donald Trump amerikai elnöknek ajánlja kitüntetését a Nobel-békedíj idei nyertese, María Corina Machado venezuelai ellenzéki vezető - erről a díjazott szombaton egy amerikai televíziónak adott interjúban beszélt.
2025. 10. 12. 11:00
Megosztás: