Országszerte igényelhető a csok plusz

Az ország egész területén igényelhető a csok plusz, az akár 50 millió forintos, maximum 3 százalékos kamatú, államilag támogatott hitel; az új otthonteremtési program kedvezményes hitelkonstrukciója január elsejétől érhető el - erről a Kulturális és Innovációs Minisztérium családokért felelős államtitkára beszélt hétfőn az M1 aktuális csatornán.

Országszerte igényelhető a csok plusz

Hornung Ágnes ismertette: a segítséget a bővülő családok tudják igénybe venni, amelyek további gyermeket vállalnak. A hitel összege a meglévő, illetve a vállalt gyermekek számától függően változik: 15, 30 vagy 50 millió forintot vehetnek igénybe az első közös otthon megszerzésére, nagyobb ingatlanba költözésre vagy a meglévő bővítésére.

A támogatási forma az anya 41 éves kora betöltéséig igényelhető, de két évig az ennél idősebb édesanyák is igényelhetik, ha igazolják a 12 hetes várandósságot.

Az államtitkár közölte azt is, az első közös otthon megszerzésénél maximum 80 millió forintig vásárolható ingatlan, nagyobb ingatlanba költözésnél 150 millió forint az értékhatár, a konstrukció mindkét esetben illetékmentes.

Szólt arról, hogy a babaváró hitel összege is emelkedik. Ennél 30 év lesz a korhatár, de itt is lesz egyéves moratórium: 2024. december 31-ig a 41 éves édesanyák is igényelhetik, ha a 12 hetes várandósságot igazolják. A szintén államilag támogatott hitel összege legfeljebb 11 millió, és három hónap múlva szabad felhasználásúvá válik.

Hornung Ágnes beszélt az úgynevezett falusi csokról is, amely az 5000 lakosúnál kisebb településeken igényelhető, és kombinálható a csok plusszal.

Példaként elmondta: ha egy család 5 ezer fő alatti településen további gyermeket vállal, és háromgyermekessé válik, kaphat 15 millió forint falusi csokot vissza nem térítendő támogatásként, egy maximum 50 millió forintos államilag támogatott hitelt a csok plusz keretén belül, azaz a babaváró hitellel együtt összesen 76 millió forintos állami támogatást tud igényelni.

Hornung Ágnes felhívta a figyelmet arra, hogy a csalad.hu oldalon találhatók a támogatások részletes tudnivalói.

Ismertette, hogy a testi, lelki, szellemi egészség elemével bővül a családtámogatási rendszer. Elmondta, ez sok intézkedést foglal magában, jelenleg is dolgoznak a részleteken.

Az államtitkár a Kossuth rádió Jó reggelt, Magyarország! című hétfői műsorában közölte: 2015-ben indult el a csok (családi otthonteremtési kedvezmény), és óriási eredményeket ért el, több mint 230 ezer család igényelte, vagyis minden ötödik lakástranzakciót csokkal valósították meg Magyarországon.

Hozzátette, változik a gazdasági helyzet, a korábbi állami támogatási összegek inflálódtak, ezért vezetik be a csok pluszt.


Aszály után: mi marad a termésben?

Súlyos aszály nehezíti idén a magyar mezőgazdaság helyzetét: augusztus közepére több térségben 100–170 milliméteres háromhavi csapadékhiány alakult ki, miközben az uniós kukorica- és napraforgóhozamra vonatkozó előrejelzést 6–7 százalékkal rontották. A megmaradt termést ugyanakkor a kártevőktől és betegségektől is meg kell védeni, Európában pedig a legutóbbi éves adatok szerint 8 százalékkal nőtt a növényvédőszer-értékesítés. De jelenthet-e mindez nagyobb növényvédőszer-maradék kockázatot? A Laborhírek.hu a J.S. Hamilton Hungaria Kft. független laboratóriumi szakértőinek és a nemzetközi Hamilton-csoport tapasztalatainak segítségével annak járt utána, mire kell most különösen figyelni.
2026. 08. 20. 06:00
Megosztás:

Az iváncsai akkumulátorgyár 100 millió forintos munkavédelmi bírságot kapott

A munkavédelmi hatóság 100 millió forintos munkavédelmi bírságot szabott ki az iváncsai akkumulátorgyárra a dolgozók veszélyeztetése, a megfelelő védőeszközök hiánya és a munkahelyi levegőszennyezettség-mérés elmaradása miatt - közölte a kultúráért felelős államtitkár szerdán a Facebook-oldalán.
2026. 08. 20. 05:00
Megosztás:

Rekordot döntött a devizavásárlás és nem csak a tehetős magyarok rendezik át a megtakarításaikat

Soha nem látott összeggel növelték devizabetéteiket a magyar háztartások a második negyedévben. Az MNB friss pénzügyi számlái szerint három hónap alatt közel 483 milliárd forintnyi új pénz áramlott a hazai hitelintézeteknél vezetett devizabetétekbe, miközben a forint erősödése csaknem 200 milliárd forinttal csökkentette a meglévő állomány forintban számított értékét. A Blochamps Capital szerint a számok azt mutatják: a rendkívül erős forintot a megtakarítók egy része már nem egyszerűen árfolyamnyereségként éli meg, hanem lehetőségként használja devizakitettsége növelésére.
2026. 08. 20. 04:00
Megosztás:

Mit kell tudni a szájfeltöltésről? – Fájdalmasabb, mint gondolnád?

A szájfeltöltésről sokaknak elsőre nem is az jut eszébe, hogy milyen lesz az eredmény, hanem az, hogy “jó, de mennyire fog fájni?”. Teljesen érthető kérdés, hiszen az ajkak érzékeny területnek számítanak, és már maga az injekció gondolata is elég ahhoz, hogy valaki meggondolja magát. A valóság viszont jóval kevésbé ijesztő!
2026. 08. 20. 03:00
Megosztás:

Törvény született! A gázzal fűtők így fizetnek majd

Egy törvényi szintű szabályozás rendezi a 2026 januárjára meghirdetett rezsistopot: a gázzal fűtő lakossági fogyasztók az érintett időszak fogyasztása után egyszeri, 30 százalékos mennyiségi kedvezményt kapnak.
2026. 08. 20. 02:00
Megosztás:

Örülhetnek a Kádár-kocka tulajdonosok ennek a döntésnek

Nem bontani, megújítani: új életet kaphatnak a Kádár-kockák. Mintaértékű felújítási projekt indul Magyarországon.
2026. 08. 20. 01:00
Megosztás:

Tömeggyártásba lépett az LG új 5G-s autóipari technológiája Európában

Az LG Electronics megkezdte következő generációs, 5G-alapú intelligens telematikai megoldásának tömeggyártását és szállítását egy meg nem nevezett prémium európai autógyártó számára. A vállalat közlése szerint ez az első alkalom, hogy az új technológiát Európában sorozatgyártású járműben alkalmazzák. A fejlesztés gazdasági jelentőségét az adja, hogy egyszerre csökkentheti az autógyártás költségeit, mérsékelheti a járművek tömegét, valamint felgyorsíthatja a szoftveralapú autók elterjedését.
2026. 08. 19. 23:59
Megosztás:

Jelentős a Sziget Fesztivál gazdasági hatása

A Sziget Fesztivál turisztikai és gazdasági jelentősége túlmutat a fesztivál területén elköltött összegeken: a külföldi vendégek 90 százaléka kifejezetten a rendezvény miatt utazott Magyarországra, és 15 milliárd forintot hagytak a magyar gazdaságban - ismertette a GKI Gazdaságkutató Zrt. a fesztiválon készített helyszíni felmérésének eredményét szerdán az MTI-vel.
2026. 08. 19. 23:00
Megosztás:

Csaknem negyedével drágult egy csésze kávé Olaszországban

Csaknem negyedével, 24 százalékkal kerül többe jelenleg egy bárpultnál elfogyasztott csésze kávé Olaszországban, mint öt évvel ezelőtt, és jelenleg Bolzanóban a legdrágább - közölte a Fipe vendéglátóipari szövetség adatait a Corriere della Sera című napilap szerdán.
2026. 08. 19. 22:00
Megosztás:

Az Egyesült Államokban egyéves csúcs közelében a 30 éves jelzáloghitelek kamata

Az Egyesült Államokban az előző hetivel azonos szinten állt a 30 éves jelzáloghitelek kamata az augusztus 14-én végződött héten, miután egy héttel korábban egyéves csúcsról, sorban öt hét emelkedést követően csökkent - derült ki az amerikai jelzáloghitelező bankok szövetsége (Mortgage Bankers Association of America - MBA) szerdán közzétett adataiból.
2026. 08. 19. 21:00
Megosztás:

Újabb Baranya vármegyei sertésállományban jelent meg az afrikai sertéspestis

A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) laboratóriuma megerősítette az afrikai sertéspestis (ASP) megjelenését egy Baranya vármegyei állományban - közölte a Nébih szerdán az MTI-vel.
2026. 08. 19. 20:00
Megosztás:

Pluszban indítottak a New York-i tőzsdeindexek

Pluszban nyitottak az amerikai értékpapírpiacok szerdán.
2026. 08. 19. 18:00
Megosztás:

Egyre nagyobb az esély, hogy a paksi atomerőmű két működő turbináját üzemben tudják tartani

Egyre nagyobb az esély arra, hogy a paksi atomerőmű két működő turbináját a kritikus időszakban is üzemben tudják tartani - közölte a gazdasági és energetikai miniszter szerdán a Facebook-oldalán.
2026. 08. 19. 17:00
Megosztás:

Rekord-exit a bolgár AI-szoftver piacon: magyar befektető is érintett

Megállapodást kötött a vezető európai magántőke-befektető, az Oakley Capital, a vállalati mesterséges intelligencia adatplatformok piacán meghatározó Graphwise többségi részesedésének felvásárlásáról. A tranzakció során a budapesti központú Portfolion Capital Partners sikeresen értékesítette 2022-ben egy befektetői konzorcium tagjaként vásárolt tulajdonrészét a társaságban. A felek a pénzügyi részleteket nem hozták nyilvánosságra.
2026. 08. 19. 16:00
Megosztás:

Mikor lesznek zárva a boltok?

Augusztus 20-án zárva lesznek a nagy élelmiszerláncok üzletei, de péntektől már a megszokott nyitvatartási rend szerint üzemelnek a négynapos hosszú hétvégén.
2026. 08. 19. 15:00
Megosztás:

Két hitelt mindent visz, ezekből semmi nem elég a magyaroknak

Csúcsokat döntenek idén a bankok a lakosság hitelezésében, de nem minden kölcsön iránt nőtt meg a kereslet. Az Otthon Start fűtötte lakáshitelekre és a személyi kölcsönökre éhesek igazán az ügyfelek. Minden más termék már csak a tizedét adja az új szerződések összegének – derül ki a BiztosDöntés.hu elemzéséből.
2026. 08. 19. 14:00
Megosztás:

Lendületesen kezdte a második félévet a használtautó-piac

Júliusban a DataHouse előzetes adatai szerint közel 85 200 személygépkocsi cserélt gazdát a hazai használtautó-piacon, 7 százalékkal több, mint egy évvel korábban. A piac ezzel a második legerősebb hónapot zárta idén. A forgalmat az is erősítette, hogy külföldről is minden eddiginél nagyobb számban érkeztek használt személyautók az országba.
2026. 08. 19. 13:00
Megosztás:

Vegyesen alakultak a fejlett piaci hozamok, 2011 óta nem látott szintre emelkedett a Bund

Az amerikai állampapírpiacon a hosszabb és rövidebb lejáratokon egyaránt mérséklődtek a hozamok, jóllehet a befektetőket továbbra is a növekvő költségvetési hiány, az emelkedő állampapír-kibocsátás és az inflációs kockázatok foglalkoztatták
2026. 08. 19. 12:00
Megosztás:

A technológiai részvények vezették az esést a Wall Streeten

A befektetői hangulatot kedden elsősorban a közel-keleti konfliktussal kapcsolatos fejlemények befolyásolták. Az amerikai–iráni rendezés esélyének csökkenése és a Hormuzi-szoros körüli bizonytalanság felfelé hajtotta az olajárakat: a Brent ára továbbra is 90 dollár felett, a WTI pedig 85 dollár körül alakul.
2026. 08. 19. 11:00
Megosztás:

Többhetes mélypontra süllyedt a STOXX 600; a magas hozamkörnyezet és a közel-keleti feszültségek nyomás alatt tartották a piacokat

Az európai részvénypiacokon kedden kockázatkerülő hangulat uralkodott, a befektetők elsősorban a közel-keleti fejlemények és a magas hozamkörnyezet hatásait árazták. A STOXX 600 index 0,7%-kal csökkent, több mint kéthetes mélypontra süllyedve.
2026. 08. 19. 10:00
Megosztás: