Pá-pá állampapír-kánaán - Merre tovább?

Új helyzetet hozott 2025 a lakossági megtakarítások területén azzal, hogy a korábban nagyon vonzó, két számjegyű hozamot kínáló inflációkövető állampapírok hozama jelentősen csökkent. A befektetési környezet azonban kedvezőnek mondható és a mostani kilátások szerint továbbra is jelentős hozamokkal kecsegtető célpontok vannak a piacon - derült ki a K&H Értékpapír sajtóeseményén, amelyen a társaság szakértői vázolták a jelenlegi befektetési helyzetet, a kilátásokat, egyúttal ismertették a legújabb szolgáltatást is, amellyel könnyedén kezelhetőek a megtakarítások.

Pá-pá állampapír-kánaán - Merre tovább?

Számos magyar lakossági befektető számára az elmúlt években az inflációkövető állampapírok jelentették a lényegében kockázatmentes, biztos megoldást a megtakarításuk gyarapítására. Ugyanakkor 2025-ben az eddigi magas hozamok visszaestek. Emiatt azoknak a megtakarítóknak egy része, akik eddig főként állampapírokba fektettek, most új lehetőségek után kutatnak. A jelenlegi piaci helyzetben és kilátások szerint attraktív hozamokat lehet elérni több területen is, különböző befektetési célpontokkal - egyebek mellett ez derült ki a K&H Értékpapír sajtóeseményén, amelyen a társaság ismertette az anyavállalat (KBC Csoport) stratégiájához passzoló legújabb digitális megoldását, a K&H webtrader szolgáltatást, amelynek segítségével minden befektető könnyedén választhat magának különböző eszközöket.

“Azért rendkívüli a mostani piaci környezet, mert ezermilliárd forintos nagyságrendű lakossági megtakarítás keres helyet magának a piacon. Ebben nyújt megfelelő iránymutatást a K&H Értékpapír, amely új korszakba lépett. A K&H és a KBC nyújtotta erős banki háttérrel és szakértői elemzésekkel igyekszünk a lehető legjobb szolgáltatást nyújtani a befektetőknek. A 2024-ben bevezetett újításainkat követi most a K&H webtrader felületünk megújítása. A platform: egy modern, digitális eszköz, amely egyszerűsíti a befektetések kezelését. Ennek segítségével a befektetők költséghatékonyan választhatnak például az ETF-befektetések, az egyedi részvények és számos egyéb eszköz közül” - mondta Horváth István, a K&H Értékpapír vezetője a társaság sajtóeseményén.

Fokozódó tudatosság

Horváth István azt is elmondta, hogy a lakossági befektetők egyre tudatosabbak. Ráadásul az eddig két számjegyű hozamokat biztosító inflációkövető állampapírok révén sokan megtapasztalták, hogy el lehet érni kimagasló hozamokat a befektetési piacon. Természetesen különböző kockázatvállalás mellett.

A tudatosságra utalva a szakember idézte egy nemzetközi felmérés eredményeit, amely szerint egyre fiatalabbak a befektetők. A Z generáció tagjainak egy része már 20 éves kora előtt megkezdi a takarékoskodást, szemben például az X generáció 30, valamint a boomerek 35 éves átlagéletkorával.

“A csökkenő kamatok miatt most sokan döntés előtt állnak. Az ügyfeleink körében végzett saját felmérésünk azt mutatta, hogy az állampapírral rendelkező ügyfeleink harmada vált az állampapírokból más befektetésekre. Sokan a diverzifikált részvénybefektetéseket lefedő ETF-ek felé mozdulnának, de népszerűek maradtak tőzsdei részvények, valamint a biztonságos állampapírok mellett a befektetési alapok, ahogy az ingatlancél is” - tette hozzá Horváth István.

Milyen a helyzet?

Cinkotai Norbert, a K&H Értékpapír vezető elemzője úgy látja, hogy kedvező helyzetben választhatnak most a lakossági befektetők. A világ nagy tőzsdéi összességében pozitív kilátásokat mutatnak, a technológiai részvények, vagy éppen a pénzügyi vállalatok jó kilátásokkal rendelkeznek. Említette az S&P 500 amerikai tőzsdeindexet is, amely az elmúlt két évtizedben átlagosan két számjegyű hozamot nyújtott. 2024-ben 20 százalék feletti árfolyamemelkedést mutatott.

A mostani kilátások alapján az Egyesült Államok vámpolitikája és gazdaságpolitikája meghatározó tényező lesz a következő években. A befektetők figyelme a részvénypiacok, kötvényhozamok és a globális kamatkörnyezet változásaira összpontosul, de természetesen vannak kockázatok is. Az infláció ugyan mérséklődött, de a jegybankok kamatpolitikája további bizonytalanságot hordoz magában. Emellett persze a Trump-adminisztráció lépései rejthetnek kockázatot” - fogalmazott Cinkotai Norbert. A szakember szerint viszont nem kell “Amerikáig menni” a jó részvénypiaci teljesítményekért. A Budapesti Értéktőzsde irányadó indexe, a BUX is erősen indította ezt az évet. A jelenlegi előrejelzések alapján a most alulértékelt magyar és régiós részvények is érdekes területek lehetnek. Kiemelte, hogy érdemes a különböző befektetéseknél a devizák szerint is diverzifikálni. Ez azt jelenti, hogy ne csak a forintalapú befektetések legyenek a céltáblán, hanem az euró- és dolláralapúak is.

A K&H Értékpapír szakértői szerint jó eséllyel jól látható reálhozammal számolhatnak a lakossági befektetők a következő időszakban. A kötvénypiacon elérhetik a plafont a hozamok, ugyanakkor komolyabb bizonytalansággal lehet számolni, míg a részvénypiac vonzóbbnak tűnhet, persze magasabb kockázat mellett.

106 000 dolláros Bitcoin: a spot piacok uralják a ralit, intézményi vásárlási hullám hajtja fel az árat

A Bitcoin új történelmi csúcsra jár, meghaladva a 106 000 dollárt – de ezúttal nem a derivatív piacok vagy túlhevült spekulációk vezették a ralit. A háttérben masszív spot piaci kereslet, ETF-beáramlás és egy meglepően stabil Coinbase-vásárlói nyomás áll. Vajon tart még az emelkedés, vagy már közeledik az újabb csúcsról való visszafordulás?
2025. 05. 18. 22:00
Megosztás:

A Budapesti Közlekedési Zrt. visszautasít minden korrupciógyanút

A Budapesti Közlekedési Zrt. (BKV Zrt.) 2019-ben lezajlott informatikai és üzemeltetési feladatok elvégzésére kiírt közbeszerzési eljárása szabályosan, a jogszabályi előírásoknak megfelelően történt, a cég visszautasít minden korrupciógyanút - közölte a cég vasárnap az MTI-vel.
2025. 05. 18. 21:00
Megosztás:

Vállalati BTC-láz: Tim Draper szerint felelőtlenség Bitcoint NEM vásárolni

A Bitcoin újabb áttörés előtt állhat – ezúttal nem a lakossági befektetők vagy a Wall Street óriásai, hanem a tőzsdén jegyzett vállalatok miatt. Tim Draper, a Szilícium-völgy egyik legismertebb milliárdos befektetője szerint eljött az idő, hogy a vállalatok komolyan fontolóra vegyék a Bitcoin vásárlást, sőt: aki ezt nem teszi meg, az már a részvényesei érdekeit sem szolgálja. Vajon új BTC-rali előtt állunk, vagy ismét ránk köszön a 2021-es hullámvasút?
2025. 05. 18. 20:00
Megosztás:

Folytatódik a változékony, hűvösebb idő

A jövő héten is folytatódik a változékony, az átlagosnál hűvösebb, szeles, záporos-zivataros idő. A hét elején a többórás napsütés mellett 20-25 Celsius-fok lesz a legmelegebb órákban, de pénteken ismét visszaesik a hőmérséklet és mindössze 13-21 fok várható délután. A szél egész héten élénk, olykor erős lesz, és a záporok, zivatarok esélye is csak a hétvégére fog csökkenni - derül ki a HungaroMet Zrt. előrejelzéséből, amelyet vasárnap juttattak el az MTI-hez.
2025. 05. 18. 19:00
Megosztás:

A magyarok 86 százaléka hisz a lélekvándorlásban

A magyar lakosság 86 százaléka hisz a lélekvándorlásban – derül ki egy friss, országos reprezentatív kutatásból. A vizsgálatot Dr. Gyurok János szociológus, politológus és filozófus vezette, a felmérés eredményeit pedig a Bharata Kultúrtér podcastjában ismertetik.
2025. 05. 18. 18:00
Megosztás:

Román elnökválasztás - Magas a részvétel a döntő fordulóban

Magas a részvétel a romániai elnökválasztás második fordulójában vasárnap, amelyben a két versenyben maradt jelölt, George Simion, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) jelöltje és a független Nicusor Dan közül választja meg Románia következő elnökét az ország 19 millió szavazópolgára.
2025. 05. 18. 17:00
Megosztás:

Lezárások Budapesten

Delegációk közlekedése miatt lezárásokra kell számítani a jövő hét elején Budapesten - közölte a Budapesti Rendőr-főkapitányság (BRFK) szombaton a rendőrség honlapján.
2025. 05. 18. 16:00
Megosztás:

Már csak eddig lehet rendelkezni a civil szervezetek, vallási közösségek támogatásáról

"Itt az szja-bevallás és az 1+1 százalékos rendelkezések véghajrája", keddig lehet rendelkezni a civil szervezetek és a vallási közösségek támogatásáról - közölte a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) vasárnap az MTI-vel.
2025. 05. 18. 15:00
Megosztás:

Régóta várt jogszabály-módosítás javítaná az egészségpénztár használhatóságát

Egy 2025. május 13-án benyújtott törvénymódosítási javaslat számos ponton tenné könnyebbé az egészség- és önsegélyező pénztárak tagjainak életét. Ha a parlament elfogadja a javaslatot, akkor Gergely Péter, a BiztosDöntés.hu pénzügyi szakértője szerint jobban járhatnak például az iskolás gyermeket nevelő szülők, a lakáshitelüket egészségpénztárból törlesztők, valamint azok is, akik gluténentes élelmiszereket vásárolnak.
2025. 05. 18. 14:00
Megosztás:

Három tonna szemetet hoztak fel horvát búvárok egy nap alatt a tengerfenékről

Több mint negyven búvár egy nap alatt három tonna szeméttől tisztította meg a hétvégén a dél-dalmáciai Krilo Jesenice településhez tartozó tengerparti szakaszt a tisztább Adriai-tengert elnevezésű akció keretében.
2025. 05. 18. 13:00
Megosztás:

Megkezdődött a XIV. Leó pápa péteri szolgálatának kezdetét jelentő szentmise

Megkezdődött az új katolikus egyházfő, XIV. Leó pápa péteri szolgálatának kezdetét jelentő szentmise vasárnap délelőtt a vatikáni Szent Péter-bazilikában.
2025. 05. 18. 12:00
Megosztás:

Milliárdok sorsa a tét az önkéntes nyugdíjpénztári tagoknál

Az éves szja-bevallási határidő közeledtével érdemes figyelni a nyugdíjpénztári befizetésekkel kapcsolatos nyilatkozatra is, hiszen ennek hiányában akár 150 ezer forint visszatérítéstől is eleshetnek a pénztártagok – hívta fel a figyelmet Gergely Péter, a BiztosDöntés.hu pénzügyi szakértője. A befizetések utáni visszatérítések összege évről évre egyre magasabb, tavaly már megközelítette a 20 milliárd forintot.
2025. 05. 18. 11:00
Megosztás:

Lengyel elnökválasztás - Megnyíltak a szavazóhelyiségek

Megkezdődött vasárnap reggel az elnökválasztás első fordulója Lengyelországban. Felmérések szerint a tizenhárom jelölt közül a kormánypárti jelölt, Rafal Trzaskowski varsói főpolgármester, valamint a legerősebb ellenzéki párt, a Jog és Igazságosság támogatásával pályázó Karol Nawrocki a két fő esélyes.
2025. 05. 18. 10:00
Megosztás:

Az elektrosokk ellen tüntettek az ország pszichiátriai központja előtt

Az ország pszichiátriai központja előtt tüntettek civilek május 16-án, hogy a pszichiátriai elektrosokk betiltását követeljék. A szervezők szerint ez az ellentmondásos kezelés még mindig használatban van Magyarországon, bár ismert, hogy maradandó károsodást okozhat.
2025. 05. 18. 08:00
Megosztás:

Brexit: A fiatalok kölcsönös mozgási szabadságáról szóló megállapodás lehetőségére tett utalást a brit kormányfő

A brit és az európai uniós fiatalok kölcsönös mozgási szabadságáról szóló megállapodás lehetőségére tett utalást szombaton megjelent nyilatkozatában a brit miniszterelnök.
2025. 05. 18. 07:00
Megosztás:

Trump hétfőn tárgyal Vlagyimir Putyinnal

Donald Trump amerikai elnök szombaton a Truth Social nevű közösségi oldalán bejelentette, hogy hétfőn telefonon tárgyal Vlagyimir Putyin orosz elnökkel az ukrajnai háború leállításáról.
2025. 05. 18. 05:00
Megosztás:

Indul az egyéni gazdaságok összeírása

Országszerte 340 településen több mint 16 ezer nem kiemelt és mintegy 5 ezer kiemelt jelentőségű egyéni gazdaság összeírását végzi el 2025. május 15-e és június 15-e között a Központi Statisztikai Hivatal (KSH).
2025. 05. 18. 04:00
Megosztás:

Befejeződött az új biomasszakazán-gyártó bázis építése a Polytechnik Hungária Kft.-nél

Az elnyert, 788,51 millió Ft összegű, feltételesen visszatérítendő európai uniós támogatásból megvalósult beruházás célja, hogy a vállalat korszerű gyártói bázissal tudja kiszolgálni a biomasszatüzelő-berendezésekkel kapcsolatos, világszerte egyre növekvő igényeket.
2025. 05. 18. 03:00
Megosztás:

Covid előtti szintre csökkent a boltbezárások üteme

Érdemi lassulás történt a tavalyi év második felében a kiskereskedelmi boltok megszűnésében: az első félévhez képest harmadannyi üzlet zárt be. Az iparcikk jellegű vegyes üzletek száma stabilizálódni látszik, a zöldség-kereskedések azonban továbbra is veszélyben lehetnek. A kiskereskedelemben a 2023-as inflációs sokk, illetve a megugró energiaárak miatt indult egy intenzívebb bezárási hullám, ám ez a tendencia mára a covid előtti szintre mérséklődött.
2025. 05. 18. 02:00
Megosztás:

Feltárulnak Magyarország természeti értékei a Nemzeti Parkok Hetén

Magyarország természeti kincsei újra várják a felfedezőket, országszerte elindul a Magyar Nemzeti Parkok Hete, a legnagyobb ökoturisztikai rendezvénysorozat belföldön - közölte az MTI-vel szombaton az Agrárminisztérium (AM).
2025. 05. 18. 01:00
Megosztás: