Fékezz az autóddal, ha Budán jársz, különben megbüntet a rendőr január 10-től!

Péntektől 50 kilométer/óra lesz a megengedett legnagyobb sebesség a Budai alsó rakpart csaknem teljes hosszán, a Tímár utca és Rákóczi híd között, vagyis azokon a szakaszokon is, ahol eddig 70 kilométer/óra volt a legnagyobb megengedett sebesség - tájékoztatta a Budapesti Közlekedési Központ (BKK) csütörtökön az MTI-t.

Fékezz az autóddal, ha Budán jársz, különben megbüntet a rendőr január 10-től!

A sebességhatárok egységesítése és csökkentése szorosan kapcsolódik azokhoz a Fővárosi Közgyűlés által elfogadott, a közlekedésbiztonsági stratégiában megfogalmazott intézkedésekhez, amelyeket a BKK és a Budapest Közút a biztonságosabb közlekedés érdekében hajt végre. Ezek célja, hogy tovább csökkenjen a közutakon a súlyos és halálos sérülések száma - tartalmazza a közlemény.

Az intézkedés azt jelenti, hogy a 8 kilométer hosszú útszakaszon január 10-étől, péntektől a 70 kilométer/órás és az 50 kilométer/órás útszakaszok váltakozása helyett egységesen 50 kilométer per óra lesz a megengedett legnagyobb sebesség, kivéve a Nagyszombat utcai kijelölt gyalogos-átkelőhely és kerékpárút-átvezetés környezetét, ahol marad az alacsonyabb, 40 kilométer/órás sebességhatár - tették hozzá.

Mint írták: a sebességhatár felülvizsgálatát és módosítását többek között az indokolta, hogy az érintett útszakaszon 2019 és 2023 között 51 személyi sérüléssel járó közúti közlekedési baleset történt, amelyek közül egy halálos, 15 súlyos és 35 könnyű sérüléssel végződött. Továbbá a turisztikai célpontoknál - például az Angelo Rotta rakparton és az A38 Hajó környezetében - fokozott gyalogosforgalom is tapasztalható.

Azt írták, hogy az egyes útszakaszok kapacitását és a közlekedők menetidejét a megengedett sebesség érdemben nem befolyásolja, azt elsősorban a csomópontok áteresztő képessége és a forgalom nagysága határozza meg. Ráadásul a Budai alsó rakparton a 70 kilométer/órás sebességet a gyakorlatban eddig is csak éjszaka vagy a hajnali órákban lehetett elérni, mivel napközben hosszabb szakaszokon is jellemző a torlódás.

Az alacsonyabb sebesség éjszaka és hajnalban a közlekedésbiztonság javítása mellett többek között a zajterhelést is csökkenti - fűzték hozzá.

Végül hangsúlyozták, hogy az intézkedést gondos előkészítés előzte meg. Bevezetése a legvédtelenebb úthasználók, így a gyalog közlekedők biztonságát is szem előtt tartja, vagyis a sebességhatár-csökkentés életeket menthet.

A tervek kidolgozására a BKK munkatársainak segítségére volt a társaság által kifejlesztett úgynevezett prediktív modell, amely értékeli, hogy melyik útszakaszokon van kifejezetten nagy szerepe a megengedett sebességnek az ütközések előidézésében. Az adatalapú, mesterségesintelligencia-modell segítségével a szakemberek 5 év adatainak értékelésével még jobban megbizonyosodhatnak arról, hogy hol van szükség beavatkozásra a biztonságos közlekedés érdekében - olvasható a közleményben.


Vége a külön magyar kriptovalidációnak: augusztus 7-től megszűnik a büntetőjogi csapda, de a MiCA marad

Az Országgyűlés eltörölte a kriptoügyletekhez kapcsolódó magyar validátori rendszert és az annak megsértésére épülő két büntetőjogi tényállást. A változás jelentős könnyítés a hazai kereskedőknek és szolgáltatóknak, de nem jelenti a kriptopiac szabályozatlanná válását: az uniós MiCA-engedély, az ügyfél-átvilágítás, a pénzmosás elleni ellenőrzések és az adókötelezettségek továbbra is megmaradnak.
2026. 07. 31. 20:00
Megosztás:

Európai erdőtüzek: mit tegyen, aki az érintett térségekbe utazna?

A tavalyi rekordév után úgy tűnik, idén még az eddigieknél is súlyosabb lesz az erdőtüzek pusztítása Európában: Spanyolország, Franciaország, Görögország és Olaszország mellett Ukrajna, Montenegró és Bosznia-Hercegovina is súlyosan érintett. Mivel a tűzvész által sújtott területek egy része népszerű turisztikai desztináció, joggal merül fel a kérdés, hogy mit tegyen, aki pont ide szervezte a nyaralását - az Insura online biztosításközvetítő szakértője összefoglalta, mire kell figyelni.
2026. 07. 31. 19:00
Megosztás:

Két miniszternek is írtak a szakszervezetek - A tagdíjbeszedési rendszer visszaállítását kérik

A szakszervezeti tagdíjbeszedési rendszer visszaállítását kéri Kátai-Németh Vilmos, Szociális- és Családügyi miniszternek és Ruff Bálint, Miniszterelnökséget vezető miniszternek írt levélben több tucatnyi, a közszférában működő szakszervezet nevében a Szakszervezetek Együttműködési Fóruma (SZEF) és tagszervezetei, a Munkástanácsok Országos Szövetsége (MOSZ) és tagszervezetei, a Liga Szakszervezet, valamint a Magyar Szakszervezeti Szövetség.
2026. 07. 31. 17:00
Megosztás:

Vasárnapra ismét rendelkezésre áll a Dunamenti Erőmű meghibásodott blokkja

Vasárnap befejeződik a Dunamenti Erőmű július 29-én meghibásodott G3 blokkjának javítása és valamennyi szükséges ellenőrzése. A szakemberek hétvégén is folyamatosan dolgoznak annak érdekében, hogy a blokk legkésőbb vasárnap ismét zavartalanul termelje az áramot az ország számára.
2026. 07. 31. 16:00
Megosztás:

Ezért éri meg kerékpárra ülni a városban

A reggeli dugók, a parkolóhely-vadászat és a tömött buszok láttán egyre többen gondolkodnak el azon, hogy nem lenne-e egyszerűbb két keréken vágni neki a napnak. A városi kerékpározás nem csak a közlekedési stresszt csökkentheti, ráadásul ha egyszer rákapunk, nehéz lesz visszaszokni az autóra vagy a tömegközlekedésre. Az Árukereső.hu adatai szerint sem véletlen az érdeklődés: a kerékpárkategória 11 százalékkal nő évről évre, és a magyarok egyre komolyabb összeget szánnak rá.
2026. 07. 31. 15:00
Megosztás:

A kiszámíthatatlan vasút gátolja a logisztikai szektor versenyképességét

A magyarországi tengeri rakott konténerforgalom 2026 második negyedévében több mint 10 százalékkal meghaladta az előző év azonos időszakát, a teljes piac forgalma elérte a 123 258 TEU-t. Az adatok bár erős piacot mutatnak, a háttérben egyre súlyosabb működési kockázat rajzolódik ki. Az EU-s vasúti rendszer megbízhatatlansága már közvetlenül veszélyezteti a további növekedést. A pályahibák miatt kiszámíthatatlanok a menetidők, amit súlyosbít, hogy gyakran egyszerre zárnak le olyan útvonalakat, amelyek egymás kerülőútjai lehetnének. Az MLSZKSZ szerint a mostani növekedés komoly lehetőséget jelent Magyarországnak, amelyet a vasúti infrastruktúra fejlesztésével és szorosabb európai együttműködéssel tartós versenyelőnnyé lehet alakítani.
2026. 07. 31. 14:00
Megosztás:

A Grant Thornton Advisors 5 milliárd dollárért vásárolja fel a CBIZ-t

A Grant Thornton Advisors LLC, a New Mountain Capital és a CBIZ, Inc. (NYSE: CBZ) bejelentette, hogy végleges megállapodást kötöttek, amelynek értelmében a Grant Thornton Advisors 5 milliárd dollár vállalatértéken, teljes egészében készpénzes tranzakció keretében felvásárolja a CBIZ-t. Az ügylet az elmúlt több mint 25 év legnagyobb tranzakciója a professzionális szolgáltatások piacán, amelynek nyomán a Grant Thornton közvetlenül a Big Four mögé zárkózik fel az amerikai piacon. Az akvizícióval létrejövő szervezet nemcsak méretében, hanem technológiai felkészültségében is a világ egyik leginnovatívabb professzionális szolgáltatójává válhat. A magyar leányvállalat, a Grand Thornton Magyarország 1991 óta van jelen a hazánkban, ahol az első nyolc tanácsadó és könyvvizsgálócég közé tartozik.
2026. 07. 31. 13:00
Megosztás:

Megállapodott a Mol a Shell ciprusi leányvállalatának megvásárlásáról

A Mol-csoport megállapodást írt alá a Shell-lel a BG Cyprus Ltd. 100 százalékos tulajdonrészének megvásárlásáról - közölte a társaság pénteken a BÉT honlapján.
2026. 07. 31. 12:00
Megosztás:

Emelkedő hozamok a nemzetközi kötvénypiacokon, tartott a Bank of England

A nemzetközi kötvénypiacokon a hozamok emelkedése jellemezte a csütörtöki kereskedést, miután az amerikai piacon tapasztalt hozamugrás átragadt az európai állampapírokra is. A mozgást az amerikai Fed szerdai kamattartása és Kevin Warsh jegybankelnök óvatos, a jövőbeli kamatpályával kapcsolatban bizonytalanságot hagyó kommunikációja indította el, amelynek hatására a 30 éves amerikai állampapírhozam 5,21%-ra, 19 éves csúcsra emelkedett.
2026. 07. 31. 11:00
Megosztás:

A nagy rövidnadrág-kódex

A nyári melegben kevés kényelmesebb ruhadarab létezik, mint a rövidnadrág. Mégis ez az egyik legmegosztóbb darab a férfiak ruhatárában. Vannak, akik szerint kizárólag a strandra való, mások egész nyáron ebben járnának. Rövidnadrágot viselni természetesen szabad, ám nem mindegy, hogy milyet, mivel és milyen alkalomra. Néhány egyszerű szabály betartásával a rövidnadrág nemcsak kényelmes, hanem kifejezetten stílusos része lehet egy férfi nyári öltözködésének.
2026. 07. 31. 10:30
Megosztás:

Szárnyalt a Microsoft, megosztott képet mutat az amerikai gazdaság

Emelkedéssel zárták a csütörtöki kereskedést a vezető Wall Street-i részvényindexek, korrigálva a szerdai széles körű eladásokat. A Dow Jones 1,2%-kal, az S&P 500 1,7%-kal, míg a technológiai túlsúlyos Nasdaq Composite mintegy 2,8%-kal erősödött. A piaci emelkedést elsősorban a technológiai szektor +5,3%-kal húzta, amely ellensúlyozni tudta az S&P 500 tizenegy szektorából nyolc ágazat gyengülését.
2026. 07. 31. 10:00
Megosztás:

A kamatdöntések és a záporozó gyorsjelentések mozgatták az európai piacokat

Emelkedéssel zárták a csütörtöki kereskedést az európai részvényindexek. A páneurópai STOXX 600 index 0,8%-kal növekedett. A befektetők figyelme a makrogazdasági adatdömpingre, a Közel-Keleten fokozódó geopolitikai feszültségekre, valamint a jegybanki lépésekre irányult. A Fed szerdai kamattartása után a piacok a Bank of England csütörtöki döntését, valamint az Apple és az Amazon piaczárás utáni jelentéseit figyelték. Az FTSE 100 enyhén 0,1%-kal csökkent, a DAX 0,6%-kal emelkedett.
2026. 07. 31. 09:00
Megosztás:

Új sztenderd a magyar vasúti közlekedésben: Elkészült az első GYSEV FLIRT InterCity motorvonat

Mérföldkőhöz érkezett a GYSEV Zrt. 11 darabos FLIRT InterCity-motorvonat beszerzése: a Stadler lengyelországi, siedlcei üzemében elkészült az első jármű, amelyet ünnepélyes keretek között tekintett meg a megrendelő GYSEV vezetősége, valamint Magyarország közlekedési és beruházási minisztere, Vitézy Dávid. Az első szerelvény elkészülése fontos állomása annak a projektnek, amelynek eredményeként 2027-től fokozatosan forgalomba állhatnak a GYSEV új InterCity motorvonatai.
2026. 07. 31. 08:00
Megosztás:

Kétszeresére növelik a horvát-magyar gázvezeték-kapacitást

Megállapodott a horvát Plinacro és a magyar Földgázszállító Zrt. (FGSZ) a horvát-magyar földgáz-összeköttetés kapacitásának növeléséről - közölte csütörtökön a horvát földgázszállító rendszerüzemeltető.
2026. 07. 31. 07:00
Megosztás:

Kulcsfontosságú technológia ír történelmet: 50 éves a lambdaszonda

A Bosch az 1976-ban kifejlesztett lambdaszonda-technológiával forradalmasította az autóipart. A megjelenés évében a Volvo volt az első autógyártó, amely sorozatgyártású modelljeibe beépítette ezt a megoldást, mára pedig a benzin- és dízelmotoros járművek elengedhetetlen alkatrészévé vált. Idén 50 éves a Bosch kulcsfontosságú technológiája, amely jelentősen hozzájárult a károsanyag-kibocsátás és az üzemanyag-fogyasztás csökkentéséhez. A vállalat mára közel 1,7 milliárdot gyártott belőle világszerte.
2026. 07. 31. 06:00
Megosztás:

A kedvező euróárfolyam újra külföldre csábítja a magyarokat

Egyre többen választják a külföldi nyaralást, ráadásul tudatosabban utaznak a magyarok – derül ki a Redion - EUB idei tapasztalataiból. A kedvező euróárfolyamnak köszönhetően ma már egy egyhetes tengerparti pihenés sok esetben nem kerül többe, mint egy hazai vakáció, miközben a repülős utazások iránt is látványosan nőtt a kereslet. A turisták ugyanakkor már a nyaralás során felmerülő vészhelyzetekre is gondolnak és fontos számukra, hogy váratlan helyzetekben valódi segítséget kapjanak.
2026. 07. 31. 05:00
Megosztás:

Vezetési kultúra Európában: ami itthon elfogadott, az külföldön nemtetszést válthat ki

Aki nyáron külföldre indul autóval, általában előre tájékozódik a sebességhatárokról, az útdíjakról és a parkolási díjakról, a helyi vezetési etikett sajátosságaira azonban már kevesebben gondolnak.
2026. 07. 31. 04:00
Megosztás:

Accor: kijöttek az idei első féléves eredmények

Az Accor 2026 első féléves eredményei a világ vezető vendéglátóipari csoportjának rugalmasságát bizonyítja a kihívásokkal teli globális környezetben. A szobánkénti bevétel (RevPAR) 2,2 százalékkal – a Közel-Kelet nélkül 4,6 százalékkal – emelkedett 2026 első félévében. A nettó egységszám-növekedés elérte a 3,2 százalékot, a fejlesztés alatt álló projektek száma pedig 11,4 százalékkal nőtt.
2026. 07. 31. 03:00
Megosztás:

Dunamenti Erőmű: a meghibásodott blokk vasárnapra ismét rendelkezésre áll

A Dunamenti Erőmű (DE) meghibásodott blokkja vasárnapra ismét rendelkezésre áll - tájékoztatta az erőműtársaság csütörtök este közleményben az MTI-t.
2026. 07. 31. 02:00
Megosztás:

Ez a magyar gazdaság fő adata most

Magyarország bruttó hazai termékének volumene 2026 második negyedévében a nyers adatok szerint 1,7 százalékkal, a szezonálisan és naptárhatással kiigazított és kiegyensúlyozott adatok szerint 1,6 százalékkal múlta felül az előző év azonos időszakit - jelentette első becslése alapján csütörtökön a Központi Statisztikai Hivatal (KSH).
2026. 07. 31. 01:00
Megosztás: