Rekord mértékű infláció az euróövezetben
Januárban 5,1 százalékos volt a decemberi 5,0 százalék után a fogyasztói árak éves emelkedése az előzetes adatok alapján. Elemzők a decemberinél jóval kisebb, 4,4 százalékos inflációt jeleztek előre januárra az euróövezetre. A fogyasztói árak emelkedéséhez a válságot követő fellendülés és a feldolgozóipari beszállítói nehézségek mellett a legnagyobb mértékben az energiaárak járultak hozzá: januárban 28,6 százalékos volt az energiaárak éves emelkedése, magasabb a decemberi 25,9 százaléknál. Energiaárak nélkül a januári infláció 2,6 százalékos, a decemberi 2,8 százalékos volt.
Az élelmiszerek, alkoholos italok és dohánycikkek ára 3,6 százalékkal emelkedett januárban és 3,2 százalékkal decemberben.
Az energia, az élelmiszererek, alkoholos italok és dohánycikkek nélkül a fogyasztási cikkek januári éves áremelkedése (maginfláció) viszont három hónapja a legalacsonyabb lett, 2,3 százalék a decemberi 2,6 százalék után.
Az előző havihoz képest a fogyasztói árak 0,3 százalékkal emelkedtek januárban. Az energiaárak havi bázison 6,0 százalékkal nőttek, az élelmiszerek, alkoholos italok és dohánycikkek ára pedig 1,1 százalékkal. Energiaárak, valamint az élelmiszerek, alkoholos italok és dohánycikkek árának leszámításával a fogyasztói árak havi bázison 0,8 százalékkal csökkentek januárban az euróövezetben.
A legnagyobb éves áremelkedés a Balti államokban alakult ki januárban, 12,2 százalékos Litvániában, 11,7 százalékos Észtországban és 7,7 százalékos Lettországban. Magas infláció alakult ki januárban Szlovákiában is, 8,5 százalékos. A németországi infláció 5,1 százalék volt januárban, a spanyol 6,1 százalék, a francia 3,3 százalék, az olasz 5,3 százalék.