Rengeteg ATM-et telepít az MBH Bank. Mennyivel kerülünk ezzel közelebb a kormány céljaihoz?

Az MBH Bank és a MOL együttműködésének keretében mintegy 55 új bankautomatát telepít a pénzintézet a MOL kutakra. Ez a lépés jól illeszkedik a bank stratégiájába, hiszen 2025 végére 1400-ra szeretnék bővíteni a jelenleg 1050-re tehető ATM állományát. A Bankmonitor szakértői azt vizsgálták meg, hogy ezzel a lépéssel mennyire kerülhetünk közelett a kormány céljához: minden településen legyen bankautomata hazánkban.

Rengeteg ATM-et telepít az MBH Bank. Mennyivel kerülünk ezzel közelebb a kormány céljaihoz?

Egy ma megjelent közlemény alapján az MBH Bank és a MOL együttműködésének keretében 55 bankautomatát telepít a pénzintézet a MOL kutalkra. Ezek közül 42 már üzemel is.

Ez a lépés jól illeszkedik a bank céljaihoz, az MBH ugyanis az év végégig 350 darab új bankautomatát szeretne üzembe helyezni. A pénzintézet beszámolója alapján jelenleg mintegy 700 településen üzemeltet bankautomatát, melyek közül 300 településen más pénzintézetnek nincs is bankjegykiadó automatája. Ezzel már jelenleg is igen sokat tesz a bank a készpénzhez jutás biztosítása érdekében, elég csak arra gondolni, hogy hazánkban összesen 967 településen működik ATM.

Komoly lépés, de még messze a kormány célja

A közlemény alapján az MBH Bank bankautomata telepítési programjának teljes költsége mintegy 10 milliárd forintra tehető. Az kétségtelen tény, hogy ezen intézkedéssel a készpénzhez való hozzáférés érdemben javulhat.

De a kormány céljához – minden magyar településen legyen bankatumata – ennél a lépésnél jóval több kellene. A KSH adatai alapján 2024. januárjában 3155 település volt Magyarországon. Ebből a közlemény alapján 967-ben van jelenleg bankautomata. Vagyis a települések 30,65 százalékában van már ATM.

A program keretében még nagyságrendileg 350 bankautomatát telepítene az MBH Bank. Ha ezt mind olyan helyen tenné meg, ahol jelenleg nincs egyik banknak sem – se már üzemeltetőnek – bankautomatája, akkor az ATM-kel ellátott települések száma 1300 fölé emelkedhetne. De ezen lépést követően még mindig meghaladná az 1800-at azon települések száma, ahol továbbra sem lenne bankautomata. Ráadásul arra semmi garancia nincs, hogy a bank csak olyan helyen telepítene új automatát, ahol jelenleg senki sem üzemeltet egy másikat.

Ez egy erőteljes lépés lehetne a kormány végső elvárása felé, de még messze a cél. A kormány terveinek teljesítéséhez a többi banktól is hasonló lépésre lennee szükség. (Ráadásul szoros együttműködésre is szükség lenne, hogy ne legyenek az új helyszínek között átfedések.)

Az adatok alapján akár teljesen ingyenes lehetne a készpénzfelvétel hazánkban

A közlemény alapján fontos szerepet játszik a készpénz még mindig a magyar gazdasági életben. Még mindig sokan vesznek fel készpénz bankkártyával, vagy épp bankfiókban.

Az MNB adatai szerint 2024. utolsó negyedévében 21 118 363 alkalommal vettek fel készpénz hazánkban bankautomatán keresztül összesen 2323,7 milliárd forint összegben. Azaz egy megbízás átlagos értéke nagyságrendileg 110 ezer forint volt. Ez az érték bőven a havi 150 ezer forintos ingyenes készpénzfelvételi limit alatt van.

2024. negyedik negyedévének adatai alapján havonta átlagosan 7 039 454 alkalommal vesznek fel készpénzt bankkártyával. 2024. év végén 6 619 289 darab elsődleges bankszámla volt, ez azért fontos, mert minden számlatulajdonos csak egy számlájához kapcsolódóan kérheti a jogszabályi djmentes készpénzfelvételi lehetőséget. Ezen adatok alapján havonta kicsivel több, mint egy (1,06) készpénzfelvétel jutott egy elsődleges számlára. Vagyis a két darab díjmentes lehetőségbe is beleférnének a számlatulajdonosok.

Jó tudni

A statisztikák alapján tehát összbanki szinten is teljesen ingyenes lehetne a bankautomatából történő készpénzfelvétel.

Persze a statisztika sok mindent nem tud megmutatni. Például a céges számláról történő készpénzfelvételek is megjelennek az adatok között, márpedig azokra nem terjed ki a díjmentesség. Természetesen sokan lehetnek olyanok, akik jóval több, mint 150 ezer forint készpént vesznek fel minden hónapban. Illetve előfordulhatnak olyan rendkívüli esetek, amikor a szokásoktól eltérően épp 150 ezer forintnál nagyobb összegre lenne szüksége a számlatulajnak. Vagy egy vis major esemény eredményezhet egy extra, 3. készpénzfelvételt is a hónapban.

De az is kétségtelen tény, hogy sokszor a tudatlanság, a nem törődömség, vagy a figyelmetlenség eredményez banki költségeket. Sokan például nem tudják, hogy a díjmentes készpénzfelvételi lehetőség csak akkor él, ha a számlatulajdonos nyilatkozatot tesz erről az adott banknál.

Nem csak a készpénzfelvétel lehet ingyenes, a teljes bankszámlaköltség kinullázható. Érdemes összehasonlítani a különböző banki ajánlatokat, ezzel spórolva akár több tízezer forintot.

ÉVOSZ: létrejött az Építőipari Kerekasztal

Létrejött az Építőipari Kerekasztal, a magyar építésgazdaság informális együttműködési fóruma - közölte az MTI-vel kedden az Építési Vállalkozók Országos Szakszövetsége (ÉVOSZ).
2025. 12. 09. 19:00
Megosztás:

Karácsonyi csúcsforgalom: többszörösére nőhet a villanyautók töltési ideje

A karácsonyi időszak hagyományosan az év egyik legforgalmasabb és legszervezettebb időszaka, ám a villanyautósok számára ez gyakran komoly logisztikai kihívásokkal jár.
2025. 12. 09. 18:46
Megosztás:

Az EU vizsgálja a Google MI-adatgyűjtését

Az Európai Bizottság versenyjogi vizsgálatot indított annak felmérésére, hogy a Google amerikai technológiai vállalat megsérti-e az EU versenyjogi szabályait a webes kiadók és a YouTube tartalmainak mesterségesintelligencia-célú (MI) felhasználásával - közölte a brüsszeli testület kedden.
2025. 12. 09. 18:05
Megosztás:

Mozgolódnak a bálnák: Újabb fordulópont előtt állhat a Shiba Inu (SHIB)?

A Shiba Inu (SHIB) ismét reflektorfénybe került, miután a bálnák aktivitása hónapok óta nem látott szintre ugrott, és az elemzők komoly árfolyam-ingadozásokra figyelmeztetnek. A tőzsdéken elérhető SHIB mennyiség jelentősen megugrott, miközben az intézményi érdeklődés is erősödik – mindezek a jelek együtt egy újabb, potenciálisan sorsfordító időszakra utalnak a mémcoin életében.
2025. 12. 09. 17:30
Megosztás:

Összesen 240 magyar-orosz vállalatközi tárgyalásra kerül sor Moszkvában

A magyar-orosz üzleti fórumon összesen 240 vállalatközi tárgyalásra kerül sor kedden Moszkvában, és ez sokat segíthet abban, hogy hazánk a lehető legjobb startpozíciót vehesse fel az ukrajnai háború utáni időkre, és igazi nyertese lehessen az új világgazdasági korszaknak - jelentette ki a tárca közlése szerint Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter kedden Moszkvában.
2025. 12. 09. 16:30
Megosztás:

Elindította a banki termékek összehasonlítását a Netrisk.hu

Belép a banki termékek piacára az online biztosításközvetítő Netrisk.hu, az oldalon a személyi kölcsönöket és Otthon Start konstrukciókat már össze lehet hasonlítani, és hamarosan elindul a jelzáloghitel- és a bankszámla-összehasonlító kalkulátor is - mondta a Netrisk csoport Ausztriáért és Magyarországért felelős regionális ügyvezetője a társaság keddi budapesti sajtóbeszélgetésén.
2025. 12. 09. 15:30
Megosztás:

A vártnak megfelelő inflációs adatok érkeztek

A novemberi inflációs adatok érkeztek ma reggel. A KSH közleménye szerint a fogyasztói árak havi szinten 0,1 százalékkal nőttek, az éves infláció pedig 3,8 százalékra lassult az októberi 4,3 százalékról. Az adat megfelelt az előzetes várakozásunknak. A maginfláció szintén a vártnak megfelelően alakult: kicsit csökkent az októberi 4,2 százalékról 4,1 százalékra.
2025. 12. 09. 15:00
Megosztás:

Horvátország hivatalosan is megerősítette haderőfejlesztési beszerzéseit Párizsban

Andrej Plenkovic horvát kormányfő hétfőn megerősítette Párizsban, hogy hazája 18 Caesar MK2 típusú francia önjáró tarackot vásárol a hadereje megerősítésére céljából, valamint korszerűsíti 12 Rafale vadászgépét Franciaország segítségével.
2025. 12. 09. 14:00
Megosztás:

Súlyos hibák miatt függesztették fel egy Vas vármegyei édesipari üzem működését

Súlyos élelmiszer-biztonsági kockázatot jelentő hiányosságok miatt a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) azonnal hatállyal felfüggesztett egy édesipari termékeket előállító üzemet Vas vármegyében - közölte honlapján a Nébih kedden.
2025. 12. 09. 13:30
Megosztás:

A harmadik országokból érkező, online rendelt termékek 60 százaléka veszélyesnek bizonyult

A Nemzeti Kereskedelmi és Fogyasztóvédelmi Hatóság (NKFH) és a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) harmadik országokból érkező, online platformokon rendelt termékeket ellenőrzött december 5-én, célzott vizsgálat keretében a Liszt Ferenc Nemzetközi Repülőtéren. Az akciónapon 500 csomagot ellenőriztek a hatóságok munkatársai, amelyek 60 százaléka bizonyult veszélyesnek - elsősorban a játékok, a plüssök, a textiltermékek és az akkumulátortöltők bizonyultak nem biztonságosnak vagy nem megfelelőnek - jelentette be kedden kiadott közös közleményében a NAV és az NKFH.
2025. 12. 09. 13:00
Megosztás:

Andrej Babist kormányfővé nevezte ki a cseh államfő

Kormányfővé nevezte ki Andrej Babist, az októberi képviselőházi választásokon győztes Elégedetlen Polgárok Akciója (ANO) mozgalom elnökét kedden Prágában Petr Pavel cseh köztársasági elnök.
2025. 12. 09. 12:30
Megosztás:

Stratégiai partnerséget kötött a GLS és a DPD a még rugalmasabb csomagátvételért

Jelentős mérföldkőhöz érkezett a hazai logisztikai szektor: a GLS Hungary megnyitotta automatahálózatát más szolgáltatók előtt, és a DPD Hungary az első partner, amely belép ebbe a rendszerbe. Ennek köszönhetően a jövőben a DPD csomagok a GLS automaták jelentős részéből is átvehetők lesznek. Ez a partnerség nem csupán a vásárlói kényelem növelését szolgálja, hanem hatékonyabbá teszi a csomagátvételeket és hozzájárul az e-kereskedelem növekvő igényeinek fenntartható kiszolgálásához is.
2025. 12. 09. 12:00
Megosztás:

Egyre több a különleges ízesítésű karácsonyi desszert

A hagyományos ízesítések, a zselés és marcipános szaloncukor mellett a gyártók számos különlegességgel készültek az idei szezonra. A Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) és a Magyar Édességgyártók Szövetségének kedden kiadott közös körképe szerint a legtöbb vásárló továbbra is a jó ár-érték arányú, kiváló minőségű alapanyagokból készült édességeket keresi.
2025. 12. 09. 11:30
Megosztás:

Fokozatos gazdasági élénkülést vetítenek előre a cégek toborzási tervei

A magyarországi cégek a jövő év elejére lassú ütemben javuló foglalkoztatási terveket szőnek: 2026 első negyedévében a munkáltatók 29 százaléka tervezi bővíteni munkaerőkeretét, miközben csökkentést csupán 20 százalékuk tervez - derül ki a Manpower Magyarország kedden közzétett munkaerőpiaci előrejelzéséből.
2025. 12. 09. 11:00
Megosztás:

NKFH-NAV akció a vámhatáron – cél: az online platformokról rendelt veszélyes termékek kiszűrése

A Nemzeti Kereskedelmi és Fogyasztóvédelmi Hatóság (NKFH) és a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) harmadik országokból érkező, online platformokon rendelt termékeket ellenőrzött a Liszt Ferenc Nemzetközi Repülőtéren. A közös vizsgálat célja a termékbiztonsági szempontból nem megfelelő termékek kiszűrése volt. Az akciónapon 500 csomagot ellenőriztek a hatóságok munkatársai, amelyek 60 százaléka bizonyult veszélyesnek – elsősorban a játékok, a plüssök, a textiltermékek és az akkumulátor töltők bizonyultak nem biztonságosnak vagy nem megfelelőnek.
2025. 12. 09. 10:30
Megosztás:

Több mint egy tucat előterjesztést vitat meg az Országgyűlés

Több mint egy tucat előterjesztés zárószavazás előtti vitáját folytatja le kedden a parlament, amely két törvényjavaslatot kivételes eljárásban kezd el tárgyalni.
2025. 12. 09. 10:00
Megosztás:

Mire számíthatnak a befektetők kedden?

Minimális esésben vannak az ázsiai piacok ma reggel, a tegnapi negatív tőzsdei hangulat ott is érződik. Az európai határidős piacok enyhe mínuszban, tengerentúli társaik enyhe pluszban tartózkodnak. A WTI 0,3%-kal esik.
2025. 12. 09. 09:30
Megosztás:

Tovább emelkedtek a hozamok a kötvénypiacokon

Tegnap tovább emelkedtek a hozamok a kötvénypiacokon. Ehhez hozzájárult, hogy tegnap Japánt erős földrengés rázta meg, ami miatt ismét feljebb kerültek a japán hozamok, az amúgy is közel húszéves csúcsról 2% közvetlen közelébe került a tízéves kötvényé.
2025. 12. 09. 09:00
Megosztás:

Estek a tengerentúli piacok a szerdai Fed-döntést megelőző befektetői izgalom közepette

Gyengültek hétfőn a Wall Street főbb részvényindexei, az S&P 500 iparági szektorai közül a technológiai szektor kivételével mind mínuszban voltak, miközben az amerikai államkötvény‑hozamok emelkedtek, mivel a befektetők idegesen várták a Federal Reserve két napon belül esedékes monetáris politikai frissítését.
2025. 12. 09. 08:30
Megosztás:

Továbbra is irány nélkül maradtak a vezető európai indexek

Visszafogottan zártak a nyugat-európai részvények hétfőn, a páneurópai STOXX 600 index 0,1%-kal esett. A nagyobb regionális indexek vegyesen teljesítettek: a CAC40 0,1%-kal, a londoni FTSE 100 0,2%-kal csökkent, míg a német tőzsde 0,1%-kal emelkedett.
2025. 12. 09. 08:00
Megosztás: