Sikeres évet zárt az e-mobilitás területén a Vitesco Technologies

A vállalat árbevétele 9,07 milliárd euróra nőtt a 2022-es pénzügyi évben (2021: 8,35 milliárd euró) A társaság korrigált EBIT-rátája 2,5 százalékra emelkedett (2021: 1,8 százalék), szabad cash flow állomány: 123,2 millió euró (2021: 113,3 millió euró) A tavalyi üzleti évben 14 milliárd euró új rendelésállományt regisztráltak, amelynek mintegy 75 százalékát az elektrifikációhoz köthető termékek teszik ki A 2022. december 31-i teljes backlog állomány 58,5 milliárd eurót tett ki, amelynek 46 százaléka a villamosításhoz kapcsolódik Az elektrifikációhoz köthető alkatrészek értékesítése 2022-ben: 1,1 milliárd euró (2021: 0,9 milliárd euró) 2023-as előrejelzés: az árbevétel 9,2 és 9,7 milliárd euró közötti szintre nő, a korrigált EBIT-ráta 2,9 és 3,4 százalék közötti értékre javul; mintegy 50 millió euró lesz a szabad cash flow állomány. Egy részvényre jutó nyereség a 2022-es pénzügyi évben: 0,59 euró; nincs osztalék 2022-re.

Sikeres évet zárt az e-mobilitás területén a Vitesco Technologies

A Vitesco Technologies, a fenntartható mobilitást szolgáló modern hajtástechnológiák vezető nemzetközi gyártója közzétette a 2022-es évre vonatkozó konszolidált pénzügyi kimutatásait. Az előzetes adatokat már 2023. február 23-án közölték, a riport szerint a vállalat minden kulcsfontosságú pénzügyi mutató tekintetében teljes mértékben elérte – és néhány esetben meg is haladta – a csoport saját előrejelzését.

„Visszatekintve azt mondhatjuk, hogy 2022 egy sikeres év volt, annak ellenére, hogy a globális piacon továbbra is jelentős kihívásokkal kell szembenézni” – mondta Andreas Wolf vezérigazgató.

Rekordév: az elektrifikációhoz köthető termékek a rendelésállomány mintegy 75 százalékát teszik ki

A Vitesco Technologies, organikus növekedés révén 4,0 százalékkal 9,07 milliárd euróra növelte konszolidált árbevételét 2022-ben (2021: 8,35 milliárd euró). A teljes évre vonatkozó kiigazított EBIT-eredménye 222,9 millió euró volt (2021: 148,5 millió euró). A korrigált EBIT-ráta 2,5 százalékos (2021: 1,8 százalék) értékkel az előrejelzett, 2,3-2,5 százalékos tartomány felső határán volt. A csoport EBIT-je 2022-ben elérte a 143,3 millió eurót (2021: 39,5 millió euró).

Az elektrifikációhoz köthető alkatrészek értékesítése mintegy 1,1 milliárd eurót tett ki (2021: 0,9 milliárd euró). Ehhez az eredményhez mindhárom üzletág alaptevékenysége hozzájárult. Százalékos arányokat tekintve az Electrification Technology részleg hozta a legnagyobb organikus forgalomnövekedést. Ez 17,6 százalékos bővüléssel 691,9 millió euróra nőtt (2021: 587,1 millió euró). 

A tavalyi szabad cash flow állomány 123,2 millió eurót tett ki (2021: 113,3 millió euró). Ez a Vitesco Technologies saját, több mint 75 millió eurós előrejelzését, illetve a 68 millió eurós piaci konszenzust is meghaladja. A tőkeberuházásokra – ingatlanokra, gépekre és berendezésekre, valamint szoftverekre – fordított kiadások 446,6 millió eurót értek el (2021: 441,3 millió euró). A beruházások bevételekhez mért aránya így 4,9 százalék lett (2021: 5,3 százalék).

A Vitesco Technologies saját tőkearánya 2022. december 31-én 40,3 százalék volt (2021. december 31-én: 36,3 százalék). 

Annak ellenére, hogy a Vitesco Technologies globális piacán jelentős kihívásokkal kellett szembenéznie, 2022-ben 14 milliárd euró értékben kapott új megrendeléseket, amelyből 10,4 milliárd euró az elektrifikációhoz köthető alkatrészekre vonatkozott. „A 2022-es megrendeléseink háromnegyede az elektrifikációs üzletágból származik. Ez új rekordot jelent. Az elektromos járművekre való átállás egyre nagyobb lendületet vesz, és most már megállíthatatlan” – mondta Andreas Wolf vezérigazgató.

A középtávú elektrifikációs célok értékesítésének mintegy 90 százalékát már lekötötték

A Vitesco Technologies 2022. december 31-én 58,5 milliárd eurós teljes backlog állományt jelentett, amelynek 46 százaléka az elektrifikációhoz kapcsolódik. A vállalat középtávú célja, hogy 5 milliárd eurós forgalmat generáljon az elektrifikációs üzletágban, ennek mintegy 90 százalékát már lekötötték a meglévő megrendelések alapján.

A konszolidált nettó eredmény 2022-ben 23,6 millió euró volt (2021:   -122,0 millió euró), ami 0,59 eurós részvényenkénti eredményt generált (2021: -3,05 euró).

A Vitesco Technologies Group AG a 2023. május 17-i éves rendes közgyűlésen, a 2022. évre vonatkozó – csakúgy, mint a megelőző évben – nem terjeszt elő osztalékjavaslatot. 

Az egyes üzletágak eredményei

2022-ben az Electrification Technology üzletág által generált árbevétel 17,9 százalékkal 691,9 millió euróra nőtt (2021: 587,1 millió euró). Ezt a nagyfeszültségű elektromos hajtások és az erősáramú elektronika iránti erős kereslet okozta, különösen Kínából és Németországból érkezett ezekre igény. A jövőbeli projektekhez kapcsolódó további, jelentős előzetes költségek ellenére az üzletág korrigált EBIT-je 257,7 millió euróra javult (2021: 273,0 millió euró). Ez 37,2 százalékos (2021: 46,5 százalék) korrigált EBIT-rátának felel meg.

Az Electronic Controls üzletág által generált árbevétel 2022-ben 3,9 milliárd euróra emelkedett (2021: 3,5 milliárd euró). Az üzletág korrigált EBIT-je 166,2 millió euróra nőtt (2021: 119,1 millió euró). A korrigált EBIT-ráta 4,2 százalékra javult (2021: 3,4 százalék). A bevételek javulását a dél-koreai és az észak-amerikai piacon elért erőteljes forgalomnövekedés támogatta, annak ellenére, hogy a félvezetők hiánya miatt további magas költségek merültek fel.

A Sensing & Actuation üzletág 2022-ben 3,5 milliárd eurós (2021: 3,2 milliárd euró) árbevételt ért el. Az üzletág korrigált EBIT-je jelentősen, 328,0 millió euróra nőtt (2021: 267,2 millió euró), aminek eredményeképpen a korrigált EBIT-ráta 9,4 százalékra javult (2021: 8,4 százalék). A pozitív eredmények főképp az európai és észak-amerikai erős keresletnek köszönhető. A félvezetők hiányának csak csekély hatása volt az üzletág tavalyi árbevétel-növekedésére, mivel sok esetben lehetőség nyílt a közvetítőktől beszerzett alkatrészek felhasználására.

Folytatódik a nemzetközi járműpiac visszaépülése

A Vitesco Technologies arra számít, hogy a piaci helyzet 2023 második felében némileg javulni fog. A vállalat jelenleg azzal kalkulál, hogy a személygépkocsik és a könnyű haszongépjárművek globális gyártása 2023-ban mérsékelt fellendülést fog mutatni, és összességében 3-5 százalékkal nő 2022-hez képest. Ez az előrejelzés figyelembe veszi mind a most tapasztalható energiaválság 2023-as termelési volumenre gyakorolt várható hatásait, mind pedig a különösen a félvezetők szegmensében fennálló tartós ellátási hiányt.

A Vitesco Technologies úgy véli, hogy 2023-ban Európában és Észak-Amerikában fog a legerősebben nőni a személygépkocsik és a könnyű haszongépjárművek gyártási volumene, mintegy 5-7 százalékkal. A vállalat arra számít, hogy a gyártási volumen növekedése Kínában 1 és 3 százalék között lesz.

2023-as kilátások: az árbevétel és a korrigált EBIT-ráta várhatóan ismét nőni fog

A korábban említett emelkedő termelési adatok és a jelenleg tapasztalható tendencia alapján, amely az elektromos járművekre való átállás mutatja, a Vitesco Technologies arra számít, hogy a 2023-as pénzügyi évben a csoport 9,2-9,7 milliárd euró közötti árbevételt produkál. Ennek része a Continental-csoport számára történő bérgyártás és a Vitesco Technologies nem alapvető technológiáinak várható árbevétel-csökkenése is.

A Vitesco Technologies a korrigált EBIT-ráta tekintetében 2,9-3,4 százalék közötti értékkel kalkulál 2023-ra. Ez a becslés figyelembe veszi a vállalat által a félvezetők hiányából, a bérinflációból és az emelkedő anyagköltségekből adódóan várhatóan felmerülő többletköltségeket. A szabad cash flow állomány 2023-ban előreláthatólag 50 millió euró körül alakul, a tőkeberuházások és az árbevétel aránya pedig az előrejelzések szerint 5-6 százalék között lesz.

Werner Volz pénzügyi igazgató kiemelte: „2023-ban növeljük a konszolidált árbevételünket és a korrigált EBIT-eredményünket, miközben továbbra is szem előtt tartjuk az átalakulási stratégiánkat.”

A vállalat fenntarthatósági jelentését 2023. április 4-én teszi közzé

A 2022. évi fenntarthatósági jelentést a Vitesco Technologies 2023. április 4-én publikálja. 

A Vitesco Technologies szeretné elérni, hogy 2030-ra a teljes termelés és a belső üzleti tevékenységek tekintetében klímasemleges legyen. A vállalat azt az ambiciózus célt is kitűzte maga elé, hogy legkésőbb 2040-re a teljes értékláncát klímasemlegessé teszi. Ez a vállalat saját folyamatain kívüli valamennyi üzleti tevékenységre is kiterjed – a nyersanyagok kitermelésétől kezdve a termékek felhasználásáig.


Mit kell tudni a szájfeltöltésről? – Fájdalmasabb, mint gondolnád?

A szájfeltöltésről sokaknak elsőre nem is az jut eszébe, hogy milyen lesz az eredmény, hanem az, hogy “jó, de mennyire fog fájni?”. Teljesen érthető kérdés, hiszen az ajkak érzékeny területnek számítanak, és már maga az injekció gondolata is elég ahhoz, hogy valaki meggondolja magát. A valóság viszont jóval kevésbé ijesztő!
2026. 08. 20. 03:00
Megosztás:

Törvény született! A gázzal fűtők így fizetnek majd

Egy törvényi szintű szabályozás rendezi a 2026 januárjára meghirdetett rezsistopot: a gázzal fűtő lakossági fogyasztók az érintett időszak fogyasztása után egyszeri, 30 százalékos mennyiségi kedvezményt kapnak.
2026. 08. 20. 02:00
Megosztás:

Örülhetnek a Kádár-kocka tulajdonosok ennek a döntésnek

Nem bontani, megújítani: új életet kaphatnak a Kádár-kockák. Mintaértékű felújítási projekt indul Magyarországon.
2026. 08. 20. 01:00
Megosztás:

Tömeggyártásba lépett az LG új 5G-s autóipari technológiája Európában

Az LG Electronics megkezdte következő generációs, 5G-alapú intelligens telematikai megoldásának tömeggyártását és szállítását egy meg nem nevezett prémium európai autógyártó számára. A vállalat közlése szerint ez az első alkalom, hogy az új technológiát Európában sorozatgyártású járműben alkalmazzák. A fejlesztés gazdasági jelentőségét az adja, hogy egyszerre csökkentheti az autógyártás költségeit, mérsékelheti a járművek tömegét, valamint felgyorsíthatja a szoftveralapú autók elterjedését.
2026. 08. 19. 23:59
Megosztás:

Jelentős a Sziget Fesztivál gazdasági hatása

A Sziget Fesztivál turisztikai és gazdasági jelentősége túlmutat a fesztivál területén elköltött összegeken: a külföldi vendégek 90 százaléka kifejezetten a rendezvény miatt utazott Magyarországra, és 15 milliárd forintot hagytak a magyar gazdaságban - ismertette a GKI Gazdaságkutató Zrt. a fesztiválon készített helyszíni felmérésének eredményét szerdán az MTI-vel.
2026. 08. 19. 23:00
Megosztás:

Csaknem negyedével drágult egy csésze kávé Olaszországban

Csaknem negyedével, 24 százalékkal kerül többe jelenleg egy bárpultnál elfogyasztott csésze kávé Olaszországban, mint öt évvel ezelőtt, és jelenleg Bolzanóban a legdrágább - közölte a Fipe vendéglátóipari szövetség adatait a Corriere della Sera című napilap szerdán.
2026. 08. 19. 22:00
Megosztás:

Az Egyesült Államokban egyéves csúcs közelében a 30 éves jelzáloghitelek kamata

Az Egyesült Államokban az előző hetivel azonos szinten állt a 30 éves jelzáloghitelek kamata az augusztus 14-én végződött héten, miután egy héttel korábban egyéves csúcsról, sorban öt hét emelkedést követően csökkent - derült ki az amerikai jelzáloghitelező bankok szövetsége (Mortgage Bankers Association of America - MBA) szerdán közzétett adataiból.
2026. 08. 19. 21:00
Megosztás:

Újabb Baranya vármegyei sertésállományban jelent meg az afrikai sertéspestis

A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) laboratóriuma megerősítette az afrikai sertéspestis (ASP) megjelenését egy Baranya vármegyei állományban - közölte a Nébih szerdán az MTI-vel.
2026. 08. 19. 20:00
Megosztás:

Pluszban indítottak a New York-i tőzsdeindexek

Pluszban nyitottak az amerikai értékpapírpiacok szerdán.
2026. 08. 19. 18:00
Megosztás:

Egyre nagyobb az esély, hogy a paksi atomerőmű két működő turbináját üzemben tudják tartani

Egyre nagyobb az esély arra, hogy a paksi atomerőmű két működő turbináját a kritikus időszakban is üzemben tudják tartani - közölte a gazdasági és energetikai miniszter szerdán a Facebook-oldalán.
2026. 08. 19. 17:00
Megosztás:

Rekord-exit a bolgár AI-szoftver piacon: magyar befektető is érintett

Megállapodást kötött a vezető európai magántőke-befektető, az Oakley Capital, a vállalati mesterséges intelligencia adatplatformok piacán meghatározó Graphwise többségi részesedésének felvásárlásáról. A tranzakció során a budapesti központú Portfolion Capital Partners sikeresen értékesítette 2022-ben egy befektetői konzorcium tagjaként vásárolt tulajdonrészét a társaságban. A felek a pénzügyi részleteket nem hozták nyilvánosságra.
2026. 08. 19. 16:00
Megosztás:

Mikor lesznek zárva a boltok?

Augusztus 20-án zárva lesznek a nagy élelmiszerláncok üzletei, de péntektől már a megszokott nyitvatartási rend szerint üzemelnek a négynapos hosszú hétvégén.
2026. 08. 19. 15:00
Megosztás:

Két hitelt mindent visz, ezekből semmi nem elég a magyaroknak

Csúcsokat döntenek idén a bankok a lakosság hitelezésében, de nem minden kölcsön iránt nőtt meg a kereslet. Az Otthon Start fűtötte lakáshitelekre és a személyi kölcsönökre éhesek igazán az ügyfelek. Minden más termék már csak a tizedét adja az új szerződések összegének – derül ki a BiztosDöntés.hu elemzéséből.
2026. 08. 19. 14:00
Megosztás:

Lendületesen kezdte a második félévet a használtautó-piac

Júliusban a DataHouse előzetes adatai szerint közel 85 200 személygépkocsi cserélt gazdát a hazai használtautó-piacon, 7 százalékkal több, mint egy évvel korábban. A piac ezzel a második legerősebb hónapot zárta idén. A forgalmat az is erősítette, hogy külföldről is minden eddiginél nagyobb számban érkeztek használt személyautók az országba.
2026. 08. 19. 13:00
Megosztás:

Vegyesen alakultak a fejlett piaci hozamok, 2011 óta nem látott szintre emelkedett a Bund

Az amerikai állampapírpiacon a hosszabb és rövidebb lejáratokon egyaránt mérséklődtek a hozamok, jóllehet a befektetőket továbbra is a növekvő költségvetési hiány, az emelkedő állampapír-kibocsátás és az inflációs kockázatok foglalkoztatták
2026. 08. 19. 12:00
Megosztás:

A technológiai részvények vezették az esést a Wall Streeten

A befektetői hangulatot kedden elsősorban a közel-keleti konfliktussal kapcsolatos fejlemények befolyásolták. Az amerikai–iráni rendezés esélyének csökkenése és a Hormuzi-szoros körüli bizonytalanság felfelé hajtotta az olajárakat: a Brent ára továbbra is 90 dollár felett, a WTI pedig 85 dollár körül alakul.
2026. 08. 19. 11:00
Megosztás:

Többhetes mélypontra süllyedt a STOXX 600; a magas hozamkörnyezet és a közel-keleti feszültségek nyomás alatt tartották a piacokat

Az európai részvénypiacokon kedden kockázatkerülő hangulat uralkodott, a befektetők elsősorban a közel-keleti fejlemények és a magas hozamkörnyezet hatásait árazták. A STOXX 600 index 0,7%-kal csökkent, több mint kéthetes mélypontra süllyedve.
2026. 08. 19. 10:00
Megosztás:

Mi történt a forinttal szerda reggelre?

Vegyesen alakult a forint árfolyama a főbb devizákkal szemben szerda reggel a kedd esti jegyzéséhez képest a nemzetközi devizakereskedelemben.
2026. 08. 19. 09:00
Megosztás:

Emelkedik az olajár reggel

Szerdán már a negyedik egymást követő napon emelkedett a kőolaj ára elsősorban a Közel-Keletről érkező ellentmondásos hírekre. Az Egyesült Államok és Irán közötti konfliktus békés rendezésére vonatkozó várakozások jelentősen gyengültek a korábbi diplomáciai erőfeszítések kudarca után.
2026. 08. 19. 08:30
Megosztás:

Forsthoffer Ágnes utolsó munkanapját töltötte a Sándor-palotában

Utolsó munkanap a Sándor-palotában - írta Facebook-oldalán Forsthoffer Ágnes, az Országgyűlés elnöke, aki ideiglenesen látta el a köztársasági elnöki feladatokat.
2026. 08. 19. 07:05
Megosztás: