Soha ennyi pénz nem hevert még parlagon a lakosságnál

Rekordszintre, 11 200 milliárd forint fölé ugrott februárra a lakossági számlákon lévő folyószámlabetétek állománya, vagyis tovább nő a lekötés nélküli pénzek mennyisége a lakosságnál. Mindez annak ellenére van így, hogy már a klasszikus lekötött betéteknél is akadnak versenyképes kamatokat kínáló konstrukciók a bankoknál – hívja fel a figyelmet Gergely Péter, a BiztosDöntés.hu pénzügyi szakértője.

Soha ennyi pénz nem hevert még parlagon a lakosságnál

Korábban soha nem látott szintre, 11 238,8 milliárd forintra emelkedett februárra a lakosságnál lévő látra szóló és folyószámlabetétek állománya, ami éves összevetésben több mint 16 százalékos növekedés a Magyar Nemzeti Bank adatai szerint. „Ennek nyomán a teljes lakossági betétállomány több mint 84 százaléka már lekötés nélkül pihen a folyószámlákon, amire szintén nem akadt eddig példa” – hívta fel a figyelmet Gergely Péter, a BiztosDöntés.hu pénzügyi szakértője.

Hozzátette: a megugrásban nyilvánvalóan meghatározó szerepük lehet a lakossági állampapírok kamatkifizetéseinek is, amelyek az első negyedévben több száz milliárd forinttal dobhatták meg a kimutatott állományt.

„Ezzel együtt ekkora mennyiségű pihenő pénz még akkor is figyelemre méltó, ha figyelembe vesszük, hogy a lakossági számlákon lévő összeg jelentős része napi kiadásokat szolgál” – mutatott rá a szakértő. Hozzátette: arra is számítani lehet, hogy ekkora mennyiségű szabad pénz nem marad tartósan a lakossági számlákon, előbb-utóbb helyet keres majd magának.

Már léteznek versenyképes lekötött betéti ajánlatok

Gergely Péter szerint bizonyos szempontból érthető, hogy az utóbbi években fokozatosan emelkedett a folyószámlabetétek mennyisége és aránya a lakosságnál, hiszen a lekötött betéti kamatok hosszú ideig nulla és egy százalék között mozogtak.

Mára viszont – hívta fel a figyelmet – megváltozott a helyzet, és a különböző befektetési alapok – illetve a lakossági állampapírok – mellett a lekötött betéteknél is találni versenyképes kamatot kínáló konstrukciókat, igaz a BiztosDöntés.hu lekötött forintbetét kalkulátora szerint a jó kamatokhoz többnyire bizonyos feltételeket is teljesíteni kell.

A Gránit Bank eBank nevű konstrukciójánál most évi 6,5 százalék az akciós kamat: a betét futamideje három hónap, a leköthető összeg pedig minimum 50 ezer, legfeljebb 30 millió forint lehet. Az eBank betétnél az akciós kamat feltétele ugyanakkor, hogy friss megtakarítást helyezzen
el az ügyfél, és – ahogy ez a konstrukció nevéből is sejthető – rendelkezzen aktivált mobilbankkal a pénzintézetnél, és havonta legalább 400 ezer forint jóváírás érkezzen a számlájára.

A Gránit Bank a rövid lejáratú forintbetéti konstrukciók között szintén kínálatban tartja a KamatMaxbetétjét, ahol a futamidő hat hónap, az elérhető éves kamat pedig 5 százalék. Itt az a feltétel, hogy az ügyfél a futamidő alatt havonta legalább 20 ezer forintért – vagyis összesen 120 ezer forintért - vásároljon a Gránit Bank által kibocsátott kártyával.

A MagNet Banknál a Prizma betéttel lehet kedvező éves kamatokat elérni. Ennél a konstrukciónál több futamidő is létezik: a legmagasabb, évi 6,62 százalékos kamatot a három hónapos lejáratnál lehet elérni, míg a hat hónapos futamidőnél évi 6,45, a 12 hónaposnál pedig 4,61 százalékos az elérhető éves kamat. Itt a legkisebb leköthető összeg 500 ezer forint, ami kizárólag új forrás lehet.

Az OTP Bank Prémium Forint Betétjénél most 6 százalékos az éves kamat – itt a lejárat egyébként hat hónapos –, viszont ebbe a konstrukcióba kizárólag azok az ügyfelek helyezhetik el megtakarításaikat, akik rendelkeznek lakossági Bázis Számlával, amihez Prémium Next szolgáltatás is kapcsolódik.

Visszatértek a kombinált betétek, két számjegyű is lehet az éves kamat

Két pénzintézet a befektetési jegyekkel kombinált betéteket is visszahozta a kínálatba: ezek lényege, hogy az elhelyezett pénznek csak egy része kerül lekötött betétbe, a másik részt a pénzintézet által forgalmazott valamelyik alap befektetési jegyeiben lehet elhelyezni. A betéti rész kamata ezeknél a konstrukcióknál nagyon vonzó, a befektetési rész hozama viszont már a kiválasztott alap teljesítményén múlik.

A CIB Bank CIB Tandem megtakarítás nevű kombinált betétjénél a betéti részbe egyharmad, míg a befektetési részbe kétharmad része kerül az elhelyezett összegnek. A betéti rész futamideje 3 hónap, a legkisebb, itt elhelyezhető összeg pedig százezer forint. A betéti részre fizetett kamat ennél a konstrukciónál alapesetben évi 7 százalék, ám a prémiumbanki (Magnifica néven futó) szolgáltatásra jogosult ügyfeleknek évi 10 százalékos kamatot kínál a pénzintézet.

A Gránit Bank Hozampáros néven futó betétjénél 4 hónapos futamidőre lehet lekötni a betéti részben elhelyezett pénzt, szintén igen attraktív, évi 8 százalékos kamat mellett. Ennél a terméknél fele-fele részben oszlik meg a betéti részben és a Gránit befektetési jegyekben elhelyezett összeg,amelynek el kell érnie a 200-200 ezer forintot. Fontos feltétel viszont, hogy ez a konstrukció csak a pénzintézethez frissen behozott pénzzel vehető igénybe.

Az Európai Parlament gyorsítaná a menekültügyi eljárásokat

Az Európai Parlament kedden elfogadta az uniós menekültügyi eljárásról szóló rendelet módosításait, amelyek célja a menedékkérelmek gyorsabb elbírálása, valamint egy uniós szintű lista létrehozása a biztonságos származási országokról.
2026. 02. 10. 23:30
Megosztás:

Bitcoin mint digitális tőke – így épít stratégiát válság idején a Strategy vállalat

Nem spekulál, építkezik: vállalati szemléletmód a kriptopiaci viharban: a 2026 eleji piaci turbulencia közepette a Strategy nevű nyilvánosan jegyzett vállalat vezérigazgatója, Phong Le, részletesen kifejtette, hogyan értelmezi a cég a Bitcoin szerepét vállalati szinten.
2026. 02. 10. 23:00
Megosztás:

Botok uralják a Solana DEX-eket – stratégiai előny vagy illúzió 2026-ban?

2026 a Solana hálózat számára újabb növekedési hullámot hoz: több ezer új token jelenik meg naponta a decentralizált tőzsdéken. A technikai bevezetés ugyan egyszerűsödött, de a legnagyobb kihívás még mindig az: hogyan tűnjön ki egy új token a zajból?
2026. 02. 10. 22:30
Megosztás:

Az EU jogszabállyal szabna gátat az online zaklatásnak

A gyermekek és tinédzserek mentális egészségének védelme érdekében az Európai Bizottság cselekvési tervet mutatott be kedden az online zaklatás felszámolására az Európai Unióban.
2026. 02. 10. 22:00
Megosztás:

Gyengült kedden a forint

Gyengült kedden a forint a főbb devizákkal szemben a kora reggeli jegyzéséhez képest a bankközi piacon.
2026. 02. 10. 21:30
Megosztás:

A brit jegybank Chainlinket választotta blokkláncos elszámolási programjához

Lépés a jövő pénzügyi infrastruktúrája felé: Chainlink és a Bank of England összefog. A Chainlink újabb mérföldkőhöz érkezett: bekerült az Egyesült Királyság jegybankjának (Bank of England) Synchronisation Lab nevű kezdeményezésébe, amelynek célja a központi bankpénz és a tokenizált pénzügyi eszközök blokkláncon történő, szinkronizált elszámolásának megvalósítása.
2026. 02. 10. 21:00
Megosztás:

Újra eladási nyomás alá került a Chainlink – figyelmeztető jelek az inflow-adatokban

A spekuláció újra feléledt: nőnek az inflow-ok, s nő a kockázat is. A Chainlink (LINK) árfolyama rövid ideig tartó fellélegzés után ismét lefelé vette az irányt. A CryptoQuant legfrissebb jelentése szerint a tőzsdékre beáramló tokenek mennyiségének meredek növekedése azt sugallja, hogy az eladási nyomás újra felerősödött – nem stabilizálódott.
2026. 02. 10. 20:30
Megosztás:

Mi történt ma az MBH Bank-ban? Itt a hivatalos válasz

Az MBH Bank délután 4 órára befejezte a reggel bejelentett technikai hiba elhárítását.
2026. 02. 10. 20:00
Megosztás:

Tokenizált betétek indulnak Texasban – új korszak kezdete a banki digitalizációban

A kriptopénzek világa a hagyományos bankrendszer küszöbén – most Texas mutat példát. Texas állam új kísérleti programja lehetővé teszi, hogy helyi bankok valódi környezetben teszteljék a tokenizált betéteket. A projekt célja, hogy a kriptoeszközök világában rejlő lehetőségeket a szabályozott pénzügyi szektorba integrálják – óvatosan, de céltudatosan. Az irány egyértelmű: a pénz jövője digitális, a kérdés csak az, ki tud alkalmazkodni időben.
2026. 02. 10. 19:30
Megosztás:

Tavaszig folyamatosan erősödő kereslet jöhet az ingatlanpiacon

Januárban 79 ponton állt a Duna House keresletindexe, ami az elmúlt évtized egyik legalacsonyabb évkezdő értéke. Bár az adatok első ránézésre gyenge érdeklődést mutatnak, január végére már megérkeztek a piaci élénkülés első jelei.
2026. 02. 10. 19:00
Megosztás:

Kakaópiac 2026 elején: árstabilizálódás, de továbbra is kihívások

A kakaó ára stabilizálódni látszik 4 200 dollár/tonna felett, miután az Elefántcsontpart kikötőiben lassult a beérkező szállítmányok üteme. Bár az exportőrök visszafogott keresletét említik, a lassulás a betakarítási nehézségekre is utalhat.
2026. 02. 10. 18:30
Megosztás:

Figyelmeztető sztrájkot tartottak Romániában a községházák alkalmazottai

Kétórás figyelmeztető sztrájkkal tiltakoztak kedden Romániában a községházák alkalmazottai a Bolojan-kormány tervezett közigazgatási reformjában szereplő létszámleépítések ellen.
2026. 02. 10. 18:00
Megosztás:

Visa áttért az Ethereumra – valós stablecoin-tranzakciókat számol el blokkláncon

Egy csendes, de történelmi lépés: a pénzügy jövője már a blokkláncon épül. A világ egyik legnagyobb fizetési hálózata, a Visa, valódi stablecoin-tranzakciókat kezdett elszámolni az Ethereum blokkláncon – nem kísérleti jelleggel, hanem éles, termelési környezetben. Mindezt különösebb felhajtás nélkül, de annál mélyebb jelentőséggel.
2026. 02. 10. 17:30
Megosztás:

Tavaly rekordszintre emelkedett a chipeladás

Tavaly 791,7 milliárd dolláros rekordértékben adtak el chipeket a világon, ami 25,6 százalékos növekedés 2024-hez képest - áll világ vezető nemzetközi gyártóit tömörítő szervezet, a SIA honlapján.
2026. 02. 10. 17:00
Megosztás:

Az AstraZeneca növelte negyedéves profitját

Az AstraZeneca brit-svéd gyógyszeripari vállalat növelte nyereségét és bevételét a tavalyi utolsó negyedévben éves szinten és a tavalyi év egészében is.
2026. 02. 10. 16:30
Megosztás:

3 év után először vételi jelet mutat a Bitcoin – kifulladó eladói nyomás a piacon

A Bitcoin árfolyama az elmúlt hetekben megpróbált talpra állni a korrekció után, ám a felfelé irányuló lendület egyelőre elakadt. Bár a rövid távú kereskedők számára frusztráló oldalazás alakult ki, több történelmi és on-chain mutató arra utal, hogy a piac egy fontos fordulóponthoz érkezhetett. Három év után először jelent meg olyan „bottom signal”, amely korábbi ciklusokban gyakran egy újabb emelkedési szakasz előszobája volt.
2026. 02. 10. 16:00
Megosztás:

Ez a 3 város a párok legkedveltebb úti célja Valentin-napon

Valentin-nap hétvégéjén a Szallas.hu belföldi foglalásainak háromnegyede két főre szól. A többség két éjszakára foglal, hotelt választ, azon belül is a négycsillagos kategória emelkedik ki. Míg az apartmanoknál, panzióknál és vendégházaknál a 70 ezer forint alatti kosárérték aránya a legmagasabb, a hoteleknél a foglalások több mint fele a 70–170 ezer forint közötti kosárérték-kategóriába esik.
2026. 02. 10. 15:30
Megosztás:

Még eddig lehet jelentkezni a felsőoktatásba

Az Oktatási Hivatal közlése szerint február 15-én éjfélig lehet jelentkezni az ősszel induló alap-, osztatlan és mesterképzésekre, illetve felsőoktatási szakképzésekre a felvi.hu oldalon elérhető E-felvételiben.
2026. 02. 10. 15:00
Megosztás:

3,7 százalékra lassult az infláció az OECD-országokban decemberben

A Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet (OECD) tagországaiban a fogyasztói árak éves átlagos növekedése 3,7 százalékra mérséklődött tavaly decemberben az előző havi 3,8 százalékról - olvasható a párizsi székhelyű szervezet honlapján.
2026. 02. 10. 14:30
Megosztás:

Mit tehet a cégvezető, ha szeretné csökkenteni a házipénztárban felhalmozott összeget?

A közelgő mérlegzárás és az adóbevallási szezon nem csupán egy adminisztrációs kötelezettség, hanem a cég pénzügyi helyzetének és hitelezhetőségének vizsgája is. A vállalkozások és könyvelőirodák egyik legnagyobb kihívása ebben az időszakban a házipénztárak rendezése. A rendezetlen készpénzállomány ugyanis akadálya lehet a mérleg elfogadásának.
2026. 02. 10. 14:00
Megosztás: