Sokkal dinamikusabban nő a külföldi, mint a belföldi kártyás vásárlások értéke

A külföldi vásárlások értéke továbbra is dinamikusabban növekszik a belföldinél, melyet az online tranzakciók bővülése hajt. Egy vásárlás alkalmával a vizsgált országok – Magyarország, Horvátország, Ausztria és Lengyelország – lakossága többet költ külföldön, mint belföldön, és míg Ausztriában már inkább csökkenő trendben van a külföldi tranzakciók kosárértéke, addig Magyarországon ez a belföldi vásárlásokra igaz.

Sokkal dinamikusabban nő a külföldi, mint a belföldi kártyás vásárlások értéke

A belföldi kártyás tranzakciók értékének növekedési üteme 2024 második félévében a vizsgált országok mindegyikében csökkent az első félévi ütemhez képest. Ugyanez a külföldi költések tekintetében viszont (Lengyelország kivételével) növekedést mutatott. Magyarországon például euróban nézve a belföldi tranzakciók értéke 5,1%-kal nőtt a második félévben, míg a külföldié 30,3%-kal. Hasonló tendenciákat látunk a tranzakciók számában is. 2024 egészében hazánkban 8,6%-kal emelkedett az összes kártyás tranzakció értéke euróban (a forintgyengülés hatása nélkül 12,5%-kal), ezen belül legkisebb mértékben a belföldi fizikai vásárlások értéke (5,2%), míg legjobban a külföldi online vásárlásoké nőtt (32,1%), de Lengyelországban például a belföldi online vásárlások értéke nőtt a legjobban (32,8%), ami mögött az érettebb szakaszában lévő, és nagyobb hazai szereplőkkel rendelkező belföldi piac állhat.

A hosszabbtávú tendenciákat nézve továbbra is bőven a covid időszak előtti átlagos negyedéves növekedési ütem felett bővül a külföldi kártyás vásárlások értéke mind a négy vizsgált országban. Hasonló képet mutatnak Ausztriában és Horvátországban a belföldi tranzakciók is, míg Lengyelországban és hazánkban ennek a szegmensnek a növekedési üteme lassult a covid előttihez képest.


Részletesebben vizsgálva a kártyás tranzakciók helyét és típusát, Magyarország esetében az látszik, hogy belföldön mind a fizikai, mind az online vásárlások növekedési dinamikája lelassult. Eközben a külföldi online vásárlásoké töretlenül bővül, ami azt mutatja, hogy a külföldi online platformok piacrésze növekszik. Más tendenciák láthatók Lengyelországban, ahol egyik kategória sem veszített növekedési dinamikájából. Sőt, a lengyelek külföldi online költései egyre nagyobb mértékben haladják meg a belföldit, jelenleg 84,4%-kal, míg hazánkban fordított a helyzet, itt a külföldi online költések még kb. 20%-kal alacsonyabbak a belföldinél, de a tendenciák alapján ez középtávon megfordulhat.

Mind a négy vizsgált országban megfigyelhető, hogy a külföldi költések dinamikusabban növekedtek 2024-ben. A legnagyobb bővülés Horvátországban volt, 36,3%-kal, továbbá éves viszonylatban, valamint 2021-től nézve is itt nőtt leginkább a külföldi tranzakciók értékének a részaránya. A belföldi kártyás vásárlások esetében hazánkban figyelhető meg a legkisebb bővülés (5,2%), amiről ha levesszük a forintgyengülés hatását, akkor 9,1%-ot kapunk. A külföldi költések éves változásánál látott sorrend egyébként megegyezik a tavalyi év nagy nyertesének, a Temunak a tavaly novemberi átláthatósági jelentésében szereplő havi átlagos címzettszámok lakosságra vetített arányainak sorrendjével (legnagyobb arányban Horvátországban, havonta átlagosan a lakosság 31,2%-a rendelt a Temuról).

Egy vásárlás alkalmával mind a négy ország lakossága többet költ külföldön, mint belföldön. Ugyan a külföldi vásárlások darabszáma dinamikusabban növekszik, mint a belföldié – ami önmagában csökkentené a kosárértéket – de a számlálóban a külföldön elköltött összeg nagyobb mértékben növekszik a tranzakciók számánál, így összességében a külföldi költések kosárértéke növekvő trendben van. Ez alól egyedül Ausztria kivétel, ahol 2023 óta inkább enyhe csökkenés látszik a külföldi kosárértékben, de a többi országban a covid járvány vége óta stabil növekedés látszik ebben a tekintetben (legnagyobb mértékben Lengyelországban).

Magyarország esetében a külföldi online költések kosárértéke folyamatosan növekszik, ugyanakkor a belföldön történő online vásárlásoké a 2023-as csúcs után tavaly egész évben csökkent, és 2024 végén a külföldi online kosáréték már meghaladta a belföldit. Azt azonban érdemes megjegyezni, hogy hazánkban bár csökkenő trendben, de továbbra is népszerű az online rendelések során a készpénzes utánvét (a rendelések több, mint negyedét fizetik így), és ezeket nem tartalmazzák a felhasznált adatok. Azt is ki kell emelni, hogy ezekben a statisztikákban a neobankoknál és fintech szolgáltatóknál (mint pl. a Revolut, aminek a webkártyáival együtt vett aránya a kártyák számában a 13%-ot is meghaladhatja) történő számla feltöltések külföldi kártyás vásárlásként jelennek meg, függetlenül attól, hogy azt az összeget később hol, hogyan és mire költi a fogyasztó. Lengyelországban mind az online, mind a fizikai külföldi tranzakciók kosárértéke stabilan növekszik.

Az már az eddigi adatok alpján is látszik, hogy a külföldi tranzakciók a belföldinél jóval nagyobb ütemben bővülnek, ugyanakkor ebben még nem szerepel a külföldi szereplők által kibocsátott kártyák forgalma. Az MNB Fizetési rendszer jelentéséből tudjuk, hogy 2023-ban ezeket a kártyákat forgalomarányosan majdnem négyszer olyan gyakran használják külföldön, mint a hazai szolgáltatókét (ugyanakkor a tranzakciók abszolút darabszámát nézve pont a belföldi szereplők által kibocsátott kártyák javára látható négyszer akkora használat). Értékben is jelentős ez a szegmens, ugyanis a hazai szolgáltatók által kibocsátott kártyás vásárlási forgalom közel tizede történt ezekkel a kártyákkal, és ez 2024-ben tovább növekedhetett.

A Norvégiából hazahozott profitjából építi új gyárát Dunaföldváron a Vajda-Papír

A Norvégiából hazahozott profitjából építi új gyárát Dunaföldváron a Vajda-Papír, a beruházást a kormány 25 milliárd forinttal támogatja – mondta a külgazdasági és külügyminiszter kedden, az üzem alapkőletételi ünnepségén.
2026. 01. 20. 21:00
Megosztás:

Németországban és az euróövezetben is javultak a gazdasági várakozások januárban

Januárban a ZEW gazdaságkutató intézet németországi és euróövezeti gazdasági hangulatindexe is javult az előző havihoz képest.
2026. 01. 20. 20:30
Megosztás:

Legjobb kriptós előértékesítés 2026-ban? Miért teljesít jobban a Digitap ($TAP) 4 millió dolláros tőkebevonása, mint a 1,76 dolláros SUI?

Vegyesen indult az új év a kriptopiac számára, számos altcoin küzd a lendület megtartásáért. Például a Sui (SUI) az év első két hetében erősödni tudott, azonban második jelentős hálózati leállását követően a token értéke erőteljesen visszaesett.
2026. 01. 20. 20:00
Megosztás:

Négyszáz új munkavállaló felvételére toborzást indít Debrecenben az EVE Power Hungary

Az EVE Power Hungary Kft. január végén toborzási kampányt indít Debrecenben és a környező településeken: mintegy 400 új munkavállaló, elsősorban technikus, mérnök és támogató munkatárs felvételét tervezik az épülő debreceni gyárukba, amely a BMW Group beszállítója - jelentették be a gyár vezetői kedden sajtótájékoztatón.
2026. 01. 20. 19:00
Megosztás:

OTP Bank: a világban nincs recessziós helyzet az amerikai vámháború ellenére

A makrogazdaság helyzete kedvező, a világban nincs recesszió, az amerikai vámháború ellenére; az európai gazdaság pedig ebben az óriási ellenszélben "becsületesen teljesít" - mondta Tardos Gergely, az OTP Bank Elemzési Központjának vezetője háttérbeszélgetésen kedden Budapesten.
2026. 01. 20. 18:30
Megosztás:

12 év után „felébredt” egy Bitcoin-bálna – 84 millió dollár mozdult meg a blokkláncon

Képzeld el, hogy egy régi matrac alól előkerül egy 2013-as lottószelvény, amely ma 84 millió dollárt ér. A legtöbben azonnal cselekednének – vagy legalábbis biztonságosabb helyre tennék. Valami nagyon hasonló történt most a Bitcoin hálózatán.
2026. 01. 20. 18:00
Megosztás:

Kiváló minőségű lemezgarázsok – tartós megoldások átgondolt kivitelben

A lemezgarázs választása már tudatos döntés. Nem pusztán tárolási kérdésről van szó, hanem olyan szerkezetről, amely hosszú éveken át szolgálja a mindennapi használatot, miközben illeszkedik az ingatlan környezetéhez és funkciójához. A kiváló minőségű lemezgarázsok egyik legfontosabb ismérve a megbízhatóság: stabil szerkezet, időtálló alapanyagok és következetes gyártási szemlélet. Ezek együttese határozza meg, hogy a garázs mennyire marad értékálló és problémamentes a használat során.
2026. 01. 20. 17:30
Megosztás:

Eltérő pályán a panelpiac: Budapesten még nőnek, országosan már csökkennek az árak

A Duna House ingatlantranzakciós adatai alapján 2025 végére országos szinten korrekció indult a lakásárakban. A nominális lakásárindex 13 pontos csökkenéssel 387 pontra esett vissza 2025 utolsó negyedévében, miközben a panel- és téglaárindexek többségében is lefelé mozdulás volt tapasztalható. Egyetlen markáns kivételt a budapesti panellakások jelentettek, ahol az árnövekedés 2025 végén is fennmaradt.
2026. 01. 20. 17:00
Megosztás:

Kína továbbra is kész együttműködni az Egyesült Államokkal

Az elmúlt évben a kínai-amerikai kapcsolatok több kihívással szembesültek, összességében azonban megőrizték stabilitásukat - közölte Kuo Csia-kun, a kínai külügyminisztérium szóvivője kedden, a tárca szokásos pekingi sajtótájékoztatóján.
2026. 01. 20. 16:30
Megosztás:

Hazai megújuló energia piac: trendek és félreértések 2026-ban

A hazai megújuló- és energiapiac 2025-ben sem volt eseménytelen, és a trendek alapján 2026-ban sem várható nyugalom: a hazai PPA szegmens élvonalbeli szereplője, a Green Cloud, a tavalyihoz hasonlóan idén is meghatározott 3 olyan tényezőt, amelyek döntően befolyásolják a vállalatok energiaellátását és annak piacát. A trendek mellett a cég összesítette a TOP3 félreértést is a zöld átállással kapcsolatban.
2026. 01. 20. 16:00
Megosztás:

A hongkongi értékpapíros szakma ellenáll a szigorúbb kriptóengedélyezési szabályoknak

Hongkong értékpapírpiaci szereplői egyre határozottabban tiltakoznak a kriptóeszközökre vonatkozó engedélyezési szabályok szigorítása ellen. Az iparági vélemények szerint a tervezett változtatások éppen azokat a hagyományos vagyonkezelőket riasztanák el, akiket a város a digitális eszközök piacára szeretne bevonzani.
2026. 01. 20. 15:30
Megosztás:

A Telekom 2g forgalma a Yettel hálózatára költözik

A Magyar Telekom és a Yettel megállapodása értelmében 2026. január 20-ától a Telekom fokozatosan áttereli ügyfeleinek 2G forgalmát a Yettel országos rádiós hozzáférési hálózatára. A lépéssel a Telekom ügyfelei továbbra is a megszokott minőségben használhatják a 2G szolgáltatást, illetve a változás semmilyen formában nem érinti a Yettel ügyfelek kiszolgálását. A megállapodás célja, hogy a cégek észszerűsítsék a rendelkezésre álló frekvenciák használatát, valamint az együttműködésnek köszönhetően bővíthetik 4G/5G kapacitásukat is.
2026. 01. 20. 15:00
Megosztás:

Ötéves mélyponton a vezérigazgatók bevételi várakozása

Az elmúlt öt év legalacsonyabb szintjére esett vissza a vezérigazgatók bevételnövekedéssel kapcsolatos várakozása, miközben a legtöbb vállalat azzal küzd, hogy a mesterséges intelligenciába (AI) tett befektetéseit kézzelfogható megtérüléssé alakítsa. A vállalatvezetők 42%-a attól tart, hogy lemarad a technológiai alkalmazkodás tempójában, miközben a vám- és kiberkockázatok is felerősödtek. Tegnap mutatták be a PwC 29. Globális Vezérigazgató Felmérésének eredményeit a davosi Világgazdasági Fórumon.
2026. 01. 20. 14:30
Megosztás:

Történelmi csúcsra ért az Ethereum staking – Már az ETH 30%-a lekötve

Az Ethereum hálózata újabb mérföldkövet ért el: minden eddiginél több ETH került lekötésre, köszönhetően az intézményi szereplők fokozódó érdeklődésének. A több mint 115 milliárd dollár értékű stakelés nemcsak technikai bravúr, hanem komoly fundamentális hatással is bír az ETH árfolyamára. A piac figyel, és a tét egyre nagyobb.
2026. 01. 20. 14:00
Megosztás:

Egymilliárd forintos kárt okozott hamis termékekkel egy kínai férfi

Egymilliárd forint vagyoni hátrányt okozhatott eladásra kínált hamis termékekkel egy kínai férfi, akár tíz év börtönbüntetésre is számíthat - közölte a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) kedden az MTI-vel.
2026. 01. 20. 13:30
Megosztás:

A brit külügyminiszter az amerikai vámfenyegetésekről: így nem lehet bánni szövetséges országokkal

Yvette Cooper brit külügyminiszter szerint nem lehet szövetséges országokkal úgy bánni, ahogy azt Donald Trump amerikai elnök tette nyolc NATO-tagállammal szemben bejelentett vámemelési terveivel.
2026. 01. 20. 13:00
Megosztás:

Ne edd meg az aranytojást tojó tyúkot, elégedj meg a rántottával! - Pénzügyi iránytű 2026-ra

Ha szétnézek a magyar gazdaságban és a háztartásokban, egy furcsa kettősséget látok. Egyéni szinten racionálisnak tűnünk: ülünk a pénzünkön, törlesztjük a hiteleket, nem merünk lépni. Összgazdasági szinten viszont ez a félelemből fakadó kivárás a növekedés halála. 2026-ban ideje lenne elengedni az illúziókat, és végre megtanulni: a pénz nem arra való, hogy készpénzben felhalmozzuk (amíg el nem értéktelenedik), de nem is arra, hogy azonnal elszórjuk, amint kicsit jobbra fordulnak a kilátások. A pénz arra való, hogy dolgoztassuk.
2026. 01. 20. 12:30
Megosztás:

Mire lesz érdemes figyelni a befektetőknek?

Ma a záráshoz közeledve vegyes képet mutatnak az ázsiai piacok. A Nikkei 1% körüli esésben van. A KOSPI és a Hang Seng enyhén emelkedik, míg a SSEC kismértékben esik.
2026. 01. 20. 12:00
Megosztás:

A meghirdetett autók közel 90%-a továbbra is 10 millió forint alatt

Megjelent a Használtautó.hu és a Központi Statisztikai Hivatal decemberi közös statisztikája, amely alapján a hazai használtautó-piacon a korábban megindult folyamatok tovább erősödtek. A kínálat szerkezete összességében stabil maradt, ugyanakkor egyre világosabban kirajzolódnak azok az irányok, amelyek hosszabb távon alakítják a piacot: az alternatív hajtású járművek fokozatos térnyerése, az árkategóriák lassú átrendeződése, valamint a márkák és modellek közötti pozícióváltások.
2026. 01. 20. 11:30
Megosztás:

Pillanatok alatt elkapkodták a vevők az Otthon Start feltételeinek megfelelő ingatlanokat

Mivel az elmúlt hónapok meghatározó tényezője az ingatlanpiacon az Otthon Start volt, így a keresett ingatlanok is abból a körből kerültek ki, melyek megfeleltek a támogatott hitel feltételeinek. Ezek ráadásul az egyébként is népszerű kategóriákba tartoztak, így igencsak megcsappant a kínálatuk.
2026. 01. 20. 11:00
Megosztás: