Tavaly nagy mértékben bővült a hazai napenergia-kapacitás

2024. elejére 1632 megawattal nőtt a napelemes rendszerek beépített teljesítménye Magyarországon.

Tavaly nagy mértékben bővült a hazai napenergia-kapacitás

A tavalyi gyarapodás több mint másfélszerese a korábbi rekordévben, 2022-ben regisztrált növekedésnek - jelentette be csütörtökön közzétett összefoglalójában az Energiaügyi Minisztérium (EM).

Az új éves csúccsal 5600 megawatt fölé emelkedett az összes napenergia kapacitás. Az előzőleg 2030-ra várt teljesítmény így akár már idén rendelkezésre állhat. A következő évtized elejére a korábbi vállalás kétszerese, 12 gigawatt az új célszám. A kormány a hamarosan induló Napenergia Plusz Programmal is segíti a magyar családokat a zöldenergia termelésében és tárolásában.

Az átviteli rendszerirányító MAVIR előzetes adatai szerint 2024. elejéig 5649 megawatt napelemes kapacitást kapcsoltak rendszerbe Magyarországon. Az ipari naperőművek 3332 megawattját a háztartási méretű létesítmények 2317 megawattja egészíti ki.

"A 2023-as növekedés nemcsak bármely korábbi esztendő adatát múlja felül, hanem több új teljesítmény létesítését is takarja annál, mint amennyi 2020-ig kiépült (1415 megawatt). A tavalyi bővülés közel fele-fele arányban származott az ipari és a háztartási méretű erőművek üzembe helyezéséből" - írták.

Az elemzés kiemelte, az 50 kW feletti naperőműparkok múlt nyáron érték el eddigi teljesítménycsúcsukat, augusztus 12-én déltájban több mint 2731 megawattot termeltek.

A háztartási méretű kiserőművek darabszáma 2023-ban meghaladta a negyedmilliót. Már negyedével több ilyen létesítmény működik tehát hazánkban, mint amennyit a korábbi becslés 2030-ra tartott elérhetőnek.

A népszámlálási adatok szerint a 2010. után épült, legalább száz négyzetméteres lakóingatlanok több mint negyedén van napelem.

A zöldenergia fokozott hasznosítását 2024-ben számos kedvező változással, szabályozási és pénzügyi eszközökkel egyaránt ösztönzi a kormány. A háztartásokat 75 milliárd forint keretösszegű pályázat támogatja a napelemet és tárolót egyszerre tartalmazó modern rendszerek telepítésében. A Napenergia Plusz Program jóvoltából a lakossági felhasználók körében is folytatódhat a napenergia lendületes térnyerése Magyarországon.

Az időjárásfüggő megújulók gyors elterjedése komoly kihívások elé állítja a hálózatüzemeltetőket és a rendszerirányítót. A MAVIR a tavalyelőtti 293-hoz képest tavaly 1045 negyedórában tapasztalt négyszáz megawattot meghaladó kiegyenlítetlenséget. Jelentősen megszaporodtak a nulla vagy negatív áras órák is a hazai áramtőzsdén, 2023-ban összesen 96 volt belőlük, több, mint a megelőző tíz évben összesen. A megújuló teljesítmény ugrásszerű növekedéséhez jelentős hálózati és tárolói beruházásokkal szükséges alkalmazkodni az ellátás biztonságának megőrzése érdekében - hangsúlyozta az EM.

A minisztérium megerősítette: idén ezért is kapcsolnak újabb fokozatba az áramhálózati beruházások, még több helyszínen kezdődnek meg alállomási és távvezetéki korszerűsítések, kapacitásbővítések. A következő évekre tervezett fejlesztések további több ezer megawattnyi zöldenergia-termelő teljesítmény biztonságos befogadását alapozzák meg.

A villamosenergia-rendszer terhelését csökkentik, rugalmasságát növelik az energiatárolói beruházások is. A hazai vállalkozásokat egy januárban induló önálló kiírás támogatja a tárolók létesítésében. A cégeknek szóló 62 milliárd forintos pályázat eredményeként a jelenlegi összteljesítményt hússzorosan felülmúló ipari tárolói kapacitás épülhet ki 2026. nyarára - hívta fel a figyelmet az EM.

A magyar gazdaság jövője a zöldenergia, a termelés és saját célú felhasználás elősegítését nemcsak energiapolitikai-klímavédelmi, hanem gazdasági-versenyképességi okokból is kiemelt feladataként kezeli a kormány - összegezte a minisztérium.

A BioTechUSA és a Docler Holding vezérei új vállalkozást indítottak

Közös globális brand építésébe kezd a hazai IT- és étrendkiegészítő piac két meghatározó üzleti vezetője a digitális identitás és tartalomhitelesítés területén komplex szolgáltatást nyújtó Netlocknál.
2026. 02. 21. 07:00
Megosztás:

Itt az utolsó esélyünk a GMO-k kontrollálására

Legkorábban már március elején elfogadhatja az Európai Parlament azt a rendelet-tervezetet, ami lényegében megszünteti a hatósági kontrollt és nyomon követést az új géntechnológiával készült, génmódosított termékek (új GMO-k) felett. Aki ezzel nem ért egyet ‒ legyen szó szervezetről vagy magánszemélyről ‒ még van lehetősége jelezni ezt a magyar európai parlamenti képviselők felé, akik csak akkor tudnak hatékonyan fellépni a tervezet jelen formája ellen, ha megvan hozzá a megfelelő társadalmi támogatottságuk.
2026. 02. 21. 06:00
Megosztás:

Kátyúvadászat helyett biztonság – így vezessünk sérülés nélkül

Kellemetlen meglepetést hagyott hátra az új év elején jött hirtelen lehűlés. A télies időjárás során látványosan megszaporodtak a kátyúk az utakon, ezzel tovább nehezítve a közlekedést. De tudják-e a sofőrök, mi a teendő, ha találkoznak egy olyan úthibával, ami esetleg kárt tehet az autóban vagy akár saját testi épségükben? Arra, hogy hogyan kerülhetők el a kátyúk okozta balesetek, illetve probléma esetén miként érdemes biztonságosan eljárni, a Hankook és Kőrös András, a Hungaroring Driving Center vezetéstechnikai szakembere hívja fel a figyelmet.
2026. 02. 21. 05:00
Megosztás:

Mennyi személyi kölcsönt lehet felvenni az átlagbérből?

A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) friss jelentése szerint 2025 decemberében bruttó 789 200, illetve nettó 548 900 forint volt a teljes munkaidőben alkalmazásban állók átlagkeresete. Ez a bruttó átlagkereset esetében 8,5%, a nettó esetében 9,8%, a reálkereset esetében pedig 6,3% emelkedést jelent az egy évvel korábbihoz képest. A bruttó kereset mediánértéke 607 700, a nettó kereset mediánértéke 427 500 forint volt decemberben, amely értékek 9,4, illetve 10,8%-kal voltak magasabbak az előző év azonos időszakánál. A Bank360 számításai szerint ekkora átlagbérből már a legmagasabb, 15 millió forintos személyi hitelek is felvehetők, de a nettó mediánbér esetében is 13-14 millió forint körül található a felvehető hitelösszeg felső határa.
2026. 02. 21. 04:00
Megosztás:

Előrejelzéseket meghaladó eredmények 2025-ben az Accornál

Az Egyesült Államok Legfelsőbb Bírósága érvénytelenítette a Donald Trump elnök által bevezetett, országonként megállapított vámokat pénteken.
2026. 02. 21. 03:00
Megosztás:

Nyugdíj törvényi rendelet - a nyugdíjba vonulás időpontja dönti el a nyugdíj összegét

A nyugdíjba vonulás időpontjának megválasztása nemcsak élethelyzet kérdése, hanem komoly anyagi döntés is. Nem mindegy ugyanis, hogy valaki melyik évben kéri a nyugdíját, mert ez hatással lehet az induló összegre, az emelésekre és a plusz juttatásokra is.
2026. 02. 21. 02:00
Megosztás:

Feladtad már az eheti 5-ös lottót? Meg fogsz lepődni, ha ezt megtudod

Az Ötöslottó történetében a hatodik legnagyobb főnyeremény vár gazdára most szombaton. A csaknem 5 milliárd forintos összeg a győztes és családja számára hosszú távon is fényűző életet tehet lehetővé.
2026. 02. 21. 01:00
Megosztás:

Donald Trump döntéseit érvénytelenítette a bíróság

Az Egyesült Államok Legfelsőbb Bírósága érvénytelenítette a Donald Trump elnök által bevezetett, országonként megállapított vámokat pénteken.
2026. 02. 21. 00:05
Megosztás:

Lengyelországi logisztikai központtal bővíti portfólióját az Appeninn

Az Appeninn Vagyonkezelő Holding Nyrt. a társaság 100 százalékos tulajdonában álló lengyel leányvállalatán keresztül megvásárolta a lengyelországi Tarnówban található Goodyear logisztikai központot - közölte az ingatlanbefektetési társaság pénteken az MTI-vel .
2026. 02. 20. 23:00
Megosztás:

Az Aston Martin közel 10 százalékkal kevesebb autót adott el tavaly

Az Aston Martin Lagonda Global Holdings brit sportautó-gyártó arról jelentett pénteken, hogy tavaly 5448 járművet értékesített, közel 10 százalékkal kevesebbet a 2024. évi 6030 után.
2026. 02. 20. 22:00
Megosztás:

Tervpályázatot írtak ki a hévízi tófürdő és kórház fejlesztésére

Tervpályázatot írtak Tervpályázatot írtak ki a hévízi gyógyfürdő és kórház komplex fejlesztésére, a pályázók július végéig küldhetik be elképzeléseiket a három nagyobb ütemet jelentő feladatról.
2026. 02. 20. 21:00
Megosztás:

Ukrán elnök: a következő ukrán-orosz-amerikai tárgyalás már valóban eredményes lehet

Reményét fejezte ki Volodimir Zelenszkij ukrán elnök pénteken arra, hogy a háromoldalú, ukrán-orosz-amerikai tárgyalások következő fordulója februárban megvalósul, és véleménye szerint ez lehet az, amely valóban eredményes lesz.
2026. 02. 20. 20:00
Megosztás:

Állásbörzét rendez a Vulcan Shield Global Békéscsabán

Először rendez állásbörzét jövő szombaton a 280 milliárd forintos beruházással 2500 új munkahelyet teremtő Vulcan Shield Global (VSG) Békéscsabán. Megkezdődtek a kivitelezési munkálatok is a leendő gyár helyszínéül szolgáló iparterületen.
2026. 02. 20. 19:00
Megosztás:

Az építési engedélyek megugrása már az élénkülés előjele

A Mapei Kft. értékelése szerint a friss adatok az egyértelmű fordulópontot jelzik a lakáspiacon. Az átadott lakások száma még a korábbi, gyengébb időszak beruházási döntéseit tükrözi, míg az engedélyszám ugrásszerű növekedése már az új ciklus kezdetét mutatja.
2026. 02. 20. 18:30
Megosztás:

Uniós támogatással fejleszt blockchain alapú járműdiagnosztikai rendszert az Energotest

Mesterséges intelligenciára és blockchain-alapú adatkezelésre épülő járműdiagnosztikai szoftverfejlesztést indít a dunaharaszti székhelyű Energotest Diagnosztikai és Automatizálási Kft. 248,5 millió forint vissza nem térítendő uniós támogatásból - közölte a társaság az MTI-vel pénteken.
2026. 02. 20. 18:00
Megosztás:

Sikeres PICASSO akkreditáció az ALTEO-nál

Az ALTEO sikeresen teljesítette a MAVIR aFRR akkreditációs tesztjeit, ezzel megszerezte a PICASSO platformhoz való csatlakozás előfeltételét. Ennek eredményeként az ALTEO Magyarország PICASSO platformhoz való csatlakozásától, azaz 2026. október 1-jétől kezdődően nem csak a hazai, hanem az országhatárt átlépve szinte az egész kontinensen nyújthat szabályozási szolgáltatást.
2026. 02. 20. 17:30
Megosztás:

A klíma már nem luxus Magyarországon – a kereslet robbanása új szereplőt hoz a piacra

2026-ra a légkondicionálók jelenléte a magyar otthonokban robbanásszerűen megnövekedett. 2022-ben még 4,6 millió lakásból körülbelül 1,2 millió otthonban volt klíma; 2024-re ez az arány 26 százalékról már 33 százalékra nőtt. A trend azóta is folytatódik: a tartós nyári hőségek, az őszi-téli fűtéskiegészítés iránti igény, a gyerekszobák hűtése, az idősebb, illetve érzékenyebb családtagok kényelme, valamint az otthoni munkavégzés elterjedése mind alapvető igénnyé tették a légkondicionálót.
2026. 02. 20. 17:00
Megosztás:

Megemelt keretösszeggel rajtol az OTP Bank 2026-os Társasházi Pályázata

Az OTP Bank Társasházi Pályázata 18 éve biztosít lehetőséget a lakóközösségek számára, hogy saját elképzeléseik mentén újítsák meg közös tereiket. A 2026-os pályázat egyik legfontosabb újdonsága a díjazás átalakítása: a korábbi rangsorolás helyett idén a nyertesek az érintett lakások száma alapján, előre tervezhető összegű támogatásban részesülnek, ami megkönnyíti a fejlesztések előkészítését. A pályázók továbbra is két fő kategóriában - Fenntarthatóbb jövő és Biztonságos otthonok - indulhatnak. A díjazás az alábbiak szerint alakul:
2026. 02. 20. 16:30
Megosztás:

A meztelenítő alkalmazások veszélyeire figyelmeztet az Internet Hotline

A mesterséges intelligenciával (MI) generált bántalmazó tartalmakra, különös tekintettel az úgynevezett meztelenítő alkalmazások kockázataira hívja fel a figyelmet a bűncselekmények áldozatainak napján a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság (NMHH) online jogsegélyszolgálata. Bár az Internet Hotline mindeddig kevés ilyen bejelentést kezelt, az NMHH szakértői arra figyelmeztetnek: a deepfake-alkalmazások világszerte jelentős térnyerésbe kezdtek.
2026. 02. 20. 16:00
Megosztás:

Újabb intézkedéssel segíti a kormány a tejhasznú tehéntartókat

A kormány a tejtermelő gazdaságok működési feltételeinek javítása és a tejpiaci válság hatásainak mérséklése érdekében nemcsak az uniós és nemzeti támogatások gyorsított kifizetésével, hanem a szabályozási környezet alakításával is igyekszik segítséget nyújtani az ágazatnak. Ennek keretében az ágazati szereplők kérésének megfelelően a termeléshez kötött tejhasznú tehéntartás támogatásának fordulónapja a korábbi március 31-ről február 28-ra változik - jelentette be az Agrárminisztérium (AM) pénteki közleménye szerint Nagy István.
2026. 02. 20. 15:00
Megosztás: