Technológiai részvények: A Big Tech emelkedése és… emelkedése

A technológiai részvények 2023-ban tapasztalt dominanciája 2024 első hónapjaiban is folytatódott. A mozgások jelentős részét az AI részvények és az úgynevezett Csodálatos Hetek, vagyis a Meta, az Amazon, az Apple, a Microsoft, az Alphabet, a Tesla és az Nvidia idézte elő. A piac szereti a jó történeteket, márpedig az AI és a Big Tech nagyon erős narratívával rendelkezik, amelyet a lendületesen alakuló bevételek is megtámogatnak − ez pedig felfelé hajtja a részvényárfolyamokat. Mindez megerősítette azt az elképzelést, hogy ezek a részvények erős fundamentumokkal rendelkeznek. Amit a Fidelity szakértői látnak, az nem más, mint egy nagyon erős visszacsatolási hurok, amely hatalmas polarizációt okoz a piacon.

Technológiai részvények: A Big Tech emelkedése és… emelkedése

A számítógépes grafikus chipek/videokártyák (GPU-k) és az AI-hálózatok iránt továbbra is erős keresletet tapasztalnak a Fidelity szakértői, minden korábbi ciklusban tapasztaltnál intenzívebbet. Ennek több oka van. Kétségtelen, hogy a mesterséges intelligencia egy fontos trend, amelynek jelenlegi felhasználási lehetőségei mellett számos jövőbeni alkalmazása is van, így a kereslet valós. A nagy internetes platformok részéről is nagy a verseny, mivel ezek nem engedhetik meg maguknak, hogy kimaradjanak a mesterséges intelligencia témaköréből. Ráadásul az AI-hoz kapcsolódó hardverek és félvezetők olyan kritikus komponensek, amelyek piacát egy vagy két beszállító uralja − ennek következtében, ha hiány van, akkor rohamszerűen érkeznek a megrendelések, ami tovább pörgeti a keresletet.

„Mint minden új technológia esetében, itt sem egyértelmű, hogy mindezek a dolgok hosszú távon hogyan alakulnak majd. Van némi hasonlóság a mai technológiai befektetések és az internet hajnalán tapasztalt folyamatok között. Az internetes részvények anno valóban „forró papíroknak” számítottak, és bár voltak sikeres vállalatok, sokan meg is buktak. Véleményünk szerint az AI hasonló tendenciát fog követni” - mondta el Al-Hilal István, a Fidelity International közép-kelet európai igazgatója.

AI-ba fektetni

Ha nem az úgynevezett forró AI-részvényekbe fektetünk, milyen stratégiát érdemes követni jelenleg a mesterséges intelligencia témájában? Először is, van számos közvetett haszonélvező, illetve olyan diverzifikált vállalkozás, amelyeknél a befektetők számára nem feltétlenül nyilvánvalóak azonnal az AI előnyei. Ilyenek például a félvezető-öntödék (a „semiconductor foundry-k”), a csomagolástechnológiai vállalatok és a memóriachip-gyártók.

A szoftver- és szolgáltatási szektorban is alaposan megvizsgálta a Fidelity a folyamatokat elősegítő vállalkozásokat. A fogyasztókkal ellentétben, akik nagyon gyorsan el tudnak fogadni egy új technológiát, a vállalkozások körében az elfogadás sokkal lassabb. Ebben segíthetnek ezek a vállalatok, például az adatfeldolgozás, az integráció és a vállalatirányítás területén.

Végül pedig ott vannak az AI veszteseinek vélt vállalatok, amelyekről a piac azt gondolja, hogy az AI megzavarta őket, de a valóságban ezek közül néhány vállalkozás képes lesz befogadni az AI-t és alkalmazkodni hozzá. Ilyenek például az ügyfélszolgálati szolgáltatásokat kínáló cégek, az üzleti folyamatok kiszervezése és a zenei tartalomszolgáltatók.

Alábecsült „Mega Cap” vállalatok

A Mega Cap részvényekkel általában számos kutatás foglalkozik, és értékeltségük is jó. A Fidelity szerint e csoporton belül is vannak olyan részvények, amelyek még mindig alulértékeltek. Az Amazon előtt például nagy jövő áll a kiskereskedelem területén, hosszú távon a haszonkulcs-javulási potenciálja is jelentős, emellett a felhőalapú számítástechnikai üzletágának előnyére válik az ügyfelei folyamatos felhőalapú migrációja is. Az Alphabet egy másik olyan részvény, amely viszonylag alulértékelt, mivel a befektetők némi aggodalommal nézik, hogy hogyan fogja megállni a helyét a keresési üzleti modellje a mesterséges intelligencia korszakában. A Fidelity szakértői azonban úgy vélik, hogy fogyasztói internetes platformként betöltött pozíciója továbbra is viszonylag erős marad, tekintettel technológiai vezető szerepére és az adatbázisa kapcsán eddig felhalmozott előnyére.

„Általánosságban úgy gondolom, hogy a technológiai részvények értékeltsége feszítettnek mondható. Hatalmas a polarizáció, és néhány AI-részvény a dotcom-buborékra jellemző túlkapások jeleit mutatja. Kicsit aggódunk a nyereségminőség romlása miatt is azoknál a papíroknál, amelyeknél historikusan sok volt a részvényalapú kompenzáció (például egyes amerikai szoftvercégeknél). Egy szűkebb likviditási környezetben az eredményminőség fontos megkülönböztető tényezővé válik, ezért ezt a szempontot nem szabad figyelmen kívül hagyni” - teszi hozzá Al-Hilal.

A másik lehetőség bizonyos kínai technológiai részvényekben rejlik. A gondos részvénykiválasztás kritikus fontosságú és érdemes olyan vállalatokat keresni, amelyek stabil üzleti modellel, a versenytársakkal szembeni védelmet nyújtó egyedi jellemzővel (angolszász kifejezéssel élve „competitive moat” -tal, várárokkal), erős vezetőséggel és javuló tőkeallokációval rendelkeznek, emellett egyre erősebben összpontosítanak a részvényesi hozamokra, amelyek meghaladják a feltörekvő piacokra jellemző mértéket, de még mindig jelentős diszkonttal forognak.

Változó teljesítmények

Az Ericssonnak nem tett jót az 5G-kiadások látványos csökkenése és a készletek leépítése, ami csalódást keltő eredményhez és árfolyamteljesítményhez vezetett. Egy másik gyenge teljesítményt nyújtó vállalat az Alibaba volt, amelyet az általános kínai leértékelési sztori érintett hátrányosan.

Ami az „enablereket”, a tendenciákat előmozdító vállalatokat illeti, az olyan nagy internetes platformoknak, mint a Meta és az Amazon, amelyek a Covid idején nagymértékben fektettek be az infrastruktúrába, megtérült a befektetésük, meggyőző eredményt és többszörös újraértékelést produkálva. A Spotify zenei streaming-szolgáltató szintén jól teljesített, hála a felhasználói bázis erős növekedésének és az árrés bővülésének.

A tech egy mindent átható téma

Tény, hogy a technológia mindenütt jelen van, aminek számos haszonélvezője van, ezért a különböző területeken jó néhány lehetőség kínálkozik, így hosszú távon a Fidelity továbbra is konstruktívan áll az ágazathoz. A strukturális történet továbbra is érvényesül, és talán még erősebbé vált, mivel a technológiai képességek és a versenyképesség szorosan összefonódnak. Bármely iparágban tevékenykedjen is egy vállalkozás, modernizálnia kell a régi rendszereit, naprakész, összekapcsolt képességekkel kell rendelkeznie, és képesnek kell lennie adatainak védelmére.

Szakértőik szerint érdemes odafigyelni a fizetési technológiával foglalkozó vállalatokra, amelyek az e-kereskedelem fontos elemét képezik. Emellett a digitalizáció vezetőit és enablereit (előmozdítóit) is keresik a gyártási, ipari és építőipari ágazatokban, ahol a technológia még mindig nem terjedt el kellőképpen. Hosszú távon jelentős szerepet játszanak a tervezőszoftverekkel foglalkozó vállalatok.

Egy másik terület a videojátékok, amelyek alapvetően interaktív médiaszórakoztatásnak számítanak, és rendkívül elkötelezett vásárlói bázissal rendelkeznek, ezért jól jövedelmezhető üzletágnak számítanak. A zeneiparra is alulértékelt területként tekint a Fidelity. Legyen szó akár a zenei szellemi tulajdonjogok tulajdonosairól, akár a digitális streaming-platformokról, ezek előtt a vállalatok előtt hosszú út áll még a monetarizáció javításának terén.

Budapesten 148-250 ezer forint között mozognak a legkedvezőbb bérleti díjak

A fővárosban 148-250 ezer forint között mozognak a legkedvezőbb havi bérleti díjak, amelyek például a IX., a XI., és a XVII. kerületben találhatóak, a vidéki egyetemvárosok piacán pedig 90 és 195 ezer forint között érhetőek el a legolcsóbb albérletek - közölte saját adatai alapján az ingatlan.com szerdán az MTI-vel.
2024. 07. 27. 02:00
Megosztás:

Minimálbér 2025 - 12%-os emelés után mennyi lesz a minimálbér?

2025 lehet az a fordulópont, ahol a minimálbér átlépheti a 300 ezer forintos lélektani határt.
2024. 07. 27. 01:00
Megosztás:

A legjobb mém érmék, amelyeket mindenképp nézz meg augusztusban

A nap még mindig éget, a mém érmék pedig még mindig dübörögnek. Ahogy közeledik a nyár utolsó hónapja, úgy nő egyre inkább egy esetleges bika futam esélye. A kripto térben mindig találni felkapott tokeneket, a mém érmék pedig különösen jól teljesítenek idén. Hoztunk is négy olyan mém érme előértékesítést, amelyek nagyot mehetnek a közelgő tőzsdei listázás után.
2024. 07. 27. 00:01
Megosztás:

Shiba Inu (SHIB) és Dogwifhat (WIF) lemarad a mémérme versenyben; a Minotaurus ($MTAUR) előértékesítése felpörög

A Shiba Inu (SHIB) és a Dogwifhat (WIF) lemarad a mémérme versenyben ezen a héten. A tokenek forgalomból való kivonása és a legutóbbi eredmények ellenére a Shiba Inu (SHIB) értéke 10%-kal csökkent. A Dogwifhat (WIF) is küzd; át kell törnie az ellenállási szinteket, hogy megállítsa a zuhanást.
2024. 07. 26. 23:20
Megosztás:

A Harro Höfliger GmbH felvásárolta a Manz AG debreceni leányvállalatát

A főként gyógyszeripari és orvostechnológiai gépeket gyártó dél-németországi Harro Höfliger vállalat nyolcmillió euróért megvásárolta a Manz AG magyarországi leányvállalatát, a debreceni Manz Hungary Kft.-t; erről szerdán Debrecenben írták alá a megállapodást a két német cég vezetői.
2024. 07. 26. 22:00
Megosztás:

Több mint ötven fürdőben lesz Strandok éjszakája szombaton

A Magyar Fürdőszövetség kezdeményezésére az idén is megrendezik július 27-én a Strandok éjszakáját, az országos rendezvényhez már 60 fürdő csatlakozott az ország minden részéből.
2024. 07. 26. 21:00
Megosztás:

Nyereséges zárás az európai tőzsdéken

Vegyes kezdésből nyereségbe fordultak zárásra pénteken a főbb európai értékpapírpiacok árfolyamindexei.
2024. 07. 26. 20:00
Megosztás:

Emelkedett a BUX

A Budapesti Értéktőzsde (BÉT) részvényindexe, a BUX 428,81 pontos, 0,59 százalékos emelkedéssel 73 174,10 ponton zárt pénteken.
2024. 07. 26. 18:10
Megosztás:

Csökkent az LVMH nyeresége és bevétele az idei első fél évben

A világ legnagyobb luxuscikk-gyártójának számító LVMH Moet Hennessy Louis Vuitton SA nyeresége 14 százalékkal, a bevétele pedig 1 százalékkal csökkent az idei első fél évben a tavalyi azonos időszakkal összevetve.
2024. 07. 26. 17:00
Megosztás:

Az építőipar megújulásához kell az egyetemek és a szakma fokozottabb együttműködése

Az építőipar megújulásához az ágazat számára mérnökképzést végző egyetemi karok, a kormányzat és az építőipari vállalkozások szorosabb együttműködése is szükséges. Az ÉVOSZ nyolc hazai egyetemmel készít elő koordinált együttműködést az Építési és Közlekedési Minisztérium (ÉKM) és a Kulturális és Innovációs Minisztérium (KIM) támogatásával. Az egyetemek nyitottak az oktatott tananyagok fejlesztésére és a gyakorlati képzés közös megszervezésére - közölte az Építési Vállalkozók Országos Szakszövetsége (ÉVOSZ) szerdán az MTI-vel.
2024. 07. 26. 16:00
Megosztás:

A nukleáris ipar, a napenergia-ipar és az autóipari átállás a növekedés három fő pillére

A nukleáris ipar, a napenergia-ipar és az autóipar átállása a három fő pillére Magyarország hosszútávú gazdasági növekedésének, amelyek mind a kormány azon vállalásából fakadnak, hogy hazánk 2050-re karbonsemlegessé váljon - közölte Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter szerdán Bukarestben.
2024. 07. 26. 15:00
Megosztás:

Májusban több mint tíz százalékkal nőttek a reálbérek

A célzott és hatékony kormányzati lépések hatására az infláció töretlenül alacsony, ennek eredményeként 2023. szeptembere óta, tehát már 9 hónapja folyamatosan nőnek a reálbérek, májusban 10,4 százalékkal emelkedett a fizetések vásárlóereje - állapította meg Czomba Sándor, a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) foglalkoztatáspolitikáért felelős államtitkára szerdán a legfrissebb kereseti adatokat értékelve.
2024. 07. 26. 14:00
Megosztás:

Javult a GfK augusztusra vonatkozó német fogyasztói hangulatindexe

Az elemzők által vártnál erőteljesebben javult a nürnbergi GfK gazdaságkutató intézet augusztusra vonatkozó német fogyasztói hangulatindexe.
2024. 07. 26. 13:00
Megosztás:

Nőtt a bruttó átlagkereset idén májusban az egy évvel korábbihoz képest

Idén májusban a teljes munkaidőben alkalmazásban állók bruttó átlagkeresete 652 000 forint, a kedvezmények figyelembevételével számolt nettó átlagkereset 448 700 forint volt. A bruttó átlagkereset 14,8, a nettó átlagkereset 14,6, a reálkereset pedig 10,4 százalékkal nőtt az egy évvel korábbihoz képest - jelentette szerdán a Központi Statisztikai Hivatal (KSH).
2024. 07. 26. 12:00
Megosztás:

Nagyon durva átverés terjed, száznál több ügyfél nevében félmilliárd forint hitelt vettek fel a csalók

Már több százszor igényeltek gyanútlan banki ügyfelek nevében személyi kölcsönt kiberbűnözők Magyarországon. A pénzintézetek a kísérletek egy részét időben észlelték, de száznál is több ügyfélnek nemcsak a számláját nullázták le a csalók, hanem még átlagosan négymillió forintos adósságba is belevitték őket - írja a Bank360.hu.
2024. 07. 26. 11:00
Megosztás:

Bitcoin ETF jelentése: Mi az a Bitcoin ETF?

A kriptovaluták világában a Bitcoin (BTC) az egyik legismertebb és legfontosabb digitális eszköz. Azonban sokan még mindig nem értik teljesen, hogy mi az a Bitcoin, és még kevésbé, hogy mi az a Bitcoin ETF. Ennek a cikknek a célja, hogy érthetően bemutassa a Bitcoin és a Bitcoin ETF fogalmát, azok működését, valamint a piacon lévő legnagyobb Bitcoin ETF-eket.
2024. 07. 26. 10:30
Megosztás:

Vegyesen nyitottak a vezető nyugat-európai tőzsdék

Vegyesen indítottak a vezető nyugat-európai tőzsdék pénteken. A londoni FTSE100 index 0,47 százalékkal erősödött, a frankfurti DAX-30 index 0,34 százalékkal gyengült, a párizsi CAC-40 index pedig 0,19 százalékkal emelkedett a kereskedés kezdetén.
2024. 07. 26. 10:00
Megosztás:

Iránykereséssel nyithat a tőzsde

Iránykereséssel nyithat pénteken a Budapesti Értéktőzsde (BÉT) az Equilor Befektetési Zrt. szenior elemzője szerint.
2024. 07. 26. 09:00
Megosztás:

Erősödött a forint

Erősödött a forint a főbb devizákkal szemben péntek reggel a csütörtök kora esti jegyzésekhez képest a nemzetközi bankközi devizapiacon.
2024. 07. 26. 08:00
Megosztás:

Romániában indít digitális szolgáltatást a Gránit Bank

Elsőként a román piacra lép be a Gránit Bank, amely várhatóan még a harmadik negyedévétől első magyarországi bankként nyújt majd határon átnyúló, úgynevezett cross border szolgáltatást. A román piacra kifejlesztett, háromnyelvű applikáción keresztül szelfivel nyithatnak majd az ügyfelek lej- és devizaszámlát és válthatnak kedvező árfolyamon devizát - jelentette be az MTI-hez szerdán eljuttatott közleményében a pénzintézet.
2024. 07. 26. 07:00
Megosztás: