Tizenhat hónapja csökken a brit gyáripar aktivitása
Az S&P Global pénzügyi-gazdasági adatszolgáltató csoport és a brit vállalati szektor beszerzési aktivitását mérő intézet (Chartered Institute of Procurement & Supply, CIPS) közös felmérése szerint a brit feldolgozóipar szezonálisan kiigazított beszerzésimenedzser-indexe (BMI) az októberi 44,8 után a múlt hónapban 47,2 volt.
Az 50 alatti BMI-indexek a vizsgált szektorok aktivitásának lanyhulását jelzik, vagyis a 47,2-es novemberi gyáripari adat a javulás ellenére továbbra is a brit feldolgozó ágazat teljesítményének visszaesését mutatja.
Rob Dobson, az S&P Global Market Intelligence igazgatója a novemberi feldolgozóipari BMI-indexet kommentálva kiemelte: bár javult az aktivitási mutató, az adatsor mélyére tekintve azonban "kevés az ok a karácsonyi jókedvre", a brit gyáripari vállalatokhoz érkező új megrendelések értéke és az export ugyanis változatlanul meredek ívben csökken, és a kereskedelmi partnerek folytatják a raktárkészlet-leépítést. Dobson szerint ebben a környezetben "tünékenynek látszik" a tartós érdemi növekedés kilátása.
John Glen, a CIPS főközgazdásza az új gyáripari BMI-felméréshez fűzött értékelésében kiemelte, hogy a szektor vállalatainak külföldi megrendelései különösen komor képet mutatnak, mivel 22 hónapja folyamatosan csökkennek.
A brit üzleti szektor bizalmi indexe ugyanakkor valamelyest javult: a novemberi S&P Global/CIPS-felmérésbe bevont vállalatok 53 százaléka nyilatkozott úgy, hogy a következő tizenkét hónapban termelésének bővülésére számít, és csak 10 százalék vár visszaesést.
Az utóbbi időben viszont igen borúlátó előrejelzések készültek a brit gazdaság kilátásairól.
Az Office for Budget Responsibility, OBR) nevű független, de a brit kormány számára is előrejelzéseket készítő kutatóműhely friss prognózisában 2024-re 0,7 százalékos, 2025-re 1,4 százalékos növekedést valószínűsített a brit gazdaságban. Ez meredeken rontott előrejelzés, az intézet előző előrejelzésében ugyanis erre a két évre 1,8, illetve 2,5 százalékos növekedési várakozás szerepelt.
A cég szerint a prognózisok jelentős rontását az infláció által a reálbérekre gyakorolt nyomás, a kamatok emelkedése és a kormányzati támogatások leépítése indokolja.
Az OBR számításai szerint a nagy-britanniai életszínvonal - a háztartások egy főre jutó, szabadon rendelkezésre álló reáljövedelmi hányadának (RHDI) mércéjén számolva - még a 2024-2025-ös költségvetési évben is 3,5 százalékkal alacsonyabb lesz a koronavírus-járvány előtti szintnél.