Több, mint 125 ezren vehetik fel a munkáshitelt?

Egyre több részletet árul el a kormány a munkáshitellel kapcsolatban. A feltételek és előírások mellett ma megtudhattunk arról is egy-két dolgot, hogy mennyi munkáshitelt vár a kormány. Az 500 milliárd forintnyi kölcsönösszeg alapján sokan igényelhetik majd az új kamatmentes kölcsönt, a teljes hitelpiacon is érdemi lehet az új konstrukció részesedése.

Több, mint 125 ezren vehetik fel a munkáshitelt?

Az mti oldalán megjelent információk alapján Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter szerint 500 milliárd forint értékben fognak munkáshitel szerződést kötni a fiatalok.

Az idei személyi kölcsön piac kétharmadát is elérheti a munkáshitel összvolumene

Helyezzük el ezt az összeget a hitelpiacon. A munkáshitel egy ingatlanfedezet nélküli, szabad célú kölcsön, ezért érdemes a személyi kölcsönnel összehasonlítani. Az idei év első kilenc hónapjában 601,05 milliárd Ft személyi hitelre kötöttek szerződést a bankok. Ha a volumen az utolsó negyedévben az eddigieknek megfelelően alakul, akkor nagyságrendileg 750 milliárd Ft személyi hitel kerül a lakossághoz 2024-ben. Az 500 milliárd Ft munkáshitel ennek az éves volumennek a kétharmadát teszi ki.

Az is nagyon fontos kérdés, hogy várhatóan hányan fogják felvenni a munkáshitelt. Ha a minisztérium által várt 500 milliárd Ft-os értékkel számolunk és abból indulunk ki, hogy mindenki kihasználja a maximális összeget, akkor 125 ezer igénylésről, adósról beszélhetünk. Ez a szám pedig még magasabb is lehet, amennyiben egyes igénylők nem használják ki a maximális összeget. (A Bankmonitor szakértőinek várakozása alapján a felvett átlagos hitelösszeg a maximális összeg közelében lesz. Ilyen kedvezményes konstrukciók esetében az igénylők jellemzően igyekeznek teljes mértékben kihasználni a lehetőséget.)

A várható hitelszerződésszámot is érdemes összevetni a személyi kölcsönnél látható adatokkal. Idén szeptember végéig 229 918 szerződést kötöttek a bankok. Ha az év utolsó három hónapja hasonlóan alakul, akkor 2024-re durván 287 ezer szerződéssel kalkulálhatunk a legnépszerűbb fedezetlen kölcsön esetében. A munkáshitelből várható 125 ezer szerződés az idei személyi kölcsön piac 43,49 százalékát tenné ki.

Nem egyértelmű, hogy ezt az 500 milliárd Ft összeget teljes egészében a jövő évben várja-e a kormány a munkáshiteltől. Ugyanakkor az kijelenthető, hogy az ilyen programok esetében jellemzően induláskor kiugró az érdeklődés – hiszen hirtelen nagyon sok a jogosult -, középtávon pedig az igénylési volumen beáll egy alacsonyabb, természetes szintre. Ezt lehetett látni a Babaváró kölcsönnél is. Vagyis jó eséllyel a jövő évben komoly összeg kerülhet a fiatal munkások kezébe, ez pedig valamilyen módon bekerül a gazdaság vérkeringésébe is.

Mi is az a munkáshitel?

A munkáshitel a tervek szerint a jövő évtől induló legfeljebb 4 millió Ft összegű, kamatmentes kölcsön. A hitel maximális futamideje 10 év lehet, a hitel szabad felhasználású, sőt ingatlanfedezetre sincs szükség hozzá.

A kedvezményes hitel célja, hogy a fiatal, pályakezdő munkásokat segítsége életútjuk kezdő időszakában.

Az eddig megismert igénylési feltételek:

-Az igénylő betöltötte 17. életévét és nem lehet idősebb 25 évesnél.

-Az igénylőnek magyar munkaviszonnyal, vagy vállalkozói jogviszonnyal kell rendelkeznie. (Részmunkaidő akkor fogadható el, ha minimum heti 20 órában foglalkoztatják az igénylőt.)

-Az érdeklődő nem lehet jogosult a diákhitelre, vagyis nem lehet főiskolai, egyetemi hallgató.

Várhatóan pénzintézetek fogják nyújtani a kérdéses kölcsönt, így előreláthatóan az egyedi banki előírásoknak, feltételeknek is meg kell felelnie az érdeklődőknek.

Gyerekek után extra kedvezmény jár

A futamidő alatt született gyerekek után extra kedvezményben részesülhetnek az adósok (a logika nagyon hasonló a Babaváró hitelnél megismert megoldásokhoz):

Első baba születésekor a törlesztési kötelezettség felfüggeszthető két évre.
A második baba érkezésekor újabb két éves moratórium kérhető. Ráadásul a fennálló tartozás felét is elengedik.
A harmadik baba születésekor pedig elengedik a teljes fennálló tartozást.
Azt látni kell, hogy kedvezmény kapcsolódik a gyermekekhez, ugyanakkor jelen ismereteink szerint itt nincs negatív következménye annak, ha végül nem születne gyereke az adósnak. Nem lesz semmilyen büntetés azoknak, akiknek 10 év alatt végül nem születne babája.

Az azonban elvárás, hogy az igénylőknek legalább 5 éven keresztül Magyarországon kell dolgoznia. Megfelelő lehet az alkalmazotti és a vállalkozói jogviszony is. A korábbi támogatások esetében jellemzően a magyar lakcím volt előírva. (A CSOK, CSOK Plusz esetében konkrétan a támogatással érintett ingatlanban kell lakni, Babaváró esetében pedig magyar lakóhelyet várnak el.)

Vagyis az utólagos elvárás is más az eddig megszokottakhoz képest, ezt is szem előtt kell tartani a döntés során.


A pénteki eladási hullámot követően ismét fordult a hangulat, a technológiai szektor húzta megint az indexeket

A pénteki lefordulást követően korrekciót hozott a hétfői kereskedés az amerikai részvénypiacokon, noha az indulás ott is mínuszos volt a közel-keleti konfliktus éleződése következtében. A legutóbbi támadássorozat az áprilisi fegyverszünet óta a legnagyobb közvetlen összecsapást jelentette Irán és Izrael között. A támadások leállítása megnyugtatta a piacokat, a technológiai szektor felől érkező hírek pedig ismét nagy lendületet adtak az indexeknek a pénteki eladási hullámot követően. Az S&P technológiai szektorindexe közel 2, a Philadelphia SE félvezető indexe több mint 6%-ot emelkedett. Az S&P 0,6, a Nasdaq 1,3%-os pluszban zárt azt követően, hogy pénteken összességében 1000 milliárd dollár körüli veszteséget szenvedtek az amerikai tőzsdén jegyzett chipgyártók. A hétfői részvénypiaci emelkedés azonban csak szűk bázist érintett, az S&P500-as cégek 60%-a pirosban zárt, szektorindexei közül csak az IT és az energia zárt a pozitív tartományban.
2026. 06. 09. 11:00
Megosztás:

A hétvégi közel-keleti események hatására elromlott a hangulat az európai tőzsdéken

Az Irán és Izrael által végrehajtott legújabb légitámadások hírére emelkedtek hétfőn reggel a jegyzések a nyersolaj piacán, eséssel indult a nap az európai tőzsdéken. Később azonban javult a hangulat, miután Trump elnök az akciók leállítását sürgette, az iráni hadsereg bejelentése a támadások leállításáról pedig stabilizálta a piacokat. A Stoxx600 délelőtti kéthetes mélypontjáról kapaszkodott vissza, és mindössze 0,2%-os mínuszban zárta a napot.
2026. 06. 09. 10:30
Megosztás:

Mastercard és a stabilcoin-elszámolás: miért fontosabb a hálózati lefedettség, mint a tokenhype?

A Mastercard új stabilcoin-elszámolási iránya fontos üzenetet küld a kriptopiaci és fizetési szektornak: a jövő nem feltétlenül arról szól, hogy melyik token neve cseng jobban, hanem arról, hogy hol, mikor és milyen megbízhatósággal lehet elszámolni. A kereskedők, fizetési szolgáltatók és fintech treasury csapatok számára az igazi versenyelőnyt nem a látványos tokenlogók, hanem az üzemidő, a likviditás, a szabályozói megfelelés és a kiszámítható pénzáramlás jelentheti.
2026. 06. 09. 10:00
Megosztás:

PPWR rendelet: így alakulnak át a csomagolási előírások és az EPR-kötelezettségek

2026. augusztus 12-től általánosan alkalmazandóvá válik az a közvetlenül hatályos uniós szabályozás, amely Magyarországon is új keretbe helyezi a csomagolásokra és a csomagolási hulladékra vonatkozó előírásokat.
2026. 06. 09. 09:30
Megosztás:

A Szuverenitásvédelmi Hivatal megszüntetéséről tárgyal a parlament

A Szuverenitásvédelmi Hivatal megszüntetéséről és a gyűlöletkeltésre alkalmas politikai reklámok visszaszorításáról tárgyal az Országgyűlés kedden, e heti kétnapos ülésének második napján.
2026. 06. 09. 09:00
Megosztás:

Több országgyűlési képviselő is felvette a babaváró hitelt

Több képviselőnek is van külföldi ingatlanja, és politikai oldaltól függetlenül páran felvették a babaváró hitelt. Ez derül ki az országgyűlési képviselők vagyonnyilatkozatából, amelyet hétfőn tettek közzé a parlamenti honlapon.
2026. 06. 09. 08:30
Megosztás:

A svájci indexálás megszüntetésének tudható be a nyugdíjasok relatív elszegényedése

A svájci indexálás megszüntetésének tudható be a nyugdíjasok relatív elszegényedése, ugyanis a jelenlegi, inflációkövető rendszer, bár a nyugdíjak reálértékét megőrzi, nem biztosítja, hogy az emelkedés kövesse a bérek dinamikáját - állapítja meg a GKI Gazdaságkutató Zrt. elemzésében, amelyet az MTI-hez is eljuttatott.
2026. 06. 09. 08:00
Megosztás:

Minimális forintmozgás kedd reggel

Alig változott a forint árfolyama kedd reggel a főbb devizákkal szemben a hétfő esti jegyzéséhez képest a nemzetközi devizakereskedelemben.
2026. 06. 09. 07:30
Megosztás:

Új igazgató és orvosigazgató irányítja az újbudai Szent Imre-kórházat

Járai Zoltán vezeti hétfőtől a Dél-budai Centrumkórház Szent Imre Egyetemi Oktatókórházat megbízott igazgatóként, az intézmény orvosigazgatói feladatait Kerkovits András látja el, az eddig főigazgató, Bedros J. Róbert nyugdíjba megy - közölte az egészségügyi miniszter hétfőn.
2026. 06. 09. 06:30
Megosztás:

Már több mint 1,5 milliárd forintot hozott a költségvetésnek a GVH 2026-ban

A Gazdasági Versenyhivatal Versenytanácsa már több mint 1,5 milliárd forint versenyfelügyeleti bírságot szabott ki idén. Ez az összeg szinte biztosan befolyik a központi költségvetésbe, az érintett cégek döntő többsége ugyanis elismerte a feltárt jogsértéseket és lemondtak a jogorvoslati jogukról.
2026. 06. 09. 06:00
Megosztás:

Mecser Tamás az új országos rendőrfőkapitány

Mecser Tamás rendőr dandártábornokot bízza meg az Országos Rendőr-főkapitányság (ORFK) vezetésével Magyar Péter miniszterelnök június 8-i hatállyal - tájékoztatta a Belügyminisztérium az MTI-t hétfőn.
2026. 06. 09. 05:30
Megosztás:

Hisznek-e az amerikaiak az amerikai álomban?

Az Egyesült Államok polgárainak mintegy harmada gondolja változatlanul érvényesnek az úgynevezett "amerikai álmot", vagyis azt, hogy kemény munka révén az ember képes előrejutni - derül ki a hétfőn kiadott AP-NORC országos közvélemény-kutatásból.
2026. 06. 09. 05:00
Megosztás:

Visszatért az Air Canada Budapest-Toronto járata

Elindult az Air Canada légitársaság Budapest-Toronto járata, amely október végéig csúcsszezonban heti öt alkalommal, hétfőn, szerdán, pénteken, szombaton és vasárnap közlekedik a magyar fővárosból a kanadai nagyvárosba. A járatot az Air Canada szélestörzsű, Boeing 787-9 Dreamlinerrel teljesíti, amelynek fedélzetén Business Class, Premium Economy és Economy osztályok közül választhatnak az utasok, mind a szabadidős, mind pedig az üzleti céllal utazók számára biztosítva, hogy megtalálják az igényeiknek megfelelő szolgáltatást.
2026. 06. 09. 04:30
Megosztás:

Augusztusig kell szabályozni a vendégmunkás helyzetet

Érthető és üdvözlendő a kormány törekvése a vendégmunkások helyzetének áttekintésére és újraszabályozására, ahogy célként a hazai munkaerőtartalékok mobilizálása is. Az összetett kérdés szabályozásánál társadalmi és gazdasági szempontokat is figyelembe kell venni, ezért kiemelt szerepe lesz az érintettek bevonásával szervezett társadalmi egyeztetésnek. Mindezt ráadásul viszonylag hamar meg kell oldani, mert ha augusztus végéig nem nyílik újra valamilyen életszerű formában a vendégmunkások toborzásának lehetősége, az onnantól időarányosan egyre nagyobb károkat okoz az érintett ágazatoknak.
2026. 06. 09. 04:00
Megosztás:

A hollandok többsége támogatja a munkaerő-migrációt, de korlátozná annak mértékét

A hollandok többsége támogatja a külföldi munkavállalók befogadását, ugyanakkor létszámkorlátot és integrációs feltételeket tart szükségesnek - derült ki a holland statisztikai hivatal (CBS) hétfőn közzétett felméréséből.
2026. 06. 09. 03:30
Megosztás:

Háromból két vállalkozás késve fizeti beszállítóit

Három magyar vállalkozásból kettő késve fizeti beszállítóit vagy alvállalkozóit, a kkv-k 80 százalékának rendszeresen kell lejárt számlákkal szembenéznie - ismertette a Coface hitelbiztosító a fizetésképesség-felmérésének eredményeit bemutató közleményében, amelyet hétfőn juttatott el az MTI-hez.
2026. 06. 09. 03:00
Megosztás:

Sztrájk miatt jelentős fennakadások várhatók Franciaországban

Jelentős fennakadások várhatók szerdán a vasúti közlekedésben Franciaországban, miután az állami vasúttársaság (SNCF) négy reprezentatív szakszervezete 24 órás sztrájkra szólított fel annak érdekében, hogy moratóriumot érjen el a verseny megjelenésére a vasúti szektorban.
2026. 06. 09. 02:30
Megosztás:

Kapitány István teljes miniszteri fizetését a Magyar Koraszülött és Újszülött Mentőalapítványnak ajánlja fel

Kapitány István a teljes miniszteri fizetését a Magyar Koraszülött és Újszülött Mentőalapítványnak ajánlja fel. A gazdasági és energetikai miniszter ezt hétfő este jelentette be a Facebook-oldalán.
2026. 06. 09. 02:00
Megosztás:

A Bitcoin magára talált a múlt heti zuhanás után – az elemzők szerint még mindig jó diverzifikációs eszköz lehet

A Bitcoin árfolyama hétfőn több mint 2 százalékkal emelkedett, és ismét 63 000 dollár fölé került, miután a teljes kriptopiac erősödni kezdett a múlt pénteki jelentős eladási hullámot követően.
2026. 06. 09. 01:30
Megosztás:

Átvilágítják az agrárkamarát

A Nemzeti Agrárgazdasági Kamarának (NAK) szakmai alapon, politikai befolyástól mentesen a gazdák érdekeit kell szolgálnia, ezért döntött a kormány a NAK átvilágításáról, amelynek során vizsgálják a szervezet esetleges átpolitizáltságát, valamint egyes belső döntéshozatali és gazdálkodási folyamatok átláthatóságát, szakmaiságát, törvényességét - hangsúlyozta Bóna Szabolcs agrár- és élelmiszergazdaságért felelős miniszter a Facebook oldalán hétfőn közzétett bejegyzésében.
2026. 06. 09. 01:00
Megosztás: