Törökország egy fontos stratégiai partner

Törökország fontos stratégiai partnere Magyarországnak, az aláírt egyetértési megállapodással újabb lépést tettek a folyamatosan fejlődő magyar-török kapcsolatok elmélyítése érdekében - mondta Varga Mihály pénzügyminiszter a magyar-török kétoldalú pénzügyminiszteri találkozót követő sajtótájékoztatón pénteken Budapesten.

Törökország egy fontos stratégiai partner

Kiemelte, hogy Törökország számos területen nélkülözhetetlen partnere az EU-nak, és Magyarország továbbra is elkötelezett az együttműködés ezirányú erősítése mellett.

A két ország arra törekszik, hogy tovább erősítse együttműködését a pénzügyek, a védelmi ipar, az energetika, valamint a migráció elleni küzdelem terén - mondta a pénzügyminiszter.

Varga Mihály kiemelte: 2010-óta a Törökországba irányuló magyar export másfélszeresére, a kereskedelmi forgalom pedig több mint a duplájára emelkedett. Törökország jelenleg hazánk huszadik legnagyobb kereskedelmi partnere, tavaly rekordot döntött és 4,7 milliárd dollárra emelkedett a kétoldalú áruforgalom. Több mint 100 török tulajdonú vállalat működik Magyarországon.

Kitért arra, hogy éppen 100 éve létesült a két ország között diplomáciai kapcsolat. Idén török-magyar kulturális évadot hirdettek az évforduló alkalmából, ennek keretében országonként 100 rendezvényt tartanak. A jövő évi magyar-török tudományos és innovációs év fontos témája lesz a védelmi ipar, a digitalizáció, a mesterséges intelligencia, és az ösztöndíjprogramok - sorolta.

A pénzügyminiszter Magyarország EU-elnökségi prioritásait ismertetve tájékoztatta a török kollégáját, hogy cél az EU és Törökország közötti, mára elavult vámunió modernizálása, és Magyarország a vízumliberalizáció ügyében is támogatja Törökországot.

A miniszter felhívta a figyelmet arra, hogy Törökország a migráció tekintetében frontországnak számít, rendkívüli erőfeszítéseket tesz az Európába irányuló migráció megállításáért.

Tájékoztatott arról is, hogy Magyarországnak fontos, hogy az energiahordozókat a lehető legtöbb forrásból tudja beszerezni. A földgáz jelenleg döntően a Török Áramlat vezetéken érkezik Magyarországra, 2024. második és harmadik negyedévében összesen 275 millió köbméter török földgáz várható, ami növeli hazánk energiabiztonságát.

Hangsúlyozta, hogy a most aláírt megállapodással szorosabb együttműködés jön létre az állami pénzügyekben, például a makrogazdasági és költségvetési tervezés, államadósság-kezelés, vagy a kincstár modernizációja terén.

Mehmet Simsek török pénzügyminiszter arról beszélt, hogy a kiemelt stratégiai partnerséghez hozzájárul a most aláírt megállapodás. A soros magyar elnökség alatt a török-EU kapcsolatok is előrébb juthatnak, és köszönetet mondott Magyarország támogatásáért. A fontos témák között a vámunió modernizációját, a vízummentesség kérdését, és az Európai Befektetési Bank törökországi működésének újraindítását emelte ki. Megvitatták közlése szerint azt is, hogy milyen befektetéseket tudnának közösen végrehajtani.

Innovatív termékek gyártásába kezdett a simontornyai családi vállalkozás

Az érdeklődők közel 90%-a egyedi vagy testreszabott megoldásokat keresett a Light+Building 2026 szakkiállításon, ahol a Simontornyán működő Simotrade Kft. első alkalommal vett részt kiállítóként. A frankfurti szakkiállítás a világ egyik legjelentősebb eseménye a világítástechnika és épületautomatizálás területén. Ez a megjelenés mérföldkő a vállalat életében: nemcsak a nemzetközi jelenlét erősítését szolgálta, hanem új stratégiai párbeszédeket indított el és irányt mutatott a jövőbeni gyártási fejlesztésekhez is, melynek eredményeképpen többek között akusztikus textilbe vont lámpatestek gyártásába kezd.
2026. 04. 24. 13:00
Megosztás:

Az ingatlanfejlesztők számára a kiszámítható környezet kulcsfontosságú

Az alakuló kormány gazdaságpolitikai irányai kapcsán a kiszámítható és stabil szabályozási környezet kialakulásában bízik, valamint a jövőbeni szakmai együttműködés fontosságát hangsúlyozta az Ingatlanfejlesztői Kerekasztal Egyesület (IFK) pénteken az MTI kérdéseire válaszolva.
2026. 04. 24. 12:30
Megosztás:

Csaknem egymillióan már beadták az szja-bevallásukat

A május 20-i határidő előtt már egymillió adózó elintézte a bevallását. Pénteken a NAV Dózsa György úti ügyfélszolgálata 18 óráig lesz nyitva, az adótudatossági programok mellett a NAV szakértői segítenek az szja-bevallásokban is - hívta fel a figyelmet pénteki közleményében az adóhivatal.
2026. 04. 24. 12:00
Megosztás:

Három éves mélyponton az átutalásos csalások: harmadával esett vissza a sikeres visszaélések száma

A banki csalások elleni védekezés új szintre lépett: hároméves mélypontra esett a sikeres átutalásos visszaélések száma, miközben a banki védelmi rendszerek látványosan erősödtek – minden 100 forintnyi támadott összegből már csak mintegy 40 forint válik tényleges ügyfélkárrá – hívja fel a figyelmet Gergely Péter, a BiztosDöntés.hu pénzügyi szakértője.
2026. 04. 24. 11:30
Megosztás:

Pénzszagú reggel a kriptopiacon: ezek a coinok robbantak a legnagyobbat 24 óra alatt

A kriptopiac világa néha olyan, mint egy kaszinó és egy technológiai forradalom furcsa keveréke – és ma reggel ismét sok befektető kávéja keserédes ízzel indult. Az elmúlt 24 óra legnagyobb nyertesei között olyan projektek bukkantak fel, amelyek nemcsak árfolyamban, hanem történetben is erősek. Sokan most újra felteszik a kérdést: vajon melyik lehet a következő legjobb kriptovaluta befektetés?
2026. 04. 24. 11:00
Megosztás:

A fejlett gazdaságokban enyhén, a régióban erősebben emelkedtek a kötvényhozamok

A Brent és a WTI határidős ára további 4%-ot ugrott csütörtökön, ezzel már sorban negyedik napja emelkednek a jegyzések számottevő mértékben, tovább fűtve az inflációs félelmeket.
2026. 04. 24. 10:30
Megosztás:

Lefelé vették az irányt az amerikai indexek

A szerdai emelkedés egy részét visszaadták a Wall Street-i indexek. Az S&P 500 és a Dow Jones 0,4%-kal, a Nasdaq Composite 0,9%-kal csökkent. Az eddigi gyorsjelentési szezon összességében erős volt: a csütörtök reggelig jelentő vállalatok kb. 80%-a felülmúlta az elemzői várakozásokat.
2026. 04. 24. 10:00
Megosztás:

Felemás hírek mellett közel stagnált a páneurópai STOXX 600

A gyenge BMI adatok, az amerikai-iráni tárgyalások megakadása és az inkább kedvezőnek mondható vállalati eredmények együttese mellett gyakorlatilag stagnált a STOXX 600. A DAX és az FTSE 100 0,2%-kal csökkent, míg a CAC 40 0,9%-ot erősödött.
2026. 04. 24. 09:30
Megosztás:

A bizonytalan közel-keleti helyzet árnyékában emelkedtek az olajárak

Továbbra sem látszik érdemi előrelépés a közel-keleti konfliktusban.
2026. 04. 24. 09:00
Megosztás:

Miért a legjobb választás az Apple céges használatra?

A modern vállalati környezetben a hatékonyság már nem csupán szoftveres kérdés; a hardver megbízhatósága és az ökoszisztéma integritása döntő faktor az eredményességben. Az Apple céges környezetben történő alkalmazása nem luxusberuházás, hanem egy tudatos, hosszú távú stratégiai döntés, amely a produktivitást és az adatbiztonságot helyezi előtérbe.
2026. 04. 24. 08:30
Megosztás:

Gyengült a forint péntek reggelre

Gyengült a forint árfolyama a főbb devizákkal szemben péntek reggel az előző esti jegyzéséhez képest a nemzetközi devizakereskedelemben.
2026. 04. 24. 08:00
Megosztás:

Fitch: a fejlett gazdaságok közfinanszírozását is megterheli a háború

A fejlett ipari gazdaságok közfinanszírozási pozícióit is jelentősen megterheli az iráni konfliktus - áll a Fitch Ratings csütörtökön Londonban ismertetett helyzetértékelésében.
2026. 04. 24. 07:30
Megosztás:

Fél éven át akár ingyenes online fizetés: új lendületet kapnak a hazai webshopok

A magyar kisvállalkozások számára az online jelenlét ma már nem lehetőség, hanem versenyfeltétel, azonban mégis sokan küzdenek az indulás költségeivel és a technikai akadályokkal. Erre kínál átfogó megoldást a Visa Digitális Fizetés Programja, amely kézzelfogható támogatással segíti a webshopindítást és az online fizetés bevezetését.
2026. 04. 24. 07:00
Megosztás:

12 napot csúsztak a fúzió bejelentésével, bírság lett a vége

672 ezer forint bírságot szabott ki a Gazdasági Versenyhivatal (GVH) Versenytanácsa egy bejelentés és engedély nélkül végrehajtott fúzió miatt. Kis-Szölgyémi Ferenc a Bükk Optimum Kereskedelmi és Szolgáltató Kft. felett szerzett közvetlen egyedüli irányítást. A 12 napos késedelemmel bejelentett összefonódás a verseny szempontjából ártalmatlan volt, az eljárás alá vont önként feltárta és elismerte a jogsértést, valamint lemondott a jogorvoslati jogáról.
2026. 04. 24. 06:00
Megosztás:

Példaértékű turisztikai digitalizáció a Dunakanyarban

Helyi fejlesztésként és összefogásban elindult a TurizmusRadar, egy hiánypótló digitális ökoszisztéma, mely a turizmusban érdekelt lokális szolgáltatók ‒ szállásadók, éttermek vagy épp önkormányzatok ‒ közötti információáramlást szolgálja.
2026. 04. 24. 05:30
Megosztás:

A garázs már nem aranybánya, de gyakran jól jöhet

A legfrissebb hírek szerint idén nyártól leszerelik az összes parkolóórát Budapesten, illetve ezzel párhuzamosan 25%-kal emelkednek majd a parkolási tarifák. Ez pedig ismét rávilágít arra, mekkora szükség lenne garázsokra a fővárosban, illetve felértékelődhet ezeknek az ingatlanoknak a birtoklása, nem csak kiadási céllal, de saját használatra is.
2026. 04. 24. 05:00
Megosztás:

K&H: így látnak a fiatal kutatók a pénzügyi piacok mögé – reflexív AI a tőzsdén

A mesterséges intelligencia és az adattudomány már nem a jövő – hanem a pénzügyi szektor jelenét formáló erő. A K&H STEM pályázat éppen azokat az egyetemistákat emeli reflektorfénybe, akik komplex rendszermodellezéssel és innovatív technológiai megoldásokkal keresnek választ valós gazdasági kihívásokra. Az egyik dobogós kutatás pedig túlmutat a szakmán: a tőzsdei folyamatok megértése mindannyiunk életét érinti – legyen szó megtakarításokról, nyugdíjalapokról vagy a gazdasági stabilitásról.
2026. 04. 24. 04:30
Megosztás:

"Akció" – de valóban az? A GVH ruházati webáruházak elleni eljárásainak tanulságai

Az áthúzott árak, százalékos kedvezmények, a különféle rövidebb vagy hosszabb promóciók az online kereskedelem alapeszközei. Ezek azonban megfelelő kontroll nélkül komoly versenyhatósági kockázatot hordoznak. 2023-ban a Gazdasági Versenyhivatal ("GVH") egyszerre három eljárást indított a CCC-vel, az Answear-rel és az About You-val szemben megtévesztő árfeltüntetés és akciótartási gyakorlat gyanúja miatt, amelyek összesen egymilliárd forintot meghaladó bírságot és kompenzációs kötelezettséget eredményeztek.
2026. 04. 24. 04:00
Megosztás:

A Wizz Air védve van a kerozinárak gyors változásával szemben

A Wizz Air védve van a kerozinárak gyors változásával szemben - közölte a légitársaság az MTI-vel csütörtökön, miután egy versenytársának vezetője a Wizz Air várható próblémáiról beszélt a magas kerozinár és az ellátási problémák miatt.
2026. 04. 24. 03:30
Megosztás:

350 milliárd forintos ötéves fejlesztési programmal lép új szintre a Master Good, nyár végén indul az új sárvári üzem

Új korszak kezdődik a Master Good cégcsoportnál: a nyár végén megkezdődik az átköltözés a sárvári új húskészítmény-üzembe, miközben a vállalat egy öt évre ütemezett, 350 milliárd forintot meghaladó beruházási programot készít elő. A fejlesztési csomag új vágóüzemet, panírozógyárat, melléktermék-feldolgozót, agrárkapacitás-bővítést és jelentős infrastrukturális beruházásokat is magában foglal.
2026. 04. 24. 03:00
Megosztás: