Törvényi döntés született! A egészségi problémával élők anyagi segítséget kapnak

A súlyos egészségi problémával élő, fogyatékos emberek részére nagy segítséget jelentenek azok a kedvezmények, amelyek kiadásaikat csökkenthetik. A kedvezmények egy része független az esetleges keresőtevékenységtől, más részük a munkajövedelemhez kötődik. Releváns jogszabályok: 1995. évi CXVII. törvény a személyi jövedelemadóról, 335/2009. (XII. 29.) Korm. rendelet az összevont adóalap adóját csökkentő kedvezmény igénybevétele szempontjából súlyos fogyatékosságnak minősülő betegségekről és 83/1987. (XII. 27.) MT rendelet a rokkantsági járadékról.

Törvényi döntés született! A egészségi problémával élők anyagi segítséget kapnak

Kedvezmények fogyatékossági támogatásban részesülők számára

A fogyatékossági támogatásban részesülők a személyi jövedelemadóból személyi kedvezményt vehetnek igénybe.

Közgyógyellátásra lehetnek jogosultak a Szociális törvény szabályai szerint.

A súlyosan mozgáskorlátozott, fogyatékossági támogatásban részesülő személy közlekedési kedvezményt igényelhet ( személygépkocsi szerzési-, átalakítási támogatás), illetve parkolási igazolványt kaphat.

Kedvezmények rokkantsági járadékban részesülők számára

A hasonló egészségi állapotban lévő, rokkantsági járadékban részesülők is jogosultak az adókedvezményre, továbbá közlekedésüknél utazási kedvezményt, gyógyszereiknél közgyógyellátást vehetnek igénybe.

Személyi kedvezmény az adózásnál

Az egyes adótörvények módosításáról szóló 2020. évi CXVIII. törvény 1.§-a 2021. január 1-jétől módosította a súlyosan fogyatékos személyek által igénybe vehető személyi kedvezményre vonatkozó rendelkezéseket, egyúttal a személyi jövedelemadóról szóló 1995. évi CXVII. törvény 40.§-ából a 29/E. §-ba helyezte át a személyi kedvezmény szabályait a 40.§ hatályon kívül helyezésével.

E szerint 2021. január 1-jétől a súlyosan fogyatékos magánszemély az összevont adóalapját csökkentheti személyi kedvezménnyel. (A korábbi szabályozás az összevont adóalap adóját csökkenthette a kedvezménnyel.)

A kedvezmény az első házasok kedvezményét és a családi kedvezményt megelőző sorrendben érvényesíthető.

A kedvezmény mértéke is növekedett. Az adó alapját csökkentő kedvezmény jogosultsági hónaponként a minimálbér egyharmada száz forintra kerekítve.

2025-ben a 290.800 forintos minimálbér alapul vételével a kedvezmény 14.535 forint, éves szinten 173.420 forint kedvezményt jelent.

2026-ban a 322.800 forintos minimálbér alapul vételével emelkedik a kedvezmény. Jogosultsági hónapként azok a hónapok vehetők figyelembe, amelyben a fogyatékos állapot az erről szóló igazolás, határozat alapján legalább egy napig fennáll.

A kedvezményt továbbra is a súlyosan fogyatékos személyek vehetik igénybe, tehát azok, akik a súlyos fogyatékosságnak minősülő betegségekről szóló kormányrendeletben említett betegségben szenvednek, továbbá aki rokkantsági járadékban vagy fogyatékossági támogatásban részesül.

Ezt is jó tudni – 2023-ban új betegségekkel bővült a személyi kedvezmény

A súlyos fogyatékosságnak minősülő betegségekről szóló 335/2009. (XII. 29.) Korm. rendelet 2023. július 1-jétől hatályos módosítása során bővült a személyi kedvezményre jogosultságot adó betegségek köre a méh bizonyos rosszindulatú daganatos betegségeivel, illetve a légzőszervek egyes rosszindulatú betegségeivel. A betegségek pontos megnevezése a Korm. rendelet mellékletében a 7. pontban található.

A fogyatékossági támogatásra jogosultság feltételei

Fogyatékossági támogatásra jogosult az a tizennyolcadik életévét betöltött, súlyosan fogyatékos személy, aki látási, hallási, értelmi, mozgásszervi fogyatékos, vagy állapota kromoszóma rendellenesség miatt súlyosnak, vagy középsúlyosnak minősíthető, autista, vagy halmozottan fogyatékos állapota tartósan vagy véglegesen fennáll, és önálló életvitelre nem képes, vagy mások állandó segítségére szorul. (lásd:1998. évi XXVI. törvény a fogyatékos személyek jogairól és esélyegyenlőségük biztosításáról)

A súlyosan fogyatékos személy nem jogosult fogyatékossági támogatásra, ha vakok személyi járadékában részesül, vagy magasabb összegű családi pótlékban részesül, vagy utána magasabb összegű családi pótlékot folyósítanak.

Ezekről az ellátásokról azonban nevezett lemondhat a fogyatékossági támogatás igénybevétele érdekében.

A fogyatékossági támogatás mellett korlátozás nélkül lehet keresőtevékenységet folytatni. A kereset utáni személyi jövedelemadó fizetésnél érvényesíthető a személyi kedvezmény.

Rokkantsági járadék

A rokkantsági járadék olyan fiataloknak ad rendszeres pénzbeli ellátásként segítséget, akik igen fiatalon, esetleg születésüktől kezdve kerültek nagyon súlyos egészségi állapotba, sokszor életük során végig viselve az egészségi probléma, betegség, fogyatékosság terhét.

Az ellátást a rokkantsági járadékról szóló 83/1987. (XII.27.) MT. rendelet szabályozza. Rokkantsági járadékra az jogosult, akinek huszonötödik életéve betöltése előtt keletkezett egészségkárosodása legalább 70 %-os mértékű, és nyugellátásban, baleseti nyugellátásban vagy megváltozott munkaképességű személyek ellátásában nem részesül.

A rokkantsági járadékot az érintett személy tizennyolcadik életévének betöltésétől lehet megállapítani.

A rokkantsági járadék megállapításának nem előfeltétele szolgálati idő megléte.

2025-ben a rokkantsági járadék összege 61.690 forintra emelkedett.

2026-ban az éves januári nyugdíjemeléskor a rokkantsági járadék összege is emelkedik.

A rokkantsági járadék mellett korlátozás nélkül lehet keresőtevékenységet folytatni, ennek egyedül az egészségi állapot szabhat korlátot.

A kereset utáni személyi jövedelemadó fizetési kötelezettségnél érvényesíthető a fentiekben már ismertetett személyi kedvezmény.


A Pénztárszövetség online játékába május 11-én éjfélig lehet jelentkezni

Az idén eddig mintegy 2500-an kapcsolódtak be az Önkéntes Pénztárak Országos Szövetsége (ÖPOSZ) online játékába, a Pénzmesterek versenybe; az érdeklődők május 11-én éjfélig még regisztrálhatnak és kitölthetik a kvízeket, így indulhatnak a közel 4 millió forint összdíjazású verseny nyereményeiért - közölte a Pénztárszövetség az MTI-vel.
2026. 05. 09. 21:00
Megosztás:

Folytatja modernizációs programját a Decathlon

A Decathlon szombaton újranyitotta teljesen megújult, idén a 20. születésnapját ünneplő székesfehérvári áruházát, amely az első vidéki helyszín a vállalat hazai modernizációs folyamatában.
2026. 05. 09. 20:00
Megosztás:

Újra pluszban az amerikai spot Ethereum ETF-ek: a BlackRock ETHB húzta fel a piacot

Ismét pozitív tartományba fordultak az amerikai spot Ethereum ETF-ek tőkeáramlásai: május 8-án mintegy 3,6 millió dolláros nettó beáramlást regisztráltak. Bár az összeg mérsékeltnek számít, a fordulat fontos jelzés lehet az Ethereum-alapú befektetési termékek iránti intézményi érdeklődés szempontjából.
2026. 05. 09. 19:00
Megosztás:

Bírósági jóváhagyást kapott az Aave mentőterve: 71 millió dollárnyi befagyasztott ETH sorsa dőlhet el

Az Aave újabb fontos lépést tett az rsETH-incidens utáni helyreállításban: egy manhattani szövetségi bíró engedélyezte, hogy az Arbitrum DAO on-chain szavazáson döntsön a Lazarus Grouphoz kötött exploit után befagyasztott ETH mozgatásáról. A döntés kulcsfontosságú lehet az rsETH fedezetének helyreállításában és a protokoll normál működésének újraindításában.
2026. 05. 09. 18:00
Megosztás:

Mekkora most a magyar infláció? Friss adat érkezett

Az áprilisi fogyasztói áradatokat tette ma reggel közzé a KSH, melyek szerint a fogyasztói árak havi szinten 0,4 százalékkal nőttek az év negyedik hónapjában. Az éves inflációs ráta ezzel 2,1 százalékra emelkedett a márciusi 1,8 százalékról. Az adat nem okozott meglepetést, csak hajszálnyit lett magasabb a mi 2 százalékos várakozásunknál. Az éves maginflációs mutató 2,2 százalékon állt áprilisban.
2026. 05. 09. 17:05
Megosztás:

Magyar részvétellel sürgetnek új, átfogó európai öregedéskutatási programot a világ vezető tudósai

Több mint 100 nemzetközi intézet közös felhívásban figyelmezteti az Európai Uniót: a kontinens gyorsan öregszik, de a jelenlegi egészségügyi stratégiák csak a betegségek utólagos kezelésére fókuszálnak a probléma gyökere helyett. A világ egyik vezető tudományos folyóiratában most megjelent publikáció egy átfogó európai „Longevity” (hosszú, egészséges élet) program azonnali elindítását sürgeti. A történelmi jelentőségű felhívás egyetlen magyar szerzője Dr. Horváth Dóra, a Budapesti Corvinus Egyetem adjunktusa.
2026. 05. 09. 16:00
Megosztás:

Nőtt az aranyfelvásárlás Kínában az első negyedévben

Enyhén emelkedett 2026 első negyedévében az aranyfelvásárlás Kínában, elsősorban az aranyrudak és -érmék iránti erős keresletnek köszönhetően - derült ki a Kínai Aranyszövetség (China Gold Association) szombaton közzétett adataiból.
2026. 05. 09. 15:00
Megosztás:

Ondo, Jupiter és Filecoin vezette a kriptópiac hirtelen ébredését

A kriptópiacnak vannak reggelei, amikor a kereskedők nem a kávéért nyúlnak először, hanem a telefonért. A képernyőn zöld számok futnak, a Telegram-csoportokban újra megjelenik a régen hallott mondat: „ez most végre kitörés?” Az elmúlt 24 óra top10-es nyertesei pontosan ezt a hangulatot idézik. Az Ondo 19,07%-os, a Jupiter 18,93%-os, a Filecoin 15,35%-os emelkedése nem puszta statisztika: egy olyan piaci pillanat lenyomata, amikor a befektetők újra vadászni kezdik, mi lehet a legjobb kriptovaluta befektetés a következő hullámban.
2026. 05. 09. 14:00
Megosztás:

Csapj le Szoboszlai mezére és segíts!

Licitre került Szoboszlai Dominik aláírt meze és kapitányi karszalagja, valamint a Liverpool kiválósága, Kerkez Milos dedikált meze. A jótékonysági kezdeményezés a közelmúltban egy baleset miatt kerekesszékbe kényszerülő, egykori kiválóság, Sándor Attila és családja számára nyújt segítséget. A focitársadalom összetartását mutatja az is, hogy jótékonysági mérkőzést is szerveznek, melyen a Magyar Öregfiúk Válogatott lép pályára Karancslapujtőn.
2026. 05. 09. 13:00
Megosztás:

Gyorstájékoztató az államháztartás központi alrendszerének 2026. április végi helyzetérő

Április végéig az államháztartás központi alrendszere 3849,8 milliárd forintos hiánnyal zárt, ez az éves hiánycél 70,7%-a, ezen belül a központi költségvetés 3743,4 milliárd forintos hiányt, az elkülönített állami pénzalapok 43,9 milliárd forintos többletet, a társadalombiztosítás pénzügyi alapjai pedig 150,3 milliárd forintos hiányt mutattak.
2026. 05. 09. 12:00
Megosztás:

Egy évvel a parajdi bányakatasztrófa után is meghosszabbították a veszélyhelyzetet

Egy évvel azután, hogy a fölötte folyó Korond-patak elkezdett beszivárogni a parajdi sóbányába, majd teljesen elárasztotta a tárnákat, továbbra is érvényben marad a veszélyhelyzet a székelyföldi településen - írta pénteken a Hargita megyei prefektúra közlése alapján az Agerpres.
2026. 05. 09. 11:00
Megosztás:

Megfelelt a szabályoknak a vizes élőhelyek védelme és kezelése az utóbbi öt évben

A vizes élőhelyek védelmét szolgáló intézkedések és fejlesztések a természeti értékek hosszú távú fenntarthatósági szempontjait figyelembe véve valósultak meg 2020 és 2025 között - közölte az Állami Számvevőszék (ÁSZ) pénteken az MTI-vel.
2026. 05. 09. 10:00
Megosztás:

A Meta kísérletére újabb kriptovaluta-botrány készül a USDC-stabilcoin miatt?

A Meta ismét belépne a kriptovaluta-alapú fizetések világába, de Washingtonban már most felvonták a szemöldöküket. Elizabeth Warren amerikai szenátor kemény kérdéseket intézett Mark Zuckerberghez a vállalat új USDC-stabliloin pilotprogramja miatt, amely Kolumbiában és a Fülöp-szigeteken indult el. A tét nem kicsi: a vita már nemcsak egy technológiai tesztről szól, hanem arról is, mekkora hatalmat kaphatnak a Big Tech cégek a digitális pénzügyi rendszerben.
2026. 05. 09. 09:00
Megosztás:

Solana árfolyam elemzés: kriptovaluta előrejelzés, vétel vagy kivárás jöhet?

A Solana (SOL) árfolyama az elmúlt napokban látványosan erősödött: a csatolt napi grafikon alapján a korábbi oldalazó, bizonytalan mozgásból felfelé próbál kitörni. A jelenlegi árfolyam a megadott adatok és a friss piaci lekérdezés alapján nagyjából 93–94 dollár körül jár, ami már közvetlenül fontos ellenállási zóna alatt/felett mozog.
2026. 05. 09. 08:00
Megosztás:

Alakuló ülését tartja a parlament

Alakuló ülését tartja az Országgyűlés szombaton. A tervek szerint miniszterelnökké választják Magyar Pétert, az április 12-i parlamenti választáson nyertes Tisza Párt elnökét, listavezetőjét, aki 16 év megszakítás nélküli kormányzás után válthatja Orbán Viktort hivatalában.
2026. 05. 09. 07:00
Megosztás:

Állami Számvevőszék: megfelelt a szabályoknak a vizes élőhelyek védelme és kezelése

A vizes élőhelyek védelmét szolgáló intézkedések és fejlesztések a természeti értékek hosszú távú fenntarthatósági szempontjait figyelembe véve valósultak meg 2020 és 2025 között - közölte az Állami Számvevőszék (ÁSZ) pénteken az MTI-vel.
2026. 05. 09. 06:00
Megosztás:

Az elsőlakás-vásárlóké a piac, de a befektetők árszintje dominál

A budapesti lakásvásárlók már csak 23%-a vásárolt befektetési céllal - ez közel feleződés a tavalyi 43%-os szinthez képest, és négy hónapja tartó folyamatos visszaesés eredménye - derül ki a Duna House friss elemzéséből. Az Otthon Start Program átírta a fővárosi piac szerkezetét: a befektetési vásárlók aktivitása mérsékelt, miközben az árszint a befektetői időszakból megörökölt magas sávban maradt. A Duna House piaci elemzése három dimenzió - vevői összetétel, árszint és eladói motívációk - mentén vizsgálja a változást.
2026. 05. 09. 05:00
Megosztás:

Nyugdíjbiztosítás: Átlagosan 71 ezer forint maradhat az államnál, ha nem figyelünk az adóbevallásra

Az előző évben az államilag támogatott nyugdíjbiztosítási számláikra összesen 189,1 milliárd forintot fizettek be az ügyfelek. Ez szerződésenként 354 ezer forintnyi befizetést jelent, ami után 71 ezer forintos adójóváírás igényelhető. Ez azonban nem jár automatikusan: az összeget csak azok számlájára utalja az adóhatóság, akik ezt a május 20-ig benyújtandó szja-bevallásukban külön igénylik – figyelmeztet a Független Biztosítási Alkuszok Magyarországi Szövetsége (FBAMSZ).
2026. 05. 09. 04:00
Megosztás:

Váratlan pénz hullik 4 csillagjegy számára májusban

Májusi pénzügyi és szerencse horoszkóp minden csillagjegy számára.
2026. 05. 09. 03:00
Megosztás:

A törvényt elfogadták! 65 év feletti nyugdíjasok pénze a tét

Az elmúlt néhány évben több olyan nyugdíjügyi döntés született Magyarországon, amely közvetlenül érintette a 65 év feletti nyugdíjasok havi jövedelmét.
2026. 05. 09. 02:00
Megosztás: