Új intermodális vasúti terminál épül Szegeden

Új intermodális vasúti terminált alakítanak ki Szegeden, az egykori kiskundorozsmai átrakó területén – jelentették be a Magyarországi Logisztikai Szolgáltató Központok Szövetségének (MLSZKSZ) közgyűlésén. A Petrolsped Szállítmányozási Kft. beruházásában épülő PSP Terminalon évente 60 ezer félpótkocsit rakodhatnak át vasútra, érdemben csökkentve ezáltal az észak-déli (M5), nyugat-déli (M1) irányú magyarországi tranzitforgalmat és az azzal járó környezeti terhelést. A 200 millió forintos magánberuházásban épülő terminál 2023 szeptemberében nyitja meg kapuit, alkalmas lesz félpótkocsik, valamint konténerek vonatra rakására is. A PSP Terminal a nyugati és közép-európai vasúti átrakókat köti össze Szegeden keresztül, elsősorban Szerbia, Románia, Bulgária, Görögország és Törökország közúti áruforgalmával.

Új intermodális vasúti terminál épül Szegeden

A környezetbarát fuvarozási módok elterjedése kulcskérdés a klímacélok eléréséhez, hiszen ma a közúti áruszállítás felelős a világ károsanyag-kibocsátásának mintegy 20 százalékáért. Az intermodális fuvarozás gyors terjedése nélkül nem valósíthatók meg az európai zöld megállapodásban (European Green Deal) lefektetett célok, azaz, hogy 2030-ra 55 százalékkal, 2050-re 90 százalékkal csökkentsük a környezetünk terhelését.

A magyar intermodális forgalom az elmúlt években lassan, de folyamatosan növekszik, ugyanakkor a teljes hazai intermodális forgalom több mint 90 százalékát három, teljes kapacitással működő budapesti terminál bonyolítja. „Magyarországon jelenleg csak a kelet-nyugati korridoron működnek intermodális terminálok, a déli-északi irányú forgalmat bonyolító budapesti átrakók, illetve a magyar-román határon található curtici terminál azonban telítettek” – hangsúlyozta Fülöp Zsolt.  Az MLSZKSZ elnöke hozzátette, hogy a fővárosi intermodális forgalom ráadásul az autópályákat terheli ahelyett, hogy az árukat a határpontokhoz közel vasútra terelnék. Ezért szükség van egy olyan terminálra, amellyel a Szerbia felől kamionon érkező áruk vasútra rakodva elérhetik Észak- Közép- és Nyugat-Európát.

Szeptemberben indulhat el a PSP Terminal

Erre nyújt megoldást a Petrolsped Szállítmányozási Kft. magánberuházásában, Szegeden épülő PSP Terminal, melynek koncepcióját az MLSZKSZ április 18-i közgyűlésén mutatták be. Az egykori kiskundorozsmai ROLA átrakó területén a beruházó intermodális terminált alakít ki, amely 2023 szeptemberében kezdi meg a működését.

Az M5-ös autópályán, Szeged térségében évente több mint egymillió török, bolgár, román és szerb kamion közlekedik. A kiskundorozsmai terminál, közel a román és szerb hármashatárhoz, az M5-ös és az M43-as autópályához ideális helyszín arra, hogy ennek a tranzit kamionforgalomnak egy részét vonatra tegyék” – mondta Kovács Attila, a PSP Terminal Kft. ügyvezető igazgatója.

A 4,8 hektáros fejlesztési területen létrejövő PSP Terminalon egyszerre 120 félpótkocsit és ugyanennyi TEU konténert (20 lábas szabványkonténer) tudnak majd kezelni. Naponta három, 19 ikervagonból álló 650 méteres vonatpárt képesek kiszolgálni, amelyek szerelvényenként 38 félpótkocsit vagy 38 negyven lábas konténert szállíthatnak. Ezzel a kapacitással a terminál éves szinten mintegy 60 ezer kamionnal csökkentheti az M5/M1-es autópályák kamionforgalmát.

A létesítmény működését saját fejlesztésű terminál operációs rendszer segíti, daruzható és nem daruzható félpótkocsikat, csereszekrényeket, valamint konténereket tudnak majd vasútra átrakni. A rakodóvágányt az Európai Uniós irányelvekkel összhangban villanymozdonnyal, szén-dioxid kibocsátás nélkül szolgálják ki.

Intermodális csomópont Nyugat-Európa és a Balkán között

A PSP Terminal az ügyféligények alapján rendszeres vonatokat indít, amelyekkel 1200-1400 kilométeres távolságra lévő vasúti terminálok, tengeri kikötők válnak elérhetővé. Közvetlenül a bettembourgi és poznani vasúti csomópontok, ezeken keresztül pedig akár Franciaország Spanyolország, Olaszország, Nagy- Britannia vagy a Baltikum államai.

A fejlesztést 200 millió forintból valósítják meg, amelyet teljes egészében a Petrolsped Szállítmányozási Kft. finanszíroz.


Franciaországban folytatódik a kánikula, egyre több az erdőtűz

Franciaországban csütörtökön immár ötödik napja tartott a kánikula, amely várhatóan egészen a jövő hét közepéig eltart, és amelynek következtében elszaporodtak az erdőtüzek az ország déli és keleti részén. Két hónapon belül ez a harmadik tartós hőhullám az országban - figyelmeztetett a meteorológiai szolgálat.
2026. 07. 09. 20:00
Megosztás:

A NAV felfüggesztette a nyomozást az ukrán pénzszállító ügyében

Az ukrán pénzszállító ügyében a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) lényegében lezárta a nyomozást, a belföldön lehetséges nyomozási cselekményeket már elvégezte. Az eddigi eredmények alapján nem nyert megerősítést a bűncselekmény elkövetése, de az ügy végleges lezárásához szükséges az osztrák nyomozóhatóság válasza, ezért annak beérkezéséig a NAV felfüggesztette a nyomozást - közölte az adóhatóság csütörtökön az MTI-vel.
2026. 07. 09. 19:30
Megosztás:

Új korszak jöhet a közbeszerzésekben, de súlyos árat fizethet, aki felkészületlenül indul

A június 23-án elfogadott törvénymódosítás újabb megfelelési és adminisztrációs terheket róhat a résztvevőkre. A változások hírére egyre több vállalkozás kezdte vizsgálni, érdemes-e belépnie az állami megrendelések piacára.
2026. 07. 09. 19:00
Megosztás:

Jövő héten szavazhat a parlament az alaptörvény módosításáról

Kétnapos rendkívüli ülést tart a jövő héten a parlament. Magyar Péter miniszterelnök várhatóan hétfőn és kedden is felszólal napirend előtt, hétfőn a képviselők szavazhatnak az alaptörvény 17. módosításról.
2026. 07. 09. 18:30
Megosztás:

Van élet a Balatonon és a Velencei-tón túl is: átalakulóban a dél-alföldi vízpartok lakáspiaca

Mérsékelt élénküléssel, de élesen kettéváló keresleti trendekkel indult a nyári szezon a dél-alföldi régió üdülőövezeteiben. A legtöbb vásárló továbbra is helybeli vagy a régióból érdeklődik, de egyre nagyobb számban jelennek meg a nyugat-magyarországi és fővárosi vásárlók, részben azok, akik kiszorulnak a drága balatoni és velencei-tavi piacokról. A Dél-Alföldön is teret hódít a prémium szegmens a piacon, illetve átalakulóban van a vevők viselkedése, szintet lépett a tudatosság, ma már az elsődleges szempont a négyévszakos használhatóság és az alacsony fenntartási költség – derül ki az OTP Ingatlanpont vízparti körképéből.
2026. 07. 09. 18:00
Megosztás:

Új vasútfejlesztés előkészítése kezdődött meg Székesfehérvár és a Balaton között

Új vasúti beruházás előkészítésére kötöttek tervezési szerződést a balatoni vasútvonal Szabadbattyán-Lepsény szakaszának fejlesztésére, amelynek célja, hogy itt is két vágányon, 160 kilométer/órás sebességgel lehessen haladni - jelentette be a közlekedési és beruházási miniszter csütörtökön Facebook-oldalán.
2026. 07. 09. 17:30
Megosztás:

Több állást hirdetnek a cégek, de mérséklődik a munkavállalói aktivitás

Szinte minden vármegyében nőtt a meghirdetett állások száma a második negyedévben a tavalyi adatokhoz képest. A rég látott, kiemelkedően magas munkavállalói aktivitás pedig valamelyest csillapodni látszik az ország összes régiójában – derül ki a Profession.hufriss, negyedéves jelentéséből.
2026. 07. 09. 16:30
Megosztás:

Aktívan és folyamatosan fellép a kartellekkel szemben a GVH

2026-ban már négy új kartell eljárást indított a Gazdasági Versenyhivatal (GVH). Így jelenleg összesen 21 kartellügyet vizsgál a GVH. Ez jelentősen meghaladja az uniós versenyhatóságok áltagos aktivitását. A magyar versenyhatóság által jelenleg folytatott eljárásokban vizsgált 1800 tenderből több mint 1000 érint közbeszerzéseket. A GVH az Integritás Hatóságtól kapott minden jelzést megvizsgált és döntő többségükben eljárásokat indított, amelyek folyamatban vannak.
2026. 07. 09. 16:00
Megosztás:

Megerősítette a Futureal hitelminősítését a Scope Ratings

A Scope Ratings megerősítette a Futureal Development Holding Kft. és a Futureal Holding B.V. BB-/Stabil besorolását. A nemzetközi hitelminősítő értékelése szerint a Futureal szerteágazó, fokozatosan bővülő és stabil bevételt termelő ingatlanportfóliója nagyban hozzájárul a társaság szilárd piaci pozíciójához.
2026. 07. 09. 15:30
Megosztás:

Ismét növekedési pályára állt a luxuspiac egy kutatás szerint

A luxuspiac 2,5 százalékkal nőtt 2025-ben az előző évi 1 százalékos csökkenés után, a Boston Consulting Group (BCG) és az olasz luxuscégeket tömörítő Altagamma előrejelzése szerint a személyes luxuscikkek piaca 2026-ban 2-5 százalékkal bővülhet, a következő években pedig tovább gyorsulhat a növekedés.
2026. 07. 09. 15:00
Megosztás:

Szakmai egyeztetést tartottak Budakeszi és térsége közlekedésének fejlesztéséről

Többek között új buszsávokkal és P+R parkolóval, útfelújításokkal és egy új összekötő úttal fejleszthetik Budakeszi és térsége közlekedését - jelentette be a témában tartott szakmai egyeztetés eredményeit csütörtökön a Facebookon a Közlekedési és Beruházási Minisztérium közúti közlekedési ügyekért felelős államtitkára.
2026. 07. 09. 14:30
Megosztás:

Hatalmas nemzetközi érdeklődés az MBH Bank kötvényei iránt

Folytatódik az MBH Bank nemzetközi kötvénykibocsátási programja, aminek keretében jelentős befektetői érdeklődés mellett hajtott végre újabb sikeres nemzetközi kötvénykibocsátást az MBH Bank. A kiemelt befektetői érdeklődést jól mutatja, hogy közel két és félszeres túljegyzés érkezett a hitelintézet MREL-képes kötvényeire.
2026. 07. 09. 14:00
Megosztás:

Világszerte vizsgálták a fogyasztóvédelmi hatóságok az influenszerek tevékenységét – NKFH és GVH fellépés hazánkban

Nemzetközi ellenőrzési akcióban vett részt a Nemzeti Kereskedelmi és Fogyasztóvédelmi Hatóság (NKFH), valamint a Gazdasági Versenyhivatal (GVH). A vizsgálatok arra terjedtek ki, hogy az influenszerek, valamint a virtuális és a mesterséges intelligencia alapú tartalomkészítők mennyiben felelnek meg az átláthatósági és fogyasztóvédelmi követelményeknek, különösen a kereskedelmi kommunikációk és a mesterségesen előállított tartalmak jelölése terén.
2026. 07. 09. 13:30
Megosztás:

Stagnált a munkanélküliség júniusban Csehországban

Júniusban Csehországban nem változott a munkanélküliség májushoz képest, a munkanélküliek aránya változatlanul 4,8 százalék volt - közölte a cseh munkaügyi hivatal csütörtökön Prágában.
2026. 07. 09. 13:00
Megosztás:

Minden második ember vásárolt már Temun, de sokan megbánták

A Heureka Group és az Árukereső friss kutatása részletes képet ad arról, hogyan viszonyulnak a közép-európai fogyasztók az olyan ázsiai online platformokhoz, mint a Temu, a Shein vagy az AliExpress. Az eredmények kettős képet mutatnak: az alacsony árak erős vonzereje mellett komoly aggodalmak és negatív tapasztalatok is megjelennek, az új uniós vámszabályok pedig alapvetően változtathatják meg a helyzetet.
2026. 07. 09. 12:30
Megosztás:

MiCA-szigor jöhet: az EU célkeresztbe veszi az amerikai stabilcoin-kibocsátókat

Az Európai Unió újabb nagy lépésre készülhet a kriptoszabályozásban: a MiCA keretrendszer következő felülvizsgálata már nemcsak az európai szereplőkre, hanem a nem EU-s stablecoin-kibocsátókra is kiterjedhet.
2026. 07. 09. 12:00
Megosztás:

Az inflációs kockázatok erősödésével az amerikai és a német tízéves hozam is emelkedett

A közel-keleti konfliktus ismételt eszkalációja globálisan erősítette a felfelé mutató inflációs kockázatokat, amire válaszul emelkedtek a fejlett piaci kötvényhozamok.
2026. 07. 09. 11:30
Megosztás:

A Bitcoin árfolyam 62 ezer dollár alatt: Irán és az olajpiaci sokk rángatja a BTC-t

A Bitcoin árfolyama ismét nyomás alá került, miután az Egyesült Államok és Irán közötti feszültség új szintre emelkedett, az olajár pedig hirtelen megugrott. A geopolitikai kockázatok, a Federal Reserve kamatpályájával kapcsolatos aggodalmak és a technikai elemzők figyelmeztetései együtt okoztak érezhető eladói nyomást a kriptovaluta-piacon. Érdekesség ugyanakkor, hogy a spot Bitcoin ETF-ekbe továbbra is érkezik a tőke, ami azt jelzi: az intézményi befektetők egy része a gyengülés ellenére sem fordított hátat a BTC-nek.
2026. 07. 09. 11:00
Megosztás:

Javultak a kilátások az ingatlanfejlesztési piacon, de a külföldi befektetők egyelőre kivárnak

Javultak az ingatlanfejlesztési piac kilátásai az új kormány megalakulásával, de a külföldi befektetők egyelőre a konkrét kormányzati intézkedésekre várnak, hogy azok miként alakítják az ingatlanpiac működési feltételeit - nyilatkozta az MTI-nek Székely Ádám az Ingatlan Fejlesztési Kerekasztal (IFK) elnöke.
2026. 07. 09. 10:30
Megosztás:

Vegyesen zártak a vezető amerikai indexek, ezzel felülteljesítve Európát

Szerdán az S&P 500 0,3%-kal, a Dow Jones 1,1%-kal esett, míg a Nasdaq Composite 0,2%-kal emelkedni tudott. A Microsoft és az Alphabet egyaránt több mint 1%-ot veszített értékéből, míg a Meta Platforms 2%-kal gyengült.
2026. 07. 09. 10:00
Megosztás: