Üvegvisszaváltás? Itt az újfajta megoldás!

Áprilisban két helyszínen, a 40. jubileumi Telekom Vivicittán és a Hungexpon megrendezett CONSTRUMA 2025 kiállításon találkozhattak hazánkban egy új, mobil visszaváltó automatával a felhasználók, amely a jövőben fesztiválokon és tömegrendezvényeken teszi lehetővé majd a fémdobozok, a PET palackok és az üvegek visszaváltását.

Üvegvisszaváltás? Itt az újfajta megoldás!

A MOHU tulajdonában lévő, és a Returmatic Solutions Zrt. által üzemeltetett magyar fejlesztésű, innovatív automaták szinte bárhol telepíthetők az adott rendezvényen, kapacitásuk pedig a visszaváltott dobozok, üvegek és palackok méretétől és súlyától függően 2000 és 4500 palack között mozog.

Magyarországon 2024. január elsején vezették be az italcsomagolások kötelező visszaváltási rendszerét, amely a MOHU által működtetett REpont rendszerben zajlik. A gyártók tavaly június 30-ig kaptak haladékot, ettől a dátumtól már nem hozhatnak forgalomba nem visszaváltható italcsomagolású termékeket.

Július óta immár 1,5 milliárd palackot, üveget és dobozt váltottak vissza hazánkban a REpontnak köszönhetően. A fesztivál automata egy hazai fejlesztés, amely segíti a rendezvények környezetvédelmi törekvéseit, és hozzájárul az újrahasznosítás növeléséhez. Az automatával áprilisban két helyszínen találkozhattak a fogyasztók, a Telekom Vivicittán és a Hungexpon megrendezett CONSTRUMA 2025 kiállításon.

Ganczer Gábor, a Hungexpo vezérigazgatója elmondta, bíznak benne, hogy a látogatók pozitívan fogadják ezt az új kényelmi szolgáltatást, hiszen így közvetlenül a rendezvény helyszínén, egyszerűen és gyorsan visszaválthatják az üres palackokat.

üvegvisszaváltás dobozvisszaváltás mohu

Az első tapasztalataik már most azt mutatják, hogy a közönség nyitott és aktív ebben a tekintetben. Hozzátette, ez az automatás megoldás nemcsak a környezet védelméhez járul hozzá, hanem segíti a tudatos fogyasztói magatartás kialakulását is.

Az új automatákat kifejlesztő és gyártó Returmatic Solutions Zrt. egyelőre hármat gyártott le az új automatákból, amit kifejezetten azzal a céllal fejlesztettek ki a MOHU felkérésére, hogy a fesztiválokon, tömegrendezvényeken és sporteseményeken is egyszerűen visszaválthassák a kiürült palackokat a résztvevők.

A három gépcsoport közül kettő fémdobozokat és PET palackokat kezel, a harmadik pedig ezek mellett üvegeket is. A telepítésükhöz a megfelelő méretű és minőségű területen kívül csak áramellátás szükséges. Ennek, és a kialakítása miatti nagyfokú mobilitásnak köszönhetően tökéletesen alkalmasak arra, hogy fesztiválkörnyezetben biztosítsák a visszaváltás lehetőségét a résztvevőknek.

Az automatákat egy szintén magyar gyártású utánfutón lehet a fesztiválok területére szállítani, majd rögzítés és az áramellátás biztosítását követően működésbe is hozhatók.

Az újfajta automatáknál a hazai üzletekben már megszokott gépekhez hasonlóan elérhető az utalás a MOHU applikációjában regisztrált felhasználók számára, és jótékonysági célra is fel lehet ajánlani a visszakapott 50 forintokat. Illetve a szervezők döntésétől függően, a rendezvényen levásárolható bón nyomtatására is van lehetőség.

Egyiptom turizmusa lehet az iráni konfliktus nyertese

Jelentősen nőtt az érdeklődés Egyiptom iránt, miközben a Közel-Keleten járattörlések és bizonytalanság jellemzi az utazási piacot. Az Öböl-menti térség helyett egyre több európai, köztük magyar turista választja a stabilabbnak tartott észak-afrikai országot, különösen a Vörös-tenger térségét. A légitársaságok bővítették kapacitásaikat, új járatok indultak, hogy kiszolgálják a megnövekedett keresletet. Az egyiptomi font gyengülése miatt az árak is kedvezőbbek, ami tovább növeli az ország versenyképességét. A kiszámítható működés és a biztonságérzet is egyre több nyaraló számára jelent vonz erőt.
2026. 03. 31. 18:00
Megosztás:

Miért érezzük lassúnak az irodai netet, és mit érdemes ilyenkor átgondolni?

Egy tipikus irodai helyzetben online meeting közben szétesik a hang, a prezentáció lassan tölt be, közben valaki épp nagy fájlokat küld fel a felhőbe, más pedig nem éri el rendesen a vállalati rendszert. Ilyenkor könnyű rávágni, hogy „rossz a net”, pedig a háttérben sokszor több kisebb ok dolgozik egyszerre.
2026. 03. 31. 17:30
Megosztás:

Elutazik tervezett amerikai állami látogatására a brit uralkodó

Elutazik tervezett amerikai állami látogatására a brit uralkodó.
2026. 03. 31. 17:00
Megosztás:

Erősíti vezetői csapatát a WING: áprilistól dr. Walter Katalin a magyarországi vezérigazgató

Átalakítja vezetői struktúráját 2026. április 1-jével a WING Zrt. A változás részeként kettéválik az elnök-vezérigazgatói szerep: Noah Steinberg a jövőben elnökként folytatja munkáját, míg a magyarországi operatív tevékenység irányítását dr. Walter Katalin veszi át vezérigazgatóként.
2026. 03. 31. 16:30
Megosztás:

Az INA megvásárolja a SAVA-07 kutatási terület teljes tulajdonát

Az INA horvát olajipari vállalat kötelező érvényű megállapodást írt alá a kanadai Vermilion Energy horvátországi leányvállalatával, a Vermilion Zagreb Exploration d.o.o.-val a szárazföldi SAVA-07 kutatási terület fennmaradó 60 százalékos részesedésének megvásárlásáról, amellyel tulajdoni aránya 100 százalékra nő - közölte a vállalat az MTI-vel kedden.
2026. 03. 31. 16:00
Megosztás:

Több mint kétszáz éve nem született olyan kevés gyerek Csehországban, mint tavaly

Tavaly mintegy 77 600, az ilyen statisztikák kezdete, 1785 óta a legkevesebb gyerek született Csehországban, ennek ellenére a bevándorlásnak köszönhetően nőtt az ország népessége - közölte a Cseh Statisztikai Hivatal kedden Prágában.
2026. 03. 31. 15:00
Megosztás:

Digitális csapdában a magyar óvodások?

Bár tízből kilenc magyar óvodás használ valamilyen digitális eszközt, a szülők döntő többsége komoly aggodalommal figyeli a jelenséget. A Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság (NMHH) megbízásából készült kutatás rámutat: a szülők 71 százaléka szerint a képernyőidő inkább negatív hatással van a gyermekek fejlődésére. A mindennapokban mégis nehéz gátat szabni a tartalomfogyasztásnak, amit jól mutat, hogy a szülők bevallása szerint a digitális eszközt használó gyerekek 83 százaléka küzd leválási nehézségekkel - közölte a hatóság kommunikációs igazgatósága kedden az MTI-vel.
2026. 03. 31. 14:30
Megosztás:

Átadták a Horizont kerékpáros túraútvonal új szakaszait

Az új szakaszok átadásával közel ezer kilométeresre bővült a Horizont kerékpáros túraútvonal, mely várhatóan legkésőbb 2027 tavaszára eléri teljes hosszát - jelentette ki a Közigazgatási és Területfejlesztési Minisztérium (KTM) aktív Magyarországért felelős államtitkára az újonnan kijelölt útvonal ünnepélyes átadásán, a horpácsi Kálmán Kertje Panzió és Rendezvényházban.
2026. 03. 31. 14:00
Megosztás:

4iG: kisebbségi részesedéset vásárol a cseh CSG a Hirtenberger Defence Systems Védelmi Ipari Kft.-ben

A cseh védelmi ipari vállalatcsoport, a CSG 49 százalékos részesedést vásárol a 4iG Űr és Védelmi Technológiák Zrt. (4iG SDT) leányvállalatában, a védelmi ipari gyártó Hirtenberger Defence Systems Védelmi Ipari Kft.-ben (HDS) - tájékoztatta az MTI-t a 4iG kedden.
2026. 03. 31. 13:30
Megosztás:

Az ünnepek alatti kamionstopot részlegesen feloldják

A húsvéti ünnepek alatt szakmai kezdeményezésre a kamionstopot részlegesen - az éjszakai időszakokban 22 óra és másnap reggel 6 óra között, 8 órás időtartamokban - felfüggesztik - közölte az Építési és Közlekedési Minisztérium (ÉKM) kedden az MTI-vel.
2026. 03. 31. 13:00
Megosztás:

Akár 12 millió forint támogatás kisvállalkozások digitalizációs fejlesztéseire

Az elmúlt két évtized legkedvezőbb digitális pályázati lehetősége nyílik meg most kedden a legkisebb cégek előtt. Az összesen 30 milliárd forint támogatás vidéki mikro- és kisvállalkozások digitális infrastruktúrájának, képességeinek fejlesztésére fordítható, például számítógépek, mobiltelefonok, nyomtatók, hálózati berendezések, szoftverek vagy felhőszolgáltatások beszerzésére, weboldal vagy webshop elkészítésére - hívta fel a figyelmet keddi közleményében az Energiaügyi Minisztérium (EM).
2026. 03. 31. 12:30
Megosztás:

Húsvétkor is sokat lehet spórolni az online árfigyelővel

Pénzt és időt spórolhatnak a családok a húsvéti nagy bevásárlások során az online árfigyelő használatával – erre hívja fel a figyelmet keddi közleményében a Gazdasági Versenyhivatal (GVH).
2026. 03. 31. 12:00
Megosztás:

A szlovén kormány feloldotta a tankolható üzemanyag mennyiségi korlátozását

A szlovén kormány hétfőn visszavonta az egy benzinkúton naponta értékesíthető üzemanyag mennyiségének korlátozásáról szóló rendeletet, miután a piac és az ellátás stabilizálódott - közölte a kormány kommunikációs hivatala.
2026. 03. 31. 11:30
Megosztás:

Ennyi volt januárban a bruttó átlagkereset

2026 januárjában a teljes munkaidőben alkalmazásban állók bruttó átlagkeresete 840 600, a nettó átlagkereset 585 700 forint volt. A bruttó átlagkereset 26,3, a nettó átlagkereset 28,0, a reálkereset pedig 25,4 százalékkal múlta felül az egy évvel korábbit - jelentette kedden a Központi Statisztikai Hivatal (KSH).
2026. 03. 31. 11:00
Megosztás:

A kockázatkerülő hangulatban estek a hosszú kötvényhozamok, erősödött a dollár

Tovább emelkedtek az energiahordozók árai, WTI közel 5%-kal 105, a Brent 1,5%-kal 115 dollár környékére került, a holland tőzsdei gázár elérte az 55 Eurót.
2026. 03. 31. 10:30
Megosztás:

Többnyire csökkenéssel zártak hétfőn a főbb Wall Street-i részvényindexek

Számottevő napon belüli ingadozást követően vegyesen zártak a tengerentúli részvényindexek: az S&P500 és a Nasdaq Composite 0,4, illetve 0,7%-ot gyengültek, a Russell2000 1,5%-ot esett, míg a Dow 0,1% -os pluszban zárta a napot.
2026. 03. 31. 10:00
Megosztás:

Rossz hangulatban indult a hétfői kereskedés, azonban később megfordultak az indexek

Csökkenéssel indult a hétfői kereskedés az európai tőzsdéken azt követően, hogy Ázsiában eladási hullám söpört végig, miközben a befektetők egy elhúzódó öbölbeli konfliktusra készülnek.
2026. 03. 31. 09:30
Megosztás:

Így alakultak az ipari termelői árak februárban

2026 februárjában az ipari termelői árak átlagosan 3,3 százalékkal alacsonyabbak voltak az egy évvel korábbinál - jelentette kedden a Központi Staosztikai Hivatal (KSH).
2026. 03. 31. 09:00
Megosztás:

Harminc százalékkal növeli budapesti kapacitásait nyáron a wizz air

A Wizz Air, Magyarország piacvezető légitársasága minden eddiginél több járatot üzemeltet a nyári menetrendi időszakban Budapestről. A légitársaság nyári kapacitása 30 százalékkal haladja meg a tavalyi évit: két új repülőgép érkezik a budapesti bázisra, amelyekkel a népszerű déli nyaraló városok mellett egyre több északi célállomás is karnyújtásnyira kerül.
2026. 03. 31. 08:00
Megosztás:

Új időszámítás a szerencsejátékok történetében – megérkezett a Lutri!

Nemzetközi szinten is egyedi játékmenettel rendelkező játékot vezet be március végétől a Szerencsejáték Zrt. A Lutri alapjaiban értelmezi újra a klasszikus lottóélményt. A játék egyik különlegessége, hogy akár négy napig is eltarthat, miközben naponta kerülnek döntési helyzetbe a játékosok, akik – eltérően az eddig megszokottól -akkor örülhetnek igazán, ha nem találják el a kihúzott számokat. A tét pedig 400 millió forint, ráadásul minden nap.
2026. 03. 31. 06:30
Megosztás: