Vajon mennyire aktív a brit gazdaság?

Nyolchavi csúcson kezdték az évet a brit gazdaság aktivitási mérőszámai, elsősorban a szolgáltatási szektor erősödő teljesítményének köszönhetően.

Vajon mennyire aktív a brit gazdaság?

Az S&P Global pénzügyi-gazdasági adatszolgáltató csoport és a brit vállalati szektor beszerzési aktivitását mérő intézet (Chartered Institute of Procurement & Supply, CIPS) hétfőn ismertetett végleges felmérése szerint a brit feldolgozóipar és a szolgáltatási ágazat szezonálisan kiigazított kompozit beszerzésimenedzser-indexe (BMI) januárban 52,9-re emelkedett a decemberi 52,1-ről.

Az 50 feletti BMI-indexek a vizsgált szektorok aktivitásának élénkülését jelzik, vagyis az 52,9-es januári kompozit adat - amely tavaly május óta a legmagasabb - a brit üzleti szektor teljesítményének egyre nagyobb ütemű növekedésére vall.

Ennek hajtóerejét azonban kizárólag a szolgáltatások adják, a feldolgozószektor beszerzésimenedzser-indexe ugyanis januárban 47,0 volt a decemberi 46,2 után, vagyis a javulás ellenére változatlanul a brit gyáripar aktivitásának visszaesését jelzi.

A szolgáltatási ágazat BMI-mutatója ugyanakkor a decemberi 53,4-ről 54,3-ra - szintén nyolchavi csúcsra - emelkedett januárban.

Az S&P Global/CIPS-felmérés szerint a brit vállalati szektor a kilátásokat is egyre derűlátóbban ítéli meg: a vizsgálatba bevont vállalkozások 52 százaléka nyilatkozott úgy, hogy a következő tizenkét hónapban üzleti aktivitásának élénkülésére számít, és mindössze 12 százalék tart az aktivitás gyengülésétől.

A felméréshez fűzött elemzés hangsúlyozza, hogy tavaly április óta most a legkedvezőbb az üzleti kilátások megítélése a brit vállalati szektorban.

Londoni elemzői vélemények szerint azonban továbbra sem lehet kizárni a recessziót a brit gazdaságban, különös tekintettel arra, hogy októberben 0,3 százalékkal visszaesett havi összevetésben a brit hazai össztermék (GDP), és 0,2 százalékos GDP-csökkenést mértek a novemberrel zárult három hónapban is.

Novemberben 0,3 százalékkal nőtt ugyan a GDP-érték az előző hónaphoz képest, de ha a hazai össztermék októberhez hasonlóan decemberben is csökkent, az egyöntetű számítások szerint a recesszió beálltát jelentené a brit gazdaságban.

A brit hazai össztermék 2023. harmadik negyedévében 0,1 százalékkal csökkent, és ha a tavalyi negyedik negyedév egészében is visszaesett, az azt jelentené, hogy a brit gazdaság technikai recesszióba került.

Technikai recesszió a konszenzusos meghatározás szerint akkor alakul ki, ha egy gazdaság teljesítménye két egymást követő negyedévben visszaesik.

Malajzia 2026-ban élesben teszteli a ringgit stabilcoint – Jön a szabályozott digitális pénz korszaka?

Malajzia központi bankja kontrollált környezetben indítja el a ringgit-alapú stabilcoinok és tokenizált betétek tesztelését 2026-ban. A fókusz a nagykereskedelmi és határon átnyúló fizetéseken lesz – a lépés pedig akár a wholesale CBDC bevezetésének előszobája is lehet.
2026. 02. 12. 22:00
Megosztás:

Vegyesen változott csütörtök estére a forint árfolyama

Vegyesen alakult a forint árfolyama a főbb devizákkal szemben csütörtök estére a reggeli szintekhez képest a nemzetközi devizakereskedelemben.
2026. 02. 12. 21:30
Megosztás:

Indul a Medtech Kórházi Inkubátor Program

Elindul a Medtech Kórházi Inkubátor Program, amely fókuszában az orvosok által létrehozott innovációk felkarolása áll - közölte a Kulturális és Innovációs Minisztérium (KIM) innovációért felelős helyettes államtitkára csütörtökön a Facebook-odalán közzétett videójában.
2026. 02. 12. 21:00
Megosztás:

Új vezetők a BYD Magyarország élén

Új vezetői struktúrával folytatja működését a BYD Magyarország; a vállalat regionális országigazgatói pozícióját Jeremy Wang veszi át, míg a magyar divízió operatív irányításáért Rényi-Vámos Ádám felel országigazgatóként - tájékoztatta a társaság az MTI-t csütörtökön közleményben.
2026. 02. 12. 20:30
Megosztás:

Cardano és LayerZero: új szintre lép a cross-chain stratégia

A Cardano történetének egyik legfontosabb interoperabilitási lépése érkezik: a LayerZero integrációval 150+ blokklánc és több mint 80 milliárd dollárnyi omnichain eszköz válhat elérhetővé. Charles Hoskinson közben a medvepiaci hangulat ellenére is kitart a hosszú távú, bikás makrovízió mellett.
2026. 02. 12. 20:00
Megosztás:

A januári inflációs adat utat nyit a februári kamatvágásnak

A fogyasztói árak januárban 2,1%-kal haladták meg az egy évvel korábbi szintet idehaza, ami 0,1 százalékponttal alacsonyabb a mi várakozásunknál és 0,3 százalékponttal alacsonyabb a piaci konszenzusnál. Utoljára 2018 márciusában mértek ilyen alacsony inflációt itthon. A decemberi 3,3% után számítani lehetett az árak jelentős mérséklődésére, elsősorban bázishatás miatt. Az előző hónaphoz képest várakozásunknak megfelelően 0,3%-kal emelkedtek az árak, az elemzői konszenzus azonban magasabb, 0,6% volt. Az éves maginfláció nem mérséklődött olyan ütemben, mint vártuk, 3,8%-ról 2,7%-ra jött le, de ez is bőven az MNB inflációs célja alatt található.
2026. 02. 12. 19:30
Megosztás:

Nőtt a cseh lakosság elégedettsége Csehország európai uniós tagságával

Csehország európai uniós tagságával a lakosság 57 százaléka elégedett, ami a legmagasabb arány az utóbbi másfél évtizedben - derült ki abból az országos felmérésből, amelyet a STEM közvélemény-kutató ügynökség készített a tavaly októberi képviselőházi választások után.
2026. 02. 12. 19:00
Megosztás:

BlackRock BUIDL alapja megjelent az Uniswapon – 40%-ot ugrott a UNI árfolyam percek alatt

A világ legnagyobb vagyonkezelője és a DeFi egyik zászlóshajója egy platformon: a BlackRock tokenizált pénzpiaci alapja már az Uniswapen is kereskedhető. A piac villámgyorsan reagált – a UNI token fél óra alatt 40%-ot ralizott.
2026. 02. 12. 18:40
Megosztás:

Az arany diadalmenete idén is folytatódhat

A tavalyi év a tőkepiacokon az arany és ezüst árfolyamának diadalmenetéről szólt, amit a bányászvállalatok részvényei még nagymértékben felül is teljesítettek. A nemesfém reneszánszához geopolitikai és reálgazdasági okok együttállására volt szükség – melyek a jelek szerint a közeljövőben is velünk maradnak. Az MBH Befektetési Bank elemzője megvizsgálta, mi áll az arany és az aranybányász szektor értékének kiugró emelkedése mögött.
2026. 02. 12. 18:00
Megosztás:

400 új munkahelyet teremt a Kometa új óriásberuházása Kaposváron

A Kometa 99 Zrt. húsfeldolgozó cég 45 milliárd forint értékben hajt végre kapacitásbővítést Kaposváron, amelynek nyomán négyszáz új munkahely jön létre a városban - közölte Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter csütörtökön a helyszínen.
2026. 02. 12. 17:00
Megosztás:

Márciusban indul az Aster Chain mainnet – Új korszak jöhet a Perp DEX piacon

Új blokklánccal, stakinggel, governance modellel és valós eszközöket leképező szintetikus piacokkal készül áttörni az Aster. A decentralizált tőzsde (DEX) márciusban indítja el saját Layer-1 hálózatát, ami nemcsak technológiai, hanem piaci fordulópontot is jelenthet.
2026. 02. 12. 16:00
Megosztás:

Olcsó és veszélyes termékek nyomában – Globális online piactereket vizsgál az NKFH és az NNGYK

A Nemzeti Kereskedelmi és Fogyasztóvédelmi Hatóság (NKFH) és a Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ (NNGYK) egyedülálló, országos szintű összehangolt akciót indított a harmadik országból érkező termékek átfogó fogyasztóvédelmi ellenőrzése keretében. A kezdeményezés célja, hogy a népszerű online piacterekről származó termékeket átvizsgálják és feltárják, mely árucikkek jelenthetnek valós kockázatot a magyar családok számára.
2026. 02. 12. 15:30
Megosztás:

Kína csökkentett vámokat vet ki az Európai Unióból származó egyes tejtermékekre

Kína péntektől öt évre 7,4 és 11,7 százalék között kiegyenlítő vámot vet ki bizonyos, az Európai Unióból importált tejtermékekre, ezzel csökkenti a korábbi 21,9-42,7 százalékos ideiglenes vámtételeket - közölte csütörtökön a kínai kereskedelmi minisztérium.
2026. 02. 12. 15:00
Megosztás:

Kilenc éve tartó emelkedő csatornában az XRP – Intézményi tőke érkezhet 2026 elején?

Az XRP árfolyama ugyan rövid távon gyengült, de a hosszú távú technikai struktúra továbbra is stabil. A piaci szereplők figyelme egyre inkább az intézményi belépés felé fordul, miközben a spekulatív túlfűtöttség fokozatosan lecseng. Vajon egy új, érettebb piaci ciklus küszöbén állunk?
2026. 02. 12. 14:30
Megosztás:

Tarolnak a szabad felhasználású kölcsönök, egy átlagos igénylő 5 évre tervez eladósodni

Közel 3 millió forint, bő 5 éves futamidő és szabad felhasználás – így jellemezhető az átlagos személyi kölcsön a Bank360 oldalán végrehajtott kalkulációk alapján. A szabad felhasználású személyi hitel évek óta töretlen népszerűségnek örvend, 2025-ben rekordösszeget folyósítottak belőle a hitelintézetek. A pénzügyi szakportál adatai alapján pedig az is kiderül, hogy mire keresnek leggyakrabban az igénylők.
2026. 02. 12. 14:00
Megosztás:

Balesetekhez kapcsolt nyereményjáték miatt bírságolt a médiatanács

Balesetekhez kapcsolt nyereményjáték miatt bírságolt a médiatanács. A tragédiákhoz kapcsolódó nyereményjáték közzététele nem egyeztethető össze az emberi méltóság tiszteletét megkövetelő, a demokratikus nyilvánosság érdekeit szolgáló alkotmányos értékekkel – fogalmazott egyik friss határozatában a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság (NMHH) Médiatanácsa.
2026. 02. 12. 13:30
Megosztás:

A vártnál gyengébben nőtt a brit gazdaság év végén

A vártnál lassabb növekedéssel zárta a tavalyi évet a brit gazdaság.
2026. 02. 12. 13:00
Megosztás:

Helyi üzletemberek vásárolják meg a Carrefour romániai hálózatát

Kivonul Romániából a Carrefour, a kiskereskedelmi hálózatát a Paval Holding vásárolja meg - írja a profit.ro a cég közleménye alapján.
2026. 02. 12. 12:30
Megosztás:

Pár bázisponttal emelkedtek az amerikai kötvényhozamok

A vártnál alacsonyabb kínai inflációs adatok miatt ismét hozameséssel indult a kereskedés a világ kötvénypiacain, de a vártnál minden fronton – munkahelyteremtés, munkanélküliség, munkabérek – erősebb januári amerikai munkapiaci adatok megfordították a hangulatot. Végül az amerikai kötvényhozamok pár bázisponttal emelkedtek, de a tízéves hozam így is 4,2% alatt zárt. Az európai kötvénypiacokon nem volt érdemi elmozdulás, a német tízéves hozam maradt 2,8% környékén. Az erős munkapiaci adatok után erőre kapott a dollár, az EUR/USD délutánra ismét 1,19 alá süllyedt.
2026. 02. 12. 12:00
Megosztás:

Közel nyolc éve nem látott mélységben az infláció

Ma reggel a januári inflációs adatok érkeztek. A KSH közleménye szerint a fogyasztói árak havi szinten 0,3 százalékkal nőttek, az éves infláció pedig 2,1 százalékra lassult a decemberi 3,3 százalékról. Az adat elmaradt a konszenzustól és minimálisan a mi várakozásunkat is alulmúlta. A maginfláció éves indexe is csökkent az előző havi 3,5 százalékról 2,7 százalékra.
2026. 02. 12. 11:30
Megosztás: