Valóban ébredezünk az inflációs sokkból?

A KSH legfrissebb adatai alapján kimondhatjuk, hogy ismét mérföldkőhöz érkeztünk: a hónap elején megtudtuk, hogy októberben már egyszámjegyű, 9,9% lett a fogyasztói áremelkedés mértéke, illetve a napokban kiderült, hogy szeptembertől ismét pozitívra váltott a reálkereset növekedése, 1,7%-kal lett nagyobb a bruttó átlagkereset vásárlóértéke, mint tavaly szeptemberben volt. Az infláció tavaly áprilisban volt legutóbb egyszámjegyű, a reálkereset pedig tavaly szeptember óta volt negatív.

Infláció

Ha alaposabban megvizsgáljuk az infláció alakulását, láthatjuk, hogy októberben az előző év azonos hónapjához viszonyított áremelkedésünk a szeptemberi szintnél 2,6 százalékponttal alacsonyabb. Ennek csak egyik oka a sokak által emlegetett „bázishatás”, azaz a viszonyítási alapként használt tavaly októberi magas árszínvonal. Tavaly szeptemberről októberre 1 százalékponttal nőtt az infláció, tehát a 2,6 százalékpontos idei csökkenésből 1 százalékpontot lehet a megemelkedett bázisnak tulajdonítani. A többi javulás egyértelműen azzal magyarázható, hogy az élelmiszereknek, a háztartási energiának (gáz, áram, egyéb fűtés) és az üzemanyagoknak is csökkent az ára októberben a szeptemberihez viszonyítva. Tehát októberben is összességében deflációt (az általános árszínvonal csökkenését) tapasztalhattunk, nem csupán dezinflációt (azaz az infláció csökkenését, az árak kisebb mértékű növekedését). Az idén ez már május után a második deflációs hónapunk volt. 

Az Eurostat előírásai szerinti harmonizált árindex (HICP) ebben a hónapban 9,6% volt. Az eltérés abból fakad, hogy a KSH által általánosan használt inflációs adat nem tartalmazza a külföldiek magyarországi vásárlásait, az uniós pedig minden hazai vásárlást beszámít. Mivel tavaly december közepéig élt az üzemanyagok ársapkája a magyar rendszámú autók tankolásánál, a külföldi rendszámúak pedig már nyár óta piaci áron tankoltak, ezért a külföldiek bázisa magasabb, az inflációja pedig alacsonyabb most. A legfrissebb adatok szerinti országsorrendben még mindig a magyar infláció a legmagasabb, de tőlünk alig tér el Csehország (9,5%), majd Románia és Szlovákia, s a többi közép-európai ország is szorosan követ bennünket. Az orosz–ukrán háborúhoz földrajzilag közelebb eső országoknak egyértelműen magasabb az inflációs szintje, mint a háborútól távolabb levő országoknak még akkor is, ha azok akár tagjai is már az euróövezetnek.

Ha a januári árszínvonalhoz hasonlítjuk az egyes tagországok októberi adatait, akkor hazánkban e kilenc hónap Eurostat módszertana szerint számolt együttes inflációja csupán 3,4%, ami a 11. legalacsonyabb érték, kisebb, mint az unió átlaga. E számok is mutatják, hogy idén januárig emelkedtek hónapról hónapra az árak, majd ez a dinamika oly mértékben tört meg, hogy még egész évre kivetítve is 5% alatti szinten lenne csupán.

Az élelmiszerek októberi HICP adatát vizsgálva hazánkban 6%-os fogyasztói áremelkedést tapasztalhatunk az előző év októberéhez viszonyítva, ami a 8. legkisebb érték a tagállamok között, alacsonyabb már, mint az uniós átlag. Ez egyértelműen a GVH árfigyelőjének köszönhető, ami jelentősen növelte a piaci versenyt az élelmiszerkereskedelemben, ezáltal letörte az árakat, illetve segítette a tudatos vásárlók vásárlási döntéseit.

Ahogy erről előző írásainkban is beszámoltunk, a korábbi magas inflációs időszakainkhoz viszonyítva a mostani sokk sokkal rövidebb volt. Egész Európában olyan mértékben megugrott az infláció, amilyenre évtizedek óta nem volt példa. A nyugat-európai országok a hetvenes évekbeli olajválság óta nem tapasztaltak hasonlót, a környező országok pedig a rendszerváltás idején éltek át legutóbb ilyen mértékűt. Érdemes emlékeznünk arra, hogy hazánkban 1988–1997 között egy évtizeden át 15% feletti, s ebből 1996 IV. negyedévéig 20% feletti volt az éves áremelkedés mértéke. (Erről részletesen itt írtunk.)

Reálkeresetek alakulása

Ahogy erről korábban írtunk, míg 2010 előtt az emberek megélhetését a munkahelyek elvesztése és a reálkeresetek csökkenése egyaránt veszélyeztette, az elmúlt években egyedül a reálkeresetek csökkenésével kellett megbirkózni az uniós polgároknak. Erről szólt a Nemzeti Közszolgálati Egyetemen nemrégiben a Magyar Tudomány Ünnepén tartott „Ébredés az inflációs sokkból” c. konferencia is.


Szeptemberben a bruttó átlag- és mediánkereset is 14,1%-kal volt magasabb az egy évvel korábbi szinthez viszonyítva. A növekedés az első háromnegyed évben együttesen is 14% volt, de a KSH gyorsjelentése is megemlíti, hogy ha a múlt februári „fegyverpénzt” kivesszük a viszonyítási alapból (amit a fegyveres testületek dolgozói kaptak egyszeri juttatásként), akkor ez a növekedés 1,8 százalékponttal nagyobb, azaz 15,8%-os. Majdnem megegyezik a rendszeres kereset háromnegyedéves emelkedésével, ami 15,9% volt ebben az időszakban. Az iparban összességében 18,7%, a mezőgazdaságban 17%, sőt, a szociális ellátásban dolgozók esetében is 18,4% volt a bruttó átlagkereset emelkedése a január–szeptemberi időszakban az előző év azonos időszakához viszonyítva. 

A következő, az októberi kereseti adatokat majd januárban adja ki a KSH, de már prognosztizálható, hogy megközelítheti vagy esetleg el is elérheti idén az éves bruttó átlagkereset a 580 ezer forintot. Ennek azért is van komoly valószínűsége, mert idén már decembertől 15%-kal emelkedik a minimálbér és 10%-kal a garantált bérminimum, ennek hatására az alsóbb kereseti sávok, illetve a minimálbérhez kötött egyéb pótlékok, juttatások is a szokásosnál korábban emelkedni fognak, ami már az idei éves átlagkeresetre is pozitív hatással lesz.

Növekedés a fogyasztás bővülésével

A polikrízises időszakban a munkaerőpiac ellenállt, az inflációs sokkból kilábalóban vagyunk, a reálkeresetek ismét nőnek, az idei harmadik negyedévben kikerültünk a technikai recesszióból, így a következő feladat a növekedés helyreállítása, ahogy ez az NKE konferenciáján is elhangzott.

A növekedéshez elengedhetetlen a fogyasztás bővülése: ha a fogyasztás bővül, akkor a magyar költségvetés bevételei is emelkednek. Hazánkban az adórendszer súlypontja áthelyeződött, míg 2010 előtt az adóbevételek jelentős részét adták a munkát terhelő adók bevételei, addig mára ez jelentősen lecsökkent, a tagországok között a második legalacsonyabb, s a fogyasztási adók jelentik a költségvetési adóbevételek nagy részét. Tehát a költségvetés egyensúlya is akkor áll helyre, ha a fogyasztás növekedik.

A kiskereskedelmi fogyasztás volumene ugyan a legfrissebb adatok szerint szeptemberben is csökkent 7,3%-kal az előző év azonos időszakához viszonyítva, de ez a márciusi 13,1%-os csökkenésnek már közel fele csupán. Szeptemberben a mérséklődés felét az üzemanyag-fogyasztás visszaesése adta, az élelmiszer mindössze 1,1 százalékponttal, a nem élelmiszer pedig 2,7 százalékponttal esett vissza. A MOL vezérigazgatója szerint az üzemanyag-értékesítés volumenének csökkenése azzal magyarázható, hogy tavaly az ársapkák időszakában rengeteg külföldi tankolt nálunk. Mivel tavaly december közepén megszűntek az ársapkák, így becsülhető, hogy legkésőbb januártól a fogyasztási volumen ismét növekedni fog, így a teljes kiskereskedelmi volumencsökkenés is megszűnik.

Ha újabb váratlan hatás nem éri a gazdaságot, akkor rövidesen elérkezünk arra a pontra, ahol kimondhatjuk, ismét kiléptünk a gödörből. 

Vegyesen alakult a visegrádi országok építőipari termelése

Idén az év elején a visegrádi országok (V4) építőipari termelése vegyesen alakult: Csehországban és Szlovákiában az ágazat kezd némi élénkülést mutatni, míg Magyarország, Lengyelország, és az uniós átlag továbbra is visszaesésben van - közölte az Építési Vállalkozók Országos Szakszövetsége (ÉVOSZ) csütörtökön az MTI-vel.
2025. 06. 12. 21:30
Megosztás:

Épül Magyarország leginnovatívabb naperőműve – extrém időjárásra optimalizálva

A tegnapi napon megtörtént transzformátor alállomás beemelése és jelenleg is folyik annak telepítése Hódmezővásárhelyen: Magyarország legújabb, mintegy 98 ezer napelem panellel rendelkező ipari naperőműve egy igazi műszaki csemege lesz a hozzáértőknek, mivel az elérhető legmodernebb technológiát építik a naperőműparkba, aminek köszönhetően többek között az extrém időjárási helyzetekre is „okosan” tud reagálni.
2025. 06. 12. 20:30
Megosztás:

A vártnál többen igényeltek munkanélküli segélyt az USA-ban

Az Egyesült Államokban az újonnan munkanélküli segélyt igénylők száma június első hetében 248 ezer fő volt. A piac arra számított, hogy csökkenés jöhet, de ez megegyezik az egy héttel korábbi értékkel, ami tavaly október óta a legmagasabb adat volt.
2025. 06. 12. 20:00
Megosztás:

Munka a tűző napon – Így lehet biztonságos és kényelmes

Ahogy beköszönt a nyár, a szabadtéri munkavégzés amellett, hogy látványosabb izzadtságfoltokkal jár, komolyabb kockázatokat is rejt magában. A napszúrás, a kiszáradás, a bőrirritáció vagy akár a munkabalesetek kockázata is nő a hőségben. Éppen ezért, nem mindegy, miben dolgozik. A megfelelő nyári munkaruházat kiválasztása nem csupán a komfortot, de az egészséget is szolgálja.
2025. 06. 12. 19:30
Megosztás:

Csapadékszegény időjárás sújtja az országot – figyelmeztet az agrometeorológia

Folytatódik a csapadékszegény időjárás, az ország túlnyomó részén tovább szárad majd a talaj és az aszály fokozódására lehet számítani - írta a HungaroMet zrt. csütörtöki agrometeorológiai elemzésében.
2025. 06. 12. 19:00
Megosztás:

Idén még minden a lakásárak emelkedése felé mutat, de nehéz megjósolni, mi lesz jövőre

Tavaly majdnem harmadával emelkedhetett a lakóingatlanok forgalma, mely így elérhette a 130 ezret, miközben az árak átlagosan 13,8%-kal nőttek nominálisan – derül ki az OTP Ingatlanpont friss elemzéséből. Mindez azt jelenti, hogy reálértéken is kishíján kétszámjegyű, 9,6%-os volt az átlagos áremelkedés. A forgalmi adatok szerint Budapest és a kisebb városok összesített értéknövekedése egyaránt 8%-os, a megyei jogú városokban 9%-os, míg a községek esetében 19%-os volt, bár éppen utóbbi kategóriában tekinthetők legkevésbé megbízhatónak a statisztikák.
2025. 06. 12. 18:30
Megosztás:

Szoboszlai Dominik új cége 140 millió forintos nyereséggel zárta első évét

Szoboszlai Dominik 2023 novemberében alapított új vállalkozása, az SZD10 Magyarország Kommunikációs Kft. kiemelkedő eredménnyel zárta első üzleti évét: a társaság 225,7 millió forintos nettó árbevétel mellett 140 millió forintos nyereséget ért el. A játékos nem vett ki osztalékot a cégből – írta meg az Mfor.
2025. 06. 12. 17:30
Megosztás:

Elon Musk kibékülne Trumppal

A Tesla vezérigazgatója a közösségi médiában arról posztolt, hogy sajnálja a Donald Trumppal kapcsolatos múlt heti bejegyzéseit, mert azok „túl messzire mentek”.
2025. 06. 12. 17:00
Megosztás:

Modern megoldások kerítésrendszerek és kapuk kialakítására

Egy ingatlan értékét növelheti, ha jól funkcionáló és esztétikus kerítéssel van körbevéve. Éppen ezért egyáltalán nem mindegy, hogy milyen típusú terméket telepítünk.
2025. 06. 12. 16:30
Megosztás:

Finomhangolásra számít a jegybankár

Sorban szólalnak meg az európai jegybankárok a múlt hét csütörtöki EKB ülést követően.
2025. 06. 12. 16:00
Megosztás:

Mégsem sietnek annyira Japánban

Bár Donald Trump azt mondta, hogy egy-két héten belül egyoldalúan fog vámokat kivetni azon országokra, amelyekkel nem jutnak dűlőre, az általános vámok 90 napos felfüggesztése csak július 8-án jár le.
2025. 06. 12. 15:30
Megosztás:

Erős negyedév után további növekedés jöhet az Oracle-nél

A vállalat tegnap tőzsdezárás utáén tette közzé negyedéves jelentését. A márciustól május végéig terjedő időszakban a 15,9 milliárd dollárra nőtt a bevétel, ez 11%-os növekedést jelent éves összevetésben.
2025. 06. 12. 15:00
Megosztás:

Tőzsdén a Voyager - természetesen rakéta az árfolyam!

Miközben sokan azzal vannak elfoglalva, hogy most akkor mi lesz a kínai vámokkal, illetve ehhez kapcsolódóan a ritkaföldfém kínai szállítmányokkal, s valójában a hat hónap limit kapcsán is aggodalmak vannak, nevezetesen a feszültségek újraéledése az augusztusig tartó részletes tárgyalások kapcsán, addig tegnap egy új űrtechnológiai vállalat, a Voyager debütált az amerikai tőzsdén.
2025. 06. 12. 14:30
Megosztás:

Ellentmondásos hírek érkeztek az amerikai vámokról

Scott Bessent amerikai pénzügyminiszter szerint valószínű, hogy a Trump-féle országspecifikus vámok átmeneti felfüggesztését meghosszabbíthatják az eredeti 90 nap letelte, július 8 után.
2025. 06. 12. 14:00
Megosztás:

Két legyet egy csapásra?

Amikor az otthonteremtés nagyszerű, ugyanakkor fáradságos folyamatában vagyunk, akkor igyekszünk minél inkább racionalizálni a folyamatokat. Aztán egyszer csak eljön az a pont, amikor már annyira fogytán van a türelmünk, hogy igyekszünk mindent leegyszerűsíteni, mondhatni megúszósra próbáljuk venni a figurát.
2025. 06. 12. 13:30
Megosztás:

Így alakítja át a munkaerőpiacot az AI-alapú keresés

Az elmúlt években alapvetően változtak meg az emberek információkeresési szokásai: egyre többen fordulnak mesterséges intelligencián alapuló eszközökhöz, ahol már összetett, a mindennapi beszélt nyelven megfogalmazott kérdéseket tesznek fel: a keresésre tehát egyre inkább párbeszédként tekintünk, ami gyökeresen átalakítja az online jelenlét szabályait, nem utolsósorban a munkaerőpiacon.
2025. 06. 12. 12:30
Megosztás:

Visszaestek a német autóóriások Magyarországon

A Mercedes-Benz kecskeméti gyára 2024-ben 146 ezer autót gyártott, ami jelentős visszaesés a 2023-as 174 ezerhez képest.
2025. 06. 12. 12:00
Megosztás:

A fürdőszobai világításról röviden

Gondoltál már arra, hogy mi minden befolyásolja a reggeli készülődésed minőségét? Nos, a fürdőszobai világítás mindenképp közrejátszik ebben. Az általános vélekedéssel ellentétben, itt nem csupán a díszítés, hanem a gyakorlati szerep is nagy fontossággal bír. A megfelelő fényviszonyok között könnyebb akár egy fárasztó nap után ellazulni, akár a nap elején energiával feltöltődni. De hogyan is érhetjük el, hogy fürdőszobánk a fények segítségével funkcionalitásában és divatos megjelenésével is kellően megnyerő legyen?
2025. 06. 12. 11:30
Megosztás:

Sokat lendíthetne a gazdaságon a lakásépítések felfutása

Évente akár több tizedszázalékot adhat a GDP növekedéséhez, ha a kedvezővé váló gazdasági környezet és a bevezetett élénkítő intézkedések hatására felfut az új lakások építése. Magyarországon az utóbbi években lassul a lakásállomány megújulása, melynek megfordítása érdekében a gazdasági kormányzat évi 25 ezer új lakás építését tűzte ki célul, s elindította a mintegy 300 milliárd forintos Lakhatási Tőkeprogramot, mely komoly lendületet adhat a szektor szereplőinek.
2025. 06. 12. 11:00
Megosztás:

Ma már egyszerűen megoldható a laprugó beszerzése

A laprugó többfunkciós alkatrészként működik a különböző járművek felfüggesztésében. Az elsődleges funkciója a tengely és az alváz összekapcsolása, ezáltal elengedhetetlen az autó stabilitása és irányíthatósága szempontjából. Ha eltörik a laprugó, vagy hiányzik a fő rugólap, az komoly veszélyt jelent a jármű irányíthatóságára.
2025. 06. 12. 10:30
Megosztás: