Valóban ébredezünk az inflációs sokkból?

A KSH legfrissebb adatai alapján kimondhatjuk, hogy ismét mérföldkőhöz érkeztünk: a hónap elején megtudtuk, hogy októberben már egyszámjegyű, 9,9% lett a fogyasztói áremelkedés mértéke, illetve a napokban kiderült, hogy szeptembertől ismét pozitívra váltott a reálkereset növekedése, 1,7%-kal lett nagyobb a bruttó átlagkereset vásárlóértéke, mint tavaly szeptemberben volt. Az infláció tavaly áprilisban volt legutóbb egyszámjegyű, a reálkereset pedig tavaly szeptember óta volt negatív.

Infláció

Ha alaposabban megvizsgáljuk az infláció alakulását, láthatjuk, hogy októberben az előző év azonos hónapjához viszonyított áremelkedésünk a szeptemberi szintnél 2,6 százalékponttal alacsonyabb. Ennek csak egyik oka a sokak által emlegetett „bázishatás”, azaz a viszonyítási alapként használt tavaly októberi magas árszínvonal. Tavaly szeptemberről októberre 1 százalékponttal nőtt az infláció, tehát a 2,6 százalékpontos idei csökkenésből 1 százalékpontot lehet a megemelkedett bázisnak tulajdonítani. A többi javulás egyértelműen azzal magyarázható, hogy az élelmiszereknek, a háztartási energiának (gáz, áram, egyéb fűtés) és az üzemanyagoknak is csökkent az ára októberben a szeptemberihez viszonyítva. Tehát októberben is összességében deflációt (az általános árszínvonal csökkenését) tapasztalhattunk, nem csupán dezinflációt (azaz az infláció csökkenését, az árak kisebb mértékű növekedését). Az idén ez már május után a második deflációs hónapunk volt. 

Az Eurostat előírásai szerinti harmonizált árindex (HICP) ebben a hónapban 9,6% volt. Az eltérés abból fakad, hogy a KSH által általánosan használt inflációs adat nem tartalmazza a külföldiek magyarországi vásárlásait, az uniós pedig minden hazai vásárlást beszámít. Mivel tavaly december közepéig élt az üzemanyagok ársapkája a magyar rendszámú autók tankolásánál, a külföldi rendszámúak pedig már nyár óta piaci áron tankoltak, ezért a külföldiek bázisa magasabb, az inflációja pedig alacsonyabb most. A legfrissebb adatok szerinti országsorrendben még mindig a magyar infláció a legmagasabb, de tőlünk alig tér el Csehország (9,5%), majd Románia és Szlovákia, s a többi közép-európai ország is szorosan követ bennünket. Az orosz–ukrán háborúhoz földrajzilag közelebb eső országoknak egyértelműen magasabb az inflációs szintje, mint a háborútól távolabb levő országoknak még akkor is, ha azok akár tagjai is már az euróövezetnek.

Ha a januári árszínvonalhoz hasonlítjuk az egyes tagországok októberi adatait, akkor hazánkban e kilenc hónap Eurostat módszertana szerint számolt együttes inflációja csupán 3,4%, ami a 11. legalacsonyabb érték, kisebb, mint az unió átlaga. E számok is mutatják, hogy idén januárig emelkedtek hónapról hónapra az árak, majd ez a dinamika oly mértékben tört meg, hogy még egész évre kivetítve is 5% alatti szinten lenne csupán.

Az élelmiszerek októberi HICP adatát vizsgálva hazánkban 6%-os fogyasztói áremelkedést tapasztalhatunk az előző év októberéhez viszonyítva, ami a 8. legkisebb érték a tagállamok között, alacsonyabb már, mint az uniós átlag. Ez egyértelműen a GVH árfigyelőjének köszönhető, ami jelentősen növelte a piaci versenyt az élelmiszerkereskedelemben, ezáltal letörte az árakat, illetve segítette a tudatos vásárlók vásárlási döntéseit.

Ahogy erről előző írásainkban is beszámoltunk, a korábbi magas inflációs időszakainkhoz viszonyítva a mostani sokk sokkal rövidebb volt. Egész Európában olyan mértékben megugrott az infláció, amilyenre évtizedek óta nem volt példa. A nyugat-európai országok a hetvenes évekbeli olajválság óta nem tapasztaltak hasonlót, a környező országok pedig a rendszerváltás idején éltek át legutóbb ilyen mértékűt. Érdemes emlékeznünk arra, hogy hazánkban 1988–1997 között egy évtizeden át 15% feletti, s ebből 1996 IV. negyedévéig 20% feletti volt az éves áremelkedés mértéke. (Erről részletesen itt írtunk.)

Reálkeresetek alakulása

Ahogy erről korábban írtunk, míg 2010 előtt az emberek megélhetését a munkahelyek elvesztése és a reálkeresetek csökkenése egyaránt veszélyeztette, az elmúlt években egyedül a reálkeresetek csökkenésével kellett megbirkózni az uniós polgároknak. Erről szólt a Nemzeti Közszolgálati Egyetemen nemrégiben a Magyar Tudomány Ünnepén tartott „Ébredés az inflációs sokkból” c. konferencia is.


Szeptemberben a bruttó átlag- és mediánkereset is 14,1%-kal volt magasabb az egy évvel korábbi szinthez viszonyítva. A növekedés az első háromnegyed évben együttesen is 14% volt, de a KSH gyorsjelentése is megemlíti, hogy ha a múlt februári „fegyverpénzt” kivesszük a viszonyítási alapból (amit a fegyveres testületek dolgozói kaptak egyszeri juttatásként), akkor ez a növekedés 1,8 százalékponttal nagyobb, azaz 15,8%-os. Majdnem megegyezik a rendszeres kereset háromnegyedéves emelkedésével, ami 15,9% volt ebben az időszakban. Az iparban összességében 18,7%, a mezőgazdaságban 17%, sőt, a szociális ellátásban dolgozók esetében is 18,4% volt a bruttó átlagkereset emelkedése a január–szeptemberi időszakban az előző év azonos időszakához viszonyítva. 

A következő, az októberi kereseti adatokat majd januárban adja ki a KSH, de már prognosztizálható, hogy megközelítheti vagy esetleg el is elérheti idén az éves bruttó átlagkereset a 580 ezer forintot. Ennek azért is van komoly valószínűsége, mert idén már decembertől 15%-kal emelkedik a minimálbér és 10%-kal a garantált bérminimum, ennek hatására az alsóbb kereseti sávok, illetve a minimálbérhez kötött egyéb pótlékok, juttatások is a szokásosnál korábban emelkedni fognak, ami már az idei éves átlagkeresetre is pozitív hatással lesz.

Növekedés a fogyasztás bővülésével

A polikrízises időszakban a munkaerőpiac ellenállt, az inflációs sokkból kilábalóban vagyunk, a reálkeresetek ismét nőnek, az idei harmadik negyedévben kikerültünk a technikai recesszióból, így a következő feladat a növekedés helyreállítása, ahogy ez az NKE konferenciáján is elhangzott.

A növekedéshez elengedhetetlen a fogyasztás bővülése: ha a fogyasztás bővül, akkor a magyar költségvetés bevételei is emelkednek. Hazánkban az adórendszer súlypontja áthelyeződött, míg 2010 előtt az adóbevételek jelentős részét adták a munkát terhelő adók bevételei, addig mára ez jelentősen lecsökkent, a tagországok között a második legalacsonyabb, s a fogyasztási adók jelentik a költségvetési adóbevételek nagy részét. Tehát a költségvetés egyensúlya is akkor áll helyre, ha a fogyasztás növekedik.

A kiskereskedelmi fogyasztás volumene ugyan a legfrissebb adatok szerint szeptemberben is csökkent 7,3%-kal az előző év azonos időszakához viszonyítva, de ez a márciusi 13,1%-os csökkenésnek már közel fele csupán. Szeptemberben a mérséklődés felét az üzemanyag-fogyasztás visszaesése adta, az élelmiszer mindössze 1,1 százalékponttal, a nem élelmiszer pedig 2,7 százalékponttal esett vissza. A MOL vezérigazgatója szerint az üzemanyag-értékesítés volumenének csökkenése azzal magyarázható, hogy tavaly az ársapkák időszakában rengeteg külföldi tankolt nálunk. Mivel tavaly december közepén megszűntek az ársapkák, így becsülhető, hogy legkésőbb januártól a fogyasztási volumen ismét növekedni fog, így a teljes kiskereskedelmi volumencsökkenés is megszűnik.

Ha újabb váratlan hatás nem éri a gazdaságot, akkor rövidesen elérkezünk arra a pontra, ahol kimondhatjuk, ismét kiléptünk a gödörből. 

A Dunakanyar aktív víziturizmusának fejlesztésére 1,1 milliárd forintot fordítanak

Fejlesztik a Dunakanyar aktív víziturizmusát, hét megállóhelyen korszerű, biztonságos, magas színvonalú infrastruktúrát, egyebek mellett csónakházakat hoznak létre a vízitúrázók számára, a projekt 1,1 milliárd forintos uniós támogatásból valósul meg a TOP Plusz programban - jelentették be a Magyar Kajak-Kenu Szövetség sajtótájékoztatóján csütörtökön Budapesten.
2025. 04. 04. 04:00
Megosztás:

A beágyazott fizetési megoldások forradalma zajlik

Szemünk előtt zajlik a payment változások forradalma, másként és más platformokon fizetünk a szolgáltatásokért, termékekért, mint eddig tettük. Az embedded payment (beágyazott fizetési megoldások) új korszakot nyit a pénzügyi tranzakciókban és hatalmas kihívás elé állítja a fintech cégeket. Érezhető ugyanakkor, hogy a társadalom tart az innovációktól és még a hagyományos módszereket tartja biztonságosnak. A Számlázz.hu kerekasztal-beszélgetésén több jelentős piaci szereplő, valamint a szabályozó testület képviselője is megosztotta vízióját a jövő fizetési megoldásaival kapcsolatban.
2025. 04. 04. 03:00
Megosztás:

70 milliárd forintnyi pályázati csomag segíti a geotermikus projekteket

Néhány héten belül elérhetővé válik a Jedlik Ányos energetikai program keretében az a nagyjából 70 milliárd forint keretösszegű pályázati csomag, amely a geotermikus projekteket segíti - mondta az Energiaügyi Minisztérium (EM) energetikáért felelős államtitkára csütörtökön a Bács-Kiskun vármegyei Kiskunhalason.
2025. 04. 04. 02:30
Megosztás:

A Dachser globális logisztikai vállalat növekvő éves bevételről számolt be

A globális logisztikai szolgáltató, a Dachser jelentősen növekedett 2024-ben, az értékesítés 13 százalékos emelkedése révén a bevétel 8,027 milliárd eurót ért el - tájékoztatta a cég az MTI-t csütörtökön.
2025. 04. 04. 02:00
Megosztás:

Szigorúbban ellenőrzik a Szlovákiából Csehországba érkező teherkocsikat

A cseh hatóságok péntektől szigorúbban fogják ellenőrizni a határátkelőkön a Szlovákiából Csehországba érkező 3,5 tonnánál nagyobb teherkocsikat és kamionokat, hogy csökkentsék a száj- és körömfájásjárvány bevonszolását cseh területre - jelentette be Marek Vyborny cseh agrárminiszter csütörtökön este Prágában.
2025. 04. 04. 01:00
Megosztás:

Londoni elemzők: a vártnál agresszívabb és szélesebb körű az új amerikai vámpolitika

Londoni pénzügyi elemzők szerint a piaci szereplők által vártnál agresszívabb és szélesebb körű vámintézkedéseket léptetett érvénybe az amerikai kormány.
2025. 04. 04. 00:05
Megosztás:

Top 5 legjobb online játék a leggyorsabb kifizetésekkel

Az online szerencsejáték világában a gyors kifizetések a játékosok elsődleges szempontjai közé tartoznak.
2025. 04. 03. 23:30
Megosztás:

Péntektől szigorúbban ellenőrzik a Szlovákiából Csehországba érkező teherkocsikat

A cseh hatóságok péntektől szigorúbban fogják ellenőrizni a határátkelőkön a Szlovákiából Csehországba érkező 3,5 tonnánál nagyobb teherkocsikat és kamionokat, hogy csökkentsék a száj- és körömfájásjárvány bevonszolását cseh területre - jelentette be Marek Vyborny cseh agrárminiszter csütörtökön este Prágában.
2025. 04. 03. 23:00
Megosztás:

A névértékére vetítve 964,29 százalék osztalékot fizet az OTP

Az OTP Bank 2024-ben elért 744,999 milliárd forint adózás utáni eredményéből részvényenként 964,29 forint, azaz a részvények névértékére vetítve 964,29 százalék osztalékot fizet ki - derül ki a hitelintézet közgyűlési meghívójából, amelyet csütörtökön tett közzé a Budapesti Értéktőzsde (BÉT) honlapján.
2025. 04. 03. 22:30
Megosztás:

Újra fogyasztható az ivóvíz Ráckevén

Újra fogyasztható az ivóvíz a Pest vármegyei Ráckevén - közölte Budapest Főváros Kormányhivatala csütörtökön az MTI-vel.
2025. 04. 03. 22:00
Megosztás:

Ez teszi a világon egyedülállóvá a magyar vendéglátást

Magyarország Kormánya idén is meghirdette a Muzsikáló Magyarország programot, amelynek célja a hagyományos magyar kávéházi, éttermi cigányzene megőrzése és népszerűsítése. Az 1,1 milliárd forint keretösszegű támogatás várhatóan mintegy 500 cigányzenész négy havi vendéglátóhelyi foglalkoztatását segíti, egyben erősíti a pályázatban részt vevő éttermek, kávézók vonzerejét is. A Muzsikáló Magyarország keretében idén második alkalommal rendezik meg a Dankó Pista Emléknapot. Június 14-én mintegy 100 cigányzenekar varázsolja majd el játékával Budapest vendéglátóhelyeinek teraszain közönségét. Idén várhatóan bővül a program helyszínkínálata is: júniustól az ország főbb turistaérkezési csomópontjain, illetve egyes fővárosi turisztikai attrakciók közelében muzsikaszó hívja majd fel a turisták figyelmét hazánk egyedi attrakciójára.
2025. 04. 03. 21:30
Megosztás:

Csökkent az USA külkereskedelmi hiánya

Az USA kereskedelmi deficitje a januári rekordmagas 130,7 milliárd dollárról 122,7 milliárdra csökkent februárban, ami kissé elmarad az előzetes várakozásoktól.
2025. 04. 03. 21:00
Megosztás:

Francia miniszterelnök: az amerikai vámintézkedés egy katasztrófa

A Donald Trump amerikai elnök által bejelentett új vámintézkedés "óriási nehézséget" jelent Európa számára és "katasztrófa" az Egyesült Államoknak - jelentette ki csütörtökön François Bayrou francia miniszterelnök, aki szerint az amerikai elnök "szövetségesei ellen fordult".
2025. 04. 03. 20:30
Megosztás:

Unisys áttörése: Új kriptográfiai szolgáltatások a kvantumkorszak küszöbén

A Unisys (NYSE: UIS) bejelentette új generációs poszt-kvantum kriptográfiai (PQC) szolgáltatásainak első elemét, amely a vállalat kibővített kiberbiztonsági portfóliójának részeként debütált.
2025. 04. 03. 19:30
Megosztás:

Leminősítette Kínát a Fitch Ratings

Leminősítette Kínát csütörtökön a Fitch Ratings, mindenekelőtt azzal a várakozásával indokolva a döntést, hogy a továbbiakban is folyamatosan gyengül a kínai közfinanszírozási helyzet, és emiatt gyors ütemben emelkedik az államadósságteher.
2025. 04. 03. 19:00
Megosztás:

Ragadós száj- és körömfájás: újabb szigorítások jönnek

Újabb szigorítások és intézkedések jönnek a ragadós száj- és körömfájás vírusának megfékezése érdekében, a szakemberek minden lehetséges eszközzel a betegség megállításán dolgoznak - jelentette be csütörtöki videóüzenetében az agrárminiszter.
2025. 04. 03. 18:30
Megosztás:

Kiemelkedő aktivitással zárult a BÉT Részvényfutam

Az idén is kiemelkedő aktivitással zárult a BÉT Részvényfutam, amelyet a Budapesti Értéktőzsde és a Pénziránytű Alapítvány immár kilencedik alkalommal rendezett: a négyhetes tőzsdejáték során közel 2400 játékos mérte össze befektetési tudását, összesen több mint 39 ezer megbízást teljesítve - tájékoztatta a BÉT az MTI-t közleményben csütörtökön.
2025. 04. 03. 18:00
Megosztás:

Ezt a sonkát keresik húsvétkor a vevők

Húsvétra a hagyományos, lassú pácolású sonkát keresik a legtöbben, de sokak szerint nehéz kiválasztani a kínálatból a megfelelőt - közölte felmérése alapján a Pick csütörtökön az MTI-vel.
2025. 04. 03. 17:00
Megosztás:

ENSZ: A lakosság élelmezéséhez elengedhetetlen a fenntartható vízgazdálkodás

Ahhoz, hogy Európa és Közép-Ázsia lakosságának étel kerüljön az asztalára, elengedhetetlen a víz elérhetősége. A vízbiztonság emellett katalizátorként hathat a régió élelmiszer- és mezőgazdasági ágazatának hatékonyabbá, befogadóbbá, ellenállóbbá és fenntarthatóbbá alakítására. A fenntartható vízgazdálkodás tehát előfeltétele a gazdák ellenálló képességének az éghajlati kihívásokkal szemben, és ezáltal az élelmezésbiztonság megőrzésének. Ez a ma közzétett 2024-esélelmezésbiztonságról és táplálkozásról szóló európai és közép-ázsiai ENSZ jelentés központi üzenete.
2025. 04. 03. 16:30
Megosztás:

Zsákszámra viszik a munkáshitelt a fiatalok

A januárban induló munkáshitelt két hónap alatt már csaknem 10 ezer fiatal vette fel. Ez azonban nem szívta el a keresletet a személyi kölcsöntől, hiszen ebből is sokkal többet igényeltek, mint egy éve. A lakáshitelezés szárnyalása is folytatódott, míg a vesztes eddig a babaváró lett - derül ki a Bank360.hu elemzéséből.
2025. 04. 03. 16:00
Megosztás: