Valóban ébredezünk az inflációs sokkból?

A KSH legfrissebb adatai alapján kimondhatjuk, hogy ismét mérföldkőhöz érkeztünk: a hónap elején megtudtuk, hogy októberben már egyszámjegyű, 9,9% lett a fogyasztói áremelkedés mértéke, illetve a napokban kiderült, hogy szeptembertől ismét pozitívra váltott a reálkereset növekedése, 1,7%-kal lett nagyobb a bruttó átlagkereset vásárlóértéke, mint tavaly szeptemberben volt. Az infláció tavaly áprilisban volt legutóbb egyszámjegyű, a reálkereset pedig tavaly szeptember óta volt negatív.

Infláció

Ha alaposabban megvizsgáljuk az infláció alakulását, láthatjuk, hogy októberben az előző év azonos hónapjához viszonyított áremelkedésünk a szeptemberi szintnél 2,6 százalékponttal alacsonyabb. Ennek csak egyik oka a sokak által emlegetett „bázishatás”, azaz a viszonyítási alapként használt tavaly októberi magas árszínvonal. Tavaly szeptemberről októberre 1 százalékponttal nőtt az infláció, tehát a 2,6 százalékpontos idei csökkenésből 1 százalékpontot lehet a megemelkedett bázisnak tulajdonítani. A többi javulás egyértelműen azzal magyarázható, hogy az élelmiszereknek, a háztartási energiának (gáz, áram, egyéb fűtés) és az üzemanyagoknak is csökkent az ára októberben a szeptemberihez viszonyítva. Tehát októberben is összességében deflációt (az általános árszínvonal csökkenését) tapasztalhattunk, nem csupán dezinflációt (azaz az infláció csökkenését, az árak kisebb mértékű növekedését). Az idén ez már május után a második deflációs hónapunk volt. 

Az Eurostat előírásai szerinti harmonizált árindex (HICP) ebben a hónapban 9,6% volt. Az eltérés abból fakad, hogy a KSH által általánosan használt inflációs adat nem tartalmazza a külföldiek magyarországi vásárlásait, az uniós pedig minden hazai vásárlást beszámít. Mivel tavaly december közepéig élt az üzemanyagok ársapkája a magyar rendszámú autók tankolásánál, a külföldi rendszámúak pedig már nyár óta piaci áron tankoltak, ezért a külföldiek bázisa magasabb, az inflációja pedig alacsonyabb most. A legfrissebb adatok szerinti országsorrendben még mindig a magyar infláció a legmagasabb, de tőlünk alig tér el Csehország (9,5%), majd Románia és Szlovákia, s a többi közép-európai ország is szorosan követ bennünket. Az orosz–ukrán háborúhoz földrajzilag közelebb eső országoknak egyértelműen magasabb az inflációs szintje, mint a háborútól távolabb levő országoknak még akkor is, ha azok akár tagjai is már az euróövezetnek.

Ha a januári árszínvonalhoz hasonlítjuk az egyes tagországok októberi adatait, akkor hazánkban e kilenc hónap Eurostat módszertana szerint számolt együttes inflációja csupán 3,4%, ami a 11. legalacsonyabb érték, kisebb, mint az unió átlaga. E számok is mutatják, hogy idén januárig emelkedtek hónapról hónapra az árak, majd ez a dinamika oly mértékben tört meg, hogy még egész évre kivetítve is 5% alatti szinten lenne csupán.

Az élelmiszerek októberi HICP adatát vizsgálva hazánkban 6%-os fogyasztói áremelkedést tapasztalhatunk az előző év októberéhez viszonyítva, ami a 8. legkisebb érték a tagállamok között, alacsonyabb már, mint az uniós átlag. Ez egyértelműen a GVH árfigyelőjének köszönhető, ami jelentősen növelte a piaci versenyt az élelmiszerkereskedelemben, ezáltal letörte az árakat, illetve segítette a tudatos vásárlók vásárlási döntéseit.

Ahogy erről előző írásainkban is beszámoltunk, a korábbi magas inflációs időszakainkhoz viszonyítva a mostani sokk sokkal rövidebb volt. Egész Európában olyan mértékben megugrott az infláció, amilyenre évtizedek óta nem volt példa. A nyugat-európai országok a hetvenes évekbeli olajválság óta nem tapasztaltak hasonlót, a környező országok pedig a rendszerváltás idején éltek át legutóbb ilyen mértékűt. Érdemes emlékeznünk arra, hogy hazánkban 1988–1997 között egy évtizeden át 15% feletti, s ebből 1996 IV. negyedévéig 20% feletti volt az éves áremelkedés mértéke. (Erről részletesen itt írtunk.)

Reálkeresetek alakulása

Ahogy erről korábban írtunk, míg 2010 előtt az emberek megélhetését a munkahelyek elvesztése és a reálkeresetek csökkenése egyaránt veszélyeztette, az elmúlt években egyedül a reálkeresetek csökkenésével kellett megbirkózni az uniós polgároknak. Erről szólt a Nemzeti Közszolgálati Egyetemen nemrégiben a Magyar Tudomány Ünnepén tartott „Ébredés az inflációs sokkból” c. konferencia is.


Szeptemberben a bruttó átlag- és mediánkereset is 14,1%-kal volt magasabb az egy évvel korábbi szinthez viszonyítva. A növekedés az első háromnegyed évben együttesen is 14% volt, de a KSH gyorsjelentése is megemlíti, hogy ha a múlt februári „fegyverpénzt” kivesszük a viszonyítási alapból (amit a fegyveres testületek dolgozói kaptak egyszeri juttatásként), akkor ez a növekedés 1,8 százalékponttal nagyobb, azaz 15,8%-os. Majdnem megegyezik a rendszeres kereset háromnegyedéves emelkedésével, ami 15,9% volt ebben az időszakban. Az iparban összességében 18,7%, a mezőgazdaságban 17%, sőt, a szociális ellátásban dolgozók esetében is 18,4% volt a bruttó átlagkereset emelkedése a január–szeptemberi időszakban az előző év azonos időszakához viszonyítva. 

A következő, az októberi kereseti adatokat majd januárban adja ki a KSH, de már prognosztizálható, hogy megközelítheti vagy esetleg el is elérheti idén az éves bruttó átlagkereset a 580 ezer forintot. Ennek azért is van komoly valószínűsége, mert idén már decembertől 15%-kal emelkedik a minimálbér és 10%-kal a garantált bérminimum, ennek hatására az alsóbb kereseti sávok, illetve a minimálbérhez kötött egyéb pótlékok, juttatások is a szokásosnál korábban emelkedni fognak, ami már az idei éves átlagkeresetre is pozitív hatással lesz.

Növekedés a fogyasztás bővülésével

A polikrízises időszakban a munkaerőpiac ellenállt, az inflációs sokkból kilábalóban vagyunk, a reálkeresetek ismét nőnek, az idei harmadik negyedévben kikerültünk a technikai recesszióból, így a következő feladat a növekedés helyreállítása, ahogy ez az NKE konferenciáján is elhangzott.

A növekedéshez elengedhetetlen a fogyasztás bővülése: ha a fogyasztás bővül, akkor a magyar költségvetés bevételei is emelkednek. Hazánkban az adórendszer súlypontja áthelyeződött, míg 2010 előtt az adóbevételek jelentős részét adták a munkát terhelő adók bevételei, addig mára ez jelentősen lecsökkent, a tagországok között a második legalacsonyabb, s a fogyasztási adók jelentik a költségvetési adóbevételek nagy részét. Tehát a költségvetés egyensúlya is akkor áll helyre, ha a fogyasztás növekedik.

A kiskereskedelmi fogyasztás volumene ugyan a legfrissebb adatok szerint szeptemberben is csökkent 7,3%-kal az előző év azonos időszakához viszonyítva, de ez a márciusi 13,1%-os csökkenésnek már közel fele csupán. Szeptemberben a mérséklődés felét az üzemanyag-fogyasztás visszaesése adta, az élelmiszer mindössze 1,1 százalékponttal, a nem élelmiszer pedig 2,7 százalékponttal esett vissza. A MOL vezérigazgatója szerint az üzemanyag-értékesítés volumenének csökkenése azzal magyarázható, hogy tavaly az ársapkák időszakában rengeteg külföldi tankolt nálunk. Mivel tavaly december közepén megszűntek az ársapkák, így becsülhető, hogy legkésőbb januártól a fogyasztási volumen ismét növekedni fog, így a teljes kiskereskedelmi volumencsökkenés is megszűnik.

Ha újabb váratlan hatás nem éri a gazdaságot, akkor rövidesen elérkezünk arra a pontra, ahol kimondhatjuk, ismét kiléptünk a gödörből. 

Sötét órák jönnek, kuksolhatunk áram nélkül a lakásban: áramszünetekre hívják fel a figyelmet

Idén rekordösszeget, 150 milliárd forintot költ hálózatai fejlesztésére a Dunántúl és Pest Vármegye, valamint a főváros áramhálózatának üzemeltetője, az E.ON Hungária Csoport. A nagyszámú fejlesztés egy részéhez a hálózatot kisebb területeken, néhány órára ki kell kapcsolni, ezért az ősz folyamán több tervezett üzemszünetre lehet számítani. Mikor és hol pontosan?
2024. 10. 14. 01:00
Megosztás:

Mit lép a Popcat, a Floki és a Bonk októberben? A Crypto All-Stars és a Flockerz is alaposan beizzít

A Popcat túlszárnyalhatja a BONK-ot és a FLOKI-t?
2024. 10. 14. 00:01
Megosztás:

Miért választják a Cardano, Toncoin és Chainlink befektetői a CYBRO-t a piaci korrekciótól való félelmek közepette?

Ahogy a bizonytalanság egyre nagyobb teret nyer a kriptopiacon, változás figyelhető meg a befektetők körében. A Cardano, Toncoin és Chainlink tulajdonosai élénken érdeklődnek a CYBRO iránt. Mi az oka ennek a vonzalomnak? A potenciális növekedés, még a széles körű piaci korrekciók ellenére is. Ez a cikk feltárja a jelenség okait, és hogy miért lehet a CYBRO a következő nagy dobás a kriptovilágban.
2024. 10. 13. 23:30
Megosztás:

Kripto szakértők merész előrejelzéseket tesznek a következő bikapiac vezetőiről – és az XRP, valamint a Cardano nincs a listán

Ahogy a kriptopiac a következő nagy felfutást várja, az elemzők meglepő új versenyzőket emelnek ki, akik várhatóan vezetni fogják a piacot. A hagyományos óriások, mint az XRP és a Cardano, hiányoznak a szakértők legjobb választásai közül. Ehelyett az innovatív projektek, amelyek a technológiát a népszerű trendekkel ötvözik, vonzzák a figyelmet, és jelentős hozamokat ígérnek azok számára, akik figyelemmel kísérik a piac változásait.
2024. 10. 13. 23:00
Megosztás:

Megkérdeztük a ChatGPT-t, melyik érme változtathat 1,000 dollárt 1 millióvá — Íme az eredmények (És nem az XRP vagy a Solana)

A ChatGPT-t megkérdezték, hogy mely kriptovaluták alakíthatják át az 1,000 dolláros befektetést elképesztő 1 millió dollárrá. A listán nem szerepelnek olyan népszerű érmék, mint az XRP és a Solana. Azonban meglepő módon kevésbé ismert digitális eszközök kerültek előtérbe, amelyek jelentős növekedés előtt állhatnak, felkeltve azok érdeklődését, akik a kriptopiac következő nagy lehetőségét keresik.
2024. 10. 13. 22:30
Megosztás:

Orbán Viktor Berlinben tárgyal

Orbán Viktor miniszterelnök vasárnap este a német fővárosba utazik, ahol részt vesz a Berlini Folyamat 10. csúcstalálkozóján - közölte az MTI-vel Havasi Bertalan, a miniszterelnök sajtófőnöke.
2024. 10. 13. 22:00
Megosztás:

Egy Wall Street-i elemző 6500%-os hozamot jósol ennek a tokennek, amely felülmúlhatja az Avalanche és a Polkadot teljesítményét

Egy neves Wall Street-i szakértő döbbenetes, 6500%-os hozamot jósol egy bizonyos kriptovalutának, azt sugallva, hogy túlszárnyalhatja az olyan ismert projekteket, mint az Avalanche és a Polkadot. Ez a merész előrejelzés felkeltette azoknak a befektetőknek a figyelmét, akik a következő nagy lehetőséget keresik a kriptopiacon. Olvass tovább, hogy megtudd, mely tokenek ígérnek jelentős növekedést a közelgő elemzések alapján.
2024. 10. 13. 21:00
Megosztás:

Kis befektetés, nagy potenciál: Hogyan hozhat 250 dollár ezekben a kriptovalutákban akár milliókat 2025-re?

Egy apró összegből vagyont kovácsolni talán tündérmesének hangzik, de bizonyos kriptovaluták ígéretes lehetőségeket kínálnak erre. Egy szerény 250 dolláros befektetéssel vannak olyan digitális érmék, amelyek robbanásszerű növekedés előtt állnak. Fedezd fel, mely kriptovaluták alakíthatják át a szerény megtakarításokat milliókká 2025-re!
2024. 10. 13. 20:30
Megosztás:

Az XRP három legnagyobb versenytársa nagy mozgásra készül októberben – akár 5000%-os nyereség is lehetséges

Ahogy a kriptopiac egy dinamikus szakaszba lép októberben, számos eszköz emelkedik ki potenciális kihívóként a már bevált érmék, például az XRP ellen. A befektetők élénk figyelemmel kísérik ezeket a feltörekvő sztárokat, jelentős mozgásokat várva, amelyek jelentős hozamokat eredményezhetnek. A piaci dinamikák változásával ezek a tokenek egyedülálló lehetőségeket kínálhatnak lenyűgöző növekedésre.
2024. 10. 13. 20:00
Megosztás:

Egy Ethereum-bálna 9000%-os növekedést jósol ennek a kutya témájú mémcoinnak, azt állítva, hogy 2026-ra felülmúlja a Shiba Inu-t és a PEPE-t

Az Ethereum közösségének egy befolyásos alakja merész előrejelzést tett egy kutya témájú kriptovalutáról, 9000%-os növekedést jósolva 2026-ra. Ez a mémcoin várhatóan túlszárnyalja az olyan ismert tokeneket, mint a Shiba Inu és a PEPE. Az olvasók megtudhatják, mely érmék ígérnek jelentős növekedést a következő években.
2024. 10. 13. 19:30
Megosztás:

Ezekkel a számokkal nyerhettél a hatos lottón!

A Szerencsejáték Zrt. tájékoztatása szerint a 41. héten megtartott hatos lottó számsorsoláson a következő számokat húzták ki:
2024. 10. 13. 19:00
Megosztás:

Így hozhat egy „lazán” befektetett 200 dollár akár 20 ezer dollárt november végére – Ez az 5 kriptovaluta a titkos fegyvered

Befektetés 200 dollárral lenyűgöző hozamokat hozhat november végére. Ez a cikk öt ígéretes kriptovalutát mutat be, amelyek potenciálisan megsokszorozhatják a befektetéseket. Ezek a digitális eszközök növekedés előtt állnak, és egyedülálló lehetőséget kínálnak jelentős pénzügyi nyereség elérésére. Kíváncsi vagy, mely érmék repülhetnek az egekbe a következő hetekben? Fedezd fel a titkos befektetéseket, amelyek készen állnak a felszállásra!
2024. 10. 13. 18:30
Megosztás:

Csökkenő forgalom mellett emelkedett a BUX a héten

A Budapesti Értéktőzsde (BÉT) részvényindexe, a BUX 74 264,68 ponton zárta a hetet, a múlt péntekihez képest 852,93 ponttal, 1,16 százalékkal nőtt.
2024. 10. 13. 18:00
Megosztás:

Felújítják a vasúti pályát Szentlőrinc és Szigetvár között

Felújítják a vasúti pályát Szentlőrinc és Szigetvár között, október végéig ezen a szakaszon pótlóbuszok szállítják az utasokat - tudatta a MÁV Zrt. a honlapján vasárnap reggel.
2024. 10. 13. 17:00
Megosztás:

Minden második cég tervez jövőre béremelést, de az ideinél kisebb mértékben

A munkaadók többsége bizakodó a jövő évvel kapcsolatban, gazdasági stabilizálódásra számítanak, és a vállalat létszámát tekintve is többen kalkulálnak bővüléssel, mint ahányan csökkenéssel. Minden második cég tervez béremelést, a cafeteria keretösszegét pedig minden ötödik emelné jövőre – mutat rá a Profession.hu szeptemberi felmérése.
2024. 10. 13. 16:00
Megosztás:

Ötmillió forintos adomány egészségügyi dolgozóknak az AGORA Intézettől

Ötmillió forint értékben biztosít hozzáférést saját fejlesztésű I LAND online készségfejlesztő programjához egészségügyi dolgozók számára az AGORA Oktatási Intézet. Az extrém fizikai és mentális terheléssel járó munka miatt fokozott stressznek vannak kitéve az ágazatban dolgozók, ezért lehet különösen hasznos eszköz számukra a kommunikációs és konfliktuskezelési technikák mellett a relaxációs eljárások elsajátítását is segítő alkalmazás. Kaiser Eszter, az AGORA Oktatási Intézet ügyvezetője az Egészségügyi Szakdolgozók LIV. Országos Kongresszusán adta át jelképesen az ötmillió forint értékű adományt a Határtalanul címmel megrendezett eseményen résztvevő 200 egészségügyi dolgozónak. Az I LAND (https://www.agoraintezet.hu/iland/) az AGORA saját fejlesztésű, online elérhető készségfejlesztő programja, amelynek segítségével bárki saját tempójában, izgalmas feladatokon keresztül gyarapíthatja képességeit.
2024. 10. 13. 15:00
Megosztás:

Újragondolt árpolitikával év végéig még utolérhetik magukat a vállalatok

A végiggondolt és jól kivitelezett, adatalapú árstratégia nem csak szignifikáns profitnövekedéshez vezet, hanem akár a piacot is alakíthatja. Azok a vállalatok pedig, ahol alábecsülik az árképzés szerepét és kizárólag a nyereség maximalizálására fókuszálnak, ott a profit is csorbát szenvedhet akár 15 százalékkal - derül ki az egyik legnagyobb, hazai alapítású tréningcég, a Comline Budapest összefoglalójából. A megfelelő, proaktív árazási stratégia kialakítása szerepet játszik a kereslet, kínálat formálásában, illetve, ha a piaci változások lekövetésével párosul, legyőzhetetlen fegyver lehet belőle a vállalkozások számára.
2024. 10. 13. 14:00
Megosztás:

A biztonságról szólt a hét a nemzetközi konferencián

Budapest szolgált helyszínéül 2024. október 8. és 11. között a Safety Case Symposium 2024 elnevezésű konferenciának, amelyen 23 országból és több nemzetközi szervezetből közel 200 szakember képviseltette magát. Az OECD Nukleáris Energia Ügynöksége (NEA) szervezésében megvalósuló rendezvény résztvevői a házigazda Radioaktív Hulladékokat Kezelő Kft. üzemeltetése alatt álló Nemzeti Radioaktívhulladék-tárolót is megtekinthették egy szakmai látogatás során.
2024. 10. 13. 13:00
Megosztás:

Fektess be ma 500 dollárt ebbe a DeFi tokenbe, hogy 2026-ra egy 2 millió dolláros kripto portfóliót biztosíts magadnak

Ahogy a kriptovaluta világa tovább bővül, azok a befektetők, akik korán hoznak okos döntéseket, még mindig elérhetnek életet megváltoztató hozamokat. Míg a Bitcoin és az Ethereum már közismert nevek lettek, az új befektetési lehetőségek hulláma most a DeFi (decentralizált pénzügyek) projektekből érkezik.
2024. 10. 13. 12:00
Megosztás:

A digitalizáció az építőiparban is a versenyképesség alapja

A digitalizáció szinte minden szektorban, így az építőiparban is a versenyképesség egyik alapja - mondta az Építési és Közlekedési Minisztérium (ÉKM) építészeti államtitkára az építőiparral foglalkozó ConTech konferenciát beharangozó sajtótájékoztatón pénteken Budapesten.
2024. 10. 13. 11:00
Megosztás: