Vegyesen zártak az európai tőzsdeindexek
Az európai gyűjtőindexek gyengültek kedden, a Stoxx Europe 600 index 0,51 százalékkal, az FTSE EuroFirst 300 index 0,54 százalékkal, az euróövezeti EuroStoxx50 index 0,19 százalékkal végzett alacsonyabban. A piaci hangulatot az orosz energiahordozókra vonatkozó embargókról, és az Ukrajnában zajló háborúról szóló hírek uralták. A főbb európai tőzsdeindexek kedden vegyesen zártak, nap közben nyereség és veszteség között ingadozva.
Az FTSE 100 0,07 százalékkal magasabban zárt kedden, kismértékben szépítve az előző nap elért 5 hónapos mélypontról. A pénzügyi részvények emelkedése ellensúlyozta az inflációval kapcsolatos aggodalmakat. Az Egyesült Királyság bejelentette, hogy 2022 végéig fokozatosan leállítja az orosz olajimportot.
A frankfurti DAX index 0,02 százalékkal végzett alacsonyabban.
A párizsi CAC 40 eltörölte a korai nyereséget, és 0,32 százalékkal alacsonyabban zárt, 11 havi mélyponton.
A milánói FTSE MIB 0,79 százalékkal zárt magasabban kedden, kilábalva a háromnapos lejtmenetből, amely az indexet több mint egyéves mélypontra vitte le.
A spanyol IBEX 35 1,82 százalékkal zárt magasabban kedden, európai társainál jobban teljesítve, a megújuló energiával foglalkozó vállalatok és bankok hatására, miután egy jelentés szerint az Európai Unió közös kötvényeladást fontolgat az energia- és védelmi kiadások finanszírozására.
A Brent nyersolaj határidős jegyzése kedden 7 százalékkal hordónként 132 dollár fölé emelkedett, megközelítve az előző ülésszakban elért 139 dolláros 2008-as csúcsot, A WTI nyersolaj határidős jegyzése kedden csaknem 7 százalékkal, hordónként 128 dollárra ugrott, ezzel 2008 óta a legmagasabb szintjén zárt, miután Biden amerikai elnök bejelentette, hogy az ukrajnai orosz invázió miatti gazdasági büntetés részeként megtiltja az orosz olaj, gáz és energia behozatalát az Egyesült Államokba. A tilalom 8 százalékkal csökkentené Amerika éves olaj- és finomított olajtermék ellátását. A Egyesült Királyság 2022 végéig fokozatosan kivonul az orosz olaj és olajtermékek importjából. Nagy-Britanniában a lépés a teljes olajkínálatot 8 százalékkal, a gázolajét pedig 18 százalékkal csökkentené.
Oroszország a világ harmadik legnagyobb olajtermelője, az amerikai EIA szerint a globális kínálat több mint 10 százalékát adja. Exportja a világpiac 7 százalékát teszi ki, amelynek mintegy 60 százaléka Európába irányul, így a kontinens vonakodik csatlakozni az Egyesült Államokhoz és az Egyesült Királysághoz. Az Exxon Mobil Corp., a BP PLC és a Shell PLC a múlt héten bejelentette, hogy tervezi kivonulását az oroszországi tevékenységekből.
A WTI ára az európai tőzsdék zárásakor 122,96 dolláron állt 2,98 százalékos emelkedéssel, a Brent 127,04 dolláron 3,11 százalékos emelkedéssel.
Az uniós földgázárak rekordot döntő emelkedés után kedden megawattóránként 210 euró körüli szintre csökkentek, ami nagyjából 40 százalékos csökkenés az előző nap elért 345 eurós rekordszinthez képest.
Az arany spot ára 2038,01 dolláron állt az európai tőzsdék zárásakor 2,00 százalékos emelkedéssel. Az arany kedden unciánként 2066 dollárig emelkedett, ami mindössze 9 dollárral maradt el a 2020 augusztusában elért rekordtól, mivel az orosz-ukrán háborúból eredő geopolitikai és gazdasági bizonytalanságok miatt megnőtt a kereslet az arany, mint értékőrző befektetési eszköz iránt.
Az euró árfolyama 0,65 százalékkal 1,0931 dollárra emelkedett. Hétfőn az arany ára 2020 májusa óta a legalacsonyabb szintet ütötte meg 1,08 dollárnál.