Veszélyes lehet az erkély-grill

Évente 100-150 erkély gyullad ki országszerte, derül ki a BM Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság adataiból. Napjainkban pedig jó ötlet lehet a kerttel nem rendelkezőknek az erkélyen grillezni, miközben az egész országban tűzgyújtási tilalom van érvényben. A MediaMarkt szakértők segítségével gyűjtötte össze a legfontosabb óvintézkedéseket, annak érdekében, hogy ne erkélytűz legyen a tevékenység vége.

Veszélyes lehet az erkély-grill

A grillszezon már májusban, a meleg idő beköszöntével elstartolt, azóta viszont már az ország összes területe tűzgyújtási tilalom alatt van a kánikula miatt, azaz tilos tüzet gyújtani az erdőterületeken, valamint a fásításokban, és az ezek 200 méteres körzetében lévő külterületi ingatlanokon.

Könnyű helyzetben van az, aki saját kerttel rendelkezik, másoknak azonban csábító lehet a társasházi erkély, mint helyszín-megoldás. Az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság közlése szerint évente átlagosan 100-150 erkélyen keletkezik tűz, éppen ezért kiemelten fontos betartani a szabályokat. A felügyeleti szerv mindenekelőtt arra hívja fel a figyelmet, hogy gázpalackról működő grillt tilos az erkélyen használni. Szintén nem szabad faszénnel, brikettel, vagy parázsló fával sütni. A panel- és társasházak lakóinak általában az elektromos grillsütő kategória lehet így az áthidaló megoldás. Ugyanakkor a társasház saját házirendjét is mindenképp érdemes megnézni, és ellenőrizni, hogy az nem tiltja-e a tevékenységet.

Szűkebb helyen, a konyhában sem reménytelen a helyzet, ilyen esetben az ún. asztali, kontakt grillsütőket érdemes bevetni, de gáztűzhelyen használható grillserpenyő is választható ilyen célra.

A műszaki áruházlánc szakértőjének beszámolója szerint az utóbbi időben egyre népszerűbbek a kontaktgrill eszközök, idén júniusban 34%-kal többet értékesítettek ugyanis ebből a termékből, mint a tavalyi év azonos időszakában.  

„A műszaki kiskereskedésben az látszik, hogy a kültéri, grillezéshez használatos eszközöket a jobb idő beköszöntével már májusban beszerezték a vásárlók a webáruházunkban” – mondta el Puskás Zita, a MediaMarkt kategóriavezetője. „Júniusban már a jóval praktikusabb, akár kültéren és beltéren is használatos eszközök, így például a kontaktgrill volt a legkeresettebb, a termékből több mint harmadával adtunk el többet a nyár első hónapjában, mint tavalyi év azonos időszakában. Összességében a grill eszközök és kellékek forgalma júniusban 13%-kal haladta meg az előző évit.”

A szakértő hozzátette, a kontaktgrill eszközöknél már egy innovációnak is örülhetnek az érdeklődők, méghozzá a szenzoros érzékelőnek, amely képes a grillezés mértékét a hús vastagságához és adagszámához igazítani. Továbbá, egy „asszisztens” funkció segítségével a készülék jelez, hogy mikor kell hozzáadni, vagy kivenni a húst a kívánt végeredmény eléréséhez.

Szabadtéri grillezésnél erre kell figyelni, ha véget ér a tűzgyújtási tilalom

Amennyiben a tilalom feloldását követően kirándulással kötné össze az ember a tevékenységet, szintén számos lehetőség közül választhat ma Magyarországon, a megfelelő óvintézkedések betartásával és környezetvédelmi szempontok figyelembevételével.

Elsősorban az erdőtüzek megelőzésének érdekében hívja fel a figyelmet BM Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság arra, hogy a természetben csak kijelölt tűzrakóhelyen szabad sütni-főzni. A Magyar Természetjáró Szövetség által működtetett Termeszetjaro.hu oldalon ezekből a tűzrakóhelyekből számos megtalálható.

Az erdőben a kijelölt tűzrakóhelyen az alábbiakra kell figyelni:

  • A tűz meggyújtása előtt a tűzrakóhely környékét meg kell tisztítani a levelektől, faágaktól azért, hogy a tűz ne terjedhessen át az erdőre.
  • Főzéshez, sütéshez amúgy is lassú tűzre vagy parázsra, nem pedig nagy lángra van szükség. Ha túl nagy a tűz, a felszálló pernye, égő zsarátnok meggyújthatja a növényzetet.
  • Egyetlen percre sem szabad felügyelet nélkül hagyni az égő tüzet, a még ki nem hűlt parazsat, hamut.
  • Ha erdei főzés a terv, akkor már induláskor fel kell készülni a tűz eloltására vízzel, lapáttal.
  • A főzés végén a tüzet gondosan el kell oltani, meg kell győződni arról, hogy elaludt, távozás előtt lehetőleg néhány centiméter vastagon földet kell tenni a hamura.
  • Ha főzés közben feltámadna a szél, azonnal el kell oltani a tüzet.

Főleg a nyári, meleg, száraz időszakban ajánlott (sőt, ha ilyen szándékkal megy ki az erdőbe valaki, akkor kötelező) indulás előtt ellenőrizni, hogy az országban hol van éppen tűzgyújtási tilalom. Mindez a NÉBIH által üzemeltett interaktív térképen egész évben, folyamatosan jelölve van.

A természetben is vannak szabályok

Stramszky Judit, a Magyar Természetjáró Szövetség szakmai igazgatója szerint a kulturált természetjárásnak is megvannak a maga követelményei:

  • Ha valaki az erdőben dohányzik, akkor azt a többi kirándulótól minél messzebb tegye, a csikket pedig ne dobja el, hanem vigye magával.
  • A természetben mindenki viselkedjen úgy, mint egy vendég.
  • Senki ne hagyjon nyomot az erdőben. Se a megállóhelyeken, se a turistaösvényen, se az erdei fabútorokon, de főleg nem az élő fákon.
  • Célszerű a szemetet hazavinni, mert a lakott településekkel ellentétben a természeti környezet hulladékgyűjtőit nem lehetséges hetente üríteni, sem szelektíven gyűjteni. A szervesnek ítélt zöldség és gyümölcs hulladékokat sem ajánlott eldobni (a külföldről importált gyümölcsök esetében sajnos előfordul, hogy azokat vegyszerekkel tartósítják, kezelik – ezek hulladékként pedig veszélyt jelenthetnek az adott természeti élőhelyre).
  • Tűzrakáskor érdemes az elhullott ágakat és gallyakat felhasználni.

Extra meleg lesz pénteken - tetőzik a hőség!

Pénteken tetőzik a hőség, a legmelegebb órákban akár 31-38 Celsius-fok és többfelé zápor, zivatar lehet, majd a hétvége további részében kissé csökken a nappali felmelegedés mértéke, vasárnap 25 és 32 Celsius-fok között alakulnak a maximumok, miközben a csapadék esélye is csökken - derült ki a HungaroMet Nonprofit Zrt. előrejelzéséből, amelyet csütörtökön juttattak el az MTI-hez.
2026. 08. 21. 04:00
Megosztás:

Donald Tusk: Németország ne vonja felelősségre az Északi Áramlat megrongálóit

Németországnak nem kellene felelősségre vonnia az Északi Áramlat gázvezeték megrongálóit - jelentette ki Donald Tusk lengyel kormányfő csütörtöki sajtóértekezletén.
2026. 08. 21. 03:00
Megosztás:

Nyugdíjat így kérheted most már Revolut számlára

Új korszak kezdődött: már Revolut-számlára is érkezhet a magyar nyugdíj - számolt be RevB.hu blogportál.
2026. 08. 21. 02:00
Megosztás:

Táppénz 2027: szabályok, összeg, számítás, feltételek és igénylés

Betegség esetén nemcsak az egészségünk, hanem a családi költségvetés egyensúlya is veszélybe kerülhet. A munkából való kiesés ugyanis rendszerint alacsonyabb jövedelemmel jár: először betegszabadságot, majd meghatározott feltételekkel táppénzt kaphatunk.
2026. 08. 21. 01:00
Megosztás:

Ezekkel a számokkal nyerhettél a hatos lottón!

A Szerencsejáték Zrt. tájékoztatása szerint a 34. héten megtartott hatos lottó számsorsoláson a következő számokat húzták ki:
2026. 08. 21. 00:05
Megosztás:

Aggódnunk kell a gázellátás miatt?

Az Európai Bizottság szerint nincs ok aggodalomra az unió gázellátásának biztonságával kapcsolatban a téli szezon előtt, a gáztározók töltöttsége csaknem 62 százalékos - közölte csütörtökön Eva Hrncirova, a brüsszeli testület illetékes szóvivője.
2026. 08. 20. 23:00
Megosztás:

Kína tiltakozik az amerikai drónvámok ellen

Kína határozottan ellenzi az Egyesült Államok által a drónokra és alkatrészeikre kivetett vámokat, és visszavonásukra szólította fel Washingtont - közölte Ho Ja-tung, a kínai kereskedelmi minisztérium szóvivője csütörtöki pekingi sajtótájékoztatóján.
2026. 08. 20. 22:00
Megosztás:

Visszaesett az építőipari termelés az eurózónában és az unióban

Az eurózónában 1,3 százalékkal csökkent az építőipari termelés júniusan májushoz képest, amikor még 0,2 százalékos növekedést mértek - derül ki az Európai Unió statisztikai hivatala, az Eurostat csütörtökön ismertetett adataiból.
2026. 08. 20. 21:00
Megosztás:

16 milliárd dollárnyi stabilcoin tűnt el a tőzsdékről, miközben visszatértek a Bitcoin-vásárlók

Mintegy 16 milliárd dollárral csökkent a centralizált kriptotőzsdéken tartott stabilcoin-állomány a 2025 végi csúcshoz képest, ami első látásra a piaci likviditás gyengülését jelzi. A Bitcoin azonnali piaci kereslete ugyanakkor ismét pozitív tartományba fordult, ami arra utalhat, hogy a tőzsdékről eltűnő dollárhoz kötött likviditás egy része nem hagyja el a kriptopiacot, hanem közvetlenül BTC-vásárlásokba és on-chain pozíciókba áramlik.
2026. 08. 20. 20:00
Megosztás:

Lemondott parlamenti mandátumáról Lázár János

Lemondott országgyűlési képviselői mandátumáról augusztus 20-i hatállyal Lázár János, Magyarország előző kormányának közlekedési és beruházási minisztere. A fideszes politikus a Facebook-oldalán jelentette be döntését csütörtök délután.
2026. 08. 20. 19:00
Megosztás:

Mínuszban indítottak a New York-i tőzsdeindexek

Gyengüléssel nyitottak az amerikai értékpapírpiacok csütörtökön. A 30 vezető iparvállalat DJIA-indexe 0,66 százalék, a részvények szélesebb körét érintő S&P 500 index 0,25 százalék, a technológiai részvények alakulását követő Nasdaq index 0,42 százalék csökkenést jelzett.
2026. 08. 20. 18:00
Megosztás:

Kilőtt a stabilcoin-forgalom az XRP Ledgeren – az RLUSD uralja a hálózatot

Az XRP Ledger stabilcoin-piaca látványosan felpörgött: az elmúlt 30 napban jelentősen nőtt a tranzakciós volumen és a stabilcoin-tulajdonosok száma is. Miközben az XRP árfolyama továbbra sem tudja egyértelműen lekövetni a hálózati aktivitás erősödését, az on-chain adatok arra utalnak, hogy az XRPL ökoszisztémája egyre komolyabb szerepet tölt be a digitális dollárok és tokenizált eszközök piacán. A növekedés motorja egyértelműen a Ripple RLUSD stabilcoinja, amely mára szinte teljesen uralja az XRP Ledger stabilcoin-szegmensét.
2026. 08. 20. 17:00
Megosztás:

Maximálta a kormány az állami cégek vezetőinek díjazását

Meghatározta a kormány a többségi állami tulajdonú vállalatok vezető testületeinek méretét, tagjainak díjazását, valamint a vezető állású munkavállalók javadalmazásának szabályait.
2026. 08. 20. 16:00
Megosztás:

A magyarok egyre többet költenek külföldön – hogyan lehet a legtöbbet kihozni az utazásra szánt összegből

Nemcsak többször utazunk külföldre, hanem egyre nagyobb összeget is szánunk az utakra. Miközben az utak száma 5 százalékkal emelkedett, 2026 első három hónapjában a magyarok közel 10 százalékkal költöttek többet többnapos külföldi utazásokra, mint egy évvel korábban.
2026. 08. 20. 15:00
Megosztás:

A román vasúti hálózat több mint 70 százaléka felújításra szorul

A román vasúti hálózat több mint 70 százaléka elöregedett és felújításra szorul - derült ki abból az ötéves vasútfejlesztési stratégiából, amelyet szerdai rendkívüli fogadott el a bukaresti ügyvivő kormány.
2026. 08. 20. 14:00
Megosztás:

Átlépte a 40 ezer milliárd dollárt az Egyesült Államok államadóssága

Átlépte a 40 ezer milliárd dollárt az Egyesült Államok államadóssága szerdán – derül ki az amerikai pénzügyminisztérium szerdán közzétett hivatalos adataiból.
2026. 08. 20. 13:00
Megosztás:

Ami tegnap hátrány volt a lakáspiacon, holnap már felárat jelenthet

Az idei nyár aligha nevezhető átlagosnak. A HungaroMet szerint 2026 júniusa országosan a második legmelegebb hatodik hónap volt 1901 óta, Szécsényben pedig 42 Celsius-fokkal megdőlt a magyarországi abszolút melegrekord. Ebben az örökrangsorban a július ugyan „csak” a tizedik volt, viszont a hatodik legszárazabb 1901 óta, augusztus elején pedig újabb hőmérsékleti rekordok sora dőlt meg: augusztus 5-én például már több tucatnyi mérőállomáson emelkedett 40 fok fölé a hőmérséklet.
2026. 08. 20. 12:00
Megosztás:

Jelentős különbség van a szállodai weboldalak digitális karbonlábnyomai között

Akár tizennyolcszoros különbség is lehet a magyarországi ötcsillagos szállodák online foglalási folyamatainak digitális lábnyomai között. A webes felületek optimalizálása és a digitális vendégút tudatos tervezése jelentős energia- és szén-dioxid-megtakarítást eredményezhet - derül ki a Budapesti Corvinus Egyetem és a Carbon.Crane közös vizsgálatából.
2026. 08. 20. 11:00
Megosztás:

Felvonták a nemzeti lobogót az Országház előtt

Katonai tiszteletadás mellett, Baka András köztársasági elnök, Magyar Péter miniszterelnök és Forsthoffer Ágnes, az Országgyűlés elnökének jelenlétében felvonták Magyarország nemzeti lobogóját az augusztus 20-i állami ünnepen, csütörtök reggel a Parlament előtti Kossuth Lajos téren.
2026. 08. 20. 10:00
Megosztás:

Új Bitcoin-fegyvert vet be a Metaplanet: kötvényből gyorsítaná a BTC-vásárlásokat

A Metaplanet új finanszírozási csatornát nyitott Bitcoin-stratégiája előtt: a vállalat BitBonds néven olyan kötvényalapú megoldást helyez előtérbe, amely lehetővé teheti, hogy saját működési készpénzének felhasználása helyett adósságbevonással finanszírozza további BTC-vásárlásait.
2026. 08. 20. 09:00
Megosztás: