Viharkárok a mezőgazdaságban

A hétvégi viharok okozta mezőgazdasági károk elsősorban a fóliás zöldségtermesztést érintették. Az Agrárminisztérium (AM) megkezdte annak vizsgálatát, hogy költségvetési átcsoportosítás révén milyen módon lehetne rendkívüli, közvetlen támogatási lehetőséget biztosítani a kárt szenvedett gazdálkodóknak - közölte a tárca hétfőn az MTI-vel.

Viharkárok a mezőgazdaságban

A közlemény szerint a kiterjedt mezőgazdasági kockázatkezelési rendszer - az uniós szabályok keretei között - a fólia alatti növénykultúrában keletkezett károkat kezeli a kárenyhítési alap révén. A termelőeszközökben keletkezett károk okozta jövedelemcsökkenést a mezőgazdasági krízisbiztosítási rendszer kezeli. Ezeken túlmenően keresi a szaktárca a költségvetési átcsoportosítás lehetőségét - tették hozzá.
    
Az AM a pontos helyzetkép érdekében felkéri a Nemzeti Agrárgazdasági Kamarát (NAK), hogy a falugazdászok közreműködésével mérje fel a fedett növénytermesztő eszközökben keletkezett károkat. Javasolják az érintetteknek, hogy káraikat a falugazdászoknál jelezzék, hiszen a tényleges károkról azok felmérése után lehet teljes képet kapni. A tárca ezen felül a biztosítótársaságoktól azt kéri, hogy a mezőgazdasági termelők termelési eszközökben, gazdasági épületekben keletkezett, vihar- és homokverés miatti kárbejelentéseit prioritásként kezeljék, a helyszíni kárfelmérésekkor soron kívül járjanak el, hiszen a termeléshez szükséges eszközökben keletkezett károkról van szó - tették hozzá.
    
A mezőgazdasági kockázatkezelési rendszer főbb elemei a kárenyhítési alap, a mezőgazdasági biztosításokhoz kapcsolódó díjtámogatás, a jégkármérséklő rendszer és a mezőgazdasági krízisbiztosítási rendszer, ebből kettő elem alkalmazható a jelenlegi helyzetre. A fólia alatti növénykultúrában észlelhető károk ellentételezésére a kárenyhítési alap jelent segítséget, itt 15 napja van a termelőnek az erre szolgáló elektronikus felületen bejelentést tenni.
    
A termelőeszközökben (például fóliában) keletkezett károkat - a vonatkozó uniós szabályok alapján - a tavaly elindított mezőgazdasági krízisbiztosításban van lehetőség kezelni. Az abban részt vevő gazdálkodó kaphat kompenzálást, ha az idei évi jövedelmének csökkenése a 30 százalékot meghaladja. Ebbe a rendszerbe idén is lehet jelentkezni, február 1. és február 28 között. A csatlakozással - a 3 éves tagság mellett - hozzájárulás-fizetési kötelezettség keletkezik, amelynek díja méltányos. E hozzájárulás megfizetése, valamint a referenciajövedelemhez viszonyított, 30 százalékot meghaladó tárgyévi jövedelemcsökkenés alapozza meg a támogatásra, azaz a kompenzációra való jogosultságot. A kompenzáció mértéke az elszenvedett jövedelemcsökkenés 69,9 százaléka. Azáltal, hogy a rendszer a jövedelemkiesést kompenzálja, csökkenti a gazdálkodás ciklikusságából adódó jövedelemingadozást, ezzel is biztosítva a gazdálkodók számára a kiszámíthatóságot - olvasható a közleményben.

Gyengült az európai részvénypiacok többsége a luxusszektor visszaesése nyomán

Az európai részvénypiacokon negatív hangulat uralkod?ott, mivel a befektetők elsősorban a közel-keleti geopolitikai feszültségek alakulását, azon belül az amerikai–iráni konfliktus eszkalációjának és az esetleges diplomáciai enyhülésnek az esélyét árazták. A STOXX 600 index 0,4%-kal csökkent, amit elsősorban a luxusszektor gyengesége magyarázott. A szektorban a Hermés részvényei 8%-ot zuhantak, miután a közel-keleti feszültségek érdemben visszafogták az értékesítési növekedést, míg a Kering árfolyama 9%-kal esett, miután a vállalat a Guccinál tapasztalt, a vártnál gyengébb teljesítményről számolt be, részben a konfliktus miatti keresletlassulással indokolva azt.
2026. 04. 16. 11:00
Megosztás:

CZ megszólalt: így gondolkodik a kriptóról és a befektetésekről a Binance alapítója

Exkluzív AMA során osztotta meg stratégiáit és tapasztalatait a világ egyik legismertebb kriptós vezetője. A memecoinoktól a kockázatkezelésig – Changpeng Zhao őszintén beszélt arról, mi működik valójában a piacon.
2026. 04. 16. 10:30
Megosztás:

Erősödött a forint árfolyama csütörtök reggelre

Erősödött a forint csütörtökön reggel a főbb devizákkal szemben a szerda esti jegyzéséhez képest a nemzetközi devizakereskedelemben.
2026. 04. 16. 10:00
Megosztás:

Visszatér a reklámadó 2026-ban

Hét évnyi szünet után, 2026. július 1-jétől újra életbe lép a reklámadó Magyarországon. A Grant Thornton legfrissebb elemzése szerint a szabályozás visszatérése kritikus adminisztrációs feladatokat ró a hirdetőkre és a közzétevőkre egyaránt. Mivel az adóév közben tér vissza, a vállalatoknak már most tavasszal fel kell készíteniük belső folyamataikat és szerződéses rendszereiket, hogy elkerüljék a súlyos mulasztási bírságokat és a kettős adózás kockázatát.
2026. 04. 16. 09:30
Megosztás:

Ha TESCO nádcukrot vettél, akkor vidd vissza a boltba azonnal - baj van vele

A TESCO-GLOBAL Áruházak Zrt. a Tesco nádcukor 500g termék fogyasztói visszahívását kezdeményezte, nem engedélyezett adalékanyag (E150d) lehetséges jelenléte miatt.
2026. 04. 16. 09:00
Megosztás:

Tisza adóprogram – koncepcióváltás, vagy finomhangolás?

A vasárnapi választásokat fölényesen megnyerő Tisza Párt korábban már közölt részleteket a tervezett adóprogramjáról, a Niveus ennek hatásait vizsgálja.
2026. 04. 16. 08:30
Megosztás:

London minden eddiginél több drónt ad Ukrajnának

Nagy-Britannia minden eddiginél nagyobb drónszállítmányt juttat az idén Ukrajnának.
2026. 04. 16. 08:05
Megosztás:

NVI: kiemelkedő terhelés mellett működött a választási portál

Vasárnap kiemelkedő érdeklődés mellett zajlott az eredményeket közlő választási portál működése: a választási portál 3,1 millió egyedi látogatót szolgált ki a világ 182 országából - közölte a Nemzeti Választási Iroda szerdán az MTI-vel.
2026. 04. 16. 07:30
Megosztás:

Klasszis: íme a legjobb magyar befektetési alapok és alapkezelők, innovációk

A hazai befektetési alapok vagyona 2025-ben is dinamikusan nőtt tovább, meghaladta a 20 ezer milliárd forintot. A Privátbankár.hu idén is kiosztotta a Klasszis 2026 díjakat a hazai alapkezelői szakma legjobb szakembereinek. Az Év Alapkezelője az Accorde Alapkezelő, az Év Portfóliómenedzsere Lokietek Eszter, az Év Feltörekvő Portfóliómenedzsere pedig Németh Gábor lett.
2026. 04. 16. 06:30
Megosztás:

A magyar-román kapcsolatok megerősítéséről egyeztetett Magyar Péterrel a román miniszterelnök

Ilie Bolojan román miniszterelnök a román-magyar kapcsolatok megerősítéséről egyeztetett telefonon Magyar Péterrel, akinek személyesen és a bukaresti kormány nevében is gratulált a választási eredményhez - közölte szerdán a román kormány sajtóirodája.
2026. 04. 16. 06:00
Megosztás:

470 ezerből 160 ezer cég kockázatos: gyorsabban romlik, mint javul a vállalkozások helyzete

A vállalkozások kockázati besorolása nemcsak saját működésüket jellemzi: közvetlenül jelzi azt is, hogy az adott céggel üzletelő partnerek milyen kockázatnak vannak kitéve. Tovább romlott a hazai vállalkozások kockázati szerkezete: csökkent a stabil működésű cégek aránya, miközben érdemben nőtt azoknak a vállalkozásoknak a súlya, amelyek pénzügyi helyzete sérülékenyebb.
2026. 04. 16. 05:30
Megosztás:

Egy közismert gyógyszertárhálózat nevével éltek vissza

A Pest Vármegyei Főügyészség a fogyasztók védelmében azért intézkedett, mert ismeretlenek egy országos gyógyszertárhálózat online áruháza nevében hirdettek testsúlycsökkentő terméket egy ismert közösségi oldalon.
2026. 04. 16. 05:00
Megosztás:

Újraválasztotta elnökét a Magyar Országos Közjegyzői Kamara

Hatodszorra szavazott bizalmat a magyar közjegyzőség Tóth Ádámnak, aki újabb négy évre a Magyar Országos Közjegyzői Kamara (MOKK) elnöke lett. 2007 óta tartó elnöksége alatt erősödött a közjegyzőség permegelőző szerepe és bővült a hatásköre. A közjegyzők évről évre több mint egymillió ügyben tehermentesítik a bíróságokat. A MOKK elnöke a következő időszak legfontosabb feladatának a szerződéses biztonság erősítését, valamint a közjegyzői eljárások egyszerűsítését és könnyítését tartja.
2026. 04. 16. 04:00
Megosztás:

Fehér Ház: aktív egyeztetések zajlanak Iránnal az újabb tárgyalási fordulóról

Az Egyesült Államok aktív egyeztetéseket folytat Iránnal egy újabb tárgyalási fordulóról, ugyanakkor nem kezdeményezte a kéthetes tűzszünet meghosszabbítását - közölte Karoline Leavitt, a Fehér Ház szóvivője szerdán.
2026. 04. 16. 03:30
Megosztás:

Das WeltAuto: a használtautó-importot élénkítheti a forint erősödése a következő hetekben

A magyarországi használtautó-importot a következő hetekben nagyban befolyásolhatja a forint erősödése, azonban szakértői vélemény szerint a használt autók árára ez nem lesz azonnali hatással.
2026. 04. 16. 03:00
Megosztás:

Nyugdíj: nagy változás jöhet, amivel a férfiak járnának jól

A TISZA Párt nyugdíjasokat érintő vállalásai között szerepel, hogy megvizsgálnák a „Férfiak40” program bevezetésének lehetőségét, a „Nők40” tapasztalataira alapozva, miközben a nyugdíjrendszer hosszú távú fenntarthatóságát is szem előtt tartják – hívja fel a figyelmet Farkas András.
2026. 04. 16. 02:00
Megosztás:

Hogyan határozd meg 1 kWh árát otthon?

Az elektromos autók térnyerésével egyre többen gondolkodnak el azon, vajon mennyibe kerül otthon tölteni a járművet. Az energia árának helyes megválasztásával pedig csökkenthetők a költségek.
2026. 04. 16. 01:00
Megosztás:

Az Egyesült Államokban csökkent a 30 éves jelzáloghitelek kamata

Az Egyesült Államokban sorban a második héten csökkent a 30 éves jelzáloghitelek kamata az április 10-én végződött héten, miután két héttel korábban tavaly augusztus óta a legmagasabbra emelkedett - derült ki az amerikai jelzáloghitelező bankok szövetsége (Mortgage Bankers Association of America - MBA) adataiból.
2026. 04. 16. 00:05
Megosztás:

A gazdasági növekedés ösztönzését sürgette az orosz elnök

A kormányzat pénzügyi szektorának munkáját az orosz gazdasági növekedés ösztönzésére kell összpontosítani, mivel a makrogazdasági mutatók alakulása elmarad a várakozásoktól és az előrejelzésektől - jelentette ki Vlagyimir Putyin orosz elnök szerdán egy Moszkvában megtartott kormányzati szaktanácskozáson.
2026. 04. 15. 23:00
Megosztás:

Az MNB elnökével találkozott a Tisza Párt költségvetési és adópolitikai szakértője

Varga Mihály jegybankelnök meghívására bemutatkozó találkozóra ment a Magyar Nemzeti Bankba (MNB) Kármán András, a Tisza Párt költségvetési és adópolitikai szakértője, akinek közleményét a Tisza Sajtó juttatta el szerdán az MTI-hez.
2026. 04. 15. 22:30
Megosztás: