Visszaeséssel zárta a múlt évet a brit gyáripar

Gyorsuló ütemű visszaeséssel zárta a múlt évet a brit feldolgozószektor a kedden ismertetett átfogó havi aktivitási mérőszámok alapján.

Visszaeséssel zárta a múlt évet a brit gyáripar

Az S&P Global pénzügyi-gazdasági adatszolgáltató csoport és a brit vállalati szektor beszerzési aktivitását mérő intézet (Chartered Institute of Procurement & Supply, CIPS) közös felmérése szerint a brit feldolgozóipar szezonálisan kiigazított beszerzésimenedzser-indexe (BMI) decemberben 46,2-re csökkent a novemberi 47,2-ről.

Az 50 alatti BMI-indexek a vizsgált szektorok aktivitásának lanyhulását jelzik, vagyis a 46,2-es decemberi gyáripari adat a brit feldolgozó ágazat teljesítményének gyorsuló visszaesését mutatja.

Az S&P Global a felmérés keddi ismertetéséhez fűzött elemzésében hangsúlyozza, hogy a brit feldolgozóipar aktivitási mérőszáma tizenhét hónapja folyamatosan az 50-es határszint alatt jár.

Rob Dobson, az S&P Global Market Intelligence igazgatója a decemberi feldolgozóipari BMI-indexet kommentálva kiemelte: az adatok hátterében az új megrendelések állományának folytatódó csökkenése áll, ez pedig a hazai és a fő exportpiacokon, főleg az EU-piacon tapasztalható kemény kondíciókat jelzi.

Dobson szerint a magas kamatok okozta fogyasztói aggodalmak és a nagy-britanniai megélhetési válság miatt a következő hónapok kilátásai is "határozottan komorak" a brit gyáripar számára.

Az utóbbi időben igen kedvezőtlen adatok jelentek meg a brit gazdaság egészének teljesítményéről is.

A brit statisztikai hivatal (ONS) legfrissebb, felülvizsgált adatai szerint az előzetes becslésben valószínűsített stagnálás helyett 0,1 százalékkal csökkent a brit hazai össztermék (GDP) 2023. harmadik negyedévében.

Az ONS a tavalyi második negyedévre szóló növekedési becslését is rontotta: a korábban kimutatott 0,2 százalékos növekedés helyett a módosított adatsor alapján stagnált a GDP-érték április és június között 2023. első negyedévéhez képest.

A tavalyi harmadik negyedévre számított 0,1 százalékos visszaesés felveti annak a kockázatát, hogy a brit gazdaság technikai recesszióba kerülhetett, ha a negyedik negyedévben is csökkent a hazai össztermék.

Technikai recesszió a konszenzusos meghatározás szerint akkor alakul ki, ha egy gazdaság teljesítménye két egymást követő negyedévben visszaesik.

Kedvezőtlen előjel ebből a szempontból, hogy tavaly októberben, vagyis 2023. negyedik negyedévének első hónapjában 0,3 százalékkal csökkent a brit hazai össztermék az előző hónaphoz képest.

CZ visszavág: a Binance listázási politikáját ért kritikákra reagált a kriptotőzsde alapítója

A kriptovilág egyik legismertebb arca, Changpeng Zhao – ismertebb nevén CZ – újra a figyelem középpontjába került, miután a Binance tokenlistázási gyakorlatát érték kritikákra reagált. Bár hivatalosan már nem tölti be a Binance vezetői szerepét, CZ továbbra is aktívan védi a tőzsde hírnevét, és a közösségi médián keresztül fogalmazta meg álláspontját a kriptoeszközök minőségéről, a befektetői felelősségről és a tőzsdék szerepéről. De mi váltotta ki az újabb vitát?
2026. 01. 28. 21:00
Megosztás:

Gyorsítaná a Francia Parlament a gyarmati műkincsek visszaadását

A volt francia gyarmatoktól érkező egyre több visszaszolgáltatási kérelemre tekintettel a francia parlament szerdán megkezdte annak a törvénytervezetnek a vitáját, amely megkönnyíti a gyarmati kulturális javak múzeumi gyűjteményekből való kivételét.
2026. 01. 28. 20:30
Megosztás:

Fidelity belép a stabilcoin piacra – Jön a Fidelity Digital Dollar (FIDD)

Az egyik legnagyobb globális vagyonkezelő, a Fidelity Investments hamarosan elindítja első saját stabilcoinját, a Fidelity Digital Dollar (FIDD) névre keresztelt digitális dollárt. A lépés nemcsak a cég digitális eszközstratégiájának új mérföldköve, hanem a stabilcoin piac egészére is jelentős hatással lehet. A Fidelity belépése egy olyan időszakban történik, amikor a szabályozási környezet tisztulni látszik, és a stabilcoinok piaca folyamatosan bővül.
2026. 01. 28. 20:00
Megosztás:

Elkészült az országgyűlési választás hirdetménye

Elkészült az április 12-ei országgyűlési választás hirdetménye, és megkezdődött a kiszállításuk a választási irodákhoz. Várhatóan még a héten minden településen kihelyezik őket - közölte a Nemzeti Választási Iroda (NVI) az MTI-vel szerdán.
2026. 01. 28. 19:30
Megosztás:

Az OTP húzta új csúcsra a BUX-ot

A Budapesti Értéktőzsde (BÉT) részvényindexe, a BUX 701,01 pontos, 0,55 százalékos emelkedéssel, 128 194,87 ponton, történelmi csúcson zárt szerdán.
2026. 01. 28. 19:00
Megosztás:

Magyar élelmiszeripari cégek mutatkoznak be Dubajban

Tizenhét magyar élelmiszeripari cég mutatkozik be Dubajban, a világ egyik legjelentősebb szakmai rendezvényén az Agrármarketing Centrum (AMC) szervezésében - közölte az AMC szerdán az MTI-vel.
2026. 01. 28. 18:00
Megosztás:

Üzemanyaghiány fenyeget Montenegróban

Üzemanyaghiány alakulhat ki Montenegróban a térség több országát érintő tiltakozások és a montenegrói Bar kikötőjének blokádja miatt, amelyet a teherautó-sofőrök indítottak el hétfőn - közölte a montenegrói energiaügyi minisztérium.
2026. 01. 28. 17:30
Megosztás:

Bekérették a magyar nagykövetet az ukrán külügyminisztériumba

Bekérették szerdán az ukrán külügyminisztériumba Heizer Antal kijevi magyar nagykövetet magyar vezető politikusoknak a közelmúltban tett kijelentései miatt, amelyek szerint Ukrajna állítólag beavatkozott a magyar parlamenti választásokba - közölte az ukrán tárca honlapján.
2026. 01. 28. 17:00
Megosztás:

Romániai védelmi ipari céget vásárol fel a török Otokar

Megvásárolja a medgyesi Automecanica SA többségi részvénycsomagját a török Otokar - írja az economedia.ro a vállalat közleménye alapján.
2026. 01. 28. 16:30
Megosztás:

2025-ben a kártyás és banki visszaélések értéke csökkent, de továbbra is magas

A Magyar Nemzeti Bank (MNB) csalás elleni ajánlásainak és a bankok intézkedéseinek köszönhetően 2025 első kilenc hónapjában jelentősen csökkent a kártyás és banki átutalást érintő visszaélések értéke, de ez még mindig 5 milliárd forintot tesz ki negyedévente, ami abszolút értékben magas - mondta Bartha Lajos, a jegybank pénzforgalomért, készpénzlogisztikáért és bankműveletekért felelős ügyvezetője egy szerdai budapesti konferencián.
2026. 01. 28. 16:00
Megosztás:

Fogbeültetés mint befektetés: miért éri meg hosszú távon?

Az egészség megőrzése nem csupán életminőségi kérdés, hanem gazdasági szempontból is fontos. A fogak állapota közvetlenül befolyásolja a táplálkozást, a beszédet és az önbizalmat, ami hatással van a munkavégzésre és a társas kapcsolatokra. A foghiány ráadásul komoly egészségügyi kockázatot jelent, hiszen rontja a rágóképességet és az állkapocs stabilitását. A fogbeültetés ezért nem egyszerű kiadás, hanem hosszú távú befektetés az egészségbe és az életminőségbe.
2026. 01. 28. 15:30
Megosztás:

A Bitget Oliver Staubert nevezi ki EU-vezérigazgatónak, Bécsben építi ki európai központját

A Bitget, a világ legnagyobb Universal Exchange-e (UEX), Oliver Staubert nevezte ki a Bitget EU vezérigazgatójává. A döntés megerősíti a vállalat azon szándékát, hogy európai központját Bécsben hozza létre, az EU kriptoeszköz-piacokat szabályozó MiCAR-rendeletének (Markets in Crypto-Assets Regulation) való megfelelés jegyében.
2026. 01. 28. 15:00
Megosztás:

Kissé csökkent a 6 hónapos diszkont kincstárjegy aukciós átlaghozama

Hozamcsökkenés mellett értékesített 6 hónapos diszkont kincstárjegyet szerdai aukcióján az Államadósság Kezelő Központ (ÁKK).
2026. 01. 28. 14:30
Megosztás:

Az Erste Csoport 120 millió eurós refinanszírozási megállapodást kötött a CPI Europe-pal

Az Erste Csoport és a CPI Europe AG – a magyarországi Stop Shop kiskereskedelmipark-portfólió tulajdonosa – a meglévő banki finanszírozás összegének növeléséről és futamidejének öt évvel történő meghosszabbításáról állapodott meg. Az új, 120 millió euró összegű refinanszírozást az Erste Group Bank AG és az Erste Bank Hungary Zrt. konzorciuma biztosítja, 50-50 százalékban.
2026. 01. 28. 14:00
Megosztás:

Biztonságos a Sajóból kifogott halak fogyasztása

Biztonságos a Sajóból kifogott halak fogyasztása - közölte a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) szerdán az MTI-vel.
2026. 01. 28. 13:30
Megosztás:

2025-ben újabb rekordévet zárt a hazai turizmus: közel 20 millió vendég mintegy 47 millió vendégéjszakát töltött a magyarországi szálláshelyeken

A Kormány a béremelésekkel, az adócsökkentésekkel és az áremelések letörésével hozzájárul ahhoz, hogy egyre több pénz maradjon a családok zsebében, hogy saját döntésük szerint egyre többet tudjanak kikapcsolódásra fordítani.
2026. 01. 28. 13:00
Megosztás:

Biztosítási kalkulátorok: Tudatos döntés egyszerűen

A biztosítások világában könnyű elveszni: eltérő díjak, különböző feltételek és rengeteg ajánlat várja az ügyfeleket. Ebben nyújtanak segítséget az online biztosítási kalkulátorok, amelyek gyorsan és átláthatóan mutatják meg a lehetőségeket.
2026. 01. 28. 12:30
Megosztás:

A Hervis nevével visszaélő csaló webáruházat blokkolt a fogyasztóvédelmi hatóság

A Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) irányítása alatt álló Nemzeti Kereskedelmi és Fogyasztóvédelmi Hatóság (NKFH) Budapest Főváros Kormányhivatala közreműködésével egy hazánkban is népszerű sportszer-kereskedelmi lánc arculatával és nevével visszaélő webáruházat tett elérhetetlenné a fogyasztók védelme érdekében - jelentette be az MTI-nek szerdán megküldött közleményében a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM).
2026. 01. 28. 12:00
Megosztás:

Az olasz nemzetbiztonság hatezer embere felügyeli Milánót a téli olimpia alatt

Az olaszországi nemzetbiztonság hatezer embere felügyeli Milánót a téli olimpiai játékok ideje alatt, és jelen lesznek amerikai és katari biztonsági egységek is - jelentette be Matteo Piantedosi olasz belügyminiszter a RAI1 közmédia kedd esti adásában.
2026. 01. 28. 11:30
Megosztás:

Már év elején érdemes elkezdeniük hajtani az adóvisszatérítésre az egészségpénztári tagoknak

Jellemzően év végén történik a legtöbb egészségpénztári befizetés, sokan ugyanis ilyenkor maximalizálják az igénybe vehető szja-visszatérítést. Aki nem akarja ezt idén is az utolsó pillanatra hagyni, annak érdemes lehet már az év elején elkezdi a keret feltöltését a BiztosDöntés.hu szakértője szerint. Már csak azért is, mert a téli hónapokban lényegesen többet költünk gyógyszerekre és vitaminokra, így az egészségpénztárba befizetett pénz hamar felhasználható, nem parkol hosszú ideig a számlán.
2026. 01. 28. 11:00
Megosztás: