0,9%-kal nőtt a GDP az előző negyedévhez képest

A harmadik negyedévben 0,4%-kal csökkent a hazai GDP az előző év azonos időszakához képest, míg szezonálisan és munkanaphatással megtisztítva a csökkenés 0,3% volt. Az előző negyedévhez képest 0,9%-kal nőtt a gazdaság teljesítménye, így a négy negyedéve tartó visszaesés után korrigálta a technika recessziós trendet a hazai gazdaság.

0,9%-kal nőtt a GDP az előző negyedévhez képest

A gazdasági teljesítmény csökkenéséhez a legnagyobb mértékben az ipar és a piaci szolgáltatások, ezen belül a kereskedelem és a tudományos-műszaki tevékenység járult hozzá. A visszaesést ugyanakkor mérsékelte a mezőgazdaság kedvező teljesítménye, ahogy az az egész évet jellemzi a tavalyi erőteljes aszályos időszakot korrigálva. A szolgáltatások hozzáadott értékének csökkenését részben ellensúlyozta az egészségügyi és a szociális ellátási szolgáltatások növekedése.

Részletek

A harmadik negyedévben a fogyasztást a reálbérek csökkenése továbbra is visszahúzhatta, amiben szerepet játszik a háztartások kiváró magatartása is a jelentősen megugrott árak miatt, mivel a pénzügyi megtakarítások továbbra is dinamikusan növekednek.

Az ipari szereplők közül az energiaárak tavalyi megugrása negatívan érintette az energiaigényes ágazatokat, ahol akár a termelés leállítására is kényszerülhettek és az ebből való felépülés közepette jelenleg pedig megjelent a gyengébb hazai és globális konjunktúra.

A korábban vártnál gyengébb idei növekedésben ezen felül szerepet játszik az állami és uniós finanszírozású beruházások csökkenése, a jelentősen megugrott kamatok hűtő hatása miatt csökkenő beruházások és kereslet – ami különösen negatívan érinti az építőipart -, továbbá az európai és a német konjunktúra egy éve tartó gyengélkedése sem segíti a külső keresletet.

Kilátások

A gyenge első félévi teljesítmény után a harmadik negyedévtől a visszaesett energiaárak átgyűrűzésének, a gyengébb bázishatásnak és az egyes, már ismert alágazatok korábbi negyedévhez képesti pozitívabb teljesítményének köszönhetően elindult a pozitív fordulat, amit továbbá a mezőgazdaság idei jó teljesítménye is támogat.

A fogyasztást az év első felében még visszafogta a látványosan csökkenő reálbér, de az év második felében a mérséklődő infláció miatt a reálbérek várakozásunk szerint már újra növekedést mutatnak, így a fogyasztás fokozatosan élénkülhet és segítheti a helyreálló növekedést. A beruházási komponenst a magas kamatok és az állami beruházások visszafogása csökkenti, de a jelentős beáramló FDI részben ellensúlyozhatja ezt.

A hazai és összeurópai kilátásokat a korábbinál érdemben alacsonyabb szinten stabilizálódott energiaárak segítik, azonban az ukrajnai háború és a magas globális kamatok miatt lassuló belső és külső kereslet beárnyékolja azokat. Kedvező, hogy az ipar rendelésállománya továbbra is növekedést mutat, a növekedéshez pedig új feldolgozóipari kapacitások is hozzájárulnak fokozatosan.

A növekedési kilátásokat továbbá támogatja a nettó export is, miután az importvolumen tovább mérséklődik, többek közt az alacsonyabb belföldi felhasználásnak köszönhetően, miközben az export a külső kereslet gyengélkedése ellenére is mérsékelt pozitív tényezőt jelent.

Így az idei növekedést elsősorban a nettó export húzhatja, amely esetében az első féléves egyenlegnek köszönhetően megjelenhet némi felfelé mutató kockázat az idei évre. 

Az ismert tényadatok fényében a 2023-as éves GDP előrejelzésünk -0,1%-ra módosult legutóbb, míg 2024-ben már dinamikus, 4%-ot meghaladó lehet a növekedés, részben az elhalasztott fogyasztás pótlása, részben a tovább mérséklődő és az év második felére 6%-ra csökkenő irányadó kamatok hatására. Továbbá a jövő év elejétől várhatóan fokozatosan beérkező EU-s források növekedésösztönző szerepe is támaszt nyújthat a növekedésnek illetve a beruházási fázisban lévő feldolgozóipari kapacitások üzembe helyezése is támogatja az ipart és a növekedést, továbbá az idei bázishatás is mérsékelt pozitív hatást jelent. (forrás: MBH Bank elemzése)

Átadták a Keleti pályaudvar első megemelt, akadálymentes peronját

Átadták a Keleti pályaudvar első megemelt, akadálymentes peronját, és felújították a műemlék perontető korrodált tartószerkezetét - jelentette be a közösségi oldalán pénteken a MÁV vezérigazgatója.
2026. 03. 14. 20:00
Megosztás:

Már elérhetők az adóbevallási tervezetek

A Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) az idén is több mint 5,6 millió adózónak készítette el az szja-bevallási tervezetét, a dokumentumot az eSZJA-oldalon nézhetik meg azok, akik regisztráltak az Ügyfélkapu+-ra vagy a DÁP-ra - közölte a NAV az MTI-vel szombaton.
2026. 03. 14. 19:00
Megosztás:

Hogyan váljunk a kertészkedés mesterévé?

Eszedbe jutott már, hogy a saját kerted lehetne a nyugalom oázisa a város nyüzsgésében? Egy gondosan kialakított kert, ahol a sövények rendezett sora harmóniát és vonzó látványt biztosít, könnyen elérhető cél lehet.
2026. 03. 14. 18:00
Megosztás:

Deflációba váltott a Hyperliquid HYPE tokenje

Új szakaszba lépett a Hyperliquid ökoszisztémája: a platform natív tokenje, a HYPE immár nettó deflációs pályára állt. A HyperCore által végrehajtott agresszív token-visszavásárlások olyan ütemben csökkentik a kínálatot, hogy az már meghaladja a staking jutalmak révén kibocsátott új tokenek mennyiségét. Ez a modell jelentősen eltér a legtöbb nagy blokklánc inflációs tokenrendszerétől.
2026. 03. 14. 17:00
Megosztás:

Fenntartható reklámajándékok a környezettudatos marketingben

A reklámajándékok évek óta kiemelt szerepet töltenek be a marketingben, segítve a cégeket a márkaépítésben. A modern világban azonban a vállalkozásoknak egyre inkább figyelembe kell venniük, hogyan hatnak a környezetre.
2026. 03. 14. 16:00
Megosztás:

Ne váljunk adathalászat áldozatává!

Az online pénzügyi tranzakciók során egyre gyakoribbá válik az internetes csalás. Egy friss eset is rámutat arra, hogy mekkora jelentőséggel bír az éberség a digitális banki szolgáltatások használata közben. Habár sokan magabiztosan kezelik online pénzügyeiket, néha a csalók ügyessége mégis megzavarhatja őket, ahogyan ennek a jogesetnek a tanulságai is tükrözik.
2026. 03. 14. 15:00
Megosztás:

A BlackRock óvatos a kriptovaluta ETF-ekkel: „exotikus” termékek helyett megfontolt terjeszkedés

A világ legnagyobb vagyonkezelője tovább bővíti kriptokínálatát, de nem kíván kockázatos vagy túl bonyolult ETF-struktúrákba belemenni. A BlackRock új, staking alapú Ethereum ETF-et indított, miközben vezetői egyértelművé tették: a cég stratégiája továbbra is a stabil, intézményi befektetők számára is átlátható kriptoeszközökre épül.
2026. 03. 14. 14:00
Megosztás:

A változás ereje

Sokan megtapasztalhatták már azt az érzést, amikor egy hétfő egyszerűen nem akar beindulni. Látszólag minden a helyén van, mégis nehezen mozdulunk meg. Itt jön a képbe a keddi nap, amely egy igazán különleges alkalom lehet arra, hogy újra nekifogjunk annak, amit az előző nap nem sikerült. Egy szimpla hétköznap, mint a kedd, könnyen válhat a megújulás és az újrakezdés szimbólumává.
2026. 03. 14. 13:00
Megosztás:

Új biztonsági korszak a Sui blokkláncon: decentralizált kulcsszerver indul a teszthálózaton

A Sui blokklánc jelentős biztonsági fejlesztést jelentett be, amely alapjaiban változtathatja meg a kriptográfiai kulcskezelés modelljét. A Mysten Labs elindította a Decentralized Seal Key Server (DSKS) infrastruktúrát a Sui teszthálózatán, amely egy decentralizált, több résztvevős kriptográfiai rendszerrel igyekszik megszüntetni a blokklánc-alkalmazások egyik legnagyobb gyengeségét: az egyetlen hibapontból eredő kulcslopás kockázatát.
2026. 03. 14. 12:00
Megosztás:

Hogyan kristályosodik a méz?

Idővel minden méz tulajdonságai megváltozhatnak, ami sokunknak akár meghökkentő is lehet. Talán azon gondolkodtál-e már, miért válik az eddig folyékony mézed szilárddá vagy krémes állagúvá? A méz természetes kristályosodási folyamata sokak számára furcsának tűnhet, pedig valójában ez jelzi a valódi, természetes méz jelenlétét.
2026. 03. 14. 11:00
Megosztás:

Bitcoin villámgyors visszatérése 70 000 dollár fölé: makrogazdasági fordulat és ETF-tőke hajtja a piacot

A Bitcoin ismét a 70 000 dolláros szint közelében jár, miután több kedvező makrogazdasági és piaci tényező egyszerre kezdte támogatni az árfolyamot. Az inflációs adatok enyhülése, az energiapiachoz kapcsolódó stabilizáló lépések, valamint a spot Bitcoin ETF-ekbe érkező folyamatos tőkebeáramlás együttesen erősítették meg a piacot. Az intézményi kereslet és a derivatív piacok aktivitása szintén hozzájárult a gyors árfolyam-visszapattanáshoz, amely ismét reflektorfénybe helyezte a kriptovaluták vezető eszközét.
2026. 03. 14. 10:00
Megosztás:

Kreml: a szankciók enyhítésével Washington az energiapiaci helyzeten próbál javítani

Washington a világ energiapiacának helyzetén igyekszik javítani, ami egybeesik Moszkva érdekeivel - jelentette ki Dmitrij Peszkov, a Kreml szóvivője pénteken újságíróknak, amikor az orosz olaj elleni amerikai szankciók enyhítését kommentálta.
2026. 03. 14. 09:00
Megosztás:

Hogyan maradhat versenyben az EU a világ nagyhatalmai között?

Az Eurostat legfrissebb adatai alapján az EU csak mélyreható reformokkal őrizheti meg súlyát a globális versenyben.
2026. 03. 14. 08:00
Megosztás:

A lengyel parlament megválasztotta az alkotmánybíróság hat új tagját

A lengyel parlament alsóháza (szejm) megszavazta pénteken az alkotmánybíróság átalakításának szükségességéről szóló határozatot, a kormánykoalíciós képviselők pedig ezt követően megválasztották a kormány által eddig szabálytalan összetételűnek tartott taláros testület hat új tagját.
2026. 03. 14. 07:00
Megosztás:

11%-kal csökkent az elektromos autók ára egy év alatt, tovább tolódik a kínálat a középkategóriás autók felé

Megjelent a Használtautó.hu és a Központi Statisztikai Hivatal legfrissebb, februári közös statisztikája. Az adatok szerint egy év alatt több mint 11%-kal csökkent a használtautó-piacon meghirdetett elektromos autók átlagára, miközben kínálatuk tovább bővül. A piacon erősödik a középkategória szerepe, és egyre nagyobb súlyt képviselnek a magasabb értékű modellek. A hajtásláncok között továbbra is a hibridek átlagára a legmagasabb.
2026. 03. 14. 06:00
Megosztás:

1600 kilométernyi új optikai hálózatot épít a TARR

A digitális infrastruktúra manapság már a gazdasági fejlődés egyik meghatározó tényezője. A gigabitképes internet elérhetősége a vidéki térségekben ugyanúgy alakítja a közösségek jövőjét, mint a nagyvárosokban, a TARR Kft. pedig olyan térségekben is megerősíti ezt az infrastruktúrát, ahol eddig korlátozottabbak voltak a nagy sávszélességű kapcsolódás lehetőségei, becsatlakoztatva az ott élőket az ország és a világ digitális vérkeringésébe.
2026. 03. 14. 05:00
Megosztás:

39 évnyi extra fizetett szabadság egyetlen év alatt: mérlegen a Yettel Recharge programja

A Yettel Magyarország tavaly vezette be Recharge nevű munkavállalói jólléti programját, amely minden aktívan ledolgozott ötödik év után egy teljes hónap fizetett szabadságot biztosít a kollégáknak. A kezdeményezés célja, hogy a változatos és pörgős iparágban hosszabb feltöltődési lehetőséget biztosítson a munkatársaknak.
2026. 03. 14. 04:00
Megosztás:

Hetente közel 1 napot gondoskodnak másokról a 40 feletti magyarok – sokan mégis magányosnak érzik magukat

A 40–75 éves magyarok többsége családja gondozása miatt háttérbe szorítja saját testi-lelki egészségét. A korosztály tagjai hetente átlagosan 23,6 órát töltenek mások gondozásával, miközben csaknem minden harmadik érintett gyakran magányosnak érzi magát. Ez rávilágít arra is, hogy a támogató társas kapcsolatok, különösen a barátságok mennyire meghatározóak az életminőség szempontjából – derül ki az ÉletPlusz program reprezentatív kutatásából. A Haleon és a Tudatos Öregedés Alapítvány közös kezdeményezése 2025 óta működik a 40 év felettiek tudatos öngondoskodásának támogatására.
2026. 03. 14. 03:00
Megosztás:

Elfogadták a törvényt a nyugdíjról! Minden 65 évnél idősebb nyugdíjast érint

A nyugellátások kifizetésével kapcsolatos szabályok sokak számára bonyolultnak tűnhetnek, pedig néhány alapvető tudnivaló ismerete nagyban megkönnyíti az eligazodást. Nemcsak azoknak érdemes tisztában lenniük ezekkel az előírásokkal, akik hamarosan nyugdíjba vonulnak, hanem azoknak is, akik már nyugdíjban részesülnek, vagy hozzátartozóként érintettek az ellátások ügyintézésében.
2026. 03. 14. 02:00
Megosztás:

Meddig él ma egy férfi és egy nő Európában? És egy magyar?

Az előző évhez képest 0,1 évvel nőtt, ezzel 81,5 évre emelkedett az uniós tagországok állampolgárainak születéskor várható átlagos élettartama 2024-ben - közölte az Európai Unió statisztikai hivatala, az Eurostat pénteken közreadott jelentésében.
2026. 03. 14. 01:00
Megosztás: