1 millióval kevesebben isznak bort

Októberben a Halloween - események és a boros kulináris fesztiválok inspirálják majd a turistákat utazásra Az ilyen rendezvényekre azért is szükség van, mert csökken a borfogyasztás egész Európában - állítja a Balatoni Turizmus Szövetség előrejelzése.

1 millióval kevesebben isznak bort

Ezekben a hetekben több tucat kulináris és borfesztivált tartanak a balatoni régióban, amelyeket minden évben több tízezer turista látogat meg. A boros események mellett, sok településen már az októberi tökös fesztiválokra is készülnek. Van olyan Halloween esemény, amelyre minden évben ezrek látogatnak el szellemes jelmezben.

Ők főként a fiatalabb generációhoz tartoznak és előszeretettel látogatják azokat a rendezvényeket, ahol a borfogyasztás összekapcsolódik valamilyen kreatív kulináris vagy kulturális eseménnyel. 

Csökken a borfogyasztás, ezért is kellenek a programok

A fesztiválokra már csak azért is szükség van a Balatonon, mert az európai fogyasztási szokásokat vizsgáló kutatások azt mutatják, hogy csökken a borfogyasztás  a régióban.  A csökkenő borfogyasztásnak pedig hatása lehet a turizmusra is. - olvasható a Balatoni Turizmus Szövetség elemzésében.

A csökkenés mértékét jól mutatják a számadatok: egyes kutatások, amelyeket a Hegyközségek Nemzeti Tanácsa publikált  az elmúlt években, azt sugallják, hogy 2017-2023 között közel egymillió fővel csökkenhetett a rendszeresen bort fogyasztók száma Magyarországon.

Az okok között többek között az  szerepel, hogy a fiatalok egyre inkább úgy érzik, hogy drágák a borok. De e mellett, a borfogyasztás elutasításának másik két  fő oka is van. Egyre többen mondják azt, hogy „nem szeretem a bor ízét”, valamint azt is, hogy „nem iszom semmilyen alkoholt”. Ugyanakkor meredeken nő azok száma is, akik azt mondják, hogy "a  borivásnak nincs hagyománya a családunkban”.

A Balatoni Turizmus Szövetség alelnöke, Fekete Tamás szerint, a  kulináris , boros  eseményeknek és az októberi tökös fesztiváloknak is lesz egy olyan edukációs jellege, amelynek köszönhetően a fiatalabb generációk is többet tudhatnak meg balatoni borokról. Ezek többsége az információk átadásához olyan kötetlen légkört nyújt majd, ahol bárki megismerkedhet a balatoni borok ízvilágával, függetlenül attól, hogy mennyire járatos a témában.

Még nem kell kongatni a vészharangot

A Balaton környékén még nem kell kongatni a vészharangot, ha a borfogyasztás és a turizmus kapcsolatáról van szó. Ugyanakkor fel kell készülnie mindenkinek a fogyasztói attitűdök változására.  E mellett, az eddigieknél jóval több információt kellene átadni a potenciális turistáknak azzal kapcsolatban, hogy mennyi minden történik a régióban ősszel is. A szakértő úgy véli, hogy ezt a munkát segíti például a NyitottBalaton oldal, amely az éppen aktuális újdonságokra próbálja felhívni a figyelmet. Különösen fontos szerepet kap ebben a munkában a VisitBalaton365.hu oldal, amely most az őszi fesztiválokat és kulináris események összességét próbálja összefogni.

A portálon 1500 olyan szállás- és vendéglátóhelyet, valamint egyéb attrakciót gyűjtöttek össze, amelyek egészen biztosan nyitva vannak ebben az évszakban. Az itt található információknak köszönhetően könnyebben el lehet igazodni a régió őszi kínálatában, így most azok is elindulhatnak a régióba, akik eddig kevésbé látták át, hogy milyen sokszínű a Balaton ősszel – mondta a Balatoni Turizmus Szövetség alelnöke.

15 októberi esemény a régióban, amelyek jól bizonyítják, hogy a Balaton ősszel is nyitva van, számos programmal várja az ide látogatókat.
Murci – GasztroFesztivál a Kishegyen  //    Balatonlelle (2024. október 5.)
Töklámpás Fesztivál   //   Balatonboglár (2024. október 5.)
Murcifesztivál //   Ábrahámhegy (2024. október 4-6.)
Töltött káposzta, Bor és Pálinkafesztivál   // Balatonalmádi  (2024. október 4-6.)
Akali szüret  //   Balatonakali (2024. október 5.)
Siófoki Halfesztivál (2024. október 11-13.)
III. Balaton-felvidéki Kolbászsütő Fesztivál // Alsóörs (2024. október 11-12.)
Fügefeszt // Badacsony (2024. október 12-13.)
Tök jó nap  //  Fonyód (október 12.)
IX. Gesztenye Fesztivál  //    Keszthely (2024. október 12-13.)
Bortriatlon Badacsonyban (2024. október 25-27.)
Borzongásfesztivál // Balatonfűzfő (2024. október 26.)
Füred Kapitány félelmetesen jó kincsvadászata  / Siófok (2024.október 26.)
Halloween party // Zánka (2024.október 31.) 
Tökfesztivál // Tihany (2024. október 25. és november 3.)


Spanyolország a szokásosnál mintegy félmillióval több turistára számít

Spanyolország az ilyenkor szokásosnál mintegy félmillióval több turistára számít a jövő heti teljes napfogyatkozás miatt.
2026. 08. 09. 20:00
Megosztás:

Ezekkel a számokkal nyerhettél a hatos lottón!

A Szerencsejáték Zrt. tájékoztatása szerint a 32. héten megtartott hatos lottó számsorsoláson a következő számokat húzták ki:
2026. 08. 09. 19:00
Megosztás:

Mastercard: új korszak jöhet a stabilcoin-fizetésekben

A Mastercard és a Borderless új pilotprogramja azt vizsgálja, hogyan lehetne egyszerűbbé, gyorsabbá és biztonságosabbá tenni a határokon átnyúló stabilcoin-fizetéseket. A kísérlet középpontjában nem maga a pénzmozgás, hanem az a bizalmi és megfelelési infrastruktúra áll, amely nélkül a blokkláncos fizetések nehezen válhatnak a globális pénzügyi rendszer szerves részévé.
2026. 08. 09. 18:00
Megosztás:

Egész héten meleg, napos idő várható

Egész jövő héten napos, meleg idő várható, a hét közepén kisebb enyhüléssel; csak a hét elején és a hét végén lehetnek néhol záporok, zivatarok - derül ki a HungaroMet Zrt. előrejelzéséből, amelyet vasárnap juttattak el az MTI-hez.
2026. 08. 09. 16:00
Megosztás:

Ripple a Fed kapujában: új pénzügyi korszak jöhet

A Ripple látványosan előre készül az amerikai pénzügyi szabályozás következő korszakára. A vállalat már több mint 50 pénzforgalmi engedéllyel rendelkezik, miközben technológiai infrastruktúrája is egyre jobban illeszkedik azokhoz a szabványokhoz, amelyek az Egyesült Államok nagy sebességű fizetési rendszereiben meghatározóak. Ha a PACE Act tervezett szabályozási kerete megvalósul, a Ripple az egyik legjobb helyzetből induló kriptovállalat lehet.
2026. 08. 09. 15:00
Megosztás:

A Vajda-Papír a válsághelyzeti intézkedések egy részét hosszú távon is hasznosítani tudja

Vajda-Papír Csoport egy százalékkal mérsékelheti fajlagos áramfelhasználását azzal, hogy hosszú távon is alkalmazza az elmúlt héten ideiglenesen bevezetett takarékossági intézkedések egy részét - közölte a higiéniaipapír-gyártó cégcsoport szombaton az MTI-vel.
2026. 08. 09. 14:00
Megosztás:

Átvilágítják a Közép- és Kelet-európai Onkológiai Akadémia Alapítvány működését

Átvilágítják a Közép- és Kelet-európai Onkológiai Akadémia Alapítvány működését és gazdálkodását - közölte Hegedűs Zsolt egészségügyi miniszter a Facebook-oldalán szombaton.
2026. 08. 09. 13:00
Megosztás:

Több mint 116 ezer beteget láttak el a mentők júliusban

A mentők júliusban több mint 116 ezer beteget láttak el, és mintegy ötmillió kilométert tettek meg az ország útjain - közölte az Országos Mentőszolgálat Facebook-oldalán szombaton.
2026. 08. 09. 12:00
Megosztás:

Több mint egymilliárd forinthoz jut a sármelléki repülőtér

A három vidéki nemzetközi repülőtér közül 1,2 milliárd forint állami támogatást kap működéséhez idén a sármelléki Hévíz-Balaton Airport - közölte a térség országgyűlési képviselője szombaton közösségi oldalán.
2026. 08. 09. 11:00
Megosztás:

24 órás várakozás a kriptóra? Brazília szigorítja a digitális átutalásokat

Brazília központi bankja új szabályozással lép fel a kriptovalutás csalások ellen: 2027. január 1-jétől bizonyos, 10 000 dollár feletti kriptoátutalásokat akár 24 órára visszatarthatnak a szolgáltatók.
2026. 08. 09. 10:00
Megosztás:

Történelmi mélypontra csökkent az Egyesült Államok legnagyobb víztározójának vízszintje

Történelmi mélypontra csökkent a Lake Mead, az Egyesült Államok legnagyobb víztározójának vízszintje szombaton – derül ki a vízügyi hatóságok adataiból.
2026. 08. 09. 09:00
Megosztás:

Keddig tartja fent az extrém hőség miatt bevezetett intézkedéseit a Posta

A Magyar Posta keddig tartja fent az extrém hőség miatt ideiglenesen elrendelt intézkedéseit - közölte a társaság a honlapján szombaton.
2026. 08. 09. 08:00
Megosztás:

185 tonna hal pusztult el Rétimajorban

A súlyos vízhiány következtében az Aranyponty Halászati Zrt. rétimajori és rétszilasi halastavain az elmúlt hetekben 185 tonna hal pusztult el, a közvetlen állományveszteség értéke megközelíti a 200 millió forintot - mondta Lévai Ferenc a társaság vezérigazgatója az MTI-nek szombaton.
2026. 08. 09. 07:00
Megosztás:

Már 100 szálláshely foglalható az Aktív Kalandor Kalandtárában

Az Aktív Kalandor foglalási felülete, a Kalandtár már 100 szálláshelyet kínál az erdei kulcsosházaktól a nagyobb társaságokat fogadó szállásokig az ország minden részén - közölte az Aktív Magyarország Fejlesztési Központ az MTI-vel.
2026. 08. 09. 06:00
Megosztás:

Véget ért az energiavészhelyzet – a magyar vállalkozások összefogása több mint 145 000 kWh csúcsidei megtakarítást ért el

A Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetsége (VOSZ) által indított Vállalkozói Energiaösszefogáshoz néhány nap alatt csaknem 350 vállalkozás csatlakozott az ország 202 településéről, és vállalásaik összesen több mint 145 000 kWh csúcsidei energiamegtakarítást jelentettek.
2026. 08. 09. 05:00
Megosztás:

Hardveralapú e-pénztárgép a piacon – újabb mérföldkő a digitális adózásban

A Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) ma kiadta az első hardveralapú e-pénztárgép forgalmazási engedélyét. Az új megoldás a pénztárgéphasználatra kötelezett vállalkozásokat segíti már most, két évvel az online pénztárgépek végleges kivezetése előtt.
2026. 08. 09. 04:00
Megosztás:

Esővizet tegyünk a mosógépbe!

Esővízzel mosni vagy a WC-t öblíteni első hallásra szokatlannak tűnhet, pedig egy megfelelően kialakított esővízhasznosító rendszerrel egy családi ház vezetékesvíz-fogyasztásának akár 57 százaléka is kiváltható.
2026. 08. 09. 03:00
Megosztás:

100.000 forint is lehet a klíma otthoni költsége, ha rosszul van beállítva?

Egy korszerű háztartási légkondicionáló nem feltétlenül számít nagy energiafalónak, ám a helytelen használat könnyen több tízezer, szélsőséges esetben akár 100 000 forintot meghaladó felesleges kiadást okozhat.
2026. 08. 09. 02:00
Megosztás:

Törvényi döntés! Ennyi lesz a nyugdíjkorhatár 2027-ben

Egyetlen év különbség is komoly változást jelenthet annak, aki már a nyugdíjba vonulását tervezi.
2026. 08. 09. 01:00
Megosztás:

A szellemi hanyatlás kockázatának 45%-a befolyásolható a WHO szerint

A demencia világszerte több mint 57 millió embert érint, és ez a szám folyamatosan nő. Bár a betegség lefolyását megállító kezelés jelenleg nem áll rendelkezésre, a szellemi hanyatlás kockázatának csökkentése a tudományos közösség szerint már most is lehetséges.
2026. 08. 09. 00:30
Megosztás: