100bp-tal csökken az egynapos betéti gyorstender kamata

Az MNB által figyelt kulcsfontosságú külső és belső tényezők többsége további javulást, stabilizálódást mutatott, aminek hatására Magyarország kockázati megítélése kedvező maradt, lehetővé téve az egynapos betéti gyorstender kamatának további 100 bázispontos csökkentését, ami így 15%-ról 14%-ra mérséklődik - olvashatjuk az MBH Bank elemzésében.

100bp-tal csökken az egynapos betéti gyorstender kamata

Az MNB folyamatosan értékeli a beérkező adatokat, valamint az inflációs kilátások alakulását, kiemelt figyelemmel követi a nemzetközi pénzpiaci folyamatokat, a tőkeáramlások irányát és a nagy jegybankok politikáját. A Monetáris Tanács a következő kamatdöntő ülések alkalmával mérlegeli a kockázati megítélés tartósságát, a javuló kockázati megítélés tartós fennmaradása esetén a jegybank folytatja az egynapos tenderek kamatkondícióinak további fokozatos közelítését az alapkamathoz.

Részletek

A kockázati környezet külső feltételei között bár az utóbbi hetekben megugrottak a gáz- és áramárak, továbbra is érdemben elmaradnak az év eleji szintekhez képest, az európai és hazai gáztárolók feltöltöttségi szintje megfelelő. 

A befektetői hangulat átmeneti romlást követően vegyesen alakult a fejlett piaci hozamok emelkedése miatt, ami átmenetileg a forint árfolyamát is gyengítette, azonban a forint stabilizálódni tudott, valamint továbbra is belátható közelségben van a Fed és az EKB kamatemelési ciklusának vége, noha a jegybankok üzenetei nyitva hagyták a további kamatemelés lehetőségét.

A belső feltételek közül a hazai devizapiac kisebb kilengést követően újra stabilizálódott, stabil maradt az állampapírpiac, az aukciókon megfelelő a kereslet, valamint érdemi javulás után pozitívba fordult a folyó fizetési mérleg egyenlege, ugyanakkor az uniós forrásokhoz való hozzáférés még nem következett be.

Amennyiben ezen tényezőkben nem következik be negatív változás, az egynapos betéti gyorstender kamatának további fokozatos mérséklésére kerülhet sor a következő kamatdöntő ülésen, elérve a 13%-os alapkamat szintjét. A jegybank a továbbra kiemelten figyeli, hogy a külkereskedelmi, valamint a folyó fizetési mérlegben folytatódnak-e a pozitív tendenciák, tartós marad-e a cserearány javulása, fennmarad-e a piaci stabilitás a deviza-, az állampapír-, és a swappiacokon, valamint hogyan alakulnak a jegybanki kamatpolitikák és a befektetői kockázatvállalás. 

Az egynapos gyorstender kamatának csökkentésének folytatása az óvatosság, a fokozatosság, a piaci kamatvárakozások, valamint előzetes kommunikáció alapján történhet. Mivel az említett kockázati tényezők esetében további javulásra lehet számítani (a folyó fizetési mérleg a vártnál is nagyobb mértékben javulhat), arra számítunk, hogy az őszi hónapokban, legkorábban szeptemberben az egynapos betéti gyorstender kamata újra összeér az alapkamattal, amit az eszköztár egyszerűsítése követhet.

Az MNB a legutóbbi prognózisában a korábbi 15-19,5%-os sávról 16,5-18,5% közé szűkítette idei inflációs várakozását, míg a jövő évit – főként az üzemanyagok jövedéki adóemelése miatt – 3-5%-ról 3,5-5,5% közé emelte. Az idei, valamint a jövő évi 0-1,5% és 3,5-4,5% közötti GDP növekedési előrejelzését változatlanulhagyta. 

Kilátások

Az inflációs várakozások horgonyzása, valamint az inflációs cél fenntartható módon történő elérése az alapkamat 13%-os szintjének tartós fenntartását teszi szükségessé, aminek csökkentése az infláció számottevő és tartós csökkenéséig nincs napirenden. Mivel a jegybank várakozásai, valamint a várakozásunk szerint is, az év végére igen meredeken csökkenhet az infláció, az év utolsó hónapjaiban az alapkamat csökkentésére számítunk, ami decemberre 10,5%-ra mérséklődhet. 

A kamatcsökkentési ciklus a jövő évben is folytatódhat, azonban a jegybank a pozitív reálkamat fenntartását szükségesnek tartja, így a jövő év végére a várakozásunk szerint 6%-ra csökkenhet az alapkamat.

Az irányadó kamat csökkentésének várható folytatása ellenére sem várunk jelentősebb gyengülést a forint árfolyamában. Egyrészt a külső egyensúly, a folyó fizetési mérleg markáns javulása ellensúlyozhatja a kamatcsökkenések hatását, támaszt adva a forint árfolyamának. 

Másrészt a kamatcsökkentési ciklust, a hazai kamatok normalizálódását már beárazták a határidős piacok. Harmadrészt a jelenlegi inflációs prognózisok alapján az év végére pozitív lehet a reálkamat, a várhatóan meredeken csökkenő infláció az elvárt hozamot is csökkenti. 

Negyedrészt a hazai gazdaság kockázati megítélésének javulása a kockázati felárak szűküléséteredményezheti. A forintot ugyanakkor az elmúlt hetekben gyengítette a fejlett piaci hozamemelkedések miatti nemzetközi hangulatromlás, azonban átmeneti kisebb kilengés után stabilizálódni tudott a forint árfolyama. 

A forint árfolyama így a kettős hatások eredményeképpen az év végéig a 380-as szint körül stabilizálódhat, az év végére pedig kismértékben, 378-ra erősödhet, bár kilengések nem zárhatók ki se a gyengébb, se az erősebb irányba, azonban jóval kisebb mértékűek lehetnek a tavalyi turbulenciákhoz képest. Gyengébb irányba esetlegesen nem várt nemzetközi piaci turbulenciák, erősebb irányba az uniós forrásokhoz való hozzáférés vezetheti a forint árfolyamát.


Csökkenő árbevétellel és növekvő veszteséggel zárta az első fél évet a Rába Nyrt.

A Rába Járműipari Holding Nyrt. 24,8 milliárd forint árbevétellel zárta az idei év első hat hónapját, ami 13,9 százalékkal marad el 2025 azonos időszakához viszonyítva. Adózott vesztesége 97,6 millió forint lett, ami 104 százalékkal kevesebb, mint a tavalyi év első félében volt - közölte a győri székhelyű járműgyártó vállalat a Budapesti Értéktőzsde (BÉT) honlapján.
2026. 08. 28. 03:00
Megosztás:

Vállalkozók figyelem! A NAV minden nyugtát lát szeptember 1-től

Szeptember 1-jétől már nemcsak az online pénztárgéppel és e-pénztárgéppel kibocsátott nyugták adatai jutnak el a NAV-hoz, hanem a kézzel, illetve számítógéppel készített nyugtákról is adatot kell szolgáltatni.
2026. 08. 28. 02:00
Megosztás:

Elfogadták a törvényt! Így lehet kerítést építeni a házunk köré

Egy rossz helyre került oszlop, egy túl magas tömör fal vagy egy kifelé nyíló kapu is elég ahhoz, hogy az álomkerítésből hatósági ügy és évekig tartó szomszédháború legyen. A kerítésépítés többnyire nem engedélyköteles, ez azonban egyáltalán nem jelenti azt, hogy bármit, bárhová és bármilyen magasságban fel lehet húzni.
2026. 08. 28. 01:00
Megosztás:

Az agrártárca kezdeményezte a haltelepítések átütemezésének támogatását

Az agrártárca az aszály miatt arra kérte a területi halgazdálkodási hatóságokat, hogy támogassák a tervezett haltelepítések átütemezését, szükség esetén a halmentések egyszerűsített engedélyezését is - olvasható az Agrár- és Élelmiszergazdaságért Felelős Minisztérium (AÉM) közösségi oldalának csütörtöki bejegyzésében.
2026. 08. 28. 00:05
Megosztás:

Óriásbankok közös globális stabilcoinon dolgozhatnak

A világ legnagyobb pénzügyi szereplői közül több is egy közös, globális stabilcoin létrehozásának lehetőségét vizsgálja. A JPMorgan, a Bank of America, a Wells Fargo és a Santander együttműködése alapjaiban változtathatná meg a bankok blokklánc-technológiához való viszonyát, és új versenytársat teremthetne a ma domináns stabilcoinok számára. Ha a projekt megvalósul, különösen a nemzetközi fizetések és az intézményi elszámolások területén hozhat jelentős változásokat.
2026. 08. 27. 23:00
Megosztás:

Csökkent a Gránit Bank adózott eredménye az első fél évben

A Gránit Bank konszolidált számviteli adózott erdménye az első fél évben elérte a 6,8 milliárd forintot, a tavalyi azonos időszakhoz képest 0,9 milliárd forinttal csökkent – olvasható a Budapesti Értéktőzsde (BÉT) honlapján csütörtökön közzétett beszámolóban.
2026. 08. 27. 22:00
Megosztás:

Energetikai üzletágat hoz létre a 4iG Csoport

A 4iG új energetikai üzletágat hoz létre, amely a távközlés, a digitális infrastruktúra, az űr és védelmi ipar mellett újabb kritikus infrastruktúra-területen teremt növekedési lehetőséget, és tovább erősíti a vállalatcsoport nemzetközi terjeszkedését.
2026. 08. 27. 21:00
Megosztás:

Közel 90 milliárd forintos korrigált átfogó eredményt ért el az MBH Bank az idei első félévben

Stabil tőkepozícióval és kiegyensúlyozott pénzügyi eredményekkel zárta az év első hat hónapját az MBH Bank. A bankcsoport korrigált átfogó eredménye az idei első félévben több mint 88 milliárd forintot tett ki, amely 780 millió forinttal haladja meg a tavalyi azonos időszakban elkönyvelt korrigált eredményt. Mindez 12,2%-os korrigált tőkearányos megtérülési mutatót eredményezett a félév végén. A bankcsoport hitelállománya több mint 132 milliárd forinttal nőtt éves összehasonlításban, tőkemegfelelése pedig 20,9%-ra emelkedett az időszak végére. A bankcsoport eredményességét nagymértékben befolyásolta, hogy a félév során több mint 150 milliárd forintot tettek ki a különböző kormányzati elvonások.
2026. 08. 27. 20:00
Megosztás:

Örülhet most, akinek Miskolcon van lakása - jó nagyot kaszált!

Idén eddig Miskolcon volt az egyik legnagyobb a lakáspiaci drágulás.
2026. 08. 27. 19:00
Megosztás:

Üzleti sikerek és gasztronómiai élmények: hogyan kapcsolódik a kettő?

Az üzleti életben a döntések meglepően nagy része sokszor nem is a tárgyalótermek steril falai között születik meg, hiszen a közös étkezések vagy a hasonló, kötetlenebb gasztronómiai programok olyan hangulatot teremtenek, ahol a partnerek könnyebben megnyílnak egymás felé. Egy kellemes helyszínen eltöltött reggeli vagy akár csak egy közös kávészünet is átlendítheti a feleket a holtponton, és alapjaiban határozhatja meg a jövőbeli együttműködés sikerességét.
2026. 08. 27. 18:00
Megosztás:

A fenntartható megoldások jelentik a logisztika növekedésének motorját

A logisztikai piac versenyképességében a költséghatékonyság és a szolgáltatás minősége mellett az is meghatározó szerepet játszik, hogy a vállalatok milyen fenntartható megoldásokat tudnak kínálni ügyfeleiknek. A Waberer's ezért a következő években a zöld logisztikai szolgáltatások fejlesztésére, fenntartható logisztikai ingatlanok létesítésére, a digitalizáció felgyorsítására, az alternatív járműpark növelésére és a kibocsátáscsökkentésre helyezi a hangsúlyt a fenntarthatóság fejlesztése érdekében. A logisztikai üzletág árbevételre vetített, helyi alapú ÜHG-intenzitása 2025-ben 6%-kal csökkent 2024-hez képest, miközben 2030-ig olyan fejlesztéseket indít, amelyek a teljes logisztikai szolgáltatási portfólióban bekövetkező zöld átállást segítik elő.
2026. 08. 27. 17:00
Megosztás:

Szeptembertől hat új igazgató a PwC Magyarország vezetői között

Szeptember 1-től hat munkatárs lép igazgatói pozícióba a PwC Magyarországnál. Borbély Anna, Gódor Marianna és Lénárd-Bujnóczki Beáta az adó- és jogi tanácsadás, Madar Norbert és Oltyán Gábor az üzleti tanácsadás, Nagy Dániel pedig a kibervédelmi tanácsadás területén kap új vezetői szerepet. Borbély Anna jelenleg a PwC Magyarország Indirekt Adók csoportjának egyik áfa-tanácsadási csapatát vezeti. Főként áfával, valamint pénzügyi folyamatok automatizálásának adózási támogatásával foglalkozik. Hazai és multinacionális ügyfelekkel dolgozik több iparágban, kiemelten az energetikai és az ingatlanpiaci szektorban.
2026. 08. 27. 16:00
Megosztás:

A rugalmasság lett az egyik legfontosabb szempont a diákmunkában

Erős munkáltatói kereslet, emelkedő bérek és egyre határozottabb munkavállalói elvárások jellemezték az idei nyár diákmunkaszezonját. A Job Force tapasztalatai alapján a diákok elsősorban a jól fizető és rugalmasan végezhető munkákat keresték, a kereskedelmi és szellemi pozíciók voltak a legnépszerűbbek, miközben az átlagos órabér bruttó 2200–2400 forint körül alakult. A nyár végével pedig nem áll meg a piac, ősszel a kereskedelem és a gyakornoki munkák mellett a logisztikai, a gyártási és a termelési szektorok is kínálnak lehetőségeket a fiataloknak.
2026. 08. 27. 15:00
Megosztás:

Minősített és fokozott biztonságú aláírás - Mi a különbség?

Minősített és fokozott biztonságú aláírás - Mi a különbség?
2026. 08. 27. 14:00
Megosztás:

A nemzetgazdaságilag kiemelt beruházások felülvizsgálatáról

A nemzetgazdasági szempontból kiemelt jelentőségű beruházások körüli legújabb szabályozói változások és felülvizsgálatok érdemben átrendezhetik a hazai újépítésű lakáspiacot. Az OTP Ingatlanpont elemzése szerint a kiemelt státuszok felülvizsgálata nem csupán a kínálati szerkezetre lehet hatással, hanem fenntarthatóbb várostervezési környezetet és új lehetőségeket is teremt.
2026. 08. 27. 14:00
Megosztás:

Tízezreket spórolhatnak a szülők a tanévkezdésen

A napokban az iskolás gyerekek szüleire záporoznak a kiadások. Miközben a tanszerek és a tanévkezdési feladatok listáját pipálgatják, ezekre olyan forrásból is szerezhetnek pénzt, amiről sokan nem is tudnak. Az iskolakezdésre felhasználhatják az egészségpénztári megtakarításukat, a gyermeküknek nyitott bankszámlával pedig további tízezreket zsebelhetnek be a bankoktól – derül ki a BiztosDöntés.hu összeállításából.
2026. 08. 27. 13:00
Megosztás:

Kismértékben emelkedtek a fejlett piaci hozamok az amerikai inflációs adatok megjelenése után, itthon estek a hosszú hozamok

Az amerikai inflációs adatok megjelenéséig alig mozdultak a hozamok a fejlett kötvénypiacokon a számottevő keddi csökkenést követően: a német tízéves hozam 3,2% környékén maradt, az amerikai tízéves hozam 4,65% környékén ingadozott.
2026. 08. 27. 12:00
Megosztás:

Megérkezett a Revolut euróalapú stabilcoinja: az EURR elindult a Polygonon

A Revolut újabb nagy lépést tett a blokkláncalapú pénzügyi szolgáltatások felé: az európai fintechóriás megkezdte első saját, euróhoz kötött stabilcoinja, az EURR bevezetését. A token elsőként az Ethereum és a Polygon hálózatán jelenik meg, miközben a vállalat fokozatos európai terjeszkedést és később további blokkláncok bevonását tervezi.
2026. 08. 27. 11:00
Megosztás:

Oldalaztak az európai részvényindexek, miközben az Irán és Omán közötti diplomáciai tárgyalások hírére lefelé araszolt a nyersolaj ára

Alig mozdultak az irányadó részvényindexek a szerdai kereskedés során Nyugat-Európában, a Stoxx600 keddi záróára közelében fejezte be a napot, miközben az Irán és Omán közötti, a Hormuzi-szorosról szóló tárgyalások újraindulása enyhítette az olajpiaci aggodalmakat, és a nyersolaj ára tovább araszolt lefelé.
2026. 08. 27. 10:00
Megosztás:

Az MFB meg kíván győződni az MKIK Tőkealap-kezelő jogszerű működéséről

A Magyar Fejlesztési Bank az MKIK Tőkealap-kezelő Zrt. vezetőváltása után meg kíván győződni a közösen kialakított befektetési stratégia folytatásáról és a társaság jogszerű működéséről - közölte a pénzintézet szerdán az MTI-vel.
2026. 08. 27. 08:00
Megosztás: