15.2%-kal nőttek a bérek júliusban

Júliusban 15.2%-os növekedést mutatott a bérdinamika, a hónapban a bruttó átlagkereset 559 100 forint volt a teljes munkaidőben, a munkáltatók teljes körénél foglalkoztatottak esetében, míg a nettó átlagkereset 385 600 forinton állt.

15.2%-kal nőttek a bérek júliusban

Közfoglalkoztatás nélkül a nemzetgazdasági bruttó átlagkereset 568 500 forint volt a hónapban, míg a piaci folyamatokat jobban megragadó vállalatokat magában foglaló, versenyszférai területen 566 600 forint volt az átlagkereset a hónapban, 15.4%-os éves növekedés után.

Az adókedvezmények nélkül számított nettó átlagbér szintén 15.2%-kal nőtt, a nettó reálbérek pedig 2.0%-os csökkenést mutattak a hónapban. A bérdinamika – és az infláció – alapfolyamatait meghatározó és így a monetáris politika szempontjából is kiemelt mutató, a rendszeres bérek növekedése pedig 15.6% volt a hónapban az előző havi 14.9% után.

Kilátások

A meghatározó trend továbbra is az erőteljes bérnövekedési ütem a hazai munkaerőpiacon, így láthatóan továbbra is reagálnak az inflációs folyamatokra a vállalatok a munkaerő megtartása érdekében. A reálgazdasági környezet lassulásával illetve az erőteljes kamatemelések következtében elméletileg lassulást mutathatna a folyamat, de a kiemelten feszes munkaerőpiac és az alacsony munkanélküliség láthatóan továbbra is indukálja a bérversenyt.

A tavalyi 17.6%-os bérnövekedési ütem után így idén a bérminimum emelkedések segítségével 15%-ot elérő lehet a bérnövekedési ütem, míg jövőre 8.5%-os lehet a béremelkedés, amit a minimálbér tárgyalások még befolyásolhatnak. Ezek következtében a prognosztizált erőteljes inflációt figyelembe véve is csak 2.2%-os éves átlagos nettó reálbér csökkenéssel kell számolni a jelenlegi folyamatok alapján, mivel az infláció az év második felében további látványos csökkenésnek indul, és szeptembertől kezdve már pozitív számot mutathat a reálbérnövekedés.

Részletek, háttér

A megemelkedett vállalati inputköltségek mérsékelt ütemben továbbra is indukálhatják a vállalatok áremelési szándékát, ami még magasabb bérkövetelésekhez vezethet a munkavállalók részéről a reálérték megőrzése érdekében, azonban a fogyasztás érezhető és a reálgazdasági környezet mérsékelt lassulásának hatása megjelenhet a dinamikában az év vége felé, azonban egyelőre a növekedést indukáló tendenciák erősebbnek látszanak.

Továbbá az idei év eleji vállalati átárazásokban több esetben látható volt az inputköltségeket jóval meghaladó áremelés is a vállalatok részéről, így a felhalmozódó profittömeg már előre beépítetten is fedezetet kínálhat a megemelkedett bérköltségek kigazdálkodására, ami szintén mérsékelheti az áremelési szándékokat.

Eközben a fejlett piaci jegybankok történelmük egyik legszigorúbb monetáris ciklusának végéhez közeledve próbálják megtalálni azt a kamatszintet, ami érdemben mérsékli a magasabb szinten beragadó bér- és áremelkedési várakozásokat, de ez még puha landolás keretében, erősebb recesszió okozása nélkül végbe tud menni.

Ami egyre kockázatosabb, mivel egyszerre több negatív makrogazdasági tényező is kockázatot jelent a tavalyi évtől kezdődően és az eddig látványosan csökkenő inflációs tendenciák sem mutatnak gyors visszatérést a 2%-os jegybanki célok irányába. Továbbá immár a bankszektori, pénzügyi stabilitásra is tekintettel kell lennie a jegybankoknak a kamatok gyors emelésének és magas szintre kerülésének következményeként.

Kockázat továbbá, hogy mivel már hosszabb ideje zajlanak a kamatemelések, de a munkaerőpiaci kereslet továbbra sem csökken a fejlett gazdaságokban – megjegyzendő, hogy a rendszerszintű likviditás és pénzmennyiség továbbra is kiugróan magas –, így láthatóan átmenetileg a kapun belüli munkanélküliséget is vállalhatják a vállalatok, hogy időben tudjanak majd reagálni a helyreálló keresletre, de ezzel egyben további szigorításra ösztönözve a beérkező adatokat figyelő jegybankokat.

Ebből következően a már jelenleg is a neutrális szint fölé emelkedett, a növekedést korlátozó mértékű kamatok több negyedéven keresztül elkerülhetetlenek lesznek ahhoz, hogy a szükséges szintre csökkenjen a bérinfláció és mérséklődjenek az ezzel kapcsolatos várakozások.

Ágazati bontásban a hónapban átlag feletti volt a bérnövekedés a mezőgazdaságban, az energiaszektorban, az építőiparban, a pénzügyi szektorban, az ingatlanügyleteknél, az adminisztratív-támogató területeken és a szociális ellátásban, míg átlag alatti volt a kereskedelemben, a logisztikában, a szakmai-tudományos alágban, a közigazgatásban, az oktatásban, az egészségügyben és a művészet-szabadidő alágban.


Újra megverték az inflációt a nyugdíjpénztárak, de növelni kellene a tagok számát

Az idei második negyedévben folytatódott mind az önkéntes nyugdíj- és egészségpénztárakba áramló tagi befizetések növekedése, mind pedig a taglétszám gyarapodása. Az Önkéntes Pénztárak Országos Szövetsége (ÖPOSZ) legújabb szektorelemzése szerint a nyugdíjkassza-tagok pozitív reálhozamot könyvelhettek el, az egészségpénztárak esetében pedig tovább nőtt a lakáshitel-törlesztési célú kifizetések népszerűsége.
2026. 08. 25. 20:00
Megosztás:

Négyszeresére nőtt a MET Csoport franciaországi akkumulátoros energiatároló portfóliója

Elkészült a svájci központú MET Csoporthoz tartozó COMAX France új, összesen 57 MW teljesítményű és 114 MWh kapacitású akkumulátoros energiatároló (BESS) portfóliója. A franciaországi elosztó hálózathoz csatlakozó tíz helyszínen megvalósult beruházások a MET európai energiaátmenetet támogató stratégiájának részét képezik.
2026. 08. 25. 19:00
Megosztás:

AI weboldal készítés: mikor és miért válaszd?

A digitális kor gyors fejlődése megköveteli a vállalkozásoktól, hogy lépést tartsanak a legújabb technológiákkal. A mesterséges intelligencia, vagyis AI felhasználása egyre szélesebb körben terjed, így már a weboldalak készítésében is jelentős szerepet játszik. Talán te is elgondolkodtál már azon, hogy egy-két mondat beírásával megoldhatod céged online megjelenését. Ez az elképzelés csábító, de vajon valóban ez lenne a legjobb megoldás? Nézzük meg, mikor lehet hasznos, illetve hol találkozhatsz korlátokkal.
2026. 08. 25. 18:00
Megosztás:

AI-ügynökök a logisztikában: 7 gondolat az ellátási láncok jövőjéről

Aligha van jelenleg olyan technológiai trend, amely hevesebb viták tárgyát képezné, mint a mesterséges intelligencia (AI) ügynökalapú rendszerei. Az alábbi hét állítás rávilágít arra, mit igényel a mesterségesintelligencia-ügynökök jövőbeli sikeres alkalmazása a logisztikában.
2026. 08. 25. 17:00
Megosztás:

A bordó levelű selyemakác varázsa a kertben

A kertészkedés szerelmeseinek érdeklődését könnyedén felkelti egy különleges növény, amelyet csokoládés árnyalatú lombjai tesznek igazán egyedivé. A bordó levelű selyemakác azonnal magára vonzza a tekintetet, függetlenül attól, hogy modern vagy hagyományos kerti környezetben helyezzük el.
2026. 08. 25. 16:00
Megosztás:

Innovatív megoldások a modern építészetben

Az építőipar és a lakberendezés összefonódása mindig kihívást jelentett a tervezők és a kivitelezők számára. A természetes anyagok szépsége, mint a fa és a kő, tagadhatatlan, de az ezekkel járó költségek miatt sokszor elérhetetlenek a lakástulajdonosok számára. Manapság elérhetőek olyan alternatívák, amik megfizethetőbbek és tartósabbak lehetnek a hagyományos anyagoknál.
2026. 08. 25. 15:00
Megosztás:

Közel 90% tízmillió alatt: így alakulnak a használt autók árai és a népszerűségi toplisták

A hazai használtautó-piacon kínált személygépkocsik 87,1%-a továbbra is 10 millió forint alatt érhető el, az átlagos kínálati ár pedig elérte az 5,51 millió forintot - derül ki a Központi Statisztikai Hivatal és a Használtautó.hu júliusi közös statisztikájából. A legnépszerűbb modell a hónapban a Skoda Octavia, a legnagyobb mértékben pedig a Suzuki Swift drágult: tavaly óta 21%-kal emelkedett az átlagos hirdetési ára.
2026. 08. 25. 14:00
Megosztás:

Hamis márkajelzésű ruhákat és csempészcigarettát foglalt le a NAV

Jövedéki törvénysértés, költségvetési csalás és az iparjogvédelmi jogok megsértése miatt indult eljárás egy hamis márkajelzésű ruhákat és csempészcigarettát szállító bolgár kisbusz vezetője ellen - közölte a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) bevetési igazgatósága kedden az MTI-vel.
2026. 08. 25. 13:00
Megosztás:

A technológiai szektor gyenge teljesítménye mellett vegyesen zártak a Wall Street-i indexek

Vegyesen zártak hétfőn az amerikai indexek. Az S&P 500 (-0,3%) és a Nasdaq Composite (-0,8%) lefelé mozdultak, elsősorban a technológiai részvények gyengélkedése miatt. Az Nvidia és a Broadcom közel 3%-ot esett, a Micron Technology pedig 5,8%-kal került lejjebb. Texas republikánus kormányzója, Greg Abbott erős kritikát fogalmazott meg az AI-iparral szemben, miután felfüggesztette az új adatközponti projektek hálózati csatlakozási engedélyezését. A kritika alapja a villamosenergia-hálózat megterhelése, és az iparág romló társadalmi elfogadottsága. Az ipari túlsúlyú Dow Jones 0,3%-os emelkedésben zárt.
2026. 08. 25. 12:00
Megosztás:

Új szintre léphet az USD1: valódi eszközökből termelhet hozamot a stabilcoin

A World Liberty Financial USD1 stabilcoinja új szerepkörrel bővül: a Concrete által létrehozott RWA Vault segítségével már nem csupán fizetési és elszámolási eszközként használható, hanem valós gazdasági tevékenységhez kapcsolódó, hozamtermelő DeFi-konstrukció alapjául is szolgálhat.
2026. 08. 25. 11:00
Megosztás:

Hétfőn közel stagnált a páneurópai Stoxx 600

Hétfőn közel stagnált a páneurópai Stoxx 600. A DAX 0,1%-kal, a CAC 40 0,4%-kal csökkent, miközben az FTSE 100 0,3%-kal emelkedett. Az olajárcsökkenésre reagálva emelkedtek az utazási és szabadidős vállalatok részvényei, miközben az energiaszektor 1,6%-os eséssel a legrosszabbul teljesített. Az autóipari és alkatrészgyártó vállalatok részvényei 1%-kal estek, annak ellenére, hogy a júliusi adatok az elektromos járművek európai értékesítésének élénkülését jelezték. Az Nvidia szerdai gyorsjelentésére várva 0,8%-kal gyengült a technológiai szektor.
2026. 08. 25. 10:00
Megosztás:

Bernstein: a Circle részvénye 140 dollárig emelkedhet a CLARITY Act nélkül is

A Bernstein továbbra is kifejezetten optimista a Circle Internet Group kilátásaival kapcsolatban: az elemzőház fenntartotta az Outperform minősítést és a 140 dolláros célárat a CRCL részvényére. Ez a pénteki 87,98 dolláros záróárhoz képest mintegy 59%-os felértékelődési potenciált jelent, miközben a befektetési sztori szerintük akkor is működőképes maradhat, ha az amerikai CLARITY Act szeptemberben nem kapja meg a szükséges támogatást.
2026. 08. 25. 09:00
Megosztás:

A valóság költségvetése - Magyarország 2026. évi központi költségvetéséről szóló törvény módosítása

A kormány módosítja a 2026. évi költségvetést. A módosítás célja, hogy a költségvetési törvény a tényleges gazdasági és államháztartási folyamatokat tükrözze, és egyúttal erősítse a közpénzügyi gazdálkodás átláthatóságát, kiszámíthatóságát és hitelességét. A módosítástervezetet a Pénzügyminisztérium augusztus 17-én átadta a Költségvetési Tanácsnak előzetes véleményezésre, és legkésőbb augusztus 31-én tervezi benyújtani a Parlamentnek.
2026. 08. 25. 07:00
Megosztás:

Nem elég a négyzetméterárakat nézni: ebben különbözik Budapest, Varsó és Bukarest újlakás-piaca

A Bukarestben vagy a lengyel nagyvárosokban tapasztalható, a budapestinél alacsonyabb újlakás-négyzetméterárak felkelthetik a magyar vevők érdeklődését is, ám fontos, hogy egy külföldi ingatlanbefektetés sikerét nem kizárólag a vételár és az elérhető bérleti díj határozza meg. A Cordia Magyarországot, Lengyelországot, Romániát összehasonlító, illetve a spanyol piacra is kitekintő elemzése azt vizsgálja, milyen különbségekkel, költségekkel és hozamokkal érdemes számolnia annak, aki a régióban vagy egy népszerű nyaralóhelyen fontolgatja az ottani újlakáspiacra történő belépését, egy új építésű otthon vásárlását.
2026. 08. 25. 06:00
Megosztás:

Ukrajnát támogató magyar állampolgárokat tüntetett ki Volodimir Zelenszkij

Záhony polgármesterét és a magukat Kárpátaljai Sárkányoknak nevező, egy önálló ukrán területvédelmi zászlóaljat támogató magyarországi civil szervezet társalapítóját is állami kitüntetésben részesítette Volodimir Zelenszkij elnök Ukrajna függetlenségének 35. évfordulóján - közölték az államfő hivatalos internetes oldalán.
2026. 08. 25. 05:00
Megosztás:

Shubh Mint programmal erősíti európai mentaellátási láncát a Mars

A Mars újabb mérföldkőhöz érkezett beszerzési tevékenységében: a vállalat sikeresen megkezdte a Shubh Mint programból származó, nyomon követhető, természetes eredetű mentol felhasználását európai rágógumi-gyártásában. Az alapanyag már az Egyesült Királyságban és Lengyelországban működő gyártóüzemekbe is bekerült.
2026. 08. 25. 04:00
Megosztás:

Megfeleltek-e az előírásoknak a tanszerek?

Műanyag tolltartókat, ceruza- és tollvég díszítőket, valamint zsírkrétákat és gyurmákat ellenőrzött a Nemzeti Kereskedelmi és Fogyasztóvédelmi Hatóság (NKFH) laboratóriuma, minden vizsgált termék megfelelt a termékbiztonsági előírásoknak - tájékoztatta a hatóság az MTI-t hétfőn.
2026. 08. 25. 03:00
Megosztás:

Nyugdíjas Szép Kártya 2027 – erre lesz használható

A Nyugdíjas Szép Kártya 2027 az időseknek szánt új, célzott támogatási forma lehet, amelynek keretében a jogosultak évente akár 200 ezer forintot kaphatnak. A juttatás különlegessége, hogy nem szabadon elkölthető készpénzként, hanem meghatározott termékekre és szolgáltatásokra felhasználható kártyás támogatásként érkezne.
2026. 08. 25. 02:00
Megosztás:

Rekordmagasra emelkedik a dízel ára

Szlovéniában keddtől ismét drágul az üzemanyag: a dízel ára történelmi csúcsra emelkedik, és rekordot dönt a fűtőolaj ára is.
2026. 08. 25. 01:00
Megosztás:

Ahány telephely, annyi valóság – így szakad szét a belső kommunikáció

Egy vállalat vezetése gyakran abból indul ki, hogy a dolgozók mind ugyanazokból az alapinformációkból dolgoznak. A valóságban azonban már egy épületen belül is elakadhat vagy torzulhat egy üzenet, több telephely, eltérő műszakok és nagyszámú fizikai dolgozó esetén pedig könnyen párhuzamos valóságok alakulhatnak ki.
2026. 08. 25. 00:01
Megosztás: