MOL: részvény felminősítés és célármódosítás
A felminősítés a korábbi várakozáshoz képest erősebb iparági környezetnek és a becsült osztalékfizetésnek köszönhető. A MOL nyereségére kedvezően hat, hogy magasabb finomítói marzsokra számít az Erste a jövőben, míg az olajár esetében idén 90, jövőre 100 dolláros hordónkénti ár elérését tartja reálisnak az elemzőház.
A finomítói környezet pedig a kivételesen magas 2022-es és 2023-as évek után kismértékben csökkeni fog a bank becslése szerint, de jóval magasabb lehet a 2022 előtti időszak árréseinél. Az európai TTF földgáz árak esetében 35 euró/MWh idei és 30 euró/MWh jövő évi árakkal kalkulálnak. A petrolkémiától enyhe javulást vár az Erste a második negyedévtől kezdve.
A MOL nemrég megújította stratégiáját, amiben nagyobb hangsúlyt kap a megújuló energia és a hulladékgazdálkodás, miközben a tradicionális üzletek, mint a kutatás/termelés, finomítás és kiskereskedelem nyeresége is javulhat. A cég 11,6 milliárd dollár beruházással és 16,9 milliárd dollár tiszta CCS-alapú EBITDA-val számol a 2024-2030-as időszakra, ami az Erste elemzése szerint reális, sőt az ő EBITDA becslésünk ennél valamivel magasabb, mintegy 19 milliárd dollár erre az időszakra.
Ez a becslés a MOL számításai szerint is évi 170 forintos részvényenkénti normál osztalék kifizetését teszi lehetővé az Erste kalkulációja alapján. Az Erste elképzelhetőnek tartja ennél magasabb, sőt rendkívüli osztalék kifizetését is. A cég a tavalyi eredmény után 250 forintot fizet részvényenként, ebből 150 forint normál és 100 forint a rendkívüli osztalék.
Ennek kifizetésére várhatóan június elején kerül sor. Korábban az Erste elképzelhetőnek tartotta a tavalyi évhez hasonló, 354 forint kifizetését is, de a menedzsment ennél kisebb osztalék kifizetését javasolta. 2025-ben az Erste becslése szerint 300 forintra nőhet az osztalék részvényenként.