2,5 milliárd köbméterrel csökkent a gázfogyasztás 2 év alatt

Tavaly tovább mérséklődött a Magyarországon felhasznált földgáz és villamosenergia mennyisége. Gázból mintegy 8,5 milliárd köbméter fogyott tavaly, a 2022-es szinthez képest 1 milliárd köbméterrel, 10,9 százalékkal, a 2021-eshez mérten 2,5 milliárd köbméterrel, 23 százalékkal kevesebb - közölte az Energiaügyi Minisztérium (EM) szombaton az MTI-vel.

2,5 milliárd köbméterrel csökkent a gázfogyasztás 2 év alatt

Azt írták, hogy áramból 41 terawattórányit használtak el, a villamosenergia-fogyasztás több mint 2 terawattórával, 4,7 százalékkal volt alacsonyabb a megelőző évinél.

"A nagyarányú megtakarítások mérséklik Magyarország importkitettségét, erősítik az energiaszuverenitást és az ellátás biztonságát" - fogalmaztak.

A Központi Statisztikai Hivatal összegzése szerint a lakosság több mint 3 milliárd köbméter, a gazdasági szereplők közel 5,5 milliárd köbméter földgázt használtak fel 2023-ban - áll a közleményben.

A mérséklődés a két nagy fogyasztói kategóriában, éves összevetésben rendre 10,7 és 11 százalékos volt. A negyedik negyedéves mutatók kismértékű növekedést jeleznek, a mintegy 2,7 milliárd köbméteres összes igénybevétel 1,3 százalékkal múlta felül 2022 utolsó három hónapjának szintjét - sorolták.

Tavaly novemberben hosszú idő után először nőtt az áramfogyasztás a megelőző év azonos hónapjához képest, és emelkedés volt tapasztalható decemberben is. Az utolsó negyedév így a közel 11 terawattórás felhasználással az egész éves csökkenéssel szemben 2,1 százalékos bővülést hozott - tették hozzá.

Az MVM Csoport adatszolgáltatásán alapuló kalkuláció szerint az október közepén kezdődött fűtési szezon 2023-ra eső részében gázból közel 2,5 milliárd köbméter, áramból mintegy 9,5 terawattóra fogyott Magyarországon. 2022 azonos időszakához viszonyítva ezek a számok 1,8, illetve 3,1 százalékos növekedést mutatnak - olvasható a közleményben.

Úgy folytatták, hogy 2024 a gazdasági növekedés helyreállításának éve lesz, ami a vállalkozások energiaigényének emelkedésével járhat.

A magyar családok változatlanul Európában a legolcsóbban jutnak hozzá a legfontosabb energiahordozókhoz, ezért a kormány elkötelezett amellett, hogy Brüsszel kérése ellenére megvédje a rezsicsökkentést - írták.

A legutóbbi adatok szerint földgázból a háztartások mindössze tíz, áramból pedig húsz százaléka fogyasztott a rezsivédett sáv feletti mennyiséget - írták.

Az ellátásbiztonság fontos garanciája, hogy a magyarországi gáztárolók töltöttsége még mindig 86 százalék fölötti - közölték.

A tárca szerint a valós helyzetet pontosabban tükröző fogyasztásarányos adat Magyarországon 57 százalék, ez az európai országoké közül a harmadik legmagasabb érték, az uniós átlagnak több mint kétszerese.

A kormány számos intézkedéssel segíti a tudatos felhasználást: többféle támogatással ösztönzi például a vállalkozások, középületek és lakóingatlanok energiahatékonyságának javítását a decemberben elfogadott helyreállítási terv és annak REPowerEU energetikai fejezete is. A január közepén megnyíló Napenergia Plusz Program a családok számára kínál vissza nem térítendő forrást a zöldenergia saját célú termeléséhez és későbbi fogyasztásra eltárolásához. Az egy ingatlanra jutó akár 5 millió forint állami hozzájárulás erősíti a háztartások önellátási képességét, tartósan mérsékli áramszámlájukat - közölte az EM.


Jó hangulatban kezdték a nyarat a befektetők

Kedvező befektetői hangulat jellemzi a nyár kezdetét: a K&H Értékpapír legfrissebb befektetői hangulatindexe 40 ponton áll, miután a megkérdezettek 56 százaléka a részvénypiacok emelkedésére számít a következő hat hónapban. A kevésbé bizakodók aránya 16 százalék volt, így a mutató továbbra is átlag feletti optimizmust jelez.
2026. 07. 10. 04:00
Megosztás:

A ghosting már a szépségipar mindennapi problémája

Időpontot foglalnak, majd egyszerűen eltűnnek – a ghosting jelensége már a szépségszalonok mindennapjait is megkeseríti. A szakemberek egyre tehetetlenebbül nézik, ahogy a vendégek hozzáállása romlik: egyre több a késés és a lemondás nélkül kihagyott időpont.
2026. 07. 10. 03:00
Megosztás:

Mekkora nyugdíjra számíthat, aki most keres nettó 350 ezret?

Egyre több magyar munkavállaló teszi fel a kellemetlen, de nagyon is jogos kérdést: ha ma nettó 350 ezer forintot keres, mire számíthat majd nyugdíjasként? A válasz nem egyetlen szám, mert a magyar nyugdíjrendszer nem pusztán az utolsó fizetésből számol. Mégis lehet készíteni egy életszerű becslést: mai értéken nagyjából 255–315 ezer forint közötti induló nyugdíj jöhet ki, attól függően, hány év szolgálati idő áll majd mögötte.
2026. 07. 10. 02:00
Megosztás:

Zuhan a forint árfolyama - íme, ami okozza!

Kettős geopolitikai sokk vetett véget a forint nyári szárnyalásának.
2026. 07. 10. 01:00
Megosztás:

Az EP támogatja a digitális euró bevezetését

Az Európai Parlament (EP) strasbourgi plenáris ülésének szavazásán az EP-képviselők többsége támogatta a digitális euró bevezetését célzó javaslatról tervezett tárgyalások megkezdését - tájékoztatott az uniós parlament csütörtökön.
2026. 07. 10. 00:05
Megosztás:

Kína nem jelent fenyegetést az euroatlanti térségre

Kína nem jelent fenyegetést egyetlen országra sem, és nem veszélyezteti az euroatlanti térség biztonságát - közölte Mao Ning, a kínai külügyminisztérium szóvivője csütörtökön a tárca szokásos pekingi sajtótájékoztatóján
2026. 07. 09. 23:00
Megosztás:

A szlovén parlament elnöke népszavazást kezdeményezne az ország NATO-tagságáról

Népszavazáson mérné fel a lakosság véleményét Szlovénia NATO-tagságáról Zoran Stevanovic, a szlovén parlament elnöke, és szerinte a referendumot az őszi önkormányzati választásokkal egy időben meg is lehetne tartani.
2026. 07. 09. 22:00
Megosztás:

Több mint tízezer sertést ölnek le Szerbiában a sertéspestis miatt

Több mint tízezer sertést ölnek le Szerbiában, miután afrikai sertéspestist mutattak ki egy nagyüzemi gazdaságban a szerémségi Herkócán (Hrtkovci) - közölte Dragan Glamocic szerb mezőgazdasági miniszter csütörtökön.
2026. 07. 09. 21:00
Megosztás:

Az OTP és a Mol húzta fel a BUX-ot

A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 1771,1 pontos, 1,26 százalékos emelkedéssel, 142 613,39 ponton zárt csütörtökön.
2026. 07. 09. 20:30
Megosztás:

Franciaországban folytatódik a kánikula, egyre több az erdőtűz

Franciaországban csütörtökön immár ötödik napja tartott a kánikula, amely várhatóan egészen a jövő hét közepéig eltart, és amelynek következtében elszaporodtak az erdőtüzek az ország déli és keleti részén. Két hónapon belül ez a harmadik tartós hőhullám az országban - figyelmeztetett a meteorológiai szolgálat.
2026. 07. 09. 20:00
Megosztás:

A NAV felfüggesztette a nyomozást az ukrán pénzszállító ügyében

Az ukrán pénzszállító ügyében a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) lényegében lezárta a nyomozást, a belföldön lehetséges nyomozási cselekményeket már elvégezte. Az eddigi eredmények alapján nem nyert megerősítést a bűncselekmény elkövetése, de az ügy végleges lezárásához szükséges az osztrák nyomozóhatóság válasza, ezért annak beérkezéséig a NAV felfüggesztette a nyomozást - közölte az adóhatóság csütörtökön az MTI-vel.
2026. 07. 09. 19:30
Megosztás:

Új korszak jöhet a közbeszerzésekben, de súlyos árat fizethet, aki felkészületlenül indul

A június 23-án elfogadott törvénymódosítás újabb megfelelési és adminisztrációs terheket róhat a résztvevőkre. A változások hírére egyre több vállalkozás kezdte vizsgálni, érdemes-e belépnie az állami megrendelések piacára.
2026. 07. 09. 19:00
Megosztás:

Jövő héten szavazhat a parlament az alaptörvény módosításáról

Kétnapos rendkívüli ülést tart a jövő héten a parlament. Magyar Péter miniszterelnök várhatóan hétfőn és kedden is felszólal napirend előtt, hétfőn a képviselők szavazhatnak az alaptörvény 17. módosításról.
2026. 07. 09. 18:30
Megosztás:

Van élet a Balatonon és a Velencei-tón túl is: átalakulóban a dél-alföldi vízpartok lakáspiaca

Mérsékelt élénküléssel, de élesen kettéváló keresleti trendekkel indult a nyári szezon a dél-alföldi régió üdülőövezeteiben. A legtöbb vásárló továbbra is helybeli vagy a régióból érdeklődik, de egyre nagyobb számban jelennek meg a nyugat-magyarországi és fővárosi vásárlók, részben azok, akik kiszorulnak a drága balatoni és velencei-tavi piacokról. A Dél-Alföldön is teret hódít a prémium szegmens a piacon, illetve átalakulóban van a vevők viselkedése, szintet lépett a tudatosság, ma már az elsődleges szempont a négyévszakos használhatóság és az alacsony fenntartási költség – derül ki az OTP Ingatlanpont vízparti körképéből.
2026. 07. 09. 18:00
Megosztás:

Új vasútfejlesztés előkészítése kezdődött meg Székesfehérvár és a Balaton között

Új vasúti beruházás előkészítésére kötöttek tervezési szerződést a balatoni vasútvonal Szabadbattyán-Lepsény szakaszának fejlesztésére, amelynek célja, hogy itt is két vágányon, 160 kilométer/órás sebességgel lehessen haladni - jelentette be a közlekedési és beruházási miniszter csütörtökön Facebook-oldalán.
2026. 07. 09. 17:30
Megosztás:

Több állást hirdetnek a cégek, de mérséklődik a munkavállalói aktivitás

Szinte minden vármegyében nőtt a meghirdetett állások száma a második negyedévben a tavalyi adatokhoz képest. A rég látott, kiemelkedően magas munkavállalói aktivitás pedig valamelyest csillapodni látszik az ország összes régiójában – derül ki a Profession.hufriss, negyedéves jelentéséből.
2026. 07. 09. 16:30
Megosztás:

Aktívan és folyamatosan fellép a kartellekkel szemben a GVH

2026-ban már négy új kartell eljárást indított a Gazdasági Versenyhivatal (GVH). Így jelenleg összesen 21 kartellügyet vizsgál a GVH. Ez jelentősen meghaladja az uniós versenyhatóságok áltagos aktivitását. A magyar versenyhatóság által jelenleg folytatott eljárásokban vizsgált 1800 tenderből több mint 1000 érint közbeszerzéseket. A GVH az Integritás Hatóságtól kapott minden jelzést megvizsgált és döntő többségükben eljárásokat indított, amelyek folyamatban vannak.
2026. 07. 09. 16:00
Megosztás:

Megerősítette a Futureal hitelminősítését a Scope Ratings

A Scope Ratings megerősítette a Futureal Development Holding Kft. és a Futureal Holding B.V. BB-/Stabil besorolását. A nemzetközi hitelminősítő értékelése szerint a Futureal szerteágazó, fokozatosan bővülő és stabil bevételt termelő ingatlanportfóliója nagyban hozzájárul a társaság szilárd piaci pozíciójához.
2026. 07. 09. 15:30
Megosztás:

Ismét növekedési pályára állt a luxuspiac egy kutatás szerint

A luxuspiac 2,5 százalékkal nőtt 2025-ben az előző évi 1 százalékos csökkenés után, a Boston Consulting Group (BCG) és az olasz luxuscégeket tömörítő Altagamma előrejelzése szerint a személyes luxuscikkek piaca 2026-ban 2-5 százalékkal bővülhet, a következő években pedig tovább gyorsulhat a növekedés.
2026. 07. 09. 15:00
Megosztás:

Szakmai egyeztetést tartottak Budakeszi és térsége közlekedésének fejlesztéséről

Többek között új buszsávokkal és P+R parkolóval, útfelújításokkal és egy új összekötő úttal fejleszthetik Budakeszi és térsége közlekedését - jelentette be a témában tartott szakmai egyeztetés eredményeit csütörtökön a Facebookon a Közlekedési és Beruházási Minisztérium közúti közlekedési ügyekért felelős államtitkára.
2026. 07. 09. 14:30
Megosztás: