A protekcionizmus nem mindig helytálló!

Bár jelenleg az USA gazdasága viszonylag jól alakul, semmiképp sem lehet azt mondani, hogy ne lennének nehézségek. Az egyik fő probléma a kereskedelmi mérleg deficitje, amely - mint az adott ország kivitelét és behozatalát mérő mutató - az USA esetében már hosszú ideje negatív. Azaz a külföldi áru az amerikai fogyasztók számára nagyon olcsó. Emellett az amerikai cégek, a gyártásukhoz gyakran olcsóbb munkaerővel vagy alapanyagokkal rendelkező országokat vesznek igénybe, melynek eredménye, hogy a pénz kiáramlik az országból.
Ellenkező eset Kína, amely inkább a kivitelre fókuszál, mint a behozatalra. Ennek köszönhetően elegendő tőkével is rendelkezik, melyet például külföldi stratégiai beruházásokra fordít, ezáltal pedig erősödik Kína gazdasági és politikai ereje is. Nagyon érdekes az a helyzet, hogy gyakran éppen Kína nyújt kölcsönt az USA-nak azért, hogy az országban kínai árura lehessen pénzt költeni. A folyamat eredménye nem csak az Egyesült Államok magasabb kereskedelmi deficitje, hanem a nagyobb adósság is, miközben Kína gazdasága egyre csak erősödik. Donald Trump a behozatal korlátozására és a hazai gazdaság támogatására irányuló törekvése így teljesen logikusnak mondható.
„Azonban a módszerek kiválasztása nem mondható szerencsésnek. A nemzetközi kereskedelem minden ország számára rendkívül fontos. Ha egy ország ezen a területen sikeres akar lenni, akkor mindent meg kell tennie azért, hogy az Egyesült Államok nyertesként kerüljön ki, és nem akadályozni, korlátozni ezt a folyamatot.” – mondta Filip Přibáň, az AKCENTA CZ szakértője.
Így kellene változtatnia az USA-nak!
Az egyik szükséges változtatás például a vállalkozási feltételek javítása. A vállalkozási környezetnek vonzónak kell lennie a külföldi beruházók számára, valamint támogatnia kell a hazai kisvállalkozásokat, melyeknek ráadásul sokkal nehezebb gazdaságosabbá tenni vállalkozásukat a külföldön történő gyártással vagy nemzetközi adózás optimalizálásával. Javítani kell az infrastruktúrát, sok esetben ugyanis sokkal egyszerűbb a külföldi áru behozatala, mint a hazai áru szállítása az USA belterületén, ahol sok helyen elavult az infrastruktúra (pl. vasút). Az Egyesült Államok helyzetén bizonyára javítana a jobb és a széles körben elérhető oktatás, tekintettel az országban történő bérezésekre, hiszen az amerikaiak a világ egyik legdrágább munkaerőinek számítanak.
„Lehetséges, hogy a - fentiekben részletezett - tényekre való tekintettel Donald Trump davosi, nemzetközi gazdasági fórumon elhangzott beszéde a vártnál sokkal kevésbé volt agresszív. Elképzelhető, hogy az Egyesült Államok elnöke most már maga is tisztában van azzal, hogy a megoldást majd máshol kell keresni, és hogy a világ nemzetközi kereskedelmében várhatóan nem lesznek érdembeli változások. Nem szabad elfelejteni, hogy a múltban saját vállalkozásai is hasznot húztak a nemzetközi kereskedelemből.” – mondta Filip Přibáň, az AKCENTA CZ szakértője.
Kalkulátor ajánlónk:
Fix számokkal lottózol? Akkor ez neked való kalkulátor