A válság miatti leépítés a fizikai dolgozókat érintette leginkább

A versenyszférában tavaly 131.000 munkavállalót - a vállalkozások által foglalkoztatottak 6,7 százalékát - bocsátották el, a csökkenés csaknem 90 százaléka a fizikai munkakörben dolgozókat érintette - derül ki a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) Statisztikai tükör című kiadványából.

A kiadvány szerint a 2008 őszén kibontakozott pénzügyi és gazdasági válság a versenyszférában alkalmazottak tömeges elbocsátását eredményezte. Azok a vállalkozások, amelyek átmenetinek ítélték a kedvezőtlen gazdasági helyzetet, a nagyarányú létszámleépítés helyett a csökkentett munkaidőben, valamint a részmunkaidőben történő foglalkoztatást részesítették előnyben.

 

Emellett 2009-ben jelentősen nőtt azon dolgozók száma, akiket határozott idejű munkaszerződéssel foglalkoztattak a vállalkozások - olvasható az összefoglalóban. Az idei első negyedéves munkaügyi statisztika a vállalkozások területén alkalmazásban állók létszámának - 1 millió 778 ezer fő - további, bár a korábbiakhoz képest mérsékeltebb ütemű – csökkenését mutatja.

 

A KSH az összeállításban 2001-től vizsgálja a versenyszféra létszám- és keresetalakulását. Az adatok szerint 2001 és 2009 között a vállalkozásoknál fizikai munkát végző munkavállalók száma 157 ezerrel, 1 millió 138 ezerre csökkent, ezen belül tavaly 114 ezerrel csökkent ezen munkavállalók száma. 2010. első negyedévében – mérséklődő ütem mellett – a visszaesés tovább tartott, fizikai munkát 1,1 millió munkavállaló végzett a versenyszférában.

 

A vállalkozások területén a szellemi foglalkozásúak létszáma 2001 és 2008 között minden évben emelkedett, ebben az időszakban több mint 100 ezer fővel, 700 ezerre nőtt számuk, ami 17,2 százalékos növekedést jelent. 2009-ben a válság miatt valamelyest, 2,4 százalékkal csökkent a szellemi foglalkozásúak száma, ám ez jelentős mértékben elmaradt a fizikai munkakörből elbocsátottak 9 százalékos létszámcsökkenésétől.

 

Az idei első negyedévben a mérséklődés – erősödő ütem mellett – folytatódott, az előző év azonos negyedévéhez képest csaknem három százalékkal csökkent a szellemi munkakörben dolgozók száma, és 680 ezer főre mérséklődött. Az alkalmazásban állók legnagyobb része az ipar, azon belül pedig a feldolgozóipar alágazataiban dolgozott.

 

Tavaly az iparban dolgozók száma 81 ezerrel maradt el a megelőző évitől, míg 2010 első negyedévében a 635 ezer alkalmazásban álló ipari foglalkoztatott körében további létszámcsökkenés következett be. Ezek a munkahelyek egyrészt a válság elbocsátási hulláma következtében szűntek meg, más részük azonban a vállalatok működési stratégiájának részeként, vagyis a termelési kapacitást a gyártók alacsonyabb költségű, vagy más földrajzi területre csoportosították át.

 

A feldolgozóiparban a visszaesés mértéke 2009-ben 79 ezer főt tett ki, a csökkenés 2010. január–márciusban folytatódott. 2001 és 2009 között a versenyszférában alkalmazásban állók havi bruttó átlagkeresete közel a duplájára emelkedett, 103 ezerről 200 ezer forintra. Ez a növekedés egyaránt meghaladta a költségvetésben dolgozókét, illetve a nemzetgazdaság átlagát.

 

A bruttó bérek összege viszont az elmúlt nyolc évben a versenyszférában egyedül 2009-ben haladta meg – minimális mértékben, 0,2 százalékkal – a nemzetgazdaság átlagát, a többi évben 1-7 százalékkal elmaradt attól, a fizikai foglalkozásúak nagy aránya miatt. Idén az első negyedévben a vállalkozásoknál alkalmazásban állók havi bruttó átlagkeresete 204 ezer forintot tett ki.


Magyar Péter: a közmédia vezérigazgatóinak azonnal távozniuk kell

Miután bebizonyosodott, hogy a vezetők utasítására készültek a közmédiában a Tisza Pártot lejárató anyagok, Papp Dániel és Altorjai Anita vezérigazgatóknak azonnal távozniuk kell! - írta a miniszterelnök vasárnap közzétett Facebook-bejegyzésében.
2026. 06. 01. 08:00
Megosztás:

KDNP: semmilyen jogszerű ok nincs az államfő elmozdítására

Semmilyen jogszerű ok nincs a köztársasági elnök elmozdítására - írta a Kereszténydemokrata Néppárt (KDNP) frakcióvezetője vasárnap este Facebook-oldalán.
2026. 06. 01. 07:30
Megosztás:

Bornapokat rendeznek a nyár első hétvégéjén Tokajban

Megújult szemlélettel, a város egészét bevonva várja a látogatókat június 5-én és 6-án a Tokaji Bornapok a "Fehér borok, színes kultúra" jegyében - közölték a szervezők az MTI-vel.
2026. 06. 01. 06:00
Megosztás:

Vizes élőhelyekkel alkalmazkodhat az Alföld az aszályhoz

Csaknem egymillió hektárnyi egykori vizes élőhely helyreállítása javíthatná az Alföld vízháztartását, mérsékelhetné az aszálykárokat, és egyes területeken még a kukoricahozamokat is számottevően növelhetné. Pinke Zsolt, a HUN-REN Agrártudományi Kutatóközpont Talajtani Intézetének kutatója és társai friss tanulmányukban bemutatták: a vízvisszatartás nemcsak természetvédelmi cél, hanem a mezőgazdaság hosszú távú alkalmazkodásának egyik kulcsa is lehet a klímaváltozásnak különösen kitett térségben.
2026. 06. 01. 05:00
Megosztás:

A világ meglepően gyorsan alkalmazkodik a kevesebb olajhoz – tartós változás jöhet a globális energiapiacon

Miközben a világ figyelme hónapok óta a Közel-Keleten zajló konfliktusokra és a stratégiai jelentőségű Hormuzi-szoros lezárására összpontosul, egy kevésbé látványos, ám annál jelentősebb folyamat bontakozik ki a háttérben. A jelek szerint a globális gazdaság sokkal könnyebben alkalmazkodik az olajhiányhoz, mint azt korábban a legtöbb elemző feltételezte.
2026. 06. 01. 04:00
Megosztás:

Trump bevándorlási rendelete váratlan nyertest teremthet: a stablecoinok és a Bitcoin ATM-ek profitálhatnak

Az amerikai kriptoszektor újabb érdekes fordulóponthoz érkezhet. Elemzők szerint Donald Trump legújabb bevándorlási intézkedései nemcsak a bankrendszert alakíthatják át, hanem jelentősen növelhetik a stablecoinok és a kriptovaluták használatát is az Egyesült Államokban.
2026. 06. 01. 03:00
Megosztás:

A Nébih oldalán követhető, mikor kell az egyes vármegyékben védekezni az amerikai szőlőkabóca ellen

A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) weboldalán naprakészen követhetők a szőlő aranyszínű sárgasága (FD) betegség terjesztő amerikai szőlőkabóca miatt megjelenő vármegyei védekezési felhívások. Az oldal célja, hogy a szőlőtermelők és egyéb érintett szakmai szereplők egy helyen tájékozódhassanak arról, hogy az egyes vármegyék milyen határidőkkel és ütemezéssel rendelik el a kötelező védekezést. Az amerikai szőlőkabóca elleni növényvédelmi kezelés időpontja vármegyénként eltérhet, mivel azt az időjárási viszonyok, valamint a helyi növényegészségügyi helyzet is befolyásolja. Környezeti és hatékonysági szempontból is kiemelten fontos, hogy a termelők csak akkor kezeljék szőlőjüket növényvédő szerrel, ha a helyi hatóság kiadta a felhívást.
2026. 06. 01. 02:00
Megosztás:

Lannert Judit: létrehozzák a Gyermek- és Ifjúsági Részvételi Csoportot

Létrehozzák a Gyermek- és Ifjúsági Részvételi Csoportot az Oktatási és Gyermekügyi Minisztériumban - jelentette be Lannert Judit miniszter gyereknap alkalmából a Facebook-oldalán.
2026. 06. 01. 01:00
Megosztás:

Sulyok Tamás: továbbra is betöltöm köztársasági elnöki tisztségemet

Továbbra is betöltöm köztársasági elnöki tisztségemet, és gyakorlom az alaptörvényben és a jogszabályokban meghatározott hatásköreimet - jelentette ki az államfő vasárnap este a Facebookon közzétett videójában.
2026. 05. 31. 23:00
Megosztás:

Magyar Péter hétfőn reggel felkeresi az államfőt

Ma éjfélkor lejár a lemondásra adott határidő. Hétfő reggel 8 órakor meglátogatom az igazságügyi miniszter társaságában Sulyok Tamás köztársasági elnököt - írta Magyar Péter miniszterelnök vasárnap délután a Facebookon.
2026. 05. 31. 22:00
Megosztás:

Beomlott egy illegálisan működtetett bánya Délnyugat-Kínában,

Beomlott egy illegálisan működtetett bánya Kína délnyugati részén, Jünnan tartományban vasárnap hajnalban, a balesetben öten életüket vesztették, egy ember pedig megsérült – jelentette a kínai állami média.
2026. 05. 31. 21:00
Megosztás:

Szükségesnek tartja az elmúlt 16 év színházi döntéseinek átvilágítását a Magyar Színházi Társaság

Szükségesnek tartja az elmúlt 16 év színházi döntéseinek szakmai átvilágítását és országos előadóművészeti etikai kódex létrehozását szorgalmazza a Magyar Színházi Társaság (MSZT), amely júniusban folytatja a szakmai egyeztetéseket.
2026. 05. 31. 20:00
Megosztás:

Ezekkel a számokkal nyerhettél a hatos lottón!

A Szerencsejáték Zrt. tájékoztatása szerint a 22. héten megtartott hatos lottó számsorsoláson a következő számokat húzták ki:
2026. 05. 31. 19:00
Megosztás:

Ezekkel a számokkal nyerhettél a hatos lottón!

A Szerencsejáték Zrt. tájékoztatása szerint a 22. héten megtartott hatos lottó számsorsoláson a következő számokat húzták ki:
2026. 05. 31. 19:00
Megosztás:

Komolyabb rendbontás nélkül zajlott Budapesten a Bajnokok Ligája döntő

Komolyabb rendbontás nélkül zajlott Budapesten a Bajnokok Ligája döntő - közölte a Budapesti Rendőr-főkapitányság a Facebook-oldalán vasárnap.
2026. 05. 31. 18:00
Megosztás:

Zivataros idővel indul a nyár

Változékony idővel kezdődik a meteorológiai nyár, június első hetében többfelé, több hullámban várható zápor, zivatar. A szél sokfelé lesz élénk, olykor erős, a hőmérséklet csúcsértéke pedig továbbra is jellemzően 30 Celsius-fok alatt alakul - derül ki a HungaroMet Zrt. előrejelzéséből, amelyet vasárnap juttattak el az MTI-hez.
2026. 05. 31. 17:00
Megosztás:

Újabb brit vasútársaságok kerültek állami tulajdonba

Négy nagy brit vasúttársaság került vissza vasárnaptól állami tulajdonba a konzervatív párti kormányok által három évtizeddel ezelőtt privatizált vasúthálózat újbóli államosítására meghirdetett, egy éve kezdődött program újabb jelentős lépéseként.
2026. 05. 31. 16:00
Megosztás:

A dohányzás továbbra is az egyik legsúlyosabb népegészségügyi kockázat

A dohányzás továbbra is az egyik legsúlyosabb népegészségügyi kockázat, az új termékek népszerűsége a fiatalok körében pedig különösen aggasztó - hívta fel a figyelmet az MTI-hez eljuttatott közleményében a Pécsi Tudományegyetem Általános Orvostudományi Kara (PTE ÁOK) a május 31-ei dohányzásmentes világnap alkalmával.
2026. 05. 31. 15:00
Megosztás:

Az MI korszakában az emberi készségek jelentik a valódi versenyelőnyt

A HR-vezetők 90 százaléka szerint az innováció lelassulhat, ha háttérbe szorulnak az emberi tulajdonságok és készségek.
2026. 05. 31. 14:00
Megosztás:

Az energiatárolás néhány év alatt teljesen átírhatja az energiapiacot

2026 áprilisa volt az első hónap a történelemben, amikor a szél és a nap energiájából előállított villamos energia világszinten meghaladta a gáz égetésével előállított villamos energia mennyiségét – írja Szilva Attila fizikus, a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem és az Uppsalai Egyetem korábbi kutatója, a Furik blog szerzője. A megújulók és az energiatárolás együtt egyre inkább képesek leválasztani az áramárakat a drága fosszilis energiahordozókról, miközben az akkumulátoros tárolás néhány év alatt képes kiváltani a csúcsidei gázerőművek jelentős részét. A folyamat Európában is gyorsíthatná az energiaárak csökkenését – Magyarországon pedig az energiatárolás és a regionális együttműködés mérsékelhetné az importfüggőséget és az áramárakat.
2026. 05. 31. 13:00
Megosztás: